Spolkla mě knihovna

Dobrodružná výprava do historie knih a knihoven od oblíbené autorky Kláry Smolíkové. Schválně, jaká nejpodivnější věc se ti s knihou stala? Tak třeba Davida a jeho kocoura spolkla knihovna. Jen si to představ: v klidu si chceš číst a najednou jsi uprostřed té nejbláznivější a nejdivočejší výpravy do knižní historie! Vyprav se tam s nimi! Navštiv knihovny šlechtické i klášterní, potkej knihovníky, učence i písaře, pomáhej s knihtiskem a hledej ztracený svitek. Držíme ti palce – snad tě knihovna zase vyplivne zpátky. David by mohl číst neustále – při chůzi, v posteli, pod lavicí i na záchodě. Jenže do jeho přeplněné knihovny se už žádná další kniha nevejde. Když se pokusí silou nacpat do regálu ještě jednu útlou knížečku, knihovna se naštve a kluka spolkne i s kocourem Koniášem. Tím začne dobrodružná výprava do knižní historie. Dvojice navštíví knihovny šlechtické i klášterní, místa zarovnaná hliněnými destičkami i vzácnými papyry. Potkají knihovníky, učence a písaře, budou pomáhat s knihtiskem a hledat ztracený svitek. Držte jim palce, ať najdou způsob, jak knihovnu přesvědčit, aby je vyplivla zpět....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/352310/spolkla-me-knihovna-Bzf-352310.jpg 4.542

Kniha Spolkla mě knihovna

broskev28

Možná to není úplně dokonalé a pravděpodobně to ani nebude pro děti tak chytlavé, ale jako základní informace o tom, kdy a jak vznikaly knihy a knihovny to vůbec není špatné. I pro dospěláky tam je spousta zajímavých údajů - ne každý, kdo rád čte, je nutně musí znát, ne každý vystudoval knihovnictví.
Takže i když dějová linka Davida s Koniášem není nijak oslnivá, tak mně se líbila; Koniášovo jméno se určitě povedlo. A my s dětmi jsme si odsud odnesli třeba tuto zajímavou informaci:
"Já jsem především ochránce knih a knihovníků. Jmenuji se Weng-Čchang Wang. S Čínou se v historii písemnictví nemůže měřit žádná jiná země, a proto jen zde najdeš knihovnického boha."

tatjana1737
16.12.2020

CITÁT:
Zlacená ořízka skvěle vypadá a navíc ochrání tvou knihu před prachem, bratře Komenský.
- Kdo se chce stát vzdělaným, musí si nad zlato a stříbro vážit knih. Ale máš pravdu, Matěji, prach je prevít.

Po přečtení všech těch pozitivních komentářů jsem si knihu půjčila v knihovně a po zběžném prolistování mi přišla opravdu povedená. Jenže pak jsem se začetla a musím konstatovat, že první dojem zklamal. Pro někoho, kdo je alespoň rámcově s kodikologií obeznámen, to není úplně špatné, určitě je to čtivé a studentům PVH se do ruky dostane zajímavá pomůcka ke studiu. Některé informace mi ale přišly lehce zavádějící či nedovysvětlené; dost se toho ztratilo ve zkratce nutné pro přizpůsobení se dětskému čtenáři. Komiksy mi připadaly hodně podrobné a "bez šťávy", spíše faktografické. A nejvíc se mi nelíbil samotný Davidův příběh. Chápu, že autorka potřebovala nějak vymyslet, jak mohl David putovat časem, ale uchopení potencionálně velmi slibné fantasy zápletky s pozřením knihovnou a propojením všech knihoven světa a časů mne neoslovilo. Kladně hodnotím nápad i některé informace, které jsem z četby knihy získala, celkově jsem ale nebyla tak nadšená, jak jsem čekala. Z hlediska volby tématu i zajímavosti příběhu jsou mi mnohem bližší komiksy "Jáchym a Tiskařský šotek", které dříve vycházely v rámci Čtyřlístku (a díky nimž mám stále živě v paměti informace o výrobě štětců i pergamenu).

CITÁT: Taková pohroma! - Římané jsou pohroma!

haki34
27.10.2020

zajímavé a vtipné počtení pro malé čtenáře, takový rychlokurz, jak že to s knihami bylo. Historií provede kluk David a kocour Koniáš ;)
Jednotlivé kapitoly proložené komiksy - což předpokládám, že zaujme možná víc, než psaný text. Rozsahem nevelká, informacemi bohatá.
A třeba si pak zkusíte vyrobit i vlastní papír :) (pergamen z kůže raději nedoporučuji ;))

Argony
18.07.2019

Klára Smolíková opět nezklamala. Zábavně a zajímavě podané informace o písmu, knihách a vším tím dalším okolo.

Vevericka.eva
18.06.2019

Úchvatná kniha. Škoda, že nám ji ve škole nedali místo Cejpka. Teď si dějiny knihovnictví teprve opravdu užívám. Mohu doporučit dětem i dospělým.

certik003
26.03.2019

Moc hezký příběh Davida a jeho kocoura, ve kterém se děti doví o tom, jak vznikalo písmo, knížky a první knihovny. Při čtení jsem si oprášila vědomosti ze školy a dověděla se i něco nového. Určitě je to pro větší děti nebo spíš pro ty, co rády čtou.

Kupcovka
27.01.2019

Knížka mě bavila, něco podobného jsem i já. Čtu každý den, ale teď ke knížce: hezky se čte, já bych sem toho mohla napsat klidně milion, ale nejlepší je, že se toho dozvíte spoustu o knížkách! Určitě doporučuji těm, co se něco chtějí dozvědět o knížkách.

Anne Leyyd
31.12.2018

Na knihu pro děti to bylo čtivé a napsané tak, že si z toho ti menší odnesou spoustu zajímavých informací. Já si obzory určitě zase rozšířila a některé oprášila. Jediné 2 důvody, proč nedám plný počet hvězd, je několik chyb (překlepů), kterých jsem si všimla. Myslím, že v knihách pro děti by si na to odpovědní redaktoři měli dávat pozor dvojnásob. A ta druhá věc - klení hlavního hrdiny hned na prvních stranách? A bez nějaké výchovné dohry? Opravdu to někomu přijde normální? Ach jo :-(