Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

O rodičích a dětech O rodičích a dětech Emil Hakl (p)

Byla to moje třetí kniha od Hakla a hodnotím ji jako nejlepší. Vztah s otcem je pro autora dost zásadní a tak mě čtení dokázalo emocionálně zaujmout. Samozřejmě mě nebavili některé části např.rozhovory o letadlech, ale i tak je to dost dobře vylíčený komplikovaný vztah otce a syna.

07.06.2020 4 z 5

Pravidla směšného chování Pravidla směšného chování Emil Hakl (p)

Dal bych 3,5 hvězdičky, kdybych mohl. Kniha má tři části, nejsilnější je aspoň pro mně prostřední, kde se autor loučí s otcem. Není to špatně napsaný. Autor píše dobře, stručně, ale úplně mě jazyk, autorův styl nedostal.

07.06.2020 3 z 5

IMAGO. Ty trubko! IMAGO. Ty trubko! Hana Lundiaková

Kniha je hodně zajímavá svým originálním jazykem. Některé obraty jsou fakt skvělé. Vypráví o Houžvičce a jejich kamarádkách a přátelích od 80 let, přes devadesátky až do současnosti. Vyprávění je často přerušováno lyrickými těžko srozumitelnými pasážemi. Chvíli jsem byl úplně nadšený a chvíle ne. Je to trochu nevyrovnaná kniha, proto srážím bod. Mám ale docela chuť se ke knize vrátit.

07.06.2020 4 z 5

Výborně napsaná kniha. Vraždy tomu dodávají napětí, ale o ně v knize tolik nejde. Není to žádná detektivka. Ostatně, kdo je pachatel se dalo čekat. Zajímavé je použití velkých písmen u řady slov - Zvířata, Potíže atd. Pro nás Čechy je zajímavé i to, že se také píše o nás. Hlavní hrdinka (vypravěčka) je dost ujetá, ale i tak je zajímavá. Jediné, co mě moc nebavilo, byly pasáže o astrologii.

07.06.2020 5 z 5

Mor Mor Albert Camus

Na četbu mě přivedla zpráva, že ve Francie aktuálně stoupl zájem o tuto knihu. Začátek je velmi dobrý, ale postupně mě přespříliš filosofujících pasáží odradilo. Román trochu ztrácí tempo. Člověk se taky nevyhne srovnání s aktuální situací a proto se diví, že například nevypukla panika atd. Pak jsem se ale dočetl, že román je také zobrazením nástupu fašismu a okupace, což by mě asi ani nenapadlo.

Dějiny světla Dějiny světla Jan Němec

Věděl jsem, že se jedná o knihu o Františku Drtikolovi, což mě nijak nelákalo. Vysoké hodnocení mě, ale přimělo si román přečíst a nelituji. Začátek byl skvělý, práce s jazykem, zajímavé vyprávění v druhé osobě. Zkrátka bavilo mě to, i když se o fotografování nijak nezajímám. Trochu slabší mě přišel závěr, kde se Drtikol postupně dává na duchovní cestu k budhismu. Přesto hodnotím maximálním počtem hvězdiček, protože napsáno je to fakt dobře.

07.06.2020 5 z 5

Svatá Barbora Svatá Barbora Marek Šindelka

Knížka je perfektně graficky zpracována. Když jsem si ji půjčil ani jsem nevěděl, že vychází z tzv.kuřimské kauzy, kterou jsem po pravdě příliš nesledoval. Autoři však bohužel celý příběh vypráví prostřednictvím novinářky, která má reprezentovat náš voyerismus. Autoři píší, že nevypráví příběh jedna ku jedné, ale z etických důvodů vypouští některé oběti. Právě postava novinářky mně přišla úplně zbytečná, nezajímavá a nevěrohodná. Škoda, mohlo to být lepší.

31.05.2020 4 z 5

Dneska už se tomu směju Dneska už se tomu směju Adina Mandlová

Začátek knihy je skvělý. Adina si nebere servítky a otevřeně píše o své matce i sobě. Je tam dost sexu, bez toho by se možná tak neproslavila. Ostatně začínala jako Haasova milenka. Nechybí jí vtip ani určitá sebereflexe. Její postřehy např.po konci války stojí za přečtení. Je to hodně zajímavé i z hlediska historie naší země. Jak píše výstižně Škvorecký v doslovu "..vypovídá, aniž to autorka možná zamýšlela, nejen o ní, ale i o době, o hereckém prostředí, o povaze národa, o tomto divném století". Část po emigraci už mě bavila méně. Hlavně mi vadilo neustále stěžování, jak jí kariéru pokazily pomluvy.

03.05.2020 4 z 5

Steve Jobs Steve Jobs Kevin Lynch

Kniha je vytištěná na pěkném papíře, má hodné fotek a různých grafů. Bod srážím za občasné chyby, kdy v textu se píše něco jiného než v popisech grafů. Navíc některé obrázky se časově neshodují s textem. Nicméně pokud se chcete získat základní informace o Stevovi Jobsovi, tak ji doporučuji.

03.05.2020 4 z 5

Peníze – Jakou mají cenu? Peníze – Jakou mají cenu? Andreas Cervenka

Knihu napsal autor už v 2012, takže se věnuje hlavně finanční krizi. Je to souhrn článků švédského novináře. Řeší, jak vznikají peníze, výši dluhů, nízké úroky atd. Kritizuje výši zadlužení. Co asi píše teď, když to bude mnohem horší? Nicméně je to psáno dost v bulvárním stylu bez nějaké větší analýzy. Je tam pár zajímavých postřehů. Souhlasím, že ten překlad není nejlepší.

11.04.2020 3 z 5

Podivné počasí v Tokiu Podivné počasí v Tokiu Hiromi Kawakami

Začátek se mi líbil. Osamělá 37 letá Japonka potkává v baru svého učitele, na kterého si ani nepamatuje. Postupem času mezi nimi vzniká vztah, když spolu po barech popíjejí a jedí. Popisy, co jedí je významnou složkou knihy a je tam i slovníček pojmů, což je pro zájemce o japonskou kuchyni a kulturu zajímavé. Nějak jsem ale nemohl uvěřit tomu vztahu, takže jsem dokonce čekal, jestli nepřijde nějaký zvrat, který vše postaví do jiného světla. Nepřišlo nic. Kniha se ale čte dobře. Nevím, proč tu knihu nenazvali Aktovka pana učitele, jak se to jmenuje v originále.

11.04.2020 3 z 5

Volání netvora Volání netvora Patrick Ness

Nevím, nakolik je to pro děti a mládež. Nedokáži posoudit, jak to pochopí, protože to není tak jednoduchý příběh, jak to vypadá na první pohled. Já už dávno nejsem cílovka, přesto mě příběh nesmírně dojal a neubránil jsem se slzám. Velmi citlivé a poetické vyprávění o 13 letém chlapci, jehož matka má rakovinu. Fantazijní pasáže se střídají s tvrdou realitou.

28.03.2020 5 z 5

Italské jednohubky Italské jednohubky Marta Kučíková

Název vystihuje celou knihu. Jsou to opravdu takové italské jednohubky. Je to slušně a vtipně napsáno. Autorka sama sebe nebere příliš vážně a má smysl pro humor. Itálii a její obyvatele si evidentně zamilovala. Občas se trochu opakuje. Je to zkrátka kniha složená z blogů. Jako oddechovka to je dobrý.

28.03.2020 4 z 5

Supermarket sovětských hrdinů Supermarket sovětských hrdinů Jáchym Topol

Soubor šesti různorodých textů, jak žánrově tak i časově. První část, popis putování na Slovensko po stopách slovenského povstání ale nejenom, se mi líbila, ale měl jsem pocit, že bych potřeboval vysvětlivky, kdo je kdo atd. Druhá část je ukázka z nevydaného románu. Dobrý, ale to že to autor nedotáhl na román, taky o něčem svědčí. Pak je tam krátká próza z 90 let, která je docela dobrá. Následuje scénář k filmové povídce, kterou jsem kupodivu neviděl. Dál následují dvě krátké divadelní hry, které mě moc nebavily a proto srážím hodnocení na tři hvězdy. Celkově je to dost nevyrovnané a nečte se to úplně snadno, ale jsou tam zajímavé pasáže.

28.03.2020 3 z 5

Strach a svrab v Las Vegas Strach a svrab v Las Vegas Hunter Stockton Thompson

Znal jsem už film, který se mi moc nelíbil. Teprve při četbě knihy dává větší smysl. Brutální drogová jízda do Vegas. Postupem krátká kniha trochu ztrácela tempo, ale i tak je výborně napsaná. Na pozadí šílených eskapád, kde nechápu, že zůstaly bez následků, se popisuje konec generace květinových dětí a nástup nové doby.

09.02.2020 5 z 5

Zum Befehl, pane lajtnant... Zum Befehl, pane lajtnant... Jiří Kamen

Je to kniha velkého formátu, takže když se drží v ruce, tak se pronese. Jsou to výňatky z dopisů lidí, kteří bojovali v první světové válce. Vzhledem k různorodosti stylů a neustálému přeskakování jsem se nemohl začíst. Pokud se zajímáte o historii z pohledu obyčejných lidí je to kniha pro vás. Kladl jsem si také otázku, jestli jsme se v Rakousku Uhersku měli tak špatně. Válka byla ale asi velký zlom.

09.02.2020 3 z 5

Úsměvy smutných mužů Úsměvy smutných mužů Josef Formánek

Poslechnuto jako audio kniha. Znal jsem už film, takže žádné velké překvapení, i když jsou tu určité odlišnosti. Jsou to krátké drsné příběhy lidí, který chlast dovedl až na dno Spíše než ucelené příběhy jsou to takové momentky. Kniha má spád, ale občas se mi pletly postavy.

09.02.2020 4 z 5

Za sklem Za sklem Sajaka Murata

Náhodou jsem jsi půjčil v knihovně a nelituji. Je to krátká výborně napsaná kniha. Hlavní hrdinka je divná holka/žena, která je jakoby úplně bez emocí a vůbec nerozumí lidem kolem. Proto se neprojevuje a snaží se chovat a mluvit jako ostatní. Najde se až jako zaměstnanec kombini (obchodu), kde jsou jasná pravidla, jak se chovat a co říkat. Její snaha zapojit se do společnosti a být normální je v několika momentech legrační. Přesto je to dost vážná kniha o fungování společnosti.

30.01.2020 5 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Už dříve jsem viděl film, který je, jak se ukázalo, dost věrný knize. Takže mě nic moc nepřekvapilo. Zajímavá studie o přežití. Nutí k zamyšlení, jak snadno se z lidí stanou zvířata, jak se život redukuje jen na boj o přežití. Trochu mně to připomnělo Na útěku od Carrasca. Jazykově mě to úplně nenadchlo a proto nedávám pět hvězd.

30.01.2020 4 z 5

Sběratel Sběratel John Fowles

Tahle kniha mě doslova nadchla. Náhodou jsem slyšel ukázku audioknihy a pak jsem si půjčil knihu. První část je vyprávěná zdánlivě obyčejným úředníčkem, který vyhrál ve sportce. Je to skvěle napsané a nemohl jsem se od toho odtrhnout. Hlavní hrdina popisuje svůj život a nápad na únos holky, do které je zamilovaný. Vše popisuje stručně a věcně. Druhá část je tvořená deníkovými zápisy unesené dívky. Trochu to ztrácí tempo. Dívka je studentkou umění a hodně přemýšlí o světě, má spoustu emocí a vzpomíná na svůj život na svobodě. Taky samozřejmě popisuje své věznění. Vynikne rozdíl v charakteru a intelektu obou postav. Pak následuje třetí a čtvrtá část, které obsahují rozuzlení příběhu. Myslím, že kromě psychodrama to je i společenský román o šedesátých letech v Anglie.

26.01.2020 5 z 5