NiNo NiNo komentáře u knih

Spasitel Spasitel Andy Weir

Páni. Dlouho mě žádná kniha takhle nedostala. Výborné sci-fi. Hodně technické, což může spoustu čtenářů odradit, ale mě to naopak bavilo. A ten pohádkový nádech, který zmiňují ostatní v komentářích? Pro mě osvěžující změna oproti takovým dílům jako je Vzpomínka na Zemi apod. Občas to chce špetku naděje, abychom se neutopili ve všech těch příbězích "apo" a "post-apo", které vycházejí jak na běžícím pásu. Doporučuji!

11.01.2022 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Myslím, že můj mozek utrpěl nevratné poškození. Takovou nevkusnou a prostoduchou slátaninu jsem dlouho nečetla. Ploché postavy, dialogy o ničem, rádoby klimax s čajem a vývrtkou... Dobrý marketing opravdu dokáže zázraky.

Návrh alternativního konce: Rachel, Anna a Tom si společně vypijí čaj, poté Anna pohlídá malou, zatímco Tom zabije Rachel. Anna pomůže Tomovi zakopat Rachel, takže její tělo tentokrát nenajdou. Z Meganiny vraždy je díky Kamalově svědectví obviněn Scott, který se mezitím psychicky zhroutil a propadl alkoholu, k vraždě se pod tlakem přizná, ale v cele předběžného zadržení se mu podaří spáchat sebevraždu, takže k procesu nedojde. Tom nakonec zabije i Annu, ze které se díky výčitkám svědomí stala alkoholička, s dcerou se přestěhuje do Španělska a vychovává jí jako špatná napodobenina Dextera, ale ještě před její zletilostí umírá při železničním neštěstí. Takže konec dobrý, všichni mrtvý.

17.10.2016 1 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

Vypustím-li celou linii "Věřte, nevěřte!" a budu-li hodnotit knihu jako literární dílo, tak musím říct, že se jedná o velice zajímavý a neobvyklý počin. Kniha je psána opravdu čtivě, nezřídka čtenáře úplně vtáhne do příběhu a při popisech naskakuje husí kůže. Určitě si budu muset přečíst další knihy autora, protože má nepopiratelný vypravěčský talent.

21.11.2019 4 z 5

Miláček Miláček Guy de Maupassant

Hodiny literatury na gymnáziu mi mnoho daly, ale o tuto knihu mě málem ošidily. Z jednoduchého důvodu - ze snahy zestručnit děj i charakteristiku hlavního hrdiny vznikla zavádějící anotace, kterou nám vtloukali do hlavy a chtěli jí slyšet u maturity. Příběh o muži, který využívá ženy. CHYBA!!! Miláček se nedá zestručnit, nedá se zjednodušit - jde o komplexní psychologický profil "obyčejného" muže, který si je jistý, že za správních okolností by dokázal pohnout světem, a protože není líný, tak na tom pracuje všemi možnými prostředky, vztahy s ženami nevyjímaje. Nadčasovost je až zarážející, celistvost ohromující. Doporučuji.

27.02.2017 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Mornštajnová má neobyčejný talent psát o obyčejných lidech.

25.02.2021 4 z 5

Komu zvoní hrana Komu zvoní hrana Ernest Hemingway

Definitivně nejlepší kniha od E. H. Nikdo mi nevymluví, že právě za tuto knihu měl dostat Nobelovku, a později se mu to komise snažila vynahradit tím, že mu ji dala alespoň za Starce a moře.
Přestože styl psaní není nijak lehký, ke konci knihy hltáte stránku za stránkou se zatajeným dechem. Když jsem dočetla poslední větu zmateně jsem otáčela další listy a říkala si: To si snad autor dělá pr..., že je tohle konec příběhu.

27.02.2015 5 z 5

Legenda Emöke Legenda Emöke Josef Škvorecký

V jednoduchosti je krása. Poezie povznáší. Život je nejlepší vypravěč.
Nedokážu dobře vyjádřit proč vlastně, ale tenhle příběh mě hluboce zasáhl nejen svou upřímností, ale i pravdivostí.
Doporučuju.

26.02.2019 5 z 5

To To Stephen King

Trvalo mi dlouho, než jsem knihu dočetla. Zvážím-li poměr záživných a nezáživných pasáží, řekla bych tak 30/70, což ve výsledku znamená že na dobrých 350 stran připadlo 800 nudných, a to je i na mě moc. Závěr byl předvídatelný a když si po více než tisíci stranách řeknete "To má být ono?" nemůžete to hodnotit jinak než jako zklamání.
P.S.: Kolik dvanáctiletých dětí uvažuje o Thomasově teorému a je si vědomo jeho důsledků? Protože tahle kniha o ničem jiném nebyla.

15.09.2016 2 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Ano, chápu, že byla kniha napsána před více než sedmdesáti lety, ale stejně... Sama sebe nepovažuji za nijak radikální feministku, ale občas jsou chvíle, kdy se mi chce křičet radostí, že emancipace pokročila do takového stádia, kdy si jen zanedbatelná menšina žen myslí, že jejich jediným životním posláním je vdát se a všemožně pečovat o manžela a případné potomky, její osobní zájmy, cíle nebo sny jsou přitom nepodstatné (a v tomto případě i neexistující). Ani občasné vtipné poznámky nevyváží chování hlavní hrdinky, která má až moc schodných rysů s těmi zatracenými slepicemi. Nejspíš další knihy autorky číst nebudu - nemám dost odvahy.

13.12.2019 1 z 5

Krvavý román Krvavý román Josef Váchal

I vzhledem k době svého napsání si kniha zaslouží zastaralé, ale zcela odpovídající označení: fantasmagorie. A má všechny atributy, které byste od knihy takto označené mohli chtít: ztracené šlechtické děti, tajemné zednáře, zkorumpované kněží, ctnostné prostitutky, šílené alkoholiky, prohnaného hypnotizéra, krvelačné piráty, nešťastného vlkodlaka, všehoschopné kanibaly, sem tam nějakého ducha a dokonce i pravého čerta. K tomu potoky krve, balónky z močových měchýřů a samozřejmě i zakopaný poklad. Originální ilustrace bravurně vykreslují atmosféru.
Souhlasím s komentářem Romanky89: Tuto knihu musíte milovat, nebo nenávidět. Já jí miluju! :-D
Doporučuji.

03.07.2019 4 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Klasika. Hodně emocí. Spousta nostalgie. Žádný děj, jen sled obrazů a vyprávění. Zajímavé ze sociálně antropologického hlediska - venkovské zvyky, způsoby i pověry (přestože se kvůli všeobjímajícímu idealismu musí brát s rezervou). Přečtení nelituji, ale podruhé se k ní vracet nebudu.

27.02.2017 3 z 5

Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek Devatero pohádek a ještě jedna od Josefa Čapka jako přívažek Karel Čapek

Klasický Karel Čapek - příběhy pro děti, které ale mají v sobě dostatek schovaných narážek, jazykových obratů a břitkých postřehů, aby pobavila i rodiče, a její čtení dětem večer před spaním se tak nestalo jen nudnou povinností, ale opravdovou radostí.

19.01.2017 5 z 5

Už je tady zas Už je tady zas Timur Vermes

Kniha má být sice humoristická, ale ve své podstatě je velice děsivá. Ukazuje, jak byl Hitler děsivou osobností - snad všichni si zpětně a s odstupem uvědomují, že to byl šílený psychopat, bohužel s tak silnou aurou osobnosti, že mu lidé doslova zobali z ruky a poslouchyli jeho rozkazy bez mrknutí oka jen proto, že to nařídil on, Vůdce. Možná je kniha nadsazená, ale stejně ukazuje na nebezpečí populismu, narcisismu a extremismu, které je stejně aktuální dnes jako bylo před osmdesáti lety.

09.10.2019 4 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Příjemné, oddechové čtení na jedno odpoledne. Sice jsem se mnohokrát zasmála, ale týden po přečtení bych nikomu nemohla říct, co přesně bylo tak vtipného. Rychle přečteno, rychle zapomenuto.

09.10.2019 3 z 5

Boss Babiš Boss Babiš Jaroslav Kmenta

Náročná kniha, ale určitě stojí za přečtení.
Další iluze o fungování nejen české politiky, ale i české společnosti jsem musela víceméně doslova spláchnout do záchodu.
Po přečtení knihy jsem si potvrdila a utvrdila názor, že Babiš vzešel z (chemického) hnoje a pach a špínu se mu nepodařilo a pravděpodobně ani nikdy nepodaří ze sebe očistit, a to i přes všechnu tu pochybnou snahu, kterou v tomto směru vykonal a nejspíš ještě vykoná.
Byla jsem na Václaváku, byla jsem na Letné a protestovat proti této chobotnici se budu snažit dál všemožnými cestami.

26.06.2019 4 z 5

Lolita Lolita Vladimir Nabokov

Kniha rozhodně nebyla tím, co jsem čekala, že bude... Po dočtení mám jen jednu otázku: Kdo je oběť?

15.06.2018 3 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Oscar Wilde je jeden z těch autorů, kteří se opravdu UMÍ vyjádřit. Pokud se něco skrývá za napsanými slovy, pochopíte to. Pokud mluví přímo, nevyjadřuje se dvojsmysly. Na malém prostoru popíše proměnlivost lidského charakteru i osudové zvraty, navíc to svede tak, že při čtení proklínáte světce a litujete hříšníky. Obraz Doriana Graye je toho příkladem.

11.02.2016 4 z 5

Zbabělci Zbabělci Josef Škvorecký

Svět je divadlo a je tu jen proto, aby si měli kluci kde hrát - to je podle mě nejvýstižnější popis Dannyho psychiky. Danny je mladý, schopný, relativně dobře situovaný, prakticky nic mu nechybí a dělá si, co chce. Dokonce i válka se tak dá přežít ve zdraví a s trochou slávy, když se někdo snaží. Chvílemi bylo těžké rozeznat, co je myšleno vážně a co je čistá satira.
Tuto knihu bych povinně dávala přečíst všem pubertálním klukům - kvůli ponaučení i pro inspiraci.

11.02.2016 4 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Naprosto úžasná kniha. Přečetla jsem jí jedním dechem. Vzhledem k tomu, že jsem v době, kdy se mi poprvé dostala do ruky, maturovala z latiny a věnovala se dějinám Evropy mne naprosto uchvátila. Navíc mne zaujal i koncept postmoderního románu - intertextualita, několik příběhových linií, prolínání stylů vyprávění. V nadšení jsem si po přečtení Jména růže koupila několik dalších Umbertových knih a zděšeně zjistila, že žádnou nejsem schopná dočíst - všechny ostatní mi připadali naprosto příšerné, zmatené a těžkopádné.

27.02.2015 5 z 5

Volání Kukačky Volání Kukačky Robert Galbraith (p)

Tato kniha je jedním slovem NUDNÁ!!! Rowlingové detektivky fakt nejdou. :-/

29.04.2020 1 z 5