Tři útěky Hanny Arendtové přehled

Tři útěky Hanny Arendtové
https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/475528/bmid_tri-uteky-hannah-arendtove-NSD-475528.jpg 4 44 44

Roku 1933 uprchla Hannah Arendtová z nacistického Německa nejprve do Paříže, později do USA. Zde se stala jedním z nejvýznamnějších myslitelů své doby. Její pohnuté osudy ztvárnil kreslíř Ken Krimstein v oceňovaném komiksovém životopisu. V souladu s tezí Hanny Arendtové, podle níž myslet a žít spadá pro člověka vjedno, představuje Krimstein v pronikavých zkratkách hlavní motivy její filosofie, neopomíjí však ani filosofii Martina Heideggera nebo Waltera Benjamina.... celý text

Literatura světová Komiksy Filozofie
Vydáno: , Oikoymenh
Originální název:

Three Escapes of Hannah Arendt , 2018


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Tři útěky Hanny Arendtové. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (8)

painthers
14.10.2023 4 z 5

Komiksové zpracování života Hannah Arendt - významné myslitelky 20. století. Komiks zábavnou formou vyobrazuje, jak inteligentní a specifická žena to byla. K doplnění obrázku o jejím životě, v rámci kterého prchala z nacistického Německa přes Paříž do USA, je to skvělý počin!

mirektrubak
01.07.2023 4 z 5

"Stojí mě obrovské úsilí, jsem si jistá, že víc než kohokoliv jiného, abych byla chytrá. Co lidé pochopí během pěti minut, mně dochází pět hodin. Přemýšlím a přemýšlím. Čas i námahu vynakládám, protože věcem potřebuji přijít na kloub. Porozumět. Nikdo nemá tušení, kolik úsilí za tím vším je."

Odvážný literární počin. Kniha o Hannah pojatá jako grafický román mi byla sympatická ještě dřív, než jsem ji poprvé otevřel. A když jsem ji otevřel, na první pohled se mi zalíbila kresba a vizuální rozpracování knihy, které ke mně nějak promlouvalo a působilo na mě.
Horší to bylo se sdělením autora. Příliš jsem neporozuměl tomu, co mi vlastně vypraví. Je to dobrodružný příběh nepraktických židovských intelektuálů, které Hitlerovo Německo vytrhne z jistoty jejich přirozeného akademického prostředí? Nebo osobní tragédie židovského děvčete ztrácejí iluze o zraňujícím světě? Nebo uživatelsky příjemné a nenáročné představení její filosofie? Nebo snad katalog židovských intelektuálů a umělců první poloviny minulého století? Od všeho trochu a tím pádem od ničeho pořádně, zdálo se mi. Zvlášť medailonky osobností se mi jevily jako výrazně nadbytečné, ten povrchně magazínově podáný postmoderní mix různých lidí mě docela unavoval.

"Jako se oheň živí kyslíkem, totalitarismus se živí nepravdou. Totalitní vládci pohrdají fakty a skutečnost přizpůsobují svým lžím. Žijí v domnění, že fakta jsou zcela v moci toho, kdo je vymýšlí."

Kniha o Hannah Arendtové byla nejsilnější tehdy, když se zabývala Hannah Arendtovou. A to nejvíc tam, kde promlouvá menším množstvím slov a nechává působit její vlastní výroky v kombinaci s povedenou vizualitou. V těch momentech je cítit nadhled, humor a příjemná lehkost, i když se zde věnujeme velmi náročným tématům. Taky se zde hezky propojuje veřejné a osobní, filosofické a emocionální. Ilustruje se tím celistvost lidského života, ve kterém od sebe tyhle aspekty nelze oddělit - žít pravdu a v pravdě není možné jen někde a jen někdy.

"Znám aspoň jednu inteligentní pravdomluvnou osobu, s níž se dá rozumně bavit, diskutovat, přít.
Sebe."


lencin
15.01.2023 5 z 5

Výjimečná žena H. Arendtová. Fascinující čtení.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Tři útěky Hanny Arendtové v seznamech

v Právě čtených1x
v Přečtených58x
ve Čtenářské výzvě7x
v Doporučených2x
v Knihotéce14x
v Chystám se číst39x
v Chci si koupit18x
v dalších seznamech2x

Štítky knihy

nacismus životopisy, biografie filozofové grafické romány židovští umělci

Autorovy knížky

Ken Krimstein
americká, 1958
2021  87%Tři útěky Hanny Arendtové