Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra

Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/375701/bmid_nietzsche-pro-zacatecniky-tak-pravi-579-375701.jpg 4 9 2

Tak pravil Zarathustra je nejslavnější, ale možná i nejobtížnější knihou Friedricha Nietzscheho. Ve stejné míře se v ní totiž setkáváme s básnícím filosofem, jakož i s filosofujícím básníkem, který se zdánlivě uzavřel jakékoli systematice. K tomu přistupuje i problematika neobvyklé historie textu, v níž mají své místo i podvrhy a zneužití ve službách ideologie. Kdo však heslům typu "nadčlověka" a "vůle k moci" nedůvěřuje a chtěl by nebo dokonce musí číst Nietzschovo tak často citované dílo v originále, ten na následujících stranách nalezne užitečného průvodce. Tato kniha je nabídkou, abychom spolu se dvěma zkušenými čtenáři vyrazili ne zrovna nenáročnou cestou, při které se budeme krok za krokem důvěrně seznamovat s vlastní řečí tohoto radikálního filosofa, abychom byli na konci připraveni pustit se s požitkem a úspěchem do samotného textu. Přeložil Petr Kitzler.... celý text

Filozofie

Vydáno: , Oikoymenh

Nietzsche für Anfänger - Also sprach Zarathustra: Eine Lese-Einführung , 1997

painthers
07.04.2021 4 z 5

Tenká knížečka, která mi s interpretací Nietzscheho hodně pomohla. Zas jen pro začátečníky taky úplně není - rozhodně si v ní najde svoje i pokročilý čtenář, ale i nefilosof. Předestírá základní Nietzscheho teze a ilustruje je na vybraných citacích z jeho děl. Rovněž se také věnuje tomu, jak byl Nietzsche po své smrti dezinterpretován a jeho díla byla jeho sestrou upravována, a čím byl naopak Nietzsche za svého života sám ovlivněn. A především - pomůže s rozborem asi nejznámějšího díla - Zarathustry. Svazek rozhodně doporučuji ke studiu Nietzscheho přibrat, pokud k němu nemáte jiný výklad, minimálně vám rozšíří obzory. Některé jeho myšlenky se totiž bez pomoci pobrat podle mě moc nedají.

DarthSoren
25.07.2018 5 z 5

Nenechte se odradit! Navzdory podtitulu - Nietzsche pro začátečníky je tenhle "průvodce" velice kvalitním interpretačním pramenem, který ocení i filozofičtí profesionálové a pokročilejší znalci díla Friedricha Nietzscheho. Sám jsem "Zarathustru" četl již tři krát, pokaždé byly výsledkem mojí četby nové a nové myšlenky; a díky téhle publikaci jsem získal další náhled a další myšlenky. Stejně jako "Tak pravil Zarathustra", ani tato knížka nemá a ani si neklade za cíl stát se novým kánonem, posvátnou knihou. Má fungovat jenom jako oporní bod, který podnítí vaše myšlení. A to se ji velice daří. Skvělé.

Autoři knihy

Kniha Nietzsche pro začátečníky: Tak pravil Zarathustra je v