Ganbare! Workshopy smrti

Tohle je příběh o Japonsku, zemi, kde vychází slunce a hrozba katastrof je každodenní realitou. Běžný život tady doprovází neustálý stín smrti a člověk nemá jinou možnost než tento fakt přijmout. Kniha Katarzyny Boni Ganbare! Workshopy smrti je příběhem lidí, kteří se pět let po mohutném zemětřesení, ničivých vlnách cunami a katastrofě v jaderné elektrárně Fukušima pokoušejí vrátit do normálního života. Někteří z těch, kteří přežili, se naučili potápět, aby mohli hledat těla svých ztracených blízkých na dně moře. Jiní se snaží žít tak, jako by se nic nestalo, další rozmlouvají s duchy a jsou i tací, kteří se začali zapisovat na workshopy smrti. Protože žít se musí. A umírat taky. Katarzyna Boni za knihu získala literární cenu Gryfia udělovanou ženským autorkám a postoupila s ní do finále prestižní reportérské Ceny Ryszarda Kapuścińského....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/351756/ganbare-workshopy-smrti-nRg-351756.jpg 4.754
Literatura naučná, Historie
Vydáno:, Absynt

Ganbare! Warsztaty umierania (2016)

Kniha Ganbare! Workshopy smrti

adel_z

Velmi dobře propracované a prorešeršované vyprávění o soužití s přírodními katastrofami, zajímavý vhled do japonské (pop)kultury

bejan

Působivé.

amaenium

Kniha mě překvapila. Čekala jsem táhlou reportáž o tsunami, místo toho jsem se dozveděla nejen její průběh a strašné následky, ale také jiné druhy setkání se smrtí, ve formě ozáření nebo případně jak se s ní Japonci vypořádávají a chystají se na svůj pohřeb. Spousty věcí jsem ani netušila, spousty emocí si ani nedovedu představit - zoufalost, pocit ztráty, strach, bolest... Silná kniha, obohatila mě.

anmaride

Intenzivní kniha o událostech, které si většina z nás nedovede ani představit. O ztrátě, strachu, bolesti, odvaze i síle. O životě. O smrti. Kniha je rozdělena do tří části - Tsunami, Fukušima a Workshopy smrti. Mě osobně zaujala nejvíc část o tsunami, ale celá kniha je skvělá. K. Boni v knize využívá rozhovorů s lidmi, nechává nám nahlížet do japonské mytologie, kultury a odkrývá část japonského myšlení. Je to silné čtení, ale stojí za to. Doporučuji.

Pitbullka

Skvělá kniha, drsná, smutná, skutečná. Nejlepší byla první a poslední část.

monc109
29.10.2018

Čtivě napsaná kniha, která vysvětlí historii jednotlivých událostí, ale ne nudně, obraz dotváří rozhovory. Pochopení situací umožňuje popis zvyklostí. Nikde jinde jsem tak skvěle a jednoduše neviděla popsané fyzikální a chemické definice, kterým každý porozumí.
Prostě další skvělá absyntovka.

Gooverka
06.09.2018

K Japonské kultuře nemám prakticky žádný vztah, ale knížka s tématem Fukušimy mě zaujala hned, protože si tuto strašnou událost velmi dobře pamatuji ze zpráv. Chtěla jsem se o ní dozvědět více a z knihy jsem dostala daleko více informací, než jsem vůbec očekávala. Samotná havárije je popsána jen na několika málo stránkách, a zbytek jsou rozhovory s lidmi nebo úryvky japonské kultury. Velké překvapení a jedna z nejlepších absyntovek.

ttommikk
30.01.2018

Když bouchne jaderná elektrárna, kung-pao s rejží si nedáš, možná ale na chvilku uvidíš japonskou duši.