ochwey ochwey komentáře u knih

Malý pražský erotikon Malý pražský erotikon Patrik Hartl

Nic moc náročného, žádné hluboké myšlenky a hlavně (asi i díky zmíněnému) dost čtivé. Bavil mě ten pohled napříč generacemi, bavily mě postavy a jejich vývoj (jiné víc, jiné míň, jak už to tak chodí), sex v knihách mě nepobuřuje (i když tady sexem řešili snad každý problém, pomalu i to, kdo koupí chleba - což nemusí být špatné), prostě taková oddechovka. Wow efekt to ve mě nezanechalo, ale touhu přečíst si dalšího Hartla jo.

20.11.2017 4 z 5

Co život dal a vzal Co život dal a vzal Betty MacDonald

4,5*! Pro mě zábavnější než Vejce a já, ale nějak to postupně opadalo. První část - Kdokoli může dělat cokoli - jsem si užila nejvíc (protože je mi 25 a a strasti s nástupem do práce se mě taky týkají? protože se do toho nejvíc prolínal i skutečný svět a hospodářská krize?), smála jsme se nahlas a citovala jsem ty nejlepší kousky, ta byla na 5*, zbytek na 4*, ale třeba do toho dorostu - čteno do čtenářské výzvy jako Oblíbená kniha rodičů a madr má nejradši část třetí, tak třeba až budu starší, bude to jinak.
A stejně jako Vejce - i tuhle si dokážu představit otevřít jen tak na kterékoliv stránce a prostě číst...

10.10.2017 4 z 5

Tržiště Tržiště Petr Hugo Šlik

Jednohubka do vlaku. Zajímavý koncept, nahlížení na stejný okamžik očima několika lidí mě bavilo, četlo se to rychle, ale nestačila jsem se pořádně sžít s žádnou z postav a už vyprávěla další. Víc než román jsem četla 10 povídek, které se odehrávany na stejném trhu a byly propojené.

30.08.2017 3 z 5

Zloději zelených koní Zloději zelených koní Jiří Hájíček

My jsme si vždycky říkali na PřF MU, že geologové jsou divní (no offense)! A tady to bylo šílené, jak vlastně neškodný koníček a záliba propukne v honbu a vášeň a zničí vám život, který jste si vysnili.

28.08.2017 4 z 5

Zazi v metru Zazi v metru Raymond Queneau

Omg, vůbec jsem nepochopila:
- proč jsem si z poličky vybrala zrovna tohle
- proč jsem to dočetla
- proč byla Zazi takový fracek
- ty závorky (gesto) a (pomlčka) atd. - jako pochopila, ale proč? tohle hraní s jazykem mě neba. ani "jaxemáš" místo "jak se máš".

03.08.2017 2 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Nesbø to prostě umí napsat tak, že když čtu do noci, pomalu se bojím dojít si pro pití. A ty s Harrym Holem jsou nejlepší - protože kdo by ho nemiloval. Ono je teda pravda, že všechny knihy ze série jsou si pro mě dost podobné, ale baví mě i tak - aspoň se mění vrazi, způsoby vražd a oběti :D

26.06.2017 5 z 5

Spánek Spánek Haruki Murakami

Eh?! To už skončilo? A takhle?! - ale jinak paráda, no povídečka, ale románového Murakamiho mám raději.
Rozhodně líbilo víc než Podivná knihovna. A ty ilustrace, krásné.

05.06.2017 4 z 5

Aristokratka na koni Aristokratka na koni Evžen Boček

Slabší než první díl, ale lepší než druhý - nebo je to proto, že jsem pokračovala asi s dvouletým odstupem? Už jsem trochu pozapomněla vtípky, takže mi nepřišlo, že se to tak strašně omílá, což jsem právě v případě čtení druhého dílu hned po prvním měla.

29.05.2017 4 z 5

Poslední člověk Poslední člověk Doug Naylor

Rozdělení spisovatelského dua moc neprospělo, ale stejně jsem se dost pobavila a smála nahlas (proto, že znám ty vtípky ze seriálu nazpaměť?). Ale jen těm vtipům, děj byl trochu ujetá, zmatená a překombinovaná slátanina (ale ne ujetá v trpaslíkovském duchu!) a postavy měly takové nějaké nestandartní chování, ehh, SPOILER, proč hrdina Rimmer a proč takový happyend s Listerem a Kočanskou?

18.05.2017 4 z 5

Domácnost bez odpadu Domácnost bez odpadu Bea Johnson

Nic, na co by člověk sám nepřišel selským rozumem. Takže v tomto mi to oči extrémně neotevřelo, ale možná i proto, že se prostě dost dlouho a dost intenzivně o tuto problematiku zajímám. A kompostuju odmala (což mi přišlo jak onejvětší objev autorky, co se všecko dá zkompostovat).
Knížka JE rozhodně inspirující a měl by si ji přečíst každá povinně. Děti ve škole by měly mít speciální ekovýuku!
I já jsem se inspirovala a některé rady a tipy aplikuju - ale odtial podial, samoopalovák z kakaa a rtěnku z červené řepy si dělat nebudu.

04.05.2017 3 z 5

Pýcha a předsudek Pýcha a předsudek Jane Austen

Dost jsem se bála, protože zaprvé ženská autorka klasiky (asi nějaký předsudek, ale radši čtu chlapy), a zadruhé to téma? Paničky, vdavky, vyjížďky po parcích a vznešení pánové. A romantika! Pff. Pořád jsem měla před očima scénky z Červeného trpaslíka (dialog o červených jablkách!) a pomalu tam čekala Krytona na tanku.
Ale nakonec mě to příjemně překvapilo. Pan Bennet si mě získal hned v první kapitole a hysterická jednoduchá paní Bennetová vlastně taky, stejně i Collins - já se ráda lidem směju. Protože jsem čekala, že to bude nuda a šeď a romantika, byla jsem ráda, že se pobavím. Velká láska a dvě svatby v jeden den, pan Darcy jako největší klaďas, chudé holky ke štěstí přijdou a dušička je v péřu. Škoda jen, že hlavní hrdinka mi přišla až tak rozumná, že byla nudná, mohla mít taky nějaké pořádné mouchy.

04.05.2017 4 z 5

Pád Pád Simon Mawer

Proč je prostě potřeba totálně překombinovat vztahy, aby tam měl něco každý s každým jak v telenovele??
Ale ono je to čtivé, díky střídání časových rovin napínavé, a díky horolezectví boží (ačkoliv já nelezu - ale vždycky mě to lákalo a fascinovalo! ) a příběhy z IIWW mám taky ráda. Já bych vlastně ani nepotřebovala to (předvídatelné) "rozuzlení" a stačily by mi ty možná jen ty úlomkovité příběhy.

20.04.2017 3 z 5

Stopařův průvodce Galaxií Stopařův průvodce Galaxií Douglas Adams

Baví, britský humor + vesmír je pro mě záruka pobavení. Dala bych čtyřicet dva hvězdiček.
(ale ty překlepy? mít tam jednou místo "Fordovi" "Frodovi" je fail... Argo argo, co to má znamenat...?)

11.04.2017 5 z 5

Opráski sčeskí historje f koztce Opráski sčeskí historje f koztce Jaz

Humor oprásků je boží. Dá se to číst dokola a furt je to sranda, cywe.
"Kua Kefka! Ěšťě jenda promněna a uďlám sváma krádkej Proces!"

10.04.2017 5 z 5

Jezero Jezero Bianca Bellová

Tohle mě hodně bavilo. Možná je to tím že mě vždycky fascinoval smutný osud Aralského jezera a je úplně jasné, že zrovna tím je Jezero inspirované. Přesně takhle syrově a depresivně si to tam představuju.

27.03.2017 5 z 5

Dospelosť je mýtus Dospelosť je mýtus Sarah Andersen

Přečetla jsem to na stojáka v Dobrovském, v některých obrázcích se našla, ale že bych to tak adorovala, jako všichni kolem, na to jsem asi málo holčičí holka. Spíš se mi po přečtení zdá, že jsem stará, když nemůžu spát jak dlouho chci a ráno musím do práce a dospělácké věci se mi nevyhnou.

21.03.2017 3 z 5

Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Mapy. Atlas světa, jaký svět ještě neviděl Aleksandra Machowiak Mizielińska

♥♥♥
To je prostě krása, svádí k neustálému prohlížení a cestování (nejen) prstem po mapě.

21.03.2017 5 z 5

Útěk do divočiny Útěk do divočiny Jon Krakauer

Jsem hrozně rozpolcená s hodnocením. Příběh a myšlenka je dechberoucí, ale nečekala jsem až tak reportážní styl (taky jsem si mohla zjistil ale, co byl Krakauer zač), kterému trvalo přibližně do půlky knížky, aby si mě konečně získal (zlomilo se to, když Krakauer popisoval svůj výstup na Ďáblův palec).
Možná je to jeden z případů, kdy se mi víc líbí film (i když si ho vlastně ani moc nepamatuju), protože ty záběry a protože Eddie Vedder ♥
“Happiness only real when shared”

08.03.2017 4 z 5

Atlas odlehlých ostrovů Atlas odlehlých ostrovů Judith Schalansky

Prostě krásné!
Nádherné obrázky ostrovů (protože mé kartografické srdce nemůže říct, že mapy, na to jsou kritéria!), a ty texty! Miluju takové zajímavosti o místech, a v této lyrické formě to bylo dokonalé. A navíc mě to nutilo dohledávat si další informace o ostrovech, a tak to má podle mě být.

15.02.2017 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Miluju možná o něco míň, něž jiné díly, ale má to tolik highlights! Velkolepý odchod dvojčat, McGonnagalová je tady totální třída a psychologie (pubertálních) postav taky, i když uhádaná Hermiona s Ronem mě vytáčejí, stejně jako ublížený Harry a nejhorší-ze-všech Cho. Od strany 735 standartně brečím až k obsahu. Láska ❤.

10.02.2017 5 z 5