To by se zvěrolékaři stát nemělo

kniha od:

To by se zvěrolékaři stát nemělo https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/22769/to-by-se-zverolekari-stat-nemelo-22769.jpg 4.7 1041

Zvěrolékař série

< 2. díl >

James Herriot pokračuje ve své venkovské praxi, překonal první těžké začátky, získal si oblibu, a někdy se sám sobě diví, proč setrvává na nevlídných yorkshirských blatech. Ovšem na druhé straně má už v Darrowby zavedenou praxi, a trampoty se zvířecími pacienty a často nevypočitatelným šéfem, které dovede Herriot tak kouzelně vylíčit, mu vyvažují schůzky s krásnou dívkou Helen. Herriotova knížka je vyprávěním o úspěších a omylech, životních výhrách a klopýtnutích, s nimiž se musí vyrovnat každý. A autor to dokázal s nepřekonatelným hřejivým humorem, který je nadčasový, a proto získává stále nové a nové čtenáře po celém světě.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Příroda, zvířata

Vydáno: , Baronet
Originální název:

It Shouldn't Happen to a Vet , 1972


více info...

Komentáře (123)

Komentáře 123 Recenze 0

Zemlja
Zemlja
03.09.2023 4 z 5

Laskavé, vtipné příběhy, čtivé. Ideální k odpočinku a nasycení duše dobrem.

katerina3502
katerina3502
11.05.2023 5 z 5

Skvělá kniha, která se čte sama. Děj rychle ubíhá a kniha je napsaná velmi příjemným stylem, u kterého člověk vypne a jen si užívá vtipné i smutné historky ze života venkovského veterináře. Určitě doporučuji všem a musím říct, že knihy mě baví mnohem více než seriál, ale i ten je taková oddechovka.


Steffy
Steffy
29.03.2023 5 z 5

Kniha se čte úplně sama. Přečetla jsem si jí, když jsem viděla seriál Všechny velké a malé bytosti a od rodičů jsem se dozvěděla, že je to podle knih a že je to hrozná sranda. Rozhodně jsem nelitovala. Kniha se čte sama. Parádní vyprávění z pohledu venkovského veterináře. U veselých příhod se smějete a u smutné scény jsou vykládány přesně tak, aby se do nich mohl člověk vžít a prožít je přesně tak, jak to cítil autor sám. Výborný styl vyprávění. Určitě v budoucnu sáhnu po dalších autorových dílech!

mia.com
mia.com
15.01.2023 4 z 5

Ač běžně nečtu ani nesleduju tématiku se zvířaty, protože na to nemám nervy a jen brečím jak blbá, tuto sérii jsem si zamilovala, protože autor vše popisuje moc hezky. Jeho příběh mě moc baví.

Popko
Popko
05.01.2023 4 z 5

Ze začátku jsem si říkala uvidíme, pak se kniha rozjela :-) pěkný příběh vesnického veterináře, který vypravi o své praxi, i o svém osobním životě. Některé příběhy pěkné, jiné smutné, takové jaký je život.

Nofar197
Nofar197
28.11.2022 4 z 5

James, Siegfried, Tristan, paní Pumpreyova a Tricky Woo plus všichni srdecni farmáři a ostatní obyvatele yorkshirskeho venkova. Ctive a vtipné.

palka452
palka452
16.11.2022 5 z 5

Úžasné

Marie2004
Marie2004
29.03.2022 4 z 5

Knížku jsem četla už po druhé a zase mě nadchla. Můžu doporučit, ale ne slabým žaludkům :-D

pablito
pablito
16.02.2022 5 z 5

To je balzám na duši, protknutý jemným humorem, spoustou lidskosti a vůní třicátých let na anglickém venkově.

Štěpinambura
Štěpinambura
01.02.2022 5 z 5

Nejlepší kniha na světě, příjemně nutí k zamyšlení nejen humorem.

wendulka0502
wendulka0502
30.01.2022 5 z 5

Poslouchala jsem ve formě audioknihy.Krásné příběhy z krásného a zároveň drsného prostředí. Bylo mi velkým potěšením si připomenout příběhy Jima a jeho šéfa Siegfrieda a všech těch farmářů kteří svá zvířata znají přeci nejlépe.

Jo a navíc další položka čtenářské výzvy odškrtnuta.

markyticka
markyticka
27.12.2021 5 z 5

Mám ráda zvířata a příběhy začínajícího veterináře jsou podány vtipně i realisticky, často jsme měla pocit, jako bych při telení stála vedle něj.

Nieroccoon
Nieroccoon
22.11.2021

Vtipné, příjemné čtení. Člověk se hned do veterináře vžije a může tak z jeho pohledu začít objevovat krásy, ale i strasti anglického venkova... Při čtení musíte počítat s možnými výbuchy smíchu.

Mermaid
Mermaid
21.10.2021 5 z 5

Takových knih je jako šafránu. Vtipných, přitom inteligentních.
K veterinářům jsem získala při čtení velký obdiv. Těžkosti, s kterými se během své praxe musejí potýkat si nezadají s nasazením lékařů v první válečné linii.
V první části knihy jsem se hodně pobavila, část s oblekem je pak totální šperk dílu.
Část druhá pak oproti tomu plynula v přílišném poklidu, aby se pak na závěr dostala do známých obrátek.
Ráda si přečtu pokračování, i kdyby byl další díl humoru prostý, práce je to natolik zajímavá, že se snad opět dozvím něco nového.

bookemma
bookemma
10.09.2021 5 z 5

"Jestli mít duši znamená být schopný milovat, schopný být věrný a vděčný, pak jsou na tom zvířata mnohem líp, než spousta lidí..."

Velice milé pohlazení po duši... A zajímavý vhled do veterinářské praxe ve 30. letech, to vše s notnou dávkou "anglickosti"... Asi bych tu krajinu někdy ráda navštívila.

martiline
martiline
02.09.2021 5 z 5

Pohlazení a balzám pro duši ... to jsou všechna díla od Jamese Herriota ...

ivulka15
ivulka15
31.08.2021 5 z 5

Milé, čtivé a hřejivé.

Zuuuza
Zuuuza
30.07.2021 5 z 5

Milá, vtipná, zajímavá kniha, kterou jsem si s chutí po letech dala podruhé. Evergreen.

Slunik127
Slunik127
21.06.2021 3 z 5

Prijemne, mile, ctive. Velmi podobne doktorske serii Patricka Taylora, ktera mi ale prijde nesrovnatelne lepsi.

Martiiiik
Martiiiik
17.05.2021 5 z 5

Opět krásné příběhy, je vidět, že autor vše prožíval s láskou, ke zvířatům i svému povolání.. :-) umí tak krásně vyprávět, budu se vždy těšit na každou další knihu.. ikdyž je v tom i trocha smutku, že knih není více.. ale určitě si přečtu všechny, což o autorových knihách vypovídá úplně všechno :-)

LadyKopřivA
LadyKopřivA
14.05.2021 4 z 5

Moje první literární setkání s panem Herriotem. Knížku jsem chtěla přečíst již delší dobu, a tak jsem po ní teď sáhla v rámci čtenářské výzvy. Nejsem úplně cílová skupina a tento druh literatury moc nečtu, ale příběh mě zaujal. Čtenář se dozví mnoho o vetrinářské praxi na anglickém venkově 30. let. Co bylo zvláštní - mnohé pohnutky a motivy chování lidí i samotného pana Herriota jsem moc nechápala. Ale přičítám to právě tomu, že se knížka odehrává v jiné době a jiné zemi, a také tomu, že já mám dost svéráznou životní filozofii. Např. v situaci, kdy by se mi zle hřebila klisna a veterinář by přijel ve tři ráno a pomohl, tak pokud by měl na sobě pyžamo, nepřipadalo by mi to divné, nejspíš bych si toho ani nevšimla, natož abych si ho kvůli tomu dobírala :) Ale i proto bylo zajímavé knížku si přečíst a určitě ji mohu doporučit. Charaktery lidiček jsou hezky vystižené, i když se mihnou jen na pár stránkách. A speciálně oceňuji popisy krajiny, které jsou opravdu úžasné.

knihomolkajanca
knihomolkajanca
29.04.2021 4 z 5

Od Jamese Herriota jsem četla před tímto kouskem dvě knihy, které mi přišly opravdu skvělé. Po této jsem sáhla v rámci čtenářské výzvy (kniha odehrávající se na venkově) a zároveň jako oddechovku při čtení Deváteho spolku, do kterého mám trochu problém se začíst.

Herriot mě opět nezklamal, ale musím říct, že tato kniha mi přišla kapku slabší než ty dvě předchozí. Přemýšlím, čím to bylo, jelikož způsob Herriotova vyprávění je stále stejně příjemný a milý. Možná tady dostaly více prostoru historky netýkající se tolik zvířat jako spíš lidí okolo a tehdy jsem se chvilkami ztrácela v myšlenkách.

Jinak mě ale kniha bavila. Držela jsem palce, aby každý případ dopadl dobře a také jsem se pousmála nad Herriotovými trampotami s ženami. Jsem zvědavá, jak se jeho životní příběh bude vyvíjet dál, takže určitě knihou nekončím.
Občas mě dost šokoval přístup některých farmářů, kteří jsou v knize popisováni a znovu musím obdivovat Herriotovu nekonečnou trpělivost a ochotu. Já bych s těmi lidmi asi dávno vymetla. Zvlášť, když odmítají zaplatit účty! Ale je zajímavé podívat se, jak toto řemeslo v minulosti vypadalo, jak k němu přistupovali lidé a jak jej prožívali samotní zvěrolékaři.

Mikik
Mikik
27.04.2021 3 z 5

Já jsem z téhle knihy poměrně rozpačitá. Celou sérii o zvěrolékaři předchází velká pověst. Mě teda tento příběh zklamal, ale možná to bylo mým očekáváním něčeho výjimečného. Nemůžu říct, že by to nebylo vtipné nebo poutavé. Realisticky to popisuje drsné prostředí, povahy lidí a jejich neochotu přijmout někoho nového, postupné vybudování respektu mladého veterináře. Občas někdy až surově popsané zásahy a léčení, a to je dobře, ve skutečnosti to není taky žádný med. Ale příběh se mi někdy doslova táhl, vtipy se opakovaly, narážky často stejné a často jsem knihu odkládala. Za mě tedy průměr.

pydla
pydla
26.04.2021 5 z 5

Příjemné, oddechové čtení o zvěrolékaři a jeho pacientech , v jemném duchu anglického humoru a velkou dávkou poťouchlictví.
Popisy některých zásahů ( porod hříběte nebo telete, úpal býka apod. ) jsou popsána tak, až máte pocit, že jste u toho a jímá Vás pak stejná radost z práce, jako pana Herriota.
Doporučuji, jako čtení ke kávě.

leucantha
leucantha
19.04.2021 5 z 5

Pan Heriot nikdy nezklame...velmi ráda se k němu vracím!!!

07hop
07hop
23.03.2021 5 z 5

Herriot je Herriot

tamdr
tamdr
17.02.2021 5 z 5

jako všechny jeho knihy, čtu hlavně když potřebuju spravit náladu a vždy to pomůže

VěraČamková
VěraČamková
15.02.2021 5 z 5

Klasika, která nikdy nezklame a za mně patří ke klenotům literatury. Když je mi nejhůř, knihy od Jamese Herriota mě svým úžasným humorem a laskavostí dokážou znovu postavit na nohy. Kdyby to šlo, přidám hvězdičku navíc. :D

Delphín
Delphín
14.02.2021 5 z 5

Znovu skvělý počin, dost možná i lepší než první díl. Již se není třeba seznamovat se stylem Herriotova psaní, rovnou se společně se zvěrolékařem můžeme vrhnout do příběhů. Oproti minulému dílu jsou dosti humornější, značnou část zde hraje i osobní příběh zvěrolékaře, což je fajn. Klasika se zvířaty však nechybí. Ať už zde vyzdvihneme jakoukoliv pasáž, z knížky, která je perfektně napsána, je až neuvěřitelně cítit, že Herriot miloval zvířata a lidi. Psal o něčem, čím celý život žil. A to z této knížky dělá opravdový klenot, který pohladí (nejen) po čtenářské duši.

Ptaca
Ptaca
02.02.2021 5 z 5

Milé, úsměvné, odpočinkové. Jak píše někdo níže, pohlazení na duši.
Děkuji