Pablo7 Pablo7 komentáře u knih

40 dní pěšky do Jeruzaléma 40 dní pěšky do Jeruzaléma Ladislav Zibura

S přimhouřením jednoho oka dávám čtyři hvězdy. Líbí se mi forma deníkových zápisků, kdy popisuje každý den cesty. Samozřejmě ne vždy se něco děje a spousta věcí se opakuje, ale i tak kniha obsahuje zajímavý postřehy. Sám bych asi nezvládl navazovat tak snadno kontakt s místními. Autor své zážitky popisuji s lehkou ironií a nebere se vážně, což je fajn.

16.07.2018

Zmizet Zmizet Petra Soukupová

Skládá se ze třech povídek. První je vyprávěná z dětského pohledu a je hodně čtivá. Pořád jsem vědět, co bude dál a najednou další povídka. Druhá povídka se mi taky líbila, ale trochu mi vadily neustálé změny vypravěče. I třetí povídka není špatná, ale přeci jen mé počáteční nadšení se zmenšilo. Rozhodně doporučuji, pokud vám nevadí, že happyendem to moc nekončí.

20.05.2018 4 z 5

P.S. P.S. Aňa Geislerová (p)

Poslechnuto jako audio, takže jsem nemohl ocenit grafickou úpravu knížky, která je tu hodně chválena. Jinak jsou to poměrně příjemné vyprávění ženy/matky o svém životě. Líbí se mi, že se Aňa nebere nijak vážně, ale na druhé straně jsem se ani nahlas nezasmál. Je to takové milé. Spíše to ocení ženy jako oddychovou četbu.

12.05.2018 3 z 5

Možná že odcházíme Možná že odcházíme Jan Balabán

Nedá se to číst na jeden zátah, ale jen po pár povídkách. Dokázalo mě to i v krátkých povídkách vtáhnout do děje. Autor působě vylíčí atmosféru i postavy. Vyznění je spíše pesimistické, rozhodně to nejsou veselé povídky. Žánr povídek ale asi nebude úplně pro mě, proto "jen" čtyři hvězdy.

23.04.2018 4 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Postupně jsem se do knihy začetl. Je psána úsporným stylem s poměrně hodně dialogy. Děj tak rychle ubíhá. Líčí drsný příběh Namiho od dětství po ranou dospělost. Hlavně ze začátku (ale nejen) mi příběh přijde hodně přitažený za vlasy. Zajímalo by mě nakolik román odpovídá skutečnému životu. Nicméně ta bezútěšnost - umírající jezero, nevzdělanost obyvatel a rozpad aspoň nějakých společenských pravidel je zajímavá. Žít v bývalých sovětských republikách bych fakt nechtěl.

23.04.2018 4 z 5

Lucemburská zahrada Lucemburská zahrada Michal Ajvaz

Začátek se mi moc líbil. Hlavní hrdina se překlikne na klávesnici a nakonec čte na Internetu něco úplně jiného, než vlastně chtěl. Pasáže s yggurštinou jsem spíše přeskakoval. Střední "filosofická" pasáž, kdy díky četbě příběhu v nesrozumitelném jazyku hrdina vidí vše jinak a je šťastný, mě trochu připomínali Siddhártu, ale spíše mě nudil. V následné ději nechybí překvapení, což oceňuji. Autor psát určitě umí, ale na plný počet hvězd to aspoň pro mě není. Nepřeložil někdo pasáže s yggurštinou?

Andělí vejce Andělí vejce Petr Stančík

Ze začátku jsem byl nadšený autorovým stylem psaní i slovníkem. Mé nadšení bohužel nevydrželo. Oceňuji autorovo fantazii a práci s jazykem. Párkrát jsem se nahlas zasmál a spoustu hlášek, odkazů a parodií jsem jistě ani nepochopil. Vadilo mě, že střídají kapitoly popisující život Augustina Hnátka a vyprávění ze dne na konci 2.sv.války. Jak už někdo zmínil dole tak věštba blázna, do které autor zřejmě zabudoval svůj názor na uprchlickou krizi, mě přišlo trochu mimo žánr.

Nesmrtelnost Nesmrtelnost Milan Kundera

Autor otevřeně přiznává, že postavy jsou vymyšleny, což už bylo i u Nesnesitelné lehkosti bytí. Kniha se skládá se vzájemně ne úplně souvisejících kapitol. V knize kromě postav a mrtvých spisovatelů vystupuje i sám autor, který se setkává s postavami, které si vymyslel. Zajímavé pro mě bylo vyprávění o vztahu Goetheho. Jinak mi to přišlo až překombinované. Kniha je dobře napsaná, ale trochu mi vadí, že Kundera vše podává hodně jednoznačně až přechytrale. Zapsal jsem si ale řadu citátů, ke kterým se chci vrátit.

14.04.2018 4 z 5

Tři škaredé středy a sedm dalších elegií o zlých dnech Tři škaredé středy a sedm dalších elegií o zlých dnech Ota Filip

Autor popisuje tři významné dny v našich dějinách dle svých osobních zážitků. Pak přidává pár vzpomínek ze svého života. I když téma je pro mně zajímavé, tak mě některá vyprávění přišla trochu nedůvěryhodná. Nějak mě kniha nedokázala nadchnout. Snad je to i tím, že jsem předtím o autorovy četl, že byl udavač.

30.03.2018 3 z 5

Safa Safa Waris Dirie

Waris Dirie bojuje proti ženské obřízce a o tom celá kniha je. Natočila o ní životopisný film. Teď se vydává do Džibuti, kde žije holka (Safa), která ji hrála ve filmu. Hrozí jí totiž také obřízka a Waris ji chce zachránit. Detailně popisuje pár dní, která tam stráví. Člověk se dozví spoustu věcí o Africe a africké mentalitě a to bez příkras. V další části popisuje výlet Afričanů do Evropy, což pro ně je úplně jiný svět.

30.03.2018 4 z 5

Milostný dopis klínovým písmem Milostný dopis klínovým písmem Tomáš Zmeškal

Zajímavá kniha která vypráví milostný příběh dvou lidí. Láska je přervána konkurentem, který jako agent STB dostane hlavního hrdinu do vězení a pak mu ještě svede manželku. Když se to dozví, tak se odstěhuje a odpustí jí, když už je příliš pozdě. Další linií příběhu je vztah dcery a jejího manžela a jejich syna. Příběh je přerušen několika příběhy/sny, které nesouvisí s hlavním příběhem, ale jsou zajímavé.

18.03.2018 4 z 5

Tao Warrena Buffetta Tao Warrena Buffetta David Clark

Kniha mě trochu zklamala. Myslel jsem si, že se na ní podílel Warren Buffet, ale tak to není. Je tam pár dobrých a zajímavých myšlenek jako: akcie nakupujte, když jsou levné, kupujte vynikající společnosti. Jak to ale poznat, to už se nedovíte. Šlo to napsat lépe a stručněji.

18.03.2018 3 z 5

Soumrak dne Soumrak dne Kazuo Ishiguro

Skvěle napsaná kniha. I když téma sluhů a šlechty mě nijak nezajímá, tak mě kniha docela nadchla svým jazykem. Starý majordomus se vydává na cestu za bývalou služebnou. Popisuje cestu a vzpomíná na svůj život. Ukazuje se, jak promarnil svůj život v honbě za "důstojností" a jak neúspěšná byla jeho snaha sehrát aspoň malou roli ve velkých dějinách. Není to nijak optimistická kniha spíše naopak.

18.03.2018 5 z 5

Moje nová svoboda Moje nová svoboda Zohre Esmaeli

Velmi dobře a čtivě napsaná kniha. V nejdelší části popisuje svoji cestu s rodinou z Afghánistánu do Německa, kterou podnikli už asi v r.1998. Je to ale dost aktuální i dnes. Je zajímavé, že procházeli i přes Česko. Kromě obtíží na cestě a se člověk dozví dost o afghánské kultuře, náboženství a mentalitě. V druhé části popisuje svůj pobyt v Německu a útěk od své rodiny, když se nechtěla nuceně provdat a chtěla si žít po svém. Nakonec popisuje něco málo ze své kariéry modelky a svého život.

18.03.2018 4 z 5

Kafe @ cigárko Kafe @ cigárko Marie Doležalová

Nenáročná, oddychová četba. Autorka vtipně a hezkou češtinou vypráví historky z hereckého prostředí a svého života. Některé kapitoly jsou vtipné hodně, některé méně. Je lepší číst každý den jen několik kapitol (blogů), protože po chvíli se přeci jen autorka trochu opakuje. Proto snižuji ohodnocení na 4*, protože mé nadšení z knihy postupně klesalo. Za pochvalu stojí pěkná grafická úprava.

15.02.2018 4 z 5

Tracyho tygr Tracyho tygr William Saroyan

Krátká kniha, která stojí za přečtení. Vývoj v knize mě překvapil. Kniha o hledání a ztrácení lásky. Nemůžu říci, že jsem vše pochopil, přesto ve mě kniha zanechala silné pocity. Líbila se mi i grafická úprava a obrázky.

15.02.2018 5 z 5

Mukl 010806 Mukl 010806 Jaroslav David

Příběh zajímavého člověka p.Kořána. Popisuje jeho dospívání, útěk z republiky v r.1949, jeho návrat, pobyt ve vězení, otrocké práce v jáchymovských dolech a jeho pozdější život v Americe po r.1968. Při čtení mě vadilo, že je chvíli vyprávěna v 1.osobě a chvíli ve 3. Navíc chybí trochu trochu moment překvapení, protože to není psáno zcela chronologicky. Není jasné zda některé politické úvahy jsou autorovi nebo p.Kořána. Každopádně tyto pasáže jsou značně rozvláčné. Určitě to šlo napsat lépe.

15.02.2018 3 z 5

Po jaru přišla zima Po jaru přišla zima Karel Kyncl

Zajímavá kniha se skládá z knihy, kterou Kyncl napsal v exilu v osmdesátých a jeho komentářů doplněných v roce 1990. Příliš dobře napsané to není, ale je to zajímavá výpověď o Chartě 77 a o životě v totalitě. Kniha obsahuje hodně fotografií autorova syna.

02.09.2017 4 z 5

Země vod Země vod Graham Swift

Četl jsem už před časem, ale dodneška si pamatuji působivý popis krajiny a líčení příběhu lidí z kraje a jednoho rodu.

02.09.2017 5 z 5

Vědomí konce Vědomí konce Julian Barnes

Skvělá kniha. Výborně napsané. V první části autor vylíčí svůj život. Nejvíce píše o svém mládí, první lásce, pak to vezme hodně rychle. V druhé části se kvůli dědictví vrací k událostem z první části. Leccos se ukazuje jiné, než se zdálo. Autor zpochybňuje přesnost paměti, respektive ukazuje, jak si každý člověk vykládá chování ostatních lidí často dle svých předsudků. Dále si každý uzpůsobuje realitu tak, aby z toho právě on vyšel dobře. Celkové vyznění je trochu depresivní, jak se asi od knihy, která se jmenuje Vědomí konce dalo čekat. Dost mě rozčaroval závěr, ale nechci spoilerovat.

02.09.2017 5 z 5