Parwana Parwana komentáře u knih

Únikovka Únikovka Marc Meller

Tak tohle byla síla. Hodně dobrý thriller, který se četl skoro sám a jehož konec jsem si nepředstavovala ani v nejdivočejších snech. Navíc má otevřený konec...

06.05.2023 5 z 5

Než padne tma Než padne tma Emma Haughton

S touto knihou jsem se dost nadřela. Nejdřív to mělo spád, pak se děj najednou zastavil a já měla potíže to číst, a nějakých 40 stran před koncem vše vygradovalo. Nějak jsem se nemohla začíst, celé to na mě působilo dost odtažitě a v hrdinech knihy jsem měla po celou dobu velký hokej. Ani hlavní hrdinka mi zrovna k srdci nepřirostla.

16.03.2023 3 z 5

Apatykář Apatykář Lucie Hlavinková

Tuhle knihu jsem si opravdu hodně užila. Pěkné prostředí Štramberka, milé postavy, které si člověk hned zamiluje, foklórní nádech a lidové tradice. Dlouho jsem čekala, jaká záhada se kde vynoří, mno dočkala jsem se, konec byl čekaný, ale do celého příběhu pěkně sedl. Určitě sáhnu i po dalších titulech od této autorky.

15.02.2023 5 z 5

Hodinář z Dachau Hodinář z Dachau Carly Schabowski

Tato kniha mě chytla za srdce podobně, jako Houslistka z Osvětimi. Velmi silný příběh, který mě na konci dojal a rozbrečel. Stárnoucí Izák, který pozná lásku na sklonku svého života v mladičké Anně, která posluhuje v rodině nacistického pohlavára SS a jeho stárnoucí rozmarné ženy Liesl, bohužel válečné útrapy nepřežil, ovlivnil však k lepšímu životy dalších lidí, kteří na něj nikdy nezapomněli. Zaujala mě hláška o tom, že životní negativa dokázala přebít tři pozitiva natolik, že už to žádné negativum nikdy nemohlo změnit.

08.01.2023 5 z 5

Rusovláska u cesty Rusovláska u cesty Anne Tyler

Pěkná a kvalitní oddechovka, přečtena cca za šest hodin čistého času. Po delší době obálka nelhala, postavy byly opravdu dobře vykresleny, Micaha jsem si zamilovala od prvních stránek a držela mu palce.

27.12.2022 5 z 5

Spinkej sladce Spinkej sladce Anders Roslund

Velmi vydařená detektivka/thriller, kde napětí stoupá na každé stránce a vše spěje k překvapivému rozuzlení. Jedná se o nervydrásající čtení v podstatě od počátku, vzhledem k tématu, kolem kterého se točí, autoři se s tím však popasovali na jedničku. Určitě si přečtu i další knihy z této série.

23.10.2022 5 z 5

Evvie Drakeová začíná znovu Evvie Drakeová začíná znovu Linda Holmes

(SPOILER) Klasický román o dvou lidech z různých světů, kteří hledají nový smysl života a náhodou na sebe narazí, kategoricky se vzájemnému vztahu brání, existují vedle sebe, brání se tomu, ale nakonec jdou společně štěstí naproti. Tato kniha byla ale velmi dobře napsaná, Evvie jsem si od začátku zamilovala.

22.10.2022 4 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

(SPOILER) Další thriller z prostředí lepších rodin z předmětských vilek, tentokrát s velmi temným podtextem. Ústředním tématem je záměna dětí na novorozeneckém oddělení, následně řešení této situace a čím dál větší boj o kvalitnější dítě, za každou cenu. Fandila jsem méně úspěšné rodině a konec mě až tolik nepřekvapil, každopádně se kniha řadí do lepší poloviny přečtených knih na toto téma.

11.09.2022 3 z 5

Vyměnit vodu květinám Vyměnit vodu květinám Valérie Perrin

(SPOILER) Na knihu jsem slyšela a četla samou chválu a byla jsem zvědavá, jaká bude, když jsem měla to štěstí ji v knihovně ukořistit. Po přečtení zhruba tří kapitol však přišlo zklamání. Nesedl mi děj, nesedl mi způsob, jakým byla kniha psaná, nezaujala mě hlavní hrdinka a pohřbívaných nebožtíků začalo být tolik, že jsem se v tom kompletně ztratila. Když začalo být čtení namáhavější než chůze do prudkého kopce, odložila jsem. Možná, že je to překladem a časem dám šanci originálu, knihu v češtině holt nedočtu.

11.09.2022 odpad!

Ztracena v bílém šumu Ztracena v bílém šumu Javier Castillo

Odložila jsem. Kniha mi vůbec nesedla, nesedl mi styl psaní, nedokázala jsem se začíst. Od první kapitoly jsem čekala nějakou bombu. Už tam bylo neúplně vysvětleno zmizení malé Kiery. Bohužel místo bomby a gradace se vše příšerně vleklo, postavy se v tom plácaly. Autora mohu ke Stephenovi Kingovi přirovnat pouze v tom smyslu, že ani Kingovy knihy nedočítám, a nyní už ani nerozečítám.

16.04.2022 odpad!

Velká výstava Velká výstava Marie Hermanson

Milá oddechovka na víkend a zároveň dobře vystavěný čtivý příběh o světové výstavě ve Švédsku a zákulisí udělení Nobelovy ceny Albertu Einsteinovi.

27.02.2022 4 z 5

Zlomené srdce Zlomené srdce Tim Weaver

Skvělá kniha, napínavá od začátku až dokonce, příběh mě zcela pohltil.

26.10.2021 5 z 5

1793: Vlk a dráb 1793: Vlk a dráb Niklas Natt och Dag

Naprosto unikátní dílo. Syrové, temné, jak Švédsko v 18. století. Některé pasáže na mě byly skoro moc, netušila jsem, že lze dát tolik brutality na papír. Těším se na další díl.

28.09.2021 5 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

(SPOILER) Nic horšího jsem v životě nečetla. V tom smyslu perverze, pornografie a hnusu. Na druhou stranu to bylo velmi čtivé. Čekala jsem, že to vzdám, ale nakonec jsem vydržela. Vrtá mi hlavou, že se dotyčné a dotyční nevzbouřili proti svým věznitelům, po všem, co chudáci zažili. Divím se, že to vůbec někdo přežil a mohl dál žít bez následků. Za posledních dvacet stran knihy by se styděla i čachtická paní... Jsem ráda za tu zkušenost, ale znova už to asi číst nebudu.

09.05.2021 3 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

(SPOILER) Milá a čtivá kniha, nicméně Hana byla několikanásobně lepší. Čekala jsem mnohem víc děje o samotném hotýlku; takto se příběh točil z větší části kolem slabošského protagonisty a jeho rodinných příslušníů, včetně dalších x postav, v kterých byl místy problém se zorientovat.

07.03.2021 3 z 5

Helimadoe Helimadoe Jaroslav Havlíček

Líbí se mi autorův lehce ponurý styl, kterým píše, a na který jsem zvyklá už z Petrolejových lamp. Vždycky jsem si myslela, že všechny doktorovy dcery byly krasavice, ale nebylo tomu tak. Příběh se mi ale líbil.

23.01.2021 4 z 5

Viděla jsem vraždu Viděla jsem vraždu Agatha Christie

Opět napínavý a svižný příběh z pera královny detektivek, s dramatem na konci.

17.11.2020 4 z 5

Jeden z nás Jeden z nás Shari Lapena

Autorčin standard; strhující detektivka/thriller, který Vám nedovolí vydechnout. Oddechovka zhltnutá za dech. Sice mi postavy nebyly nijak zvlášť sympatické a nevytvořila jsme si k nim vztah, ale to mi nevadilo.

01.11.2020 2 z 5

Přiveď mě zpátky Přiveď mě zpátky B. A. Paris (p)

Autorčin standard - velmi čtivá, až jednoduššeji psaná kniha, kde o lži, vztahová dramata a překvapivé konce není nouze. V tomto případě jsem asi v polovině začala tušit, že sestry jsou dvě v jednom, jen bylo otázkou, která je skutečná a která je nastěhovaná v hlavě. Na propršený víkend ideál, přečtete do 24 hodin. Nic hlubšího než oddechovku s lehkým šimráním na zádech v tom ale nehledejte.

18.10.2020 2 z 5

Obhájce Obhájce Victor Methos

Paráda. Dobře a úderně napsané, za tři hodiny přečtené. Ideální volnočasové čtení pro právníky.

30.08.2020 5 z 5