oasismanik oasismanik komentáře u knih

Zima světa Zima světa Ken Follett

Hm...no takto, ja asi pôjdem proti väčšine, ale mne sa predsa len viac páčila jednotka. Téma prvej svetovej je predsa len o trochu menej prevarená téma, aj keď aj tu sa Ken snažil nenudiť milion krát opakovanými faktami. Niektoré pasáže, hlavne celý Chuckov príbeh a všetko okolo Pearl Harbor ma absolútne nudili a sem-tam som ich aj preskakoval, na druhej strane Španielsko bolo výborne a hlavne pri zoskoku v Normandii som ani nedýchal.
Niektoré motívy, situácie a charaktery postáv sa dosť opakujú, presne ako pri Pilieroch zeme a ich pokračovaniach, ale Ken tak proste píše. A idem hneď aj na trojku, historiu, hlavne tú nedávnu, si treba stále, stále pripomínať!

19.03.2021 4 z 5

Pád titánů Pád titánů Ken Follett

Oproti Pilierom (naštastie) omnoho menej čiernobiele. Naozaj brilantne napísaná kniha, ktorá vám, okrem iného, pripomenie v akej dobrej dobe žijeme, idem hneď na dvojku.

26.12.2020 5 z 5

Na veky vekov Na veky vekov Ken Follett

Veľmi nerád dávam priemerné hodnotenie tak kvalitne napísanej knihe, ale sú to v podstate Piliere zeme, len postavy majú iné mená. V polovici som čítanie ukončil

17.08.2020 3 z 5

Piliere zeme Piliere zeme Ken Follett

Príbeh o tom, že keď niečo naozaj chcete, idete si tvrdohlavo za tým a všetko tomu podriadite, tak to dosiahnete.
Príbeh o tom, že niekedy je hranica medzi láskou a nenávisťou tak tenká, že ju ani vy sami nevidíte.
Príbeh o tom, aká nebezpečná je pýcha a ctižiadostivosť.
Príbeh o tom, že i to najmenšie rozhodnutie môže ovplyvniť životné príbehy celej generácie, až celých svetových dejín.
Chcel som na záver napísať nejaký úryvok, ktorý by knihu dokonale vystihol, ale zistil som, že nič také sa tam asi ani nenachádza. Piliere zeme nie sú o citátoch ani o veľkých myšlienkách. Je to o príbehu, ktorý je dokonale dávkovaný z roznych strán, takže vy viete presne to, čo vedia v danej chvíli ostatne postavy. Ja som sa našiel v Jackovi, hlbavy romantik/melancholik, ktorého rozum núti všetko pochopiť. Ken sa snaží ani chvílu nenudiť, neopakuje to, čo už vieme, nevyplna román vatou, ale radšej rovno preskoči aj o 20 rokov vpred. Ale aj tak by som to trošku, trošičku skrátil.

09.06.2020 4 z 5

Les prízrakov Les prízrakov Juraj Červenák

Za mňa zatiaľ najlepšia zo série, hlavne vďaka Jarosovi.

07.03.2020 5 z 5

Kde všade som (ne)zomrel Kde všade som (ne)zomrel Peter Popluhár

Petra sledujem už od čias Dana Dreva, čo bola v podstate primitívna parodia na Harryho Pottera, sedel mi jeho polodementný humor a už vtedy som vedel, že tento človek to dotiahne daleko. Som rád, že sa mu darí. Len škoda, že som nestihol edíciu s krásnou záložkou do knihy s jeho krásnym citátom: \"Knihy sú ako bábatká, neraz pri nich s láskou prebdiete celú noc. A dobre horia\"

31.01.2020 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Po všetkých knihách a hrách o Zaklínačovi musím povedať, že nikto nestvoril niečo tak geniálne ako Sapkowski, nikto, ani Martin, ani Tolkien...V jeho dielach nájdete všetko, veľké životné múdra, rozprávkový aj drsný svet, humor, morálne rozhodnutia...neskutočné niečo

04.08.2019 5 z 5

V šedých tónech V šedých tónech Ruta Sepetys

A tak zasa to nebolo až také geniálne...

21.06.2019 4 z 5

V tieni mafie V tieni mafie Jozef Karika

Prvá polovica fajn, potom to už prešlo do až veľmi veľkej absurdity, čo je škoda, pretože Karika to mal dobre rozohraté, ale ku koncu sa už snažil až privelmi šokovať a pôsobilo to skôr ako nejaký gangstersky film ... Sexu tam bolo tiež až priveľmi, nie som nejaký puritan, ale bolo to až moc prvoplánove a v podstate to až taký vplyv na dej nemalo. A celkovo dosť naivna kniha, keď sa tak nad tým s odstupom času zamyslím, čo som si počas čítania až tak neuvedomoval. Najviac ma asi bavil životný príbeh Denisy.

25.04.2019 3 z 5

Metro 2035 Metro 2035 Dmitry Glukhovsky

Čo ja viem...moc ma to nebavilo pravdupovediac, napriek tomu, že sa tam dialo plno veci, aj tak sa to akosi strašne vliekli, množstvo zbytočných monológov. Pritom je očividné, že autor už dozrel, píše o dosť lepšie, ma to hlavu aj pätu, ale mne sa aj tak asi viac páčila jednotka, to bol taký svieži vzduch, niečo nove a zaujímavé v postapo žánri. Summa sumárum: cela trilógia Metro nie je zlá, ale nie je to ani nič svetoborné, od čoho sa neodtrhnete...škoda no.

18.04.2019 3 z 5

Mŕtvy na Pekelnom vrchu Mŕtvy na Pekelnom vrchu Juraj Červenák

Komentár k celej sérii: bože, toto ma tak strašne baví. Každá časť v inom historickom meste, až máte pocit, že ste sa tam naozaj ocitli, dokonala dvojica Barbaric a Stein, ktorí sú tak rozdielni, až je z nich dokonalý tím a tichý kapral Jaroš v pozadí, zrejme najlepšia a najobľúbenejšia postava z celej série. Fantasy sa tu priamo nevyskytuje, za čo som rád, iba tak okrajovo, ale nakoniec sa všetko racionálne vysvetli. Po Bathorym, ktorý sa odohráva o pár desaťročí neskôr, najlepšia Červenákova séria, všetky knihy sú pomerne rovnako kvalitné a zábavné, konečne niečo nové a svieže na našej slovenskej scéne.

07.04.2019 4 z 5

Hradba západu Hradba západu Juraj Červenák

Skvelé zakončenie ságy. Červenák je génius, takto zaujímavo a zábavné skĺbiť skutočnú históriu s tou trošku fantáziu, to sa len tak nevidí ... geniálna séria a to najlepšie na koniec. Škoda, že to končí, za mňa je Bathory najlepšia Červenákova séria, aj keď Stein s barbaricom nezaostávavaju o veľa.

07.04.2019 5 z 5

Strážcové Varadínu Strážcové Varadínu Juraj Červenák

Silné 4, dobrá kniha.

09.09.2018 4 z 5

Metro 2034 Metro 2034 Dmitry Glukhovsky

Pôvodne som si myslel, a dúfal, že napriek komentárom sa to mne bude páčiť ešte viac ako jednotka, ale bohužiaľ...mal som dosť veľký problém to vôbec dočítať. Na začiatku ma to celkom bavilo, páčili sa mi flashbacky do minulosti metra a čo to sme sa dozvedeli aj o tom, ako prebiehala tretia svetová (až mrazivo uveriteľne a jednoducho). Tešil som sa aj na nové postavy a nové stanice...ale bohužiaľ, postavy ma veľmi rýchlo prestali baviť a po čase mi bolo absolútne jedno ako dopadnú a ako to celé vlastne dopadne. Po veľmi nadpriemernej jednotke veľmi slabé "pokračovanie", ktoré si možno ani tie dve hviezdy nezaslúži. Ale trojku si aj tak prečítam.

31.07.2018 2 z 5

Metro 2033 Metro 2033 Dmitry Glukhovsky

Dmitrymu rozumiem...má v hlave obrovské množstvo myšlienok a úvah a tak si povedal, že ich zakomponuje do svojho postapokalyptického príbehu. A urobil dobre...Metro je dobrá kniha, ktorá skrýva všetko: úvahy o zmysle života, o osude, máme tu prvky hororu, akcie, sú tu komunisti, náckovia aj jehovisti. Možno len chýba nejaká ženská postava. Kúpil som si aj dvojku a trojku a hneď aj idem na to, nie je to typ knihy od ktorej sa neotrhnem, kým ju neprečítam, ale je to napísané dobre, behom čítania knihy celkom vidieť ako sa autor v písaní zlepšuje. Najviac ma bavili pasáže / !!mierny spoilerík!!/ v knihovni a následný Arťomov prvý výlet na povrch a všetko okolo Veľkého Červa.

01.05.2018 4 z 5

Omerta Omerta Mario Puzo

Bolo tam niečo zo Siciálana, bolo tam niečo z Kmotra. Dobrá kniha, Puzo bol rozhodne kvalitný spisovateľ, len ten epilog bože...

01.04.2018 4 z 5

Hriech náš každodenný Hriech náš každodenný Dominik Dán

Najlepšia kniha od Dána.

Bouře mečů Bouře mečů George R. R. Martin

Asi najlepšia kniha všetkých čias, čítal som to na gauči, čítal som to v posteli, v autobuse, cez prestávku v práci, ráno, večer, v noci, celé dni a noci, hodiny a hodiny som nevnímal nič iné, keby sa okolo mňa vrtí sto nahých žien, ani by som sa na ne nepozrel. Neveríte? Uveríte...

16.10.2016 5 z 5

Môj naobľúbenejší Potter, výlet do života mladého Voldemorta je u mňa vrchol, čo sa celej série týka a smrť na konci mi bola vyspoilerovaná už ani neviem kým ešte predtým, ako som to začal čítať, odvtedy nenávidím spoilery najviac na svete, vážne...

16.10.2016 5 z 5

Harry Potter a Fénixův řád Harry Potter a Fénixův řád J. K. Rowling (p)

Moja druhá najobľúbenejšia Potterovka, tá kniha bola vtedy väčšia ako ja :)