papada papada komentáře u knih

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Kniha neurazí, ale ani nenadchne. Tři příběhy, které se mnou nerezonovaly a patrně za čas budu tápat o čem byly. První povídka byla nejzajímavější, druhá byla fakt slabá a třetí průměrná. To nejlepší vás čeká na začátku.

P.S. Pokud vás od přečtení knihy odrazovaly komentáře, že se jedná o těžké či depresivní čtení, nebojte se, není tomu tak.

18.01.2023 3 z 5

Protijed Protijed Oliver Burkeman

Kniha nabízející jiný pohled na hledání štěstí v životě. Najdete tu spoustu zajímavých myšlenek proč je lepší nehnat za štěstím, proč je v životě výhodnější upustit od stanovování cílů ve prospěch nejistoty a proč bychom měli být ochotni prožívat negativní emoce a nedívat se na neúspěch jako na pohromu, ale jako na zápletku, která obohatí náš život.

Když se v životě nebudete honit za štěstím, budete žít tady a teď, vykašlete se na afirmace a optimismus, štěstí dosáhnete snáz.

Tuhle knížku by si měli rozhodně přečíst lidé na vedoucích pozicích v korporátech. Autor tu totiž uvádí výborné argumenty, podložené různými výzkumy, proč je dobré upustit od stanovování (SMART) cílů v byznysu.

Kniha je to dobrá, ale na to, abych ji dala víc jak tři hvězdičky, nešla úplně do hloubky a všechno jen povrchně nakousla.

08.01.2023 3 z 5

Samotářky Samotářky Barbora Šťastná

Těm nadšeným komentářům a vysokému hodnocení tu moc nerozumím. Čte se to sice samo, ale je to takové lehké čtení, klouže po povrchu, jako by ty těžší témata nechtěla autorka rozvíjet, aby neodradila čtenářky (záměrně píšu čtenářky, protože cílovka je tu jasná). První polovina knihy je hodně rozvláčná, ta mě moc nebavila, ale v závěru příběh dostal spád, a tak přečtení nelituji.

27.12.2022 3 z 5

Nebe patří nám Nebe patří nám Brendan Ian Koerner

"Víte, jak velká fronta by vznikla u přepážky v Miami, kdyby se všichni museli podrobit policejní prohlídce?"

S touhle knížkou se vrátíte do dob, kdy neexistovaly žádné bezpečnostní kontroly na letištích, kdy člověk mohl nerušeně projít z ulice až do letadla (dokonce bez palubní vstupenky) a kdy k únosům letadel docházelo každý týden. Ve světle dnešních bezpečnostních opatření to zní neuvěřitelně.

Je zajímavé sledovat, jak američtí občané jeden čas brali únosy jako nějaké zpestření jejich letu. Aby pak bombardovali úřad pro letectví dopisy, ve kterých popisovali způsoby, jak únoscům zavařit. Třeba tím, že by se na poli na jižní Floridě postavil model letiště José Martí, díky kterému by si únosci mysleli, že se ocitli v Havaně, velmi oblíbené destinaci únosců. Nejvtipnější je, že úřad pro letectví o tomto nápadu vážně uvažoval, ale kvůli jeho nákladné realizaci od něj upustil. Rentgeny a detektory kovů byly zavrhnuty, protože "Lidi by to vyděsilo k smrti. Navíc by si stěžovali na narušování soukromí.".

Četla jsem sice výraznější absyntovky, takže pětihvězdičkové hodnocení ode mě tahle nedostane, ale čtyři hvězdičky udělím ráda. Zajímavá a čtivá kniha to je.

20.12.2022 4 z 5

Vše o lodích Vše o lodích Susanne Gernhäuser

Vymakaná knížka, která přináší spoustu zajímavých informací i pro nás dospělé. Pěkné realistické ilustrace. Na doporučenou věkovou hranici nehleďte, pokud máte zvídavé dítě, co touží po vědění a zajímá ho svět jak funguje, bude si ji rádo číst i ve 2+ letech. A pak ostatní dospělé překvapí znalostí, jak se třeba přepravují banány.

04.11.2022 5 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Ač je Bílá Voda bichle, přečtla jsem ji za pár dní, tak moc mě to chytlo. Nejvíc mě bavila ta historická linka, novodobý příběh Leny mě úplně neoslovil, ale bez něj by se to tak všechno hezky nepropojilo a jako celek by to nefungovalo. Výborná práce.

27.10.2022 5 z 5

Felix až navěky Felix až navěky Kacen Callender

Felix až navěky je kniha určená dospívajícím a já už mám své adolescentní roky víc než pár let za sebou, tak proč jsem po ní v knihovně šáhla? Zaujala mě LGBT+ tematikou.

Ač nejsem cílová věková skupina, příběh mě bavil a téma hledání sebe sama a přijetí tu bylo moc hezky zpracované. Věřím, že kdybych byla teenager, v textu nebudu přeskakovat a budu do něj ponořená od začátku do konce. Takhle jsem dost pasáží přeskočila, neb mě jako dospěláka nebavily.

Suma sumárum je to výborná kniha pro dospívající a jako takovou ji jednou ráda svému dítěti doporučím.

08.10.2022 4 z 5

Kokrhání kohoutů, pláč psů Kokrhání kohoutů, pláč psů Wojciech Tochman

Na tuhle novou knihu Wojciecha Tochmana jsem se tuze těšila a vyhlížela ji bedlivě na pultech knihovny. Nedávno se tam konečně objevila. Bohužel jsem z knihy zklamaná.

Anotace praví: "Sledujete, jak mizí vaši příbuzní. Mučí a vraždí je vaši sousedé nebo známí. Záminka může být jakákoli. Potom to všechno skončí. A teď se naučte s bývalými dozorci a popravčími opět žít. Vítejte v Kambodži."

Očekávala jsem tedy, že autor ve své knize propojí historický kontext se současnou situací v zemi, nabídne nějakou reflexi. Bohužel jsem místo toho dostala zkratkovité portréty Kambodžanů na okraji společnosti. Některá témata by mohla být zajímavá jako samostatné reportáže do novin, ale jako kniha to moc nefunguje.

07.10.2022 3 z 5

Až uvidíš moře Až uvidíš moře Scarlett Wilková

V roce 1948 přijalo Československo tisíce řeckých uprchlíků, kteří utekli ze své vlasti zmítané občanskou válkou. My sledujeme osudy této řecké komunity v Československu na příběhu dívenky (později ženy) jménem Sotiria a její rodiny. Příběh běží od roku 1948 až do roku 2008, resp. 2018.

Jsem vždy trochu skeptická ke knihám, které obletí sociální sítě, kde je influenceři chválí, ale tohle bylo fajn čtení. Je to nenáročné, ale ne pitomé, hezky to plyne. Někdo tuhle knížku přirovnal k seriálu Vyprávěj. To sedí.

16.09.2022 4 z 5

Tři měsíce v Barceloně Tři měsíce v Barceloně Adam Gebrian

Tři měsíce v Barceloně jsou takovou sbírkou oblíbených míst A. Gebriana a jeho (tehdy dvouletého) syna v Barceloně. Pokud jste tedy rodič, co rád se svým dítětem/dětmi cestuje, můžete tam najít spoustu tipů na pozoruhodná a neprofláknutá místa, kde by se mohlo líbit jak vám, tak dítěti. Ale najdou si tam určitě i své čtenáři, které baví architektura a urbanismus - autor k tomu má spoustu zajímavých postřehů.

Z prvního odstavce by se mohlo zdát, že jsem z knihy nadšená, ale ne, mám pár výtek. Chybělo mi tam víc obrazového materiálu a kniha byla tak halabala strukturovaná - takovému uspořadání by víc slušela forma blogu, to se mi k těmhle 'náhodným postřehům' hodí víc.

11.09.2022 2 z 5

365 tučňáků 365 tučňáků Jean-Luc Fromental

Miluju dětské knížky, které pobaví i dospěláka. Tahle to do puntíku splňuje. Mého dvou a půl letého syna kniha baví taky moc.

25.08.2022 5 z 5

Hlavně na to nemysli Hlavně na to nemysli Iva Hadj Moussa

Sbírka velmi neobvyklých, někdy dost zneklidňujících povídek. Četlo se to samo - některé povídky mě bavily víc, některé míň, občas jsem byla "naštvaná", že končí a chtěla jsem vědět, jak by to pokračovalo dál. Každopádně jsem se na čtení těšila a knihu zhltla velmi rychle. Ráda vám ji doporučím. Třeba na cesty - povídky jsou vesměs krátké a nenavazují na sebe, můžete se tak ke knížce vrátit i po odmlce.

25.08.2022 4 z 5

Ganbare! Workshopy smrti Ganbare! Workshopy smrti Katarzyna Boni

(SPOILER) Přijde mi, že tahle absyntovka je tak trochu v pozadí zájmu - moc se o ní nemluví, zmínek o #ganbareworkshopysmrti je na internetu málo. A to je škoda! Kniha je to totiž výborná. Polská škola reportáže se nezapře.

Zemětřesení, cunami, jaderná katastrofa. Jak se vypořádávají Japonci s těmito velmi extrémními situacemi? Odpověď najdete v knížce Katarzyny Boni, která se tématu věnuje opravdu komplexně.

Knížka je velmi čtivá - u kapitoly Bum! popisující havárii v jaderné elektrárně Fukušima Daiiči jsem ani nedutala. U příběhu dvou Japonců, kteří se naučili potápět, aby mohli hledat na dně moře kosti svých ztracených blízkých, mi ukápla slza. Taky jsem byla naštvaná, kolik lidí zemřelo zbytečně - ať už kvůli špatné informovanosti o výšce cunami (řada lidí zůstala na střechách níže položených budov, protože jim úřady tvrdily, že bude jen 6 metrů vysoké a oni žili v domnění, že tam jsou v bezpečí), či bagatelizování vlivu radiace a důsledků záření (obyvatelé oblastí zasažených radiací tam zůstávali zbytečně dlouho, protože věřili, že kdyby jim něco hrozilo, vláda by nařídila hromadnou evakuaci).

Jedna z nejlepších absyntovek, co jsem četla.

15.08.2022 5 z 5

1984: grafický román 1984: grafický román George Orwell (p)

Tohle grafické zpracování románu 1984 mě úplně neuchvátilo. Přespříliš textu, ilustrace postupem času ztrácí dech a jsou tak trochu na jedno brdo. Tuhle knížku můžete s klidným svědomím minout.

28.07.2022 3 z 5

Příliš pozdě zemřít mladý Příliš pozdě zemřít mladý Vladimír Jurásek

Iva jsem poznala na akci Cinema Royal, kde hrál jako Tea Jay Ivo. A později zjistila, že je to ten Ivo Pospíšil, co působil v kapele Garáž.

Čas od času na svém FB profilu zmiňoval svoji vzpomínkovou knihu 'Příliš pozdě zemřít mladý', takže když jsem ji viděla vystavenou v poličce v knihovně, šáhla jsem po ní.

Text je jednoduchý, nekomplikovaný, ale je o zajímavých lidech, setkáních, událostech a místech a doplněný bohatým obrazovým materiálem. Koncerty Plastiků, hraní s Mejlou Hlavsou, Ivanem Králem, vznik Radosti, atp. Zajímavý vzhled do doby minulé, ale ne každý bude cílovka.

24.06.2022 3 z 5

Vitka Vitka Kateřina Tučková

Výborný! Postavy mi ožívaly před očima a já se totálně ponořila do příběhu o mladé a talentované skladatelce a dirigentce Vítězslavě Kaprálové. Opět senzační kniha od Kateřiny Tučkové.

"JIŘÍ MUCHA (povýšeně): Hm, Kaprálová ... To mi nic neříká.

VITKA: Tím se netrap. Ostatně těší mě, že můžu prokázat větší rozhled než ty a konstatovat, že patříš bezpochyby k nejzdařilejším dílům svého otce. Jen ty uši ti udělal zbytečně velké."

16.06.2022 5 z 5

Laserový muž Laserový muž Gellert Tamas

Laserový muž je reportážní kniha pojatá tuze originálně - jako detektivka. Má dvě prolínající se dějové linky. První je životní příběh muže, který ve Stockholmu v 90. letech střílel na přistěhovalce. Druhá popisuje průběh vyšetřování, při němž se policisté snaží dopadnout vraha.

Knížka je po technické a faktické stránce výborně zvládnutá. Kolik mravenčí práce za tím muselo být. Detektivní koncept skvěle funguje - čtenář se v textu neztrácí, příběh se dobře sleduje. Ale ... mě už to za půlkou začalo nudit a dočetla jsem to jen proto, že jsem chtěla vědět, jak laserového muže chytí.

07.06.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Tušila jsem, že to nebude úplně knížka pro mě, ale říkala jsem si, když je okolo toho takový hype, třeba to nebude blbý... No, tak je to blbý. Příběh má potenciál, ale tím to hasne. Je to plytký, nezajímavě zpracovaný. Jsem ráda, že si knížky půjčuju v knihovně.

02.05.2022 1 z 5

Démon ze sídliště Démon ze sídliště Iva Hadj Moussa

Démon ze sídliště je senzační román, který rozhodně nebude chybět v mém výběru top knížek, které jsem letos přečetla. Tuhle jsem doslova zhltla! Bavilo mě to moc!

O obsahu nebudu radši nic psát, abych nespoilerovala, ale aspoň naznačím, že knížka nabízí svěží a uvěřitelný pohled do hlubin náctileté duše. A celé je to protkané velmi kvalitním humorem.

30.04.2022 5 z 5

Miroslav Šašek Miroslav Šašek Martin Salisbury

Kniha především přináší hlubší pohled na sérii To je ... Jak průvodci vznikaly, jak M. Šašek pracoval, upozorní, či dovysvětlí některé detaily. Například to, že v každé knížce umělec vyobrazil na přední předsádce sám sebe při příjezdu na nové místo, v běžném oblečení. Do knihy pak vstupuje, aby se pustil do práce. A na zadní předsádce ho potkáváme znovu a z jeho šatů a dalších prvků přejatých z místního prostředí a stylu je patrné, jak ho pobyt v zobrazovaném místě ovlivnil a co si z něj odnáší s sebou. Nápadité a vymyšlené do posledního detailu.

29.04.2022 4 z 5