Pravidla směšného chování

kniha od:

Pravidla směšného chování https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34832/mid_pravidla-smesneho-chovani-Agq-34832.jpg 3.7 144
Koupit Koupit eknihu Bazar

Nová próza Emila Hakla volně navazuje na autorovu nejúspěšnější knihu O rodičích a dětech. Ve třech příbězích píše vypraveč soukromou kroniku svého dosavadního života. Nejprve se vydává se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Nejpůsobivějším, absolutním předělem tohoto triptychu je loučení s otcem a závěr patří cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama. I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Haňťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější, když v sebeironickách glosách a metaforách konstatuje, o co jde outsiderům i vítězům: Vzájemně si předvádět odrbané plechové slepičky svých životů. Natahovat klíč a přihlížet, jak zobou...... celý text

Žánr:
Romány , Literatura česká

Vydáno: , Argo
více info...

Komentáře (25)

Komentáře 25 Recenze 4

Radek99
Radek99
03.04.2022 4 z 5

Spolu s novelou O rodičích a dětech nejlepší a nejsilněji působící Haklova kniha. Silně existenciální, ryze subjektivní, zjevně autobiografický text jako součást autoterapie a produkt psychohygieny...vypsat se z životních krizí...

elcapitano
elcapitano
31.01.2022 2 z 5

Přečetl jsem to na dovolené čirou náhodou. První část se mi líbila, to mi připomínalo takové historkaření, jakoby od Šabacha, jen současnější. Druhá část - loučení s otcem - byla nějak odosobněná nebo co. No a třetí část - tak to jsem nepochopil, něco mezi "cestovatelským deníkem" a historkami, které se vyprávějí u piva? Snad jen popis místního Gospodina byl zajímavý, jinak fakt nic.
A jako celek kniha bohužel vůbec nedrží pohromadě.
Jo, má hezkou grafickou úpravu.


Adele02
Adele02
30.12.2021 2 z 5

Čím to, že ty nejkratší knihy se vždycky čtou nejhůř. Vyprávění mi vůbec nesedlo a absence jakýchkoli emocí mi tam vzhledem k tomu, co se tam dělo, dělala spíš ještě větší paseku.

krutamiroslav
krutamiroslav
16.10.2020 3 z 5

trochu zklamání.

Pablo7
Pablo7
07.06.2020 3 z 5

Dal bych 3,5 hvězdičky, kdybych mohl. Kniha má tři části, nejsilnější je aspoň pro mně prostřední, kde se autor loučí s otcem. Není to špatně napsaný. Autor píše dobře, stručně, ale úplně mě jazyk, autorův styl nedostal.

Nehorazna
Nehorazna
28.05.2018 odpad!

Knížka přišla strašně strojená, vyumělkované dialogy ... Naštěstí je krátká, takže jsem ji nestačila odložit nedočtenou,... bohužel hodnotím jako zbytečnou ztrátu času.

sachista
sachista
15.04.2018 1 z 5

Velké zklamání. Dosud nejslabší literární počin Emila Hakla, s nímž jsem se setkal. První část mi připadala bezdějová a hlavně psána mně nevyhovujícím jazykem, druhá část obsahovala nejvíce klasické Haklovy záblesky vtipu, humoru, ironie, nadhledu a zábavného čtení, třetí část už zase spadla dolů. Vyvozuji z toho závěr, že Haklovou nejlepší a nedostižnou knihou pro mě nejspíš zůstane Umina verze a je nepravděpodobné, že se na tom ještě něco změní.

Auer
Auer
14.09.2017 5 z 5

Silné momenty loučení.

Ctv
Ctv
12.03.2017 1 z 5

Mě se to moc dobře nečetlo. Několikrát odloženo a zase otevřeno, abych si mohla odškrtnout jako přečtené. Tyhle osobní výpovědi rozháraných autorů nejsou zrovna mým šálkem kávy. Vadila mi tam ta křečovitě "moderní" a slangová mluva v dialozích. Část knihy, která popisovala smrt otce mne zaujala asi nejvíc. Ale jinak to asi nebude můj oblíbený autor.

-Pečivo-
-Pečivo-
29.01.2017 3 z 5

Tři příběhy jednoho osamocenýho padesátníka se četly dobře. Pán je sympatickej, protože má posranej život, má syna, živí se psaním, je sám a leje. Obzvlášť prostřední příběh, kde popisuje poslední chvíle se svým otcem v nemocnici, kde pan táta umírá, je skvělej.

Následná cesta hlavního hrdiny se dvěma joudama lodí na východ k moři už tak zábavná neni - občas světlé výjimky v podobě sms diskuze s jeho buchtičkou v Praze, která u něj mermomocí chce přespat.

Hakl píše pěkně, akorát mě to moc nebaví. Ale je to krátký, takže to zas tak hrozný nejni a než začne nudit, tak je konec.

Disease
Disease
25.07.2016 4 z 5

Hlavně ze začátku, během vzpomínání, mi to přišlo trochu jako taková šabachovina. Naštěstí to ve finále zamířilo jinam. Pěkný popis mezilidských vztahů.

Kadibut
Kadibut
17.03.2016 2 z 5

Kniha o muži ve středním věku, který se stále nemůže rozhodnout, kým chce v životě být. Teoreticky téma jak dělané pro mně. Bohužel jsem se ale do knížky nezačetl, Haklova poetika mě neoslovila a já jsem nakonec nedočetl knihu ani do konce...

misantroop
misantroop
13.10.2015 3 z 5

Hrdinou této knihy je typicky Haklův padesátník s pozorovacími schopnostmi zabarvenými notnou dávkou cynismu a hořkého humoru. První část knihy popisuje paraglidingový zážitek, druhá poslední dny autorova otce a třetí cestu do Rumunska kde si hrdinův otec přál být rozprášen. Hakl bohatě využívá čestinu a mám rád jeho způsob vyprávění a popisy situací, postav i hrdinových myšlenkových pochodů. Některé pasáže knihy se čtou skoro samy ale jiné pro mě byly čtenářsky výrazně těžší a ztrácející tempo.

rubicka
rubicka
30.04.2014 4 z 5

Znechucení, unavenost, nepochopení, komplikované vztahy se všemi, kteří se objevili, to provází život padesátníka, který vlastně celý život neví, co se životem. Ale tak nějak mu rozumím, tak nějak ho chápu, ale nejradši bych ho stejně kopla do zadku!

maple34
maple34
24.03.2014 4 z 5

Jednoduché, dospělé, vtipné a čtivé. Hakl dozrál do dokonalosti.

Chromina
Chromina
04.01.2014 5 z 5

Hakl je vždy dobrá volba, s věkem zraje, mám ráda jeho úsporný, trefný styl, výborné rozhovory, čím dál lepší.

jarmik
jarmik
26.09.2013 4 z 5

Pravidla směšného chování jsou vynikající. Nemohl jsem se od té malé útlé knížečky (s krásnou úpravou) odtrhnout; přečteno prakticky za den. Myslím, že pan Hakl píše opravdu dobře.

juckey
juckey
27.06.2013 4 z 5

Miluju cynické lidi. A jejich příběhy. Takže k zasmání i pro zamyšlení jsou tady Pravidla směšného chování.

playada
playada
06.02.2013 5 z 5

Přečteno na jeden zátah. Zajímavý vhled do mužské duše. Pěkný sloh. Spisovatel má bezesporu talent. Dávám palec nahoru.

kristeen
kristeen
26.08.2011 4 z 5

Doslova jsem to zhltla, rychlé prázdninové čtení, ale vůbec ne plytké. Svěží jazyk i aktuální témata. Zapůsobila na mě obzvláště pasáž o umírání a pobavila ta o cestování dunajskou deltou. Ve všech příbězích je něco, co člověk nějakým způsobem sám prožil, akorát by to asi neuměl tak dobře podat a díky Emilu Haklovi se na to může podívat zase z jiné strany a přemýšlet tak s odstupem o tom, jak některé věci vnímal sám.

s-reader
s-reader
04.05.2011 3 z 5

Slibný začátek, chabý konec. To je největší chyba, které se může autor dopustit. Čtenář, který je nalákán letem na padáku, pohledem na svět viděný z výšky, se ocitne nohama na pevné zemi ani putování Rumunskem ho už nevzruší. Hakl dokáže napsat dobrý text, nakonec to dokazuje již zmíněný začátek Při jeho četbě se opravdu ocitáme v oblacích a kroužíme nad krajinou, ale pak celý potenciál tématu zahodí. Téma umírajícího otce a jakési střídání generací je typické pro spisovatele – padesátníky a rozhodně není originální. Je proto možné hodnotit, jak se který autor s ním vyrovnal. Pro mě je bezkonkurenčně nejlepší samozřejmě Jan Balabán a uznávám, že je těžké s ním srovnávat jiného autora. Možná o to větší zklamání z Hakla, který nedokázal z tohoto tématu nic vytěžit.

asam
asam
21.03.2011 5 z 5

Každému doporučuji.Obyčejný člověk, obyčejné příběhy, ale věrně barvitě s humorem vyprávěné, zaujmou a máte pocit, že to můžete prožívat společně. Nejvíc mě dojala / až k slzám/ kapitola o umírajícím otci. Nedávno jsem prožila něco podobného s maminkou - smrt blízké osoby je bolestivá i pro tvrdého chlapa. Moc panu Haklovi děkuji za silný zážitek při četbě.

Chromina
Chromina
25.01.2011 5 z 5

Tehle chlap má talent od Boha - úžasná, bohatá, košatá čeština. Moc se mi líbí všecko, co napsal. Eva, Olmouc

hladko
hladko
07.01.2011 4 z 5

Film "O rodičích a dětech" se mi vryl pod kůži, především, jak Márinka zmínila, role a výkon pana Somra. Knihu jsem zatím nečetl. V knize "Pravidla směšného chování" ale taktéž potkávám postavy otce a syna ze zmiňovaného filmu. A ačkoliv raději v ruce obracím stránky knihy "tlustšího" formátu, tuto malou knížku zhltávám během tří dnů a jsem nadšen autorovým čtivým stylem a neplytkostí popisu života v podstatě obyčejného člověka. Kniha se niterně dotkla mého prožívání v každé ze tří kapitol, volně na sebe navazujících, což je velký předpoklad k tomu, že si kniha člověka opravdu "najde". Koneckonců, životy obyčejných lidí, Čechů, řešící klasické existenciální problémy dnešní doby, v tom je velký potenciáln k "protnutí" se s životem zdejšího čtenáře. Knihu jsem nominoval do ankety o Knihu roku 2010 a to i z důvodu sympatického a nestandardního grafického zpracování ilustrací a přebalu.

Márinka
Márinka
30.11.-0001 5 z 5

Volné pokračování, podle autora vlastně dokončení, knihy O rodičích a dětech považují mnozí recenzenti za nejpovedenější. Pokud jste viděli pana Somra v roli Otce, pak jej uvidíte a uslyšíte i v této knize. Což není na závadu. Naopak. Kniha je vlastně sledem živých dialogů - Syna s Otcem, s přáteli, ale také těch přenesených - nahrávek telefonních hovorů s Otcem, sms s bývalou přítelkyní. Zdálo by se tedy, že je o tom nejdůležitějším v životě člověka - o komunikaci, o sdílení. Opak je však pravdou. Je o samotě. O tom, jak lze žít v desetimilonové vlasti, pětisetmilionové EU, na šestimiliardové planetě "sám". "Nikdo nemá, co by chtěl. A kdo má, ten to neocení, protože neví, že má něco, co by chtěl, kdyby to neměl, že jo,“..."

Autorovy další knížky

Emil Hakl (p)
česká, 1958
2001  74%Konec světa
2008  78%O rodičích a dětech
2016  63%Když ti to udělá radost...
2013  63%Skutečná událost
2016  75%Umina verze

Kniha Pravidla směšného chování je v

Přečtených206x
Čtenářské výzvě12x
Doporučených11x
Knihotéce66x
Chystám se číst55x
Chci si koupit5x
dalších seznamech2x