oskli oskli komentáře u knih

Pohádka o Raškovi Pohádka o Raškovi Ota Pavel

Zapomněla jsem hodnotit, loni jsem knihu četla synovi, protože jsem si pamatovala, že mně se kniha moc líbila. Jak jsem se na ni těšila, tak jsem byla trochu zklamaná. Napodruhé už to nebylo ono. Ale syn byl nadšený. Dokonce si některé kapitoly v devíti letech četl sám, s Otou Pavlem neměl problém.

19.05.2021 4 z 5

Němci Němci Jakuba Katalpa (p)

Na knihu jsem byla velmi zvědavá, ale přiznám se, že jsem byla i velmi zklamaná. Čekala jsem něco úplně jiného. Nesedl mi styl psaní. Jednotlivé střípky rušily nit příběhu, odváděly pozornost a netvořily celistvý příběh. Pořád to byly jen kousky nametené na jednu hromádku. Historie hlavních i vedlejších postav ve zkratkovitých epizodách u mě prostě nefungovaly a občas jsem se jen těžko soustředila, abych měla chuť číst dál. Kniha mě vlastně ničím nezaujala, neobohatila a určitě už ji znovu číst nebudu.
Přesto všechno jsem si ale pod stromeček nadělila Zuzanin dech a doufám, že ten mi sedne :-) Autorka psát umí, o tom žádná.

16.12.2020 3 z 5

Strážce nádrže Strážce nádrže Zdeněk Svěrák

Tohle byla taková krása! Zvolila jsem audioknihu, protože miluji vyprávění pana Svěráka. A tady jsem dostala všechno, co od něj mám ráda. Milý příběh, krásnou svěrákovskou hravou češtinu i laskavý humor. Pro mě byl příběh Jiřího Smrčka (bývalého kantora a nyní strážce vodní nádrže Magda) úplně uvěřitelný a klidně bych ho poslouchala mnohem delší dobu, než mi bylo dopřáno. Opravdu potěšení pro duši.

25.06.2020 5 z 5

Tichý dech Tichý dech Jan Trachta

Po přečtení několika knih Tomáše Šebka jsem objevila i tuhle knihu. A je skvělá! Mám pocit, že v Jižním Súdánu už měli Lékaři bez hranic vyloženě luxus. Kongo bylo fakt drsné a o Haiti ani nemluvím. Klobouk dolů před všemi, kdo dokážou na podobných místech pomáhat.
Hodně se mi líbila i část věnované historii Konga. Opravdu výborně napsaná kniha.

15.05.2020 5 z 5

Gabra a Málinka v čarovné zemi Gabra a Málinka v čarovné zemi Amálie Kutinová

Tenhle díl je pro mě nejkrásnější. trochu jsem se bála, že si syn s žitkovským nářečím neporadí, ale vůbec neměl problém. Naopak jsem musela bojovat za to, aby si knihu po večerech nepřečetl sám, že mu ji chci číst já :-) Příběhy z Kopanic jsou krásné, laskavé, malebné, přesto stále dostatečně zábavné, aby bavily i dnešní děti. Nádherná knížka a já jsem šťastná, že si ji syn užil se mnou. V době koranovirové krize vyloženě hladila na duši.

09.04.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Váhám, zda dát 3 nebo 4 hvězdy. Příběh Edity má spád, je líčený velmi sugestivně. Vyhnání českých obyvatel z pohraničí je přímo nadupané emocemi. Ale pak najednou Praha. Irmin příběh je proti Editinu hodně jalový, nijaký... ač potenciál by tam rozhodně byl. A pak už je to všechno sice velmi čtivé, ale poměrně málo uvěřitelné.
Proti Heřmánkovému údolí, kde příběh chytí a nepustí... a člověk čte pomalu s otevřenou pusou a je mu skoro blbé jít naházet prádlo do pračky a pak do sušky, v Kukačce tyhle pocity chybí. To je prostě román, který se dobře čte, ale zas až tak úplně nenadchne. Ale na druhou stranu ani vyloženě nezklame. Ke stylu Aleny Mornštajnové, jak tady někdo psal, bych však knihu nepřirovnávala. Kvalita je o poznání nižší.

17.02.2020 4 z 5

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Kolem knihy byl v době jejího vydání u nás dost humbuk, což mě samo o sobě odrazuje a navíc tak nějak obloukem obcházím knihy s nálepkou bestseller, obvykle mě tyto knihy neoslovují. Stejně tak jsem neměla chuť na knihu z kategorie young adult. Díky letošní výzvě jsem se ale rozhodla dát knize šanci. A dostala mě. A já jsem za to ráda.
Kniha je zpracovaná opravdu výborně, čtivě, s velkými emocemi, ale bez patosu. Většinu dialogů napsal autor s velkým nadhledem v humorném tónu, přesto je z nich cítit láska. Těžké téma, ale stravitelné opravdu pro kohokoli. Nedivím se, že má kniha takový úspěch.

04.02.2020 5 z 5

Mucholapka Mucholapka Dominik Dán

Jak pravil Joges pode mnou: "Srdcová záležitost. Mordparta z Nového Města prostě stále baví. Průběh pátrání i příběhu tradičně na úrovni i na vlně Dominika Dána – tj. opět hodně smíchu a napětí. Závěr knihy mi oproti Mouše přišel trochu slabší, ale nijak vážně to neřeším." Podepisuji se pod všechno.
Já opět poslouchala audio verzi, která je prostě geniální. Takže pochybné tajné služby přecházím jen s lehkým protočením očí a těším se na další shledání s chlapci zo starej vraždárskej partie :-)

07.10.2019 5 z 5

Entomologův odkaz Entomologův odkaz Peter May

Za mě nejlepší díl série. Bylo fajn, že tentokrát byl Enzo sám za sebe, neměl s sebou nikoho z rodiny, ani žádnou ženu. Až na krátkou epizodu se Charlotte, která na mě nepůsobila vůbec věrohodně a nechápu, proč z ní musel May v tomhle díle udělat až takovou krávu. Že by si připravoval půdu na další díl, kde se dají zase dohromady? To by připomínalo vztahovou linii čínské série, což by mi přišlo fakt zbytečné... Jinak ale bezvadný příběh, zápletka. Zpětně to možná hodnotím jako trochu překombinované, ale při čtení mi to nevadilo. Kniha měla spát a četla se parádně.

16.04.2019 5 z 5

Běžkyně Běžkyně Peter May

Ze závěrečné knihy čínské série jsem byla zpočátku potěšená, že konečně milostná trable nebudou na hlavním pořadu dne, ale nakonec to zase taková hitparáda nebyla a vztahové problémy musely nastat. Ale budiž.
Zápletka zpočátku působila taky zajímavě, ale ke konci už to začínalo být nějaké divné. A ten konec? Všichni padouchové pohromadě, jeden odvypráví celý proces zla, pak střelba, trocha patosu a další střelba. A pak (POZOR SPOILER) nejlepší nakonec: dítě narozené o měsíc dřív a ležící v inkubátoru, které jen tak dají babičce, aby ho v zavinovačce donesla rodičce, která se zrovna probrala a neví, která bije?! To asi ne...
Každopádně je to ale Peter May, takže se to celé fakt dobře čte. Jen kdyby těch nelogičností bylo míň.

12.02.2019 4 z 5

Běsa Běsa Dita Táborská

Vzhledem k tomu, že moje oblíbená blogerka vychválila více Běsu než Malinku a díky tomu, že Běsa dějově předchází Malinku, rozhodla jsem se začít Běsou. A myslím, že jsem udělala dobře. Kniha mě nadchla. Ačkoli žádné veselé čtení to tedy není. Hodně se mi vracely pocity, jako když jsem před lety na gymplu četla Děti ze stanice ZOO. Kniha má hodně podobnou bezvýchodnou atmosféru zmaru, lidského zoufalství a více či méně potlačovaných výčitek a výčitek svědomí. Děj je skutečně mnohovrstevnatý, zahrnuje spoustu lidských osudů , které by člověk klidně sledoval i dál v nějaké další knize. Autorka dokáže postavy popsat tak dokonale, že při čtení pocity postav prostupují ze stránek až do mozku a empatický jedinec zažívá ne úplně příjemné pocity úzkosti. Ale to prostě k dobré knížce patří.
A deník v poslední části knihy? Už jen za něj bych dala další hvězdu nad rámec zasloužených pěti!

20.11.2018 5 z 5

Složka 64 Složka 64 Jussi Adler-Olsen

Miluju dialogy Asada a Carla! Při čtení prvních kapitol jsem se chvílemi tlemila nahlas a předčítala svému muži. Celé oddělení Q má geniální postavy, které mě baví a dokonale spolu fungují. S postupujícím čtením ubývalo humorných scén a přibývalo na temnotě a napětí. Musím říct, že jako na ženu na mě tahle kniha působila hodně... hodně drsně. V některých chvílích jsem četla tak, aby se mi děj nedostal pod určitou vnější bariéru, protože osud hlavní hrdinky mi nedělal vůbec dobře. Dívka, která je od velmi mladého věku ve vleku událostí, které nemůže nijak ovlivnit... obklopena lidmi, kteří ji vždycky spolehlivě potopí ještě hlouběji a postupně ubijí její víru v lepší budoucnost, naději, že existuje někdo, kdo uvidí skutečnou Nete a vytváří ženu bez sebevědomí i sebeúcty, která nevěří, že by ještě někdy mohla žít normální život. Naštěstí se děj střídá s kriminalistickými zápletkami, a to rovnou na více barikádách, takže se ta nálož na psychiku nechá nějak unést. K tomu úžasné dialogy, skvělé vypravěčské pasáže, dokonale plynoucí věty, kde nic nedrhne... Prostě brilantní severská krimi, které není co vytknout.

12.03.2017 5 z 5

Přízrak Přízrak Jo Nesbø

Můj první Nesbø z HH série a ač jsem to neplánovala, musím teď pokračovat Policií. Prostě potřebuju vědět, jak to po tomhle konci bude dál :-) Zpočátku jsem se klasicky ztrácela v jednotlivých postavách a musela se hodně soustředit, ale jak se všechny dějové a osobnostní linky více rozvinuly a postupně začaly propojovat, už jsem jela na jedné velké vlně. Celé svátky jsem proto chodila spát kolem třetí ráno, protože bylo třeba dočíst kapitolu... a ta končila tak napínavě, že bylo nutný pokračovat a dočíst další... a tak :-) Ráno jsem se budila s pocitem, že bych potřebovala někam udat syna, zalézt někam do kutlochu a celou knihu vzít naráz až do konce. Za sebe dávám rozhodně 100 %.

01.01.2017 5 z 5

Lovci hlav Lovci hlav Jo Nesbø

Moje první kniha od tohoto autora a totální nadšení. Bála jsem se ho díky všem hlasům okolo, které hlásily, jak je Nesbø brutální. Tohle není brutální, ale pro mě absolutně geniální. Skvělá zápletka, perfektní dějová linie, dokonalý vypravěčský styl.

20.12.2016 5 z 5

Varhaník z mrtvé vesnice Varhaník z mrtvé vesnice Danuta Chlupová

Kniha by mohla být výborná, ale něco mi chybělo. Četla se výborně, příběh mě vtáhl, ale po dvou týdnech ve mně nezůstala žádná hlubší stopa. Příběh se mi pod kůži nedostal, mohl být rozpracován lépe, vlastně ani hlavní postavy mě nijak nezasáhly... Ale za mě o kategorii lepší než předchozí Jizva, ta svůj potenciál nevyužila ani z poloviny. Věřím, že příští autorčina kniha bude zase lepší a určitě si ji ráda přečtu.

20.03.2024 4 z 5

X způsobů smrti X způsobů smrti Stefan Ahnhem

(SPOILER) Tak asi jako jediné plus beru to, že Fabian už neřešil vztah se Sonjou. Jinak pořád stejná nevěrohodná patetická slátanina, kde je nakonec šílený kostkář nejvíc uvěřitelnou dějovou linkou. Fakt nevěřím tomu, že by někdo tak úchylný jako Sleizner prošel psychotesty a mohl pracovat u policie, navíc jako šéf oddělení. Molander podobná šílenost - fakt tomu má čtenář věřit? Autor rozjel neskutečně moc dějových linek, nasázel do knihy řadu postav, z nichž některé najednou zmizely, navíc nenechal jediného policistu jako normálního jedince. Šéfová alkoholička, Liljvá roky žila s totálním idiotem a zamotala se s šílenými neonacisty, kteří taky najednou zmizeli ze scény, ostatní jsou nemastní neslaní vesměs s nějakým mindrákem a neschopní rozhodovat o čemkoli. Fakt neuvěřitelná parta zoufalců.
Je mi jasné, že závěrečný díl si v audiopodobě dám, ale fakt se těším, že teď sáhnu po něčem, co má trochu úroveň. Tohle byla nejvíc ze všeho absurdní patetická fraška.

15.09.2022 1 z 5

Zvuky probouzení Zvuky probouzení Petr Třešňák

Právě jsem doposlouchala audioknihu a musím říct, že dlouho na mě žádná kniha takto nezapůsobila. Během poslechu jsem byla často hodně blízko slzám, v poslední kapitole už jsem se jim neubránila. Kniha přináší opravdu silný zážitek a otevírá oči. Já si uvědomila, jak opravdu žijeme zrychleně, svým způsobem povrchně, neumíme se zastavit a držet pozornost delší dobu v jednom místě. Vaříme večeři, povídáme si s dětmi a přitom přemýšlíme o tom, co musíme zvládnout zítra. Při většině činností během dne máme pozornost rozdělenou do spousty směrů. Mně kniha dala velký impulz k tomu, na tomhle zapracovat a zkusit to změnit.
Jinak opravdu obdivuji manžele Třešňákovy, že při tom všem, co v životě musí zvládnout, ještě šli do toho, aby vytvořili tuto knihu. Opravdu jim za to děkuji.
A pokud jste nečetli, doporučuji k tomuto tématu i knihy Matěj maluje mapy a Kapka kámen vyhloubí. Obě jsou fantastické, ačkoli každá úplně jiná.

21.06.2022 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Od Snydera jsem zatím četla jen Krvavé země, ale tohle rozhodně stálo za přečtení. Ač primárně určeno pro Američany, je kniha opravdu aktuální i pro nás. Akorát z toho při čtení trochu mrazí. Rozhodně bych ji strčila do ruky všem, hlavně všem sledovačům zaručených informačních webů. Ale ti by ji právě neotevřeli. Co kdyby kvůli ní museli změnit na něco názor...

13.12.2021 5 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Přiznám se, že jsem čekala víc. Drak spí mě nadchl a byl první knihou od Klevisové, která mi zůstala v hlavě i nějakou dobu po dočtení. Prokletý kraj se sice dobře četl, ale byla to pro mě taková zvláštní nemastná neslaná pohádka. Ničím nepřekvapila. Příběh se táhl jako žvýkačka, která má sice pořád ještě nějakou chuť, ale ta chuť slábne a slábne. Přiznám se, že tentokrát mi ani hlavní postavy k srdci nijak nepřirostly, nebyly pro mě uvěřitelné a jejich osudy mi byly spíš lhostejné než co jiného.

18.10.2021 3 z 5

Další kniha rozhovorů od pana Palána, které mají co předat. První protagonistka pro mě byla velmi kontroverzní a vyvolávala ve mně řadu emocí. Abych řekla pravdu, nebyly moc pozitivní. Takhle se plácat ve vztazích, ufff... Denisa zase skrze stránky předávala tak neskutečnou nálož vnitřní síly a pozitivní energie, že člověk při čtení žasl a nechápal, kde tu sílu bere. A takhle bych mohla pokračovat. Každá z žen byla zajímavá, a určitě stojí za to si knihu přečíst.

08.07.2021 5 z 5