Bouřlivý čas

Rozsáhlý společenský román, v jehož centru stojí osud neobyčejné ženy dozrávající v průběhu dramatických událostí 1. světové války v silnou individualitu, sleduje základní historické změny v Evropě až do 30. let 20. století. V osmnácti letech je Felicia Degnellyová uprostřed své rodiny hýčkaná svéhlavá kráska usilující o lásku svého přítele z dětství. Nic jiného ji vpředvečer vyhlášení války nezajímá a je pevně přesvědčená, že Maxova posedlost sociální spravedlností je jen zajímavou maskou, která se brzy rozpadne. Do jejích plánů zasáhne válka, která jednotlivé členy rodiny i přátele rozežene z rodinného panství ve Východním Prusku do všech koutů světa. Samotná hrdinka se po Maxově odchodu do Ruska ukvapeně provdá, shodou okolností se dostane na frontu jako ošetřovatelka a později do ruského zajetí. Uprchne k příbuzným do Petrohradu, kde v celé hrůze zažije vzplanutí i následky Velké říjnové revoluce. Ze svéhlavé krásky se mění v odhodlanou bytost hnanou pudem sebezáchovy, která přejímá odpovědnost i za jiné a snaží se z víru povstání zachránit zbytek rodiny riskantním útěkem do Estonska. Dramaticky se dostane zpátky do Německa a jako jedna z mála dokáže přežít za cenu osobních ztrát a obětí poválečnou krizi a dosáhnout iluze bývalého postavení. Jako zralá žena, která poznala přepych, ale především hlad, ponížení, strach a utrpení, se vrací do míst svého dětství jako nekorunovaná hlava rodiny a s obavou o osud svých dětí sleduje s obavami, ale i jasným postojem první náznaky nacistické rozpínavosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13242/big_bourlivy-cas-QO9-13242.jpg 4.278

Bouřlivý čas 1.

Literatura světová, Romány, Historické romány

Vydáno: , Fontána (Dobra & Fontána)

Sturmzeit, 2006

Kniha Bouřlivý čas

harena

Moc pěkný román, kde nás na příběhu jedné německé rodiny spisovatelka provede událostmi v Evropě. Na počátku 1. světové války žije naše rodina ve východním Prusku naprosto v pohodě, selanka, žádné starosti. Seznamujeme se podrobně se všemi členy rodiny, nejvíc poznáváme aktivní a sebevědomou Felicii, která rozhodně nebyla stvořená ke klidnému a nudnému životu na venkově. Ale klid končí, ruská armáda je v několika dnech ve východním Prusku, začíná také revoluce v Rusku, demonstrace v Berlíně a starost o rozsáhlou rodinu spočívá právě na Felicii. Zpočátku jsem měla obavu, že se ztratím v množství jmen, ale nebyl to problém. Musím poděkovat svým přátelům v databázi, protože jsem spisovatelku ještě neznala a proto mě překvapilo, jak opravdu poutavým způsobem píše, jakou má fantazii a jak dokáže propojit osudy jednotlivých hrdinů a navíc přesvědčivě vylíčit osudné udílosti v Evropě. Čteno jedním dechem. Druhý díl je prý ještě lepší, těším se.

bábuška

Jak jsem byla nadšená z dílu druhého, podařilo se mi sehnat i díl první i třetí. Tento román nás přivede skoro o dvě generace rodu zpět, první světová válka nás zavede na různá bojiště, autorka nešetří barvitýma syrovým popisem všech krutostí a tragedií, ale i bolestí civilního obyvatelstva. Ocitneme se i mezi hrůzami při pádu carského Ruska a pak při postupu do Pobaltí. Jen silní přežijí všechny hrůzy, ale ani po podpisu Versaillské smlouvy není klid, pokořené Německo je vyhladovělé, následuje krach na burze, ale začíná zvedat hlavu díky slibům SNDAP, ale netuší, že je čekají další hrůzy. Příběh pravdivý a dobře napsaný, jen v tomto díle bylo větší množství tiskových chyb.

Ďobi-1968

Těžký začátek, ale potom se čte o život ????????

m_martina
18.11.2020

Krásný, dobře napsaný román, který se čte jedním dechem. Doporučuji.

AlenaF
29.08.2020

Skvělý román. Dávám pět hvězdiček. Trochu to kazily chyby a překlepy, ale jinak bezvadné čtení.

astroweb
24.07.2020

Dosti jiná Linková, než na jakou jsem byl dosud zvyklý. Zpočátku jsem měl problém se jmény, ale pak jsem se začetl a musím napsat, že se autorce vydařil velice skvělý historický počin, těším na další díly !

faraonka
15.07.2020

Dobré cteni

Prateri
31.08.2018

Bouřlivý čas - 1. světová válka, lidské tragédie, zmařené životy, utrpení na obou stranách fronty a nejen na frontě. A pak tu máme ženu, která v sobě najde sílu vzdorovat tomu špatnému, co potká ji i její rodinu. A to už tu pomalu začne vystrkovat růžek magor Hitler..., ale to bude zase jiná kniha.
Překvapilo mě, že moc čtenářů tento román od Charlotte Link neobjevilo. Sice válčení obou světových válek nemám ráda, ale tohle se mi líbilo.