Země vod

Hrdinou je starý učitel dějepisu, jehož prostřednictvím rozehrává autor děj ve třech rovnocenných rovinách. První tvoří hrdinovy vzpomínky na mládí a dospívání a první milostné prožitky, druhou jeho úvahy nad smyslem dějin a jejich výkladem a postojem člověka k historii. Ve třetí rovině pak autor učitelovými ústy sugestivním způsobem líčí vlastní dějiny tohoto izolovaného, zaostalého kraje na osudech dvou rodin, selské a podnikatelské, jejichž příslušníci byli jeho předky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/11_/11560/zeme-vod-fIL-11560.jpg 4.342

Vydáno: , Dita

Waterland, 1983

Kniha Země vod

InaPražáková
04.09.2019

Zábavná a přístupná postmoderna, která se na pozadí různých příběhů zabývá příběhy obecně. Tematicky podobné Barnesovu Vědomí konce, ale hravější a méně filosoficky odtažité.
Učitel místo dějepisu vypráví žákům (a čtenářům) historii (nebo stories, příběhy? – jak pořád opakuje, vy přece chcete příběhy, ne nějakou historii) svého rodného kraje. Byť je na začátku mrtvola, není to detektivka ani psychologický román nebo historická esej, jen tak od každého trochu. Především totiž Crick vyprávění komentuje, vede s posluchači dialog o tom, proč se vlastně ptají „proč“.
Různé postavy k příběhům přistupují různě, ale život všech to ovlivní. Někdo už radši nechce vědět nic. Někdo ztratí paměť. Někdo se snaží dobrat začátku příběhu (ale kde je to dostatečně na začátku?), aby mohl začít znovu a jinak. Ne všechna vyprávění jsou úplně realistická, ale ne náhodou je Fens kraj bláznů, ne nadarmo malý Tom, budoucí učitel, zdědil po pratetách gotické romány – a ostatně, vy přece chcete slyšet příběh, ne?

Acamar
29.05.2019

Vyhozený středoškolský učitel Tom Crick se rozhodne dávat svým žákům svérázné hodiny dějepisu, kde pojme historii jako splétání dějin světových, dějin vážících se k danému místu (zde fascinující kraj močálů Fens) a své osobní rodinné historie. Škoda, že se to takto nepraktikuje na všech školách.
A jako v příběhu všudypřítomný motiv vody, všechny roviny vyprávění se vzájemně prolínají, odbočují, mizí, aby se o pár stran či kapitol znovu vynořily, chvílemi se zklidňují, ukolébávají (až nudí) výkladem, chvílemi zesilují, vyostřují a zaplavují otázkami po příčinách i smyslu ...
Liší-li se (podle Toma Cricka) člověk od ostatních živočichů svou potřebou příběhů, pak G.Swift nejen, že jich pár vhodných k přemýšlení ve své knize naservíroval, ale udělal to nadmíru kouzelnou formou.

vasekv499
23.05.2019

Tuto knihu jsem četl jako mládě pár let přes 20. Nudné a jaksi podivné. Ale je zvláštní, když knihu dočtu a tak nějak se od ní nemohu odpoutat, v mysli zůstává. Prostě něco tam je, něco, co neumím vyjádřit. A to jsem tady zažil. Před rokem jsem ji našel v antíku a ze zvědavosti jsem si ji koupil a přečetl. A světe div se, je to skvostný příběh. Jen do něj musí i čtenář dozrát.

Knišíl
01.04.2019

Netušil jsem vskutku, jaký skvost mám v ruce, když začínal jsem Zemi vod číst. Možná je mé hodnocení částečně vyhroceno právě tím, že jsem od knihy nic extra neočekával, ale u všech spisovatelů, Graham Swift je výborný vypravěč, a ať už psal o pivovaru, úhořích či siltu nechal jsem se strhnout něčím, co bych nazval "Velkou literaturou". Smutek a neštěstí, humor a legrace se střídají v oné příběhové mozaice, a konec se přiblížil dříve než bych byl ochoten přijmout, nebýt toho, že opravdové umění prostě neodpovídá, ale nabízí otázky, začínající na Proč?

Pablo7
02.09.2017

Četl jsem už před časem, ale dodneška si pamatuji působivý popis krajiny a líčení příběhu lidí z kraje a jednoho rodu.

teltri
15.11.2016

Ty brďo to bola sila! Asi NajNudnejšia kniha v mojom živote :-) Čítal som ju v angličtine pred na skúškou z anglickej literatúry, ale nedalo sa. Kapitolu po kapitole som preskakoval, ale tam sa nič nedialo! Absolútne prázdne slová, vety, dej ... Kniha, ktorá dokonale opisuje, že sa nič nedeje.

Wamann
31.10.2015

Kniha ve mne zanechala hodně emocí a myšlenek. Díky této knize jsem se vrátil do dětství, vyrůstal jsem na řece u mlýna. Knihu doporučuji přečíst na jeden zátah, jelikož se v knize prolínají různé časové děje a polohy. Příjemné literární pohlazení a pochoutka.

kristleko
04.01.2015

Krásná a fascinující knížka, formou i obsahem. Starý dějepisář Tom Crick začne svým žákům namísto velkých dějin vyprávět pohádky o kraji svého původu – nížinných, vodou prosáklých Fens. V příběhu se prolínají dějiny Fens s úspěchy i nezdary dvou rodů – Cricků, kteří s vodou po staletí žijí, a Atkinsonů, kteří jí vzdorují a do zapadlého a do flegmatického kraje spolu s pivovarem přinesli pokrok. Současně vzhledem k různým nadpřirozeným jevům splývají i hranice mezi realitou a fantazií, historií a mýtem. Na tomto pozadí se odehrává napínavě a silně vystavený příběh Toma Cricka s řadou dojemných i drsných momentů, divné periferní a vodou prostoupené prostředí totiž mezilidské vztahy zvláštně pomíchalo... Napínavost navíc podtrhuje zajímavá forma, střídají se příběhy v různých místech a časech, délky kapitol apod. Zkrátka podepisuji, že je to „jedinečný, fascinující, svým způsobem magický čtenářský zážitek“, jak píše v doslovu Martin Hilský.