painthers painthers komentáře u knih

Devět povídek Devět povídek J. D. Salinger (p)

Poutavě psané krátké povídky. Obvykle se zakládají na rozhovorech, rychle začnou, vtáhnou do děje, rychle skončí. Mnohdy neuzavřené, ale závěr nepotřebují. Předávají především obrazy, pocity - jak psal někdo níže - vytržené jak z jedoucího vlaku. Na pozadí mnohých se odráží pocity běžných Američanů z období druhé světové války, jejich starosti, ztráty, tragické příběhy.

30.10.2022 4 z 5

Knihu jsem poslouchala - je to oddechové, nenáročné, srozumitelné. Nezjistila jsem nic zásadně nového, ale rozhodně je zajímavé si vyslechnout někoho, kdo tam studoval a pobyl tam tedy delší dobu.

01.07.2022 3 z 5

Erotická inteligence Erotická inteligence Esther Perel

Uplně přelomový čtení to nebylo, ale bylo to čtivý. Jsou to případy z autorky terapeutické praxe, které se dotýkají nevyjasněných otázek společnosti - je nevěra vždycky špatná? Co s absencí sexu po porodu? Proč někdy sex nefunguje?

31.05.2022 3 z 5

Citové pouto Citové pouto Amir Levine

Mám z toho rozporuplné pocity. Zaprvé mi vadil styl knihy “a teď zjistíte pravdu a najdete konečně lásku.” Jako jo, informace o vazbách jsou důležité a jistě přínosné, leckomu mohou zlepšit vztah nebo získat na dosavadní vztahy náhled. Zároveň mi ale přijde, že se kniha dopouští moc velké generalizace a zjednodušení - myslím, že vazbu může člověk v jednu chvíli vytvářet k různým lidem různou, že existují i lidé, co doopravdy o velkou vazbu nestojí a neznamená to, že jsou osamělí, že na vazby má vliv vícero věcí v životě… A o tom, že se kniha odvolává na zdroje, které tam nejsou zmíněny, už tu bylo psáno.

31.05.2022 3 z 5

Labyrint pohybu Labyrint pohybu Pavel Kolář

Nebavilo mě to.
Rozhovor je sice zajímavý, že okrývá pohled na svět zajímavého člověka, ale asi jsem od toho čekala něco trochu jiného. Je spíše o životě pana profesora než o radách jak na zdravý pohyb a nějakých zajímavých postupech.
Tím, že jsem trochu z oboru, to pro mě vlastně nebylo ani nic nového.

14.02.2022 2 z 5

Spasitel Duny Spasitel Duny Frank Herbert

První díl byl lepší. Tohle je sice kratší, ale zato pro mě bylo těžší držet pozornost a ani příběh není tak strhující. Aspoň to po prvnim dílu Duny neni tak náročný, protože člověk se v tom světě už celkem orientuje. Jako volnočasovka do tramvaje ok.

03.01.2022 2 z 5

Z Izrastiny s láskou Z Izrastiny s láskou Jakub Szántó

Knihu bych rozhodně doporučila všem, kteří si chtějí udělat nějaký ucelenější obrázek o historii vzniku Izraele a posledních přibližně sto letech událostí v této oblasti. Text je nezaujatý a nebude vám tlačit ani jednu stranu sporu, což je fajn.

23.11.2021 3 z 5

Vaše bludy Vaše bludy Wayne W. Dyer

Chtěla jsem se k tý knize rozepsat, pak jsem si ale přečetla komentář uživatele “zimela”, zasmála se a nic lepšího fakt nevymyslim. :D

Takže i přes nějakou tu hordu seberozvojových sraček, které jsem přečetla, tuto celkem doporučuji.

08.11.2021 5 z 5

Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra Rüdiger Schmidt-Grépály

Tenká knížečka, která mi s interpretací Nietzscheho hodně pomohla. Zas jen pro začátečníky taky úplně není - rozhodně si v ní najde svoje i pokročilý čtenář, ale i nefilosof. Předestírá základní Nietzscheho teze a ilustruje je na vybraných citacích z jeho děl. Rovněž se také věnuje tomu, jak byl Nietzsche po své smrti dezinterpretován a jeho díla byla jeho sestrou upravována, a čím byl naopak Nietzsche za svého života sám ovlivněn. A především - pomůže s rozborem asi nejznámějšího díla - Zarathustry. Svazek rozhodně doporučuji ke studiu Nietzscheho přibrat, pokud k němu nemáte jiný výklad, minimálně vám rozšíří obzory. Některé jeho myšlenky se totiž bez pomoci pobrat podle mě moc nedají.

07.04.2021 4 z 5

Totem a tabu Totem a tabu Sigmund Freud

Moje druhá Freudova kniha a asi poslední. Chápu počátky psychoanalýzy a historický kontext, ale z dnešního pohledu mi teorie vzniku totemu jako zástupného otce, v rámci kterého nesmíme souložit s jeho členkami (tedy matkami), přijde taková dost na vodě. Aspoň to bylo poměrně krátký.

24.01.2021 2 z 5

Duše moderního člověka Duše moderního člověka Carl Gustav Jung

Na Junga jsem se chystala už asi deset let. A jsem ráda, že mi to tak trvalo. Některé jeho myšlenky jsou trochu náročnější, ale hodně z nich mi přišlo naprosto nadčasových.

Tato kniha je soubor jeho esejů na různá témata. Neřekne zas tak moc o psychoanalýze, spíše obsahuje jeho (osobní) zamyšlení a texty k různým i světovým tématům.

03.12.2020 3 z 5

Židovská dharma Židovská dharma Brenda Shoshanna

Lidsky podanná kniha kombinující vědění judaismu a zen-buddhismu. Autorka jak kdyby mluvila z části mé duše. Nedokážu říct, jak moc je pro případné začátečníky, protože pro mě byla také tato kniha prvním setkáním s judaismem, jsem však ráda, že už jsem měla nějaký základ buddhismu a alespoň z buddhistické části pro mě nová nebyla. Nicméně doporučuji - je to moudrost v řádcích. :-)

17.11.2019 5 z 5

YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé YOUCAT - Katechismus katolické církve pro mladé kolektiv autorů

Katolický katechismus jednoduše, stručně a pochopitelně i pro mladé. Rozhodně bych knihu doporučila všem, kteří se chtějí alespoň základně zorientovat v katolickém křesťanství, případně tomu, koho to tímto směrem táhne a chce si popřemýšlet o Bohu. Nečekejte tam však výklady Bible nebo hlubší filosofické úvahy - pro hromadu otázek, které vás možná u čtení napadnou, je pak třeba jít dál.

10.11.2019 4 z 5

Anarchokapitalismus Anarchokapitalismus Urza (p)

Tak tohle si samozřejmě přečíst chcete. :-)

10.11.2019 5 z 5

Zničit Zničit Michel Houellebecq

Příběh, který začíná široce - dramatem prezidentské volby ve Francii, vrcholné politiky a atentátů, které ovlivňují celý svět, a který se postupně redukuje až do osobního příběhu života, smrti a koloběhu odcházení. Pro mě první Houellebecq - a líbilo se mi to. Líbilo se mi zejména to, že mezi řádky dokáže oslovovat i aktuální horká politická témata - ekologii, imigranty, rostoucí rasovou nesnášenlivost a podobné.

18.03.2024 4 z 5

Povídání o životech lidí v malé islandské vesnici, kde není ani kostel s hřbitovem a kde jde čas pomalu svým tempem, v těsné vazbě na přírodu, na světlo a tmu a vzájemné místy i zvláštní vztahy sousedů. Bohužel mě to ale už od poloviny tolik nebavilo.

18.02.2024 3 z 5

Nepatrná ztráta osamělosti Nepatrná ztráta osamělosti Eli Beneš

Plný počet hvězdiček nedávám jen proto, že je kniha poměrně dlouhá a místy mi připadala už roztahaná. Pokud to ale vydržíte, tak je to krásný (ale zároveň dost bolestivý) příběh mladého Žida, kterému kus života, duše a vše dobré, co jako mladý člověk mohl mít, vzala válka a Osvětim. Vrací se do Prahy, kde postupně přichází na to, že se vrátil z přátel i rodiny jediný, přichází postupně na to, co všechno mu nacisté vzali a že život ostatních lidí v Praze je vzdálený tomu jeho a pádí si někam vlastním tempem a směrem, bez pozastavení či spočinutí ve vzpomínce. Pro mnoho lidí po válce, kteří zažili podobné, už pak nejspíše nebylo žádné doma, kam se vrátit, a svět jim náhle vůbec nepatřil. Příběh války totiž neskončil v roce 1945. Mnoho osob spáchalo ještě leta poté sebevraždu, protože se nedokázali s událostmi a ztrátami srovnat. A mnozí museli začít úplně nový život, s novými lidmi kolem, na novém místě stejně jako nakonec hlavní postava Petr Stein.

10.02.2024 4 z 5

Hegelova fenomenologie světa Hegelova fenomenologie světa Tereza Matějčková

Hehe, přiznám se, že tohle bylo pro mě jako pro nefilozofa docela silné kafe. Četla jsem to dlouho, vždycky tak 20 stran denně, i tak jsem se často ztrácela, nebo textu tolik nerozumněla. Byly ale části, které se mi líbily, zejména sedmá kapitola: Prozaický svět.
Z knihy jsem si vytáhla řadu citací, budu to muset trochu vstřebat a časem se k nim ještě vrátit.

02.01.2024 4 z 5

Rok jako letuška v Dubaji v podání zábavné mladé dámy ze Sokolova.
Kniha se mi moc líbila, o to víc, když mi ji v duchu předčítal hlas autorky. :D

19.11.2023 5 z 5

Tři útěky Hanny Arendtové Tři útěky Hanny Arendtové Ken Krimstein

Komiksové zpracování života Hannah Arendt - významné myslitelky 20. století. Komiks zábavnou formou vyobrazuje, jak inteligentní a specifická žena to byla. K doplnění obrázku o jejím životě, v rámci kterého prchala z nacistického Německa přes Paříž do USA, je to skvělý počin!

14.10.2023 4 z 5