Pavlína197 Pavlína197 komentáře u knih

Den jako stvořený pro vážnou známost Den jako stvořený pro vážnou známost Zdena Frýbová

První dvě povídky mě příliš nezaujaly, další už za přečtení stály.
Zajímalo by mě, jestli tenkrát, myšleno v dobách socialismu, opravdu takto fungovaly manželské poradny - do záchrany manželství byli vtaženi i ostatní účastníci, to je milenci, rodiče, děti, zaměstnavatel ... To si člověk asi dobře rozmyslel, než požádal o pomoc. ( Nebo než začal přemýšlet o rozvodu?)

12.07.2021 4 z 5

Dívka a noc Dívka a noc Guillaume Musso

I když tento příběh není tak strhující jako ostatní od tohoto autora, líbil se mi zatím nejvíc. Bavilo mě, jak se pomalu rozmotává, uzlík za uzlíkem, a když to vypadá, že už je to všechno, přijde další překvapení... Zdá se, že anotace hodně napovídá, naštěstí nebo naneštěstí je to přece jen trochu jinak.

Dovolená očima delegátky Dovolená očima delegátky Jitka Herzánová

Mně se knížka líbila. Byla vtipná, dobře se četla, navodila prázdninovou atmosféru, a byť mě Řecko nikdy nelákalo, mám skoro chuť se tam rozjet. :-)
Měla bych jen dvě výtky : za prvé tam na můj vkus bylo dost nadávek ( i když naučit se pár nadávek v cizím jazyce je celkem zábava) a za druhé bych se chtěla zastat paní s ,,infarktem" ( troufám si předpokládat, že šlo spíš o panický záchvat, což je dost nepříjemný zážitek, zvlášť pokud je člověk sám s dvěma dětmi v cizí zemi; nedivím se, že paní volala delegátku, divím se, že to nepoznal doktor a zhodnotil to jako hysterický záchvat ženy v přechodu; ale chápu, že pro knížku to bylo dost nadsazeno, jen jsem doufala, že to autorka ještě někde vysvětlí).
Jinak smekám před všemi dobrými delegáty. Postarat se o hromadu cizích lidí a ustát všechny situace s klidem a rozvahou musí být opravdu fuška.

12.07.2021 4 z 5

Byly tady, a už nejsou Byly tady, a už nejsou Haylen Beck (p)

K této knížce mě přilákal název a obálka. Vybavila se mi písnička H. Vondráčkové Dvě malá křídla tu nejsou, a aniž bych četla anotaci, tak nějak jsem předpokládala, že v příběhu půjde o děti. A nespletla jsem se. Takovou bezmoc a zoufalství jako hlavní hrdinka bych opravdu zažít nechtěla. Typický americký thriller, napínavý od začátku do konce, lehce předvídatelný, ale uspokojivý.

Čekání na kocoura Čekání na kocoura Michaela Klevisová

Povídky se mi moc líbily. Krátké příběhy ze života, s dobrým koncem. Milé, laskavé, příjemné, pohodové, uklidňující čtení.

Štěstí je zadarmo Štěstí je zadarmo Michaela Klevisová

Tahle knížka mi krásně kápla do noty! Několik krátkých příběhů ze života, do nichž se připletli psi nebo kočky. Nic se tu neřeší, nikam se nespěchá... Prostě skvělé čtení z kategorie no stress.

15.06.2021 5 z 5

Čeho před smrtí nejvíce litujeme Čeho před smrtí nejvíce litujeme Bronnie Ware

Pokud chcete jen vědět, čeho před smrtí nejvíce litujeme, stačí přečíst si obsah. Celá kniha je vyprávění, jak autorka k těmto závěrům došla a o její vlastní cestě životem. Co mě na knize nejvíc zaujalo byla láskyplná a ohleduplná péče o paliativní pacienty v jejich domovech. Dovedlo mě to k zamyšlení, jak dnešní společnost vnímá smrt, jak a kde dnes lidé umírají - osamocení a nesmíření v neosobním prostředí nemocnic, eldéenek, domovů důchodců, v lepším případě hospiců. Málokdo má ,,štěstí" zemřít doma obklopen svými blízkými a málokdo zvládne poskytnout takovou péči svým blízkým ať už osobně nebo zprostředkovaně v osobě dobré pečovatelky.
Kdybyste si mohli vybrat, kde zemřete, jak byste se rozhodli?

08.06.2021 4 z 5

Na plechárně / Sladký čtvrtek Na plechárně / Sladký čtvrtek John Steinbeck

Knížku jsem četla před třemi měsíci a dodnes nemám jasno, jestli se mi líbila nebo nelíbila. Bavilo mě prostředí, působící maloměstsky až vesnicky, vztahy mezi obyvateli ulice, moře blízko, spousta volného času... Zato některé postavy mi lezly pěkně na nervy a nevím nevím, být na místě doktora, jak bych snášela jejich láskyplné vměšování do života. :-) A jak píše Osice, toho chlastu všude a pořád!

08.06.2021 4 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Námět knihy mi moc nesedl, nečtu utopie, dystopie, horory ani sci-fi, přesto jsem si přišla na své. Knížky Aleny Mornštajnové mám ráda a ani v této knize autorka svůj styl nezapřela. Ledacos si z dob minulého režimu ještě pamatuji, takže i já si z této četby odnáším pocit úlevy, že dnes můžeme žít jinak.

Všechny barvy počasí Všechny barvy počasí Britta Teckentrup

Moc pěkná, poeticky laděná knížka. Menší děti možná ne úplně všemu porozumí, zase tak alespoň vznikne příležitost k popovídání. Jako úvod do tématu určitě dobře poslouží dětem i dospělým.

Pes: člen rodiny Pes: člen rodiny Kate Kitchenham

Pokud máte v plánu pořídit si pejska, knihu vřele doporučuji přečíst, nejlépe ještě před zabydlením štěňátka. Je v ní mnoho srozumitelně napsaných rad, jak na výchovu a výcvik. Pokud si ještě nejste jistí nebo dokonce psa nechcete, tuto knížku raději ani neotvírejte! Protože už jen po prohlédnutí těch nádherných fotografií budete mít pocit, že bez psa nemůžete žít! :-)

Jako hvězdy v temné noci Jako hvězdy v temné noci Jojo Moyes

Krásné počteníčko!
Moc se mi líbilo pevné přátelství mezi ženami a jejich sounáležitost, prostředí, v němž se příběh odehrává, i ta romantika, která tu není tak okatá a prvoplánová, a hlavně projekt Koňské knihovny.

07.06.2021 5 z 5

Ačkoli nemám takto ztřeštěné příběhy ráda, tentokrát jsem se bavila.

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Geniální detektivka.

Děvčata první republiky Děvčata první republiky Dita Pepe

Příjemné a zajímavé čtení, pro mě hodně vzpomínkové. Celou dobu jsem měla v hlavě jednu ze svých babiček, letos by jí bylo 85 let. Často jsem u ní trávila víkendy a prázdniny; večer, když jsme šly spát, já na peci a babička na pohovce, prosila jsem, ať zase vypráví a babička vyprávěla... dokud jsme jedna nebo druhá neusnuly. Vzpomínám na to moc ráda a tato kniha ve mně vyvolala podobné pocity jako vyprávění mojí babičky. Škoda, že už si lidé nevypráví, člověk tak měl možnost poznat širší rodinu, její historii a vlastně i mnoho z historie obecně.
Navíc je kniha krásně udělaná.

07.06.2021 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

(SPOILER) Zpočátku jsem se do knihy nemohla začíst, nesedl mi způsob vyprávění. Kolem šedesáté stránky jsem si uvědomila, že mě příběh přece jen chytil a čím blíže konci, tím víc jsem knihu hltala, zvědavá, jak to celé dopadne. Ovšem samotný konec byl pro mě jak rána do obličeje, zkazil mi celkový dojem z knihy. Že musel dotyčný zemřít mi připadá logické a nevyhnutelné, ale takhle? Myslím, že Zuzana by se takto nezachovala.
V poslední době bylo knih o holocaustu vydáno hodně a tak to ve mně vyvolává pocit, že autorka chtěla za každou cenu vybočit z řady.
Jinak je to určitě, jak píší ostatní, silný příběh.

07.06.2021 4 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Zase jsem se dobře bavila a jsem zvědavá na pokračování.

07.06.2021 5 z 5

To kvůli mně ... se máma zlobí To kvůli mně ... se máma zlobí Martina Drijverová

Právě jsem dočetla. Uf... Smutný, smutný, smutný. Mám z toho slzy na krajíčku ... Je mi líto, že některé děti musí takto žít a vyrůstat. Znám ze svého okolí jednu podobnou rodinu a mám pocit, že pomoc je v podstatě nemožná. Teď už aspoň tuším proč. Snad se to brzy změní k lepšímu díky osvětě, ke které přispívá i tato knížka. Doporučuji ke čtení dětem i dospělým.

22.05.2021 5 z 5

Kukačka Kukačka Natalie Daniels

Tak to byla tedy síla! Tolik smutku a bolesti v jednom příběhu. Kde asi vzala autorka inspiraci? Chytilo mě to hned od začátku, jen mě trochu mrzí konec, jakoby zrychlený, uťatý.

12.05.2021 5 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Opravdu příjemné čtení. Většinu času jsem se usmívala, chvílemi pochechtávala, občas smála a jednou řehtala, až mi tekly slzy.

13.04.2021 5 z 5