Strach a svrab v Las Vegas

Kolotoč bizarních situací, svérázné postavy a silné kabriolety, nezaplacené účty, útěk před spravedlností, hledání „Amerického snu“, svět tzv. normality zachycený na základě zápisků drogově alkoholického deliria šíleného novináře a jeho právníka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/19386/strach-a-svrab-v-las-vegas-19386.jpg 4.3144

Fear and Loathing in Las Vegas (1971)

Vydáno:, Volvox Globator

Kniha Strach a svrab v Las Vegas

ruzer

Parádna jazda. Škoda, že kniha je vypredaná. Čítal som ju v originále tak mi asi viacero vecí ušlo. Ale aj tak som sa dosť bavil.

ber-tram
07.09.2018

„Byli jsme oba strašně napružený. Kolem nás samý mimořádně zlovolný vibrace“ (str. 35)
„Najdem nějakou dobrou rybárnu a dáme si červenýho lososa.“ … „Ale nejdřív bysme se měli vrátit do hotelu a zabydlet se. Možná si rychle zaplavat a dát si trochu rumu.“ (str. 74)
Smažky bych sice natěšeně udupal, ale až po pár vypečenejch hlodech jaký padly na tomhle tripu.
Loathing sice neznamená »svrab« ani »hnus«, jenže mi zní nějak líp. A ne kvůli filmu, kterej jsem neviděl, a nechci. Ty dva nesympatický panáci mi do knižních rolí lumpíků zbla neseděj.
Taky chvála, že to sestylizoval novinář. Ač imrvére zduněnej, napsal to dokumentaristicky, suše. O což je to šťavnatější! 25/18

Lordan
14.12.2017

Naprostá srdcovka. Film je v mých Top 5 a kniha je ještě o stupínek lepší. Rozhodně doporučuji.

Mejsha
10.06.2017

Naprostá paráda, kterou by si měl přečíst každý i když se nezajímá o drogovou tématiku. Hlavní postava i jeho právník jsou geniální postavy u kterých nevíte, jestli by jste s nimi chtěli jet taky, nebo se jim radši vyhýbali.

Serja
19.10.2014

Hned bych s nima jel taky...

J.Connor
31.08.2014

Legenda. Kromě neutuchající akce a přívalu šíleností je mistrným záznamem vystřízlivění z ideálů 60. let.

puml
23.10.2013

Zběsilá jizda do Las Vegas. Do města, které samo o sobě působí jako nějaká halucinace nebo výplod architektů na meskalinu.

Vyzdvihl bych především pasáž, ve které oběma hlavním protagonistům v jednom zapadlém las vegaském bufáči poradí (na jejich otázku, kde hledat "americký sen"), že Americký sen je nějaký místní klub. Na místě klubu ale najdou jen ohořelou a zarůstající ruinu...

kolacky
25.03.2013

Terry Gilliam je naprostý génius, protože jsem při čtení viděla film. Nádhera. Jednak vtipné, jednak podprahově docela smutné... co se týče vyhlídek do budoucna. Moc se mi to líbilo. A přidávám se ke komentáři Lenky Žofky, já viděla při čtení Johnnyho Deppa i Benicia Del Tora úplně všude. Miluju je, pacholky.

Dickobraz
21.02.2013

Naprostá klasika, kterou lze číst několika způsoby. Jedni v ní vidí Thompsonův a Acostův šílený, drogami hnaný road trip, pro další je kniha jízlivým útokem na zdeformovanou verzi Amerického snu o zbohatnutí a lepším životě. A není náhoda, že se vše odehrává v Las Vegas; v místě, kde realita připomíná fikci i bez užití drog. Pro mě přelomová kniha, která mě donutila dívat se docela jinak na současný svět, přestože je pevně ukotvena v 70. letech, tedy v čase post-hippies a ztracených ideálů. Thompson brilantně, i když nepřímo, naznačuje, že vše nemusí být tak, jak se zdá (což bylo ostatně vděčné téma jeho politických komentářů).

viwalda
10.01.2013

Občas jsem se vcítil do těch šílenejch stavů, i když jsem toho tolik nevyzkoušel...zajímavé...a filmová verze je taktéž skvělá...

Lenka Žofka
24.10.2012

První půlka divočejší, ve druhé mi přišlo, že už ztrácí dech...ale rozhodně jsem na sebe při čtení v MHD poutala nechtěnou pozornost, protože jsem se smála jak idiot. Můžu jen doporučit....a jelikož jsem nejdříve viděla film, nemohla jsem si pomoct a všude viděla Deppa ve scénkách, které se mi nevratně vryly do paměti....

JP
09.01.2011

Stejně jako film je tato kniha líčena naprosto zběsilým tempem, podtrhující Thompsonovu osobnost (stačí se s ním podívat na několik rozhovorů a dokumentů) a možná proto mě tak neuvěřitelně bavila. Vyloženě to na mě, jako filmová adaptace, dýchá dobou, dýchá tím odérem, tou náladou, jaká byla, Slunce svítilo, vy jste násali do nozder čerstvý vzduch a pak si dali drogu, která vám způsobila to, že jste prožívali následujících několik hodin šíleně divoké dobrodružství. Rád se k tomuhle příběhu vracím, ať literárně, či filmově, prostě to ve mě evokuje něco, co si nejsem schopen spojit k určité asociaci, ale vím, že mě silně láká a navždy to budu mít spjato s určitým obdobím, respektive 2008/2009. Holt nostalgie na entou. Doufám, že tomu geniálnímu šílenci, co si nakonec ustřelil palici, u nás vydají i jeho další výtvory, ačkoliv počítám s tím, že tomuhle se už asi nic z jeho dalších kousků nevyrovná, Thompson byl i tak velmi zajímavá osobnost a rozhodně bych s čtením dalších knih neváhal.

drogy alkohol zfilmováno

Hunter Stockton Thompson