pavčape pavčape komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Nelze napsat nic jiného, než strhující... Tolik bolesti, tolik utrpení, tolik síly, kolik tito lidé museli snášet a prokázat, to se nedá slovy popsat. Ale autorka to dokázala. K této knize nemohu více napsat, tuto knihu musím jen doporučit . Pak pochopíte.

14.02.2019 5 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Fredrik Backman je nevyzpytatelný autor, tedy pro mě. Buď mě naprosto uchvátí, nebo se nezačtu a odkládám. K Ovemu, Britt-Marii a Úzkostem přidávám i Medvědín. Je to další nezapomenutelná kniha, o které budu dlouho přemýšlet.
Medvědín je městečko, které žije hokejem. Hokej je vše, hokej mají rádi všichni, hokej je tady alfa omega. Město má své hokejisty, své trenéry, svého ředitele, své fanoušky. Všichni žijí hokejem. Co s městečkem a hlavně jejich obyvateli udělá jeden hrozný skutek? To si přečtěte a nebudete litovat. Zaměřila jsem se na jednotlivé postavy, které autor tak skvěle vykreslil. Žádná z nich není černá nebo bílá. Některé jsou čitelné od začátku, některé se vyvíjí, ale všechny jsou dokonalé. Některé jsem si zamilovala, některé nesnáším od prvopočátku a některé jsou mi více či méně sympatické. Všechny jsou ale uvěřitelné ve svých konáních. Obdivuju Miru, smekám před Sunem i Davidem, chápu Petera a usmívám se když dojde na scénu Ramona. Ale nejvíc mi k srdci přirostl Benji, Maya, Ana a Amad s Bobem. A jdu na My proti vám.

19.12.2020 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Knížka mě naprosto dostala! Starý nerudný dědek? Možná. A proč se jím stal? Prostě si to přečtěte , nahlédněte mu do nitra a udělejte si vlastní názor. Celou knížkou (až na určité epizody) jsem se prosmála a závěr jsem obrečela. V poslední době jedna z nejpříjemnějších knih, co jsem přečetla.
Nechápu hodnocení 2-0 hvězdiček, ale třeba se zrovna někomu Ove netrefil do nálady.. A to že je přirovnáván k filmu Grand Torino? Jistě, námět je podobný, možná hodně podobný, ale vyznívá naprosto jinak. Ove je optimistický, bez násilí a beze zbraní, je prostě jiný. Viděla jsem oba filmy, přečetla Oveho a mou srdcovou záležitostí se stal Švéd!

20.09.2018 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Na rozdíl od některých předchozích komentářů nemohu říct, že by se mi děj někde táhl, byl nudný nebo jsem měla nutkání knihu odložit. Ne, četla jsem jedním dechem a přesto, že jsem z internetových diskuzí věděla, jaký bude asi závěr, přesto jsem nerada knihu odkládala. Ano, je depresivní, ano ukazuje na nespravedlnost světa, bezohlednost okolí, nezájem postavit se zlu. Zlu, které zničilo několik životů.
Po Listopádu, který mě příliš neoslovil, je Les v domě opravdová čtenářská lahůdka. A paní Mornštajnová, prosím nenechte se odradit humbukem, který kniha a jedna nejmenovaná osoba vyprovokovala, a pište dál! Čtenáři by byli o hodně ochuzeni. Děkuji za tuto knihu i za ty předchozí!

31.05.2023 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Krásná, úžasná kniha.. V poslední době jsem nečetla nic, co by mě víc chytlo u srdce. Styl psaní je čtivý, příběh dojemný, postavy všech hrdinů mi byly svým způsobem sympatické. Pokud je tohle nejslabší knížka autorky, tak nevím co čekat od těch dalších, na které se neskutečně těším. Po dlouhé době knížka, kterou MUSÍM doporučit!

17.02.2018 5 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Krásná a úžasná je tahle kniha. Příběh Britt-Marie chytí za srdíčko. Mísí ve vás úsměv a slzy, mísí ve vás emoce. Nelze si nezamilovat Britt-Marii a celý Borg. Skvěle vykreslené postavy dětí, úplně v knížce ožily... Vega, Omar, Pádlo, Max a jiní. Skvěle podané postavy podivných dospělých, kteří sem ale prostě patří ... Osoba a Tutovka, Sven a Benova máma. A Sami? Nemám slov.

05.08.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Jak skvělé! Autorka umí! Příběh začíná narozením Václava v roce 1939 a končí jeho smrtí v roce 2002. Kolik se toho za tu dlouho dobu přihodilo? A stejně tak i v této rodiné sáze. Skvěle propracované detaily. Lidé se potkávají, zasahují vědomky nebo nevědomky do osudů svých blízkých úmyslně či neúmyslně. Oblíbila jsem si hotýlek za městem, neutuchající snahu dědy Leopolda udržet jeho ducha v každé době, před válkou, během ní, za socialismu. Vždy se mu to dařilo. Své žezlo předal vnukovi Václavovi, který se o to také snažil, ale... Václav nebyl Leopold. Nebyl zlý, ale v životě bohužel ublížil... Oblíbila jsem si jeho maminku Štěpánku, nevlastního otce Bedřicha, se kterým Štěpánka tvořila pevný svazek. Oblíbila jsem si Leopolda i babičku Majku. Chápala jsem pohnutky tety Marie i nešťastné veselé Marcelky, jejíž snaha, která ji stála život, vyšla nadarmo. Osud nevlastního bratra Oldřicha mě zasáhl. Kdo chcete vědět více, přečtěte si Hotýlek, opravdu stojí za to!
PS: A to, že smrt Václava je avizována hned na začátku knihy mi nevadilo. Kdo v té době ví, kdo je Renata, Jindra a proč Lucii zpráva o smrti manžela nechala chladnou...

04.03.2018 5 z 5

Popravčí Popravčí Chris Carter

Super! Super!! Super!!! Opět skvělý Carter. Opět brutálně propracované vraždy, opět neomylný Hunter a nešťastník Garcia. Kniha psaná v krátkých kapitolách, kdy mě ani jedna nenudila, jak to občas i u knih s označením Světový bestseller, mívám. Jediné co mi vadí, že musím plnit povinnosti, jako např. chodit do zaměstnání, a nemohu číst v jednom zátahu. To by byla přečtená za den! Už mám v knihovně rezervovaného Nočního lovce.

26.05.2017 5 z 5

Bez viny Bez viny Charlotte Link

Přečteno takřka jedním dechem. Knížka od začátku do konce nabízí napětí. Zdánlivě velké množství postav zde má opodstatnění, protože každá má v příběhu své nezaměnitelné místo. A nakonec si řeknete - kdo je bez viny? Za mě asi nešťastná Sofie. Kdo má rád spíše thrillery, je to pro něj dobrá volba. Doporučuji

07.03.2022 5 z 5

Po mnoha letech jsem se znovu pustila do Zvěrolékaře a musím uznat, že tato kniha neztratila nic na své kráse. Jednotlivé příhody, které autor tak poutavě vypráví, vás na jednu stranu rozesmějí na plné kolo (a já se mnohokrát smála nahlas a nepokrytě), na druhou stranu přinutí k zamyšlení. A jednotlivé postavy jsou tak skvěle popsány.... Ať už se jedná o farmáře a nebo Jamesovy přátele. Úplně vidím Siegfriedovu asketickou postavu a tvář, vážně se tvářící, když cokoli svému kolegovi vytýká, aniž by tušil, že to co pranýřuje mu právě nedávno doporučil. A také si naprosto živě představuju hezkou tvář jeho bratra Tristana, který svou lehkovážnou nepoučitelností zadělává na žaludeční vředy svému okolí. ...
Krásná kniha, stačí se začíst

20.01.2021 5 z 5

Střepy Střepy Michael Robotham

Jsem nadšená. Tato série je skvělá a tak trochu neprávem opomíjená. Na obálce se neskví žádná nálepka "světový bestseller", která má nalákat čtenáře, a přesto by si ji zasloužila mnohem více nežli 99 % takto ocejchovaných knih. Děj knihy je pravděpodobný, zápletka skvěle propracovaná a velmi uvěřitelná. Osobní život hlavního hrdiny se vyvíjí tak, jak by se i v reálném životě vyvíjet mohl. Joe není žádný superhrdina, ale inteligentní muž, který se snaží i za cenu vlastních osobních a rodinných kompromisů pomáhat. Velmi jej za to obdivuju.
Tuhle sérii s čistým svědomím doporučuju!!!

07.04.2020 5 z 5

Úplně cizí lidé Úplně cizí lidé Liane Moriarty

Jako nemůžu jinak než hodnotit pěti *. Ono určitě by bylo co vytknout, ale už jen ta skutečnost, že jsem se chvílemi (spíše více než méně) nemohla udržet smíchy a řehtala se nahlas, je super. Tohle se mi jako fakt nestává často. Rozveselily mě pohledy zúčastněných na stejnou situaci, to jak to viděly jednotlivé osoby odlišně mě fakt bavilo.
Pokud ale přihlédneme k té vážnější stránce věci, je hezky popsáno, jak je jednoduché naletět psychopatovi. A jedině neskutečná psychická odolnost všech zúčastněných, a taky trochu náhoda pomohly k tomu, aby příběh skončil happy endem! :-)

18.12.2019 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Po dlouhých letech jsem se díky Čtenářské výzvě pohroužila do stránek této knížky. Musím říct, že shledání to bylo veskrze příjemné. Věřím, že se brzy pustím do další knižky Betty Mac Donaldové - Co život dal a vzal.

12.11.2018 5 z 5

Pohřbeni zaživa Pohřbeni zaživa Dominik Dán

Opět pět hvězd a opět zaslouženě. Tentokrát se D.D. nevrhá do podsvětí, ale jde o vyšetřování dvou případů ve dvou odlišných liniích. Chosé se na vlastní pěst vydává do Tater, aby zde našel Gaba, který v minulé knize těžce postřelil Petru. Kraus s Hanzelem se na vlastní pěst vydávají po stopách podivného úmrtí v domě pro seniory. Kam je to všechny zavede? Hlavně linka s Krausem je tedy opravdu dost hustá. Nebere mi hlava, že se něco podobného může stát... Vzhledem k tomu, že jsou všechny dánovky postaveny na skutečných základech, mě trochu mrazí u páteře...

30.04.2020 5 z 5

Když se zvěrolékař ožení Když se zvěrolékař ožení James Herriot (p)

Co se stane, když se zvěrolékař ožení? V podstatě nic nového. Jen se usadí o dvě patra výše v novém bytě, tráví méně času se svými kolegy, ale stejně času na pochůzkách po svých zvířecích pacientech. Pečuje o ně se stejnou láskou a pečlivostí jako dříve. Opět se setkáme se svéráznými farmáři, jejich svěřenci a snahou mladého Herriota jim pomoci. Někdy se to podaří, jindy bohužel ne. Čtenář mu ale drží palce, protože nelze než mu fandit. Krásná kniha, kdy se opět smějete z plných plic, ale i zamyslíte nad osudy Angličanů, kteří dobrovolně nastoupili do války. O tom ale už třetí díl ságy.

29.01.2021 5 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Sečteno podtrženo, četlo se to velice dobře. Děj má spád a je celkem logický. Jak už psal někdo výše, dějová linka se sektou kdovíkoho tam ani nemusela být a nebo mohla mít více společného s dějem. Jakoby autor chtěl mít v knize co nejvíce pomatenců. Kdo bude jednou z unesených jsem tušila hned na začátku a nespletla jsem se. A také souhlasím s tím, že těch závislých detektivů na čemkoliv je vážně moc. HH už člověk tak nějak bere,tady to byl teda masakr,alkohol, prášky,deprese... No nevadí, další díl série si určitě přečtu.

09.10.2021 4 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

Skvělý příběh. Erika v nejlepší kondici a tentokrát bez fyzické úhony na stopě sériového vraha. Autor otevírá téma sociálních sítí, nezodpovednost při jejich užívání a nebezpečí, které skrývá.
Jsem ráda, že se osud Eriky vyvíjí, že je konečně zamilovaná .

05.03.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Knížka se mi líbila. Většinou se obávám (a většinou velmi oprávněně) zlatých nálepek SVĚTOVÝ BESTSELLER. Už proto k nim přistupuju skepticky. Možná díky tomu mě tato knížka nezklamala. Líbil se mi tento ponurý příběh. A líbila se mi i myšlenka, že každý si nese svou karmu, provedl jsi něco hodně zlého? Tvoje karma tě dostihne...

30.09.2019 4 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Nevím co dodat... Rozepisovat se zde o thrillerech, které vypustil do světa C. Carter by znamenalo nešetřit superlativy. Ale nač to? Kdo zná jeho knihy, ví, že se má s každou další na co těšit. Tahle je trochu jiná v tom, že Robert je zde lehce upozaděn za federálními agenty, ale dá se to očekávat vzhledem k vyšetřovaným zločinům. Nicméně to neznamená, že by se do vyšetřování nezapojoval s genialitou sobě vlastní. Vidím posun v osobě jeho parťáka Garcii, dost mě bavil a už se nezdá být jen takovým Watsonem a nebo Hastingsem, který stojí až v druhé řadě, už má svůj názor, a názor v mnoha ohledech správný. Navíc jeho poznámky mě tentokrát hodně bavily. To že autor tak trochu odkazuje na chystaný nový příběh mi nevadí. Aspoň víme, co nás čeká! Další souboj supermozků je na cestě. Myslím, že se máme na co těšit! Ale to čekání bude nekonečné! :-(

07.11.2018 5 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Tak každopádně to bylo zajímavé - kladu si otázky, zda se to mohlo stát, zda to byly jen výplody fantazie zfetovaného Igora, jestli na nás na čtenáře autor přichystal léčku.. .Nicméně odkazy na články na internetu hovoří jinak. Opravdu se tu ztrácejí lidé? Opravdu mizí i v současné době, nejen v minulém a předminulém století?... Nevím, názor si na to musí čtenář udělat sám. Mně se knížka víceméně líbila. Zpočátku se mi zdálo vyprávění zdlouhavé, nic moc se nedělo, pořád se jen dumalo nad tím, jak se dostat do trezoru. Když už jsme v něm byli, něco bylo objeveno. Poté další zdlouhavé pasáže. Ale když už se konečně vypravili na výpravu (byla jedna nebo dvě ?), začal mít příběh spád a já jej dočetla na jeden zátah.. Faktem je, že Igor mi byl velmi nesympatický, do sebe a svých blogů zahleděný nýmand. Jestli byla jeho vina, jak výprava skončila, nechci soudit. Nicméně ve mně kniha zanechala stopu, stále se k příběhu v duchu vracím, což znamená, že nebyla až tak špatná a zaslouží si trochu pozornosti. Jsem zvědavá, jak se s příběhem poperou filmaři. Na motivy Trhliny má vzniknout seriál.

01.11.2018 4 z 5