Ovecka_Saki Ovecka_Saki komentáře u knih

Tatér z Osvětimi Tatér z Osvětimi Heather Morris

Mám ráda tuhle tématiku, ale jen tehdy, když to má nějakou historickou hodnotu a je to opravdu podloženo skutečnými událostmi a dýchne to na mě atmosférou. Protože nikdy bychom neměli zapomenout!
Ale tohle mi spíš připomínalo letní romanci a já z toho byla tak naštvaná! Protože koncentráky byly prostě hrozné a ne vhodné na seznamku! Přijde mi, že paní autorka si neuvědomila, jakou hrůzu tam lidé zažívali. Hlavní postava byl superhrdina, který 90% zachránil a když to zrovna byl průšvih, tak se z toho velmi šikovné dostal, dá se říct bez úhony. Těžko se věří, že je to celé podle pravdivé události. Beru to hodně s nadsázkou. Tatér sebral všechno štěstí obyvatelům Osvětimi a měl ho tak víc, než rozumu. Taky jsem převracela oči, když polští přátelé měli nekonečnou zásobu potravin, léků atd. Ve válce? Opravdu? A co teprve ten šťastný Hollywoodský konec? Ne. Ne. Ne. Tady je všechno špatně.

21.09.2023 2 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Pro mě dost velké zklamání. Čekala jsem úplně jinak postavený příběh. Některé části knihy mě ani nebavily. Ale zase oceňuji, že jsem se dozvěděla něco nového. Kniha velmi vychvalována, ale já ji přečtenou odložím a vracet se k ní nikdy více nebudu. Snad tedy nová kniha paní Tučkové bude lepší.

13.09.2022 2 z 5

Vesnice Vesnice Kristýna Trpková

Kniha se fakt moc dobře četla, nezajímal mě osobní život komisařky a její vyhrocené citové výlevy. Konec a pachatel nic moc překvapivého. Ale oceňuji, že šlo o v podstatě jednoduchý případ, ale dlouhou dobu nesnadný vyřešit. Poučení pro příště: pořádně si promluvit i s oběťmi.

01.03.2024 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Nikdy jsem neměla v plánu Kinga číst, jsem prostě posera. Ale pár let zpátky jsem si tuto knihu vypůjčila, protože zrovna v tu dobu v kinech běžela zfilmovaná verze a tak to byl jediný titul, který jsem znala z toho, co od něj strýc měl. Pak jsem si přečetla, co o knize prohlásil sám autor a to mě trošku vylekalo, tak jsem knihu tak na rok a půl odložila na poličku. Když jsem se k ní teď vrátila a přečetla prvních 200 stran, zase jsem ji odložila, nějak jsem neměla chuť ani moc času. Druhá polovina knihy se mi četla hůře. Nebavilo mě to a přišlo mi, že pořád na něco čekám, děj se táhl a já čekala a čekala a čekala. Až jsem se dočkala? Čeho? Posledních 10 stránek, kdy čtenář už stejně dávno odhadne, jak kniha skončí. Takže pro mě velké zklamání… i když si říkám, že možná je dobře, že to nesplnilo mé očekávání. Pravděpodobně bych z toho pak několik nocí špatně spala. Buď jsem měla jen špatnou knihu, nebo jsem od Kinga čekala něco víc, když ho neustále všichni chválí. Ale už dávno jsem si zvykla, že téměř vždy jdu se svým vkusem proti proudu. Kinga tedy řadím k dalším známým autorům, které už vyhledávat nebudu.

17.11.2021 2 z 5

Knihu jsem nečetla, nýbrž poslouchala jako audio, které namluvil Martin Stránský a bylo to naprosto famózní! Pan Stránský je skvělý vypravěč. Pokud mohu, tak audio vřele doporučuji. Přivodilo mi nemálo hlasitých výbuchů smíchu při cestování vlakem.
Na příběh nikdy nezapomenu. Často mi to přišlo tak absurdní a tak pitomé, až to bylo velmi dobré. :D Obdivuji Holgera 2, že měl tak dlouho trpělivost se svým bratrem, když mu pokazil tolik věcí, já už bych ho zabila už na začátku. A Pan Král, který taky moc rozumu nepobral byl dobrý aspoň na to zabíjení slepic. :D

19.06.2016 5 z 5

Bez lásky Bez lásky Alice Oseman

Čteno v angličtině a fakt se to četlo dobře. Musím říct, že je to pravdivě napsáno, úplně mě to vrátilo o 6 let zpátky, kdy jsem si sama uvědomovala svoji asexualitu. Alice odvedla skvělou práci, protože popsat tak dobře pocity asexuála, když jím sama nejste, to je fakt co říct. Co jsem si naopak neužila bylo to celé bláznovství ohledně Shakespeara, toho totiž nesnáším a pak posledních asi 60 stran knih už jsem trochu přeskakovala, protože už mě moc nebavilo, jak se to stále točilo kolem Pip a hlavně Rooney, kterou jsem nenáviděla. Takové lidi úplně nesnáším a tady bohužel (byť nevědomě) svými "chytrými radami" totálně narušila skvělé přátelství. Georgia byla bohužel mladá hloupoučká holka, která místo toho, aby si svoji sexualitu v klidu sama uvědomila a vypořádala se s ní (zvlášť, když měla k dispozici úžasného Sunila!!!!) si radši nechala radit a strhnout od své spolubydlící.
Má rada pro "nové" ace: vykašlete se na ostatní, nic světu nedlužíte, buďte prostě sví, najděte si člověka, se kterým se budete cítit bezpečně a dobře, na tom jediném záleží. S rodinnými příslušníky je to těžké vždycky, ale je to vaše rodina a stejně vás budou mít rádi, to stejné přátelé. Ani v nejmenším nelitujte toho, že jste ace, protože je to něco skvělého. Já osobně beru jako velkou výhodu to, že se nemusím soustředit na vztahy a lásku a prostě si užít život a objevovat svět a soustředit se na své koníčky. Děkuji Alici, že právě tohle převedla do své knihy.
Nelitujte své sexuality, prostě žijte. :)

05.02.2023 4 z 5

Pět Pět Ursula Poznanski

Po velmi dlouhé době jsem četla detektivku a jsem ráda, že jsem vybrala zrovna tuhle. Četla se úplně sama a byť bylo postav více, autorka to sepsala všechno hezky přehledně. Líbilo se mi, že téměř do poslední chvíle čtenář nevěděl, kdo by mohl být pachatel a jen mohl mít několik svých teorií. Takové knihy já si užívám.

16.03.2022 4 z 5

Bez šance Bez šance Neal Shusterman

Rozhodně už nejsem náctiletá, ale YA si občas přečtu. Konečně, opakuji KONEČNĚ YA antiutopie, kde nejsou extra protivné postavy a dějová linka se netočí kolem zamilované slepice do toho "největšího" borce široko daleko. V knize bylo několik super zvratů (hlavně co se týče Dunfeeho, nebudu spoilerovat). Pořád jsem očekávala, kdy se konečně dozvím, jak to rozpojování vůbec probíhá a když na to došlo, tak jsem se necítila úplně dobře, stále jsem si říkala, to by přece ani nebylo možné!
Kniha se četla velmi dobře a já ji velmi ráda hodnotím kladně.

01.03.2022 4 z 5

Mé přítelkyně z Ravensbrücku Mé přítelkyně z Ravensbrücku Magda Knedler

Přečteno a musím přiznat, že to bylo velké, co velké, obrovské zklamání! Jsou mnohem lépe napsané knihy, které přiblíží život v koncentračním táboře a vysvětlí více věcí. Tady byla úplně zbytečně zamotaná dějová linka s Idou, která mi byla absolutně nesympatická a já se v průběhu (někde kolem 60 strany?) rozhodla, že její části budu přeskakovat. Dobře jsem udělala, o nic jsem nepřišla. Jen poslední dvě její kapitoly jsem přečetla.
Narozdíl od Idy jsem nebažila po poznání, kdo ony 'Přítelkyně' napsal a její osobní trable s jejím ex? Nezájem.
Kniha ve mně nic nezanechala, žádná hrůza z řádků na mě nešla, prostě jsem četla lépe napsané knihy no.

16.02.2022 1 z 5

Hraničářův učeň 1-12 Hraničářův učeň 1-12 John Flanagan

Pro mě nepřekonatelná série! Lepší než celý HP. Osobně neustále čekám, kdy se to někdo konečně rozhodne natočit jako filmy. :)
A je jedno, kolik mi je a bude let, tohle je moje srdcová záležitost a kdykoli se ke knihám ráda vrátím ^^

23.07.2015 5 z 5

Osvětimská knihovnice Osvětimská knihovnice Antonio G. Iturbe

Nádherná kniha, taky jsem si při pár částech pobrečela. O to víc je dojemné, že kniha je psaná podle pravdy a hlavní hrdinka, která od Osvětimi mohla utéct jen tak (byť jen na chvíli), že se začetla a s láskou opatrovala knihy, všechny hrůzy Osvětimi dokázala přežít. Knihy o historii by se neměly brát na lehkou váhu, jsou výjimečné a jsou cenným pokladem. Rozhodně bych tuto knihu zařadila do povinné četby.

09.07.2014 5 z 5

Mé nepálské lásky Mé nepálské lásky Michaela Gautam

(SPOILER) Když jsem si tuhle knihu pořizovala celá nadšená (a dostala k tomu zrovna jako dárek malinkou kapsičku na zapnutí vyrobenou v Nepálu), měla jsem velkou úctu k této paní.
No nicméně jsem si pak tedy asi po půl roce otevřela tuto její knihu a začala číst. Já mám tedy v drtivé většině vždycky problém s hlavními hrdinkami, ale ty jsou vždy vymyšlené, tohle je poprvé, kdy jsem absolutně neměla ráda hlavní ženskou postavu a zároveň to byla sama autorka. Prvních 120 stran pro mě byla jen mladou naivní slepicí, která o životě prd ví a já si jenom říkala, že jsem měla víc rozumu v 17 než ona ve 22. Já mít takovou dceru, tak ji asi propleskám a teprve pak se ji rozhodnu pomoct.
Může mi někdo vysvětlit, proč se tam zabývá tím, jak je to v Nepálu hrozné s nějakými informacemi o antikoncepci, kondomech, dámské hygieně, menstruaci, sexu a že většina mladých kluků jen chodí za prostitutkami, dává na to důraz a pak se bez mrknutí oka vyspí s Dipakem, ještě když jsou v tom pokoji ty děti? (teď se fakt musím zasmát), pardon, zapomněla jsem, hloupá naivní láska. Mysha mi připomínala Bellu ze Stmívání, která sama nevěděla, jestli by radši byla s Jackobem nebo Edwardem, tady Mysha měla stejný problém s Dipakem a Peterem (což taky nechápu, začít vztah a pak odjet na tolik měsíců pryč a pak se divit, že to není úplně růžové? Pardon, stále si musím opakovat že ji bylo 22…a pak si vzpomenu, že jsem měla víc rozumu v 17 než ona a sakra, zase jsem naštvaná).
Popojedeme dál, za celou dobu vyšlo najevo, že pokud by v životě neměla osudové ženy (ne muže), tak by nic z toho nedokázala, tady mě potěšilo, že jim v knize poděkovala, uvědomuje si jejich pomoci a je za to vděčná a váží si toho.
Hned na str. 120 to začíná Jitkou, která položila základní kámen. (do této chvíle kniha úplně k prdu) a pokračuje to andělem strážným aka Editkou a navazuje Lindou.
Taková kráva, když soudila podle vzhledu a nedala na rady zkušenější Edit, přála jsem ji to, co ji způsobily ty dvě studentky, není nad to, když se člověk spálí a pak si to pamatuje na celý život.
Hodně mě štvalo, že o něčem přemýšlela a najednou spoiler, e v následujících letech to vůbec nevyšlo. A pak to s tím Vesmírem, chápu, že každý věříme něčemu jinému, ale takhle to neustále předhazovat.
str. 147: Kdybych to totiž všechno dopředu věděla, jsem si docela jistá, že namísto otevření internetového obchodu Thao bych si hned po příletu domů našla nějakou tu pořádnou práci. (Já snad ani nemám slov, jenom naivní kráva si fakt myslí, že bez kapitálu si jen tak rozjede neziskovku a spasí svět.)
str. 220: Jsem ztělesněním zoufalství, odporná sama sobě. (Tak přesně tohle je nejvíc vystihující popis autorky, jak jsem ji viděla v průběhu já.)
Na konec jen zmíním něco, co není její chyba. Připomnělo mi to naturalismus. Byla jsem fakt nasraná na ty nevděčné parchanty, kterým se otevřela možnost žít lepší život než jejich rodiče, než kdokoliv, koho znali a nic.
Přece jen dávám nakonec jednu hvězdu, protože dnes domov funguje a byla k tomu dlouhá cesta, tak za výdrž.

08.03.2022 1 z 5

Červená, bílá a královsky modrá Červená, bílá a královsky modrá Casey McQuiston

Velmi dobrá kniha na oddech. Člověk tak nějak počítá, že to skončí dobře, ale stejně jsem si někdy přála, aby se jim to tak nezavařilo. To jsem si říkala, že si to bobínci ani nezaslouží, hlavně Henry to měl těžké. Postavy jsou sympatické a je to vůbec první kniha po dlouhé době, kde mi snad nevadila ani jedna postava. Ona i ta stará rašple co sedí na trůnu má prostě svoji úlohu :D akorát tam někdy bylo až moc politiky a terminologie, že jsem v tom občas plavala a měla chuť to celé přeskočit. Ale příběh Alexe a Henryho byl milý.

18.10.2021 4 z 5

Koláčky a spiklenci Koláčky a spiklenci Theo Addair (p)

Na začátku knihy jsem si říkala, že pokračování asi původně v plánu nebylo. Ale pak jsem se začetla a bavilo mě to víc, než první díl. Takže děkuji autorovi za přídavek. :)

19.07.2021 5 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Posloucháno jako audiokniha a musím přidat jednu hvězdu právě za Millie, ta byla velmi dobře namluvená. I když je to bolestivé téma, vždycky oceňuji, když má záporná postava vše dopodrobna promyšleno. Mé trochu neoblíbené střídání minulosti s přítomností se tady dalo přežít.

10.10.2023 4 z 5

Sběratelka sirotků Sběratelka sirotků Ellen Marie Wiseman

Musím souhlasit s komentářem Thalin. Přišlo mi to až moc citově vydřené. Čekala jsem, že tam tedy bude hrozný sirotčinec , kde provádějí pokusy, nebo jiné hrůzy (protože tak mi to přišlo, když se Pia zajímala, jakmile se do sirotčince dostala) a nestalo se, místo toho jsme dostala jenom nálož kýče a citového ždímání. S Piou jsem nedokázala soucítit. Je to tím, že nemám děti? Ne, spíš asi tím, že když už mám očekávat nějakou krutou hrůzu, tak ji mám dostat v syrové formě. To mi třeba chybělo v částech Bernice, více syrově, takhle to bylo jen vemu dítě a nazdar. Uvítala bych i část vyprávění z Finnova pohledu, když odjel vlakem. Námět velmi dobrý, ale mělo to spoustu hluchých míst, kdy byla zbytečná vata a vleklo se to.

07.09.2023 3 z 5

Ruský deník Ruský deník Anna Politkovská (p)

Pro mě dobrá kniha. Jelikož mi bylo jen 10 let, když paní Politkovskou zabili, tak jsem se dozvěděla nové informace, které šly v tu dobu úplně mimo mě, pochopitelně. Ale vlastně není nic nového: režim otřesný, zájem o lidi -3000000, jenom bažení po moci, obětování občanů ve městech i v armádě
Hned na začátek mě dostaly ty děti, které musely psát tu slohovku, tak uvědomělé, chudáci, naprosto zabitá generace a to jenom díky těm vysoko. Smutné. Děkuji za odvahu této novinářky se postavit veřejně proti režimu.

06.09.2023 4 z 5

Útěk z pekla Útěk z pekla Paul Herron (p)

Neurazilo, nenadchlo. Hlavní ženská postava naprosto naivní blbá kráva. Nejvíc se mi líbila postava Felixe. Při čtení jsem se 2x fakt nahlas musela rozesmát, připadalo mi to už fakt jako bizarní (i když ani to není ten správný pojem), přitažené za vlasy, nebo veliký pech nevím. Ale rozesmálo mě to dost. Velmi akčně napsané, já se jen divím, že toho hlavní postava Jacka tolik vydržela a že všechny zbraně byly funkční, byť je pořádně vymáchali ve vodě. A ten klišé konec jsem přesně čekala, ale ve skrytu duše jsem si přála, aby to neskončilo tak jednoduše, tak filmově, tak hollywoodsky. Ještě, že ta kniha měla jen tak málo stránek, víc času už bych ji obětovat nechtěla, už by mě to absolutně nebavilo.

09.06.2022 3 z 5

Písečný muž Písečný muž Lars Kepler

Celkem zklamání. Všichni tady vychvalují, jak je to nejlepší díl série, ale já osobně čekala třista stran na nějakou pořádnou pecku. Ta pak přišla a pak zase konec knihy velmi uspěchaný a úplně poslední strana v epilogu? To se dělá? Takhle to useknout. No nic, v ruce už držím a rozečítám Stalkera, tak snad to nebude utahané jako tohle. Co mě extrémně rozčilovalo byly krátké kapitoly. Četla jsem zatím jen Hypnotizéra a tam mi vyhovovaly delší kapitoly i příběh mě více vtáhl.

19.05.2022 3 z 5

Hypnotizér Hypnotizér Lars Kepler

Výborná detektivka! Hned se pouštím do další knihy téhle série. Čtenář tak nějak během té části 'před deseti lety' přijde na to, kdo by mohl být únoscem, ale i tak je to parádní napínavá jízda.

05.05.2022 4 z 5