Vejce a já

od:


KoupitKoupit eknihu

1. vydání. Humorný román, kde autorka líčí své zážitky na slepičí farmě, kterou spolu s manželem Bobem založili a zvelebili v zapadlém koutě amerického venkova. Začátky jsou všelijaké, vždyť městskému způsobu života uvyklá Betty se najednou octne v místně, kde lišky dávají dobrou noc, a musí spoléhat jen na sebe a svého muže... V úpravě a obálce Vojtěcha Kubašty s použitím snímku ze stejnojmenného filmu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32063/vejce-a-ja-32063.jpg 4.31733
Orig. název:

The Egg and I (1945)

Žánr:
Humor, Romány, Biografie a memoáry
Vydáno:, Vladimír Žikeš
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (302)

Přidat komentář
Chalupice
včera

Kniha se mi dostala do ruky díky moji babičce.
Četla jsem ji v době, kdy jsem měla sama těžké životní období a příběh mě ukázal, ze obyčejná ženská vydrží a snese vše a to s gracii sobě vlastní.
Zvláštní je, ze kdykoliv jsem ji chtěla číst znovu, nikdy jsem se už do ni nemohla zacist.
Nicméně i tak zůstává mou pomyslnou jedničkou.

Alex_Jura
02. prosince

Ať už ji otevřete na kterémkoliv místě, nezklame a podrží. Kvůli téhle knížce jsem se kdysi na knihovnické praxi dopustila malého podvodu: kniha byla non-stop na záznam, a fronta čekatelů dlouhá.... předlouhá. Takže jsem ji po vrácení ukořistila a za víkend zhltla... a pak teprve vrátila do fronty :-D Stálo to za to. Později jsem ji četla ještě několikrát už v mnohem normálnějším tempu, je úžasná. Doporučuju všem, co mají občas tendenci fňukat, jak je život nefér.

Olous1
02. prosince

Knihu jsem zakoupila v levných knihách(můj oblíbený obchod)a moc se mi líbila. Taková milá oddechovka před vánocemi. Jsem ráda, že jí mám ve své knihovně.

Messilina
28. listopadu

Knihu jsem jako spoustu jiných vyndala z máminy knihovny někdy ve dvanácti letech a po čase jsem si jí ráda přečetla znovu. Je milá. Super oddychovka a výborné antidepresivum.

pavčape
12. listopadu

Po dlouhých letech jsem se díky Čtenářské výzvě pohroužila do stránek této knížky. Musím říct, že shledání to bylo veskrze příjemné. Věřím, že se brzy pustím do další knižky Betty Mac Donaldové - Co život dal a vzal.

gretl74
12. listopadu

Jedna z mých nejoblíbenějších - když je mi smutno, stačí otevřít na kterékoli stránce a začít číst. Univerzálně platná "moudra" o manželském životě, úžasné charaktery jednotlivých postaviček (bábinka, sousedka), divoká příroda ... Chápu, že třeba pro pány to úplně čtení není, ale já tuhle knížku miluju!

Hasali
12. listopadu

Když jsem ji četla poprvé, asi před dvaceti lety, byla to humorná knížka, vím, že mě bavila a často jsem si říkala, že si ji přečtu ještě jednou. Teď jsem to díky výzvě udělala a nevím tedy, moc humorně mi již nezněla. Jestli jsem víc dospěla, mám v životě již zcela jiné zásady a priority, nebo dnešní doba produkuje úplně jiný druh humoru a jiný druh knížek, na který jsem zvyklá, ale zkrátka již to není ono. Ano, dočetla jsem, kolikrát se i hlasitě zasmála - ale celkově je na knížce její požehnaný věk poznat. Není to žádný propadák, to určitě ne, ale znovu ji už číst nebudu...

hambra1
04. listopadu

Nevim,mam takove smisene pocity.Cetlo se mi to dobre,ale uz ted vim,ze znovu ji cist nebudu.

tsal
26. října

Takové to, když jdete číst humornou knížku a ona se z toho vyklube strašně depresivní a znepokojující záležitost.
Betty byla vychována v myšlence, že manželka má svého muže následovat kamkoliv, protože dokud je šťastný on, je šťastná i ona. Jenže představa je na hony vzdálená pravdě a my tak sledujeme, jak se vcelku silná a svérázná žena pomalu ale jistě noří do bahna, jak vyhasíná její elán i odhodlání, jak jde její osobnost do kopru. V jejím manželství má jeden právo na absolutní štěstí a veškerou seberealizaci, zatímco druhý nemá právo na nic. Jen na dřinu bez odměny a tiché šoupání nohama. Přitom je ústřední pár ve srovnání s těmi ostatními ukázkou relativně fungujícího a moderního pojetí manželství. Ten zbytek... ten byl totiž ještě děsivější. Ani obhajoba dobou vzniku tady moc nepomáhá, protože znám mnohem starší díla, v nichž k sobě byly páry mnohem ohleduplnější navzdory mnohem horšímu postavení ženy ve společnosti.
Pokud odhlédnu od toho, jak mé feministické já během čtení skřípalo zuby, a od pocitu nevolnosti, který obsah vyprodukoval, zůstává poměrně nevyrovnaná forma a nudný sloh. Přechodníky a jazykové kudrlinky vedle do úmoru se opakujících slov, zdlouhavé a zmatečné vyprávění, nulový šmrnc, minimální budování napětí u scén, které by ho měly produkovat tak nějak samy. Pro mě nadhodnocená záležitost, která s humorem nemá nic společného.
(Edit: Když si tu teď tak vypisuji citace, docházím k závěru, že část slohové otravnosti nejspíš zavinil překlad. Slepice se v mém výtisku totiž evidentně pěstují, nechovají. - Argo, 2016, překl. Eva Marxová)

surikata246
26. října

Můj věrný souputník při těžkých chvílích v nemocnici i v životě,přece jen smích je nejlepší lék a prodlužuje život.Na zdraví ať slouží dlouhá léta.

Evina.Cetba
20. října

Když napíšu, že je to naprosto úžasná knížka, při které jsem se velmi nasmála, nebudu asi příliš originální. Ale co dělat, když je to pravda? Když jsem byla na poslední stránce, velmi mně vadilo, že už s Betty nemůžu sdílet všechny radosti a starosti. Naštěstí je tu ještě kniha Co život dal a vzal. Ovšem ani to mi nestačí. Sympatizuji s podobným náhledem na život i na starosti s tím spojené. Bezva kniha, bezva ženská!

Kája95
11. října

Verim, že kniha má miliony příznivců a čtenářů,kteří se k ní stále vracejí. Já to nebudu. Mám radši knihy s pořádnou zápletkou a ne jen takové milé vyprávění.

Šnek86
27. září

Kniha byla hojně doporučována, někde na internetu a tak jsem si řekl, že zkusím něco naslepo.Nepřečetl jsem si ani anotaci, což byla asi chyba. Jedná se v převážné míře o knihu určenou ženám a tak jsem jí moc na chuť nepřišel.Neustalý popis denních prací a všude slepice a zavařeniny atd... Pořád jsem čekal že se něco stane, ale jak začala, tak skončila.Nicméně je psána čtivě, tak se tím prokousat dalo.Ale určitě se k ní nevrátím.

cizinka503
21. září

Vejce a já je moje první kniha v češtině.Doporučila je moje sousedka Eva,řikala,že tato kniha držela ji nad vodou v nejtežšich chvilich

p.pavlina
18. září

Kniha se mi moc líbila, i když se mi moc nelíbilo to věčné stěžování si hlavní hrdinky. Sice to bylo podáno zábavnou formou, ale chvilkami z příběhu čišel moc velký negativismus.

jadwiga
15. září

Legendární kniha, která je součástí povinné četby na středních školách, mě udolala až napodruhé. Poprvé jsem ji odložila po třiceti stránkách, napodruhé mě ale tak pohltila, že jsem ji přečetla během týdne. Vypráví o životě na venkově tak blízce, s humorem a lehkostí, ač její život jednoduchý nebyl. Je to moc pěkná, milá a povzbudivá kniha.

Jido
11. září

Ani nevím proč, ale dlouho jsem se této knize vyhýbala. Byla to chyba! Kniha je čtivá, milá i vtipná. Stylem mi trochu připomíná knihu Mileny Kozderové "Mám ráda hajného".

Krčka5
06. září

Milé počtení, ke kterému se zas a znovu vracím, když si chci navodit pohodovou náladu.

mewmew
26. srpna

Po knize jsem sáhla pro její vezkrze kladné hodnocení, ale nejspíš to nebude úplně můj šálek kávy. Četla se sice lehce, ale víc mě nudila, než bavila. Znovu už bych po knize nesáhla a další autorčina díla nechám na nějaký čas ladem...
A pro ddkk: zřejmě Vám uniklo, že ne každý musí být na větvy z toho, z čeho vy. Nechci se Vás dotknout, ale dost mi vadí tenhle přístup 'když se ti to nelíbí, taks to nepochopil, protože když se to líbí mě, tak se to musí přece líbit všem'. ;)

Ran
25. srpna

Knížka se mi četla nádherně a líbil se mi i styl psaní Betty MacDonaldové.

anmaride
25. srpna

Krásná, vtipná, čtivá.
Ke knihám se moc nevracím, ale tady u té vím, že se k ní vracet budu pravidelně a velmi ráda. Život na slepičí farmě mě neskutečně bavil a dokonce x dní po přečtení se na farmu v myšlenkách stále vracím.

Matysek79
20. srpna

Ze začátku jsem se velmi bavila, pak nadšení opadalo, zdálo se mi, že se stylově "vtipné" situace opakují a nakonec jsem ani knihu nedocetla. Kamarádka je z ní nadšená- právě zakládá moštárnu a má podobné těžkosti...

KateTheBlogger
08. srpna

U čtení jsem se velmi často smála nahlas. Bylo to příjemné čtení a jsem ráda, že jsem ji přečetla :-)

AnetaKor
06. srpna

Velice příjemná kniha, která pod velkým množstvím nadhledu a humoru popisuje velice těžký život.
Moc mě pobavila pasáž o tom, jak byl Bob nemocný. Je vidět, že pánská rýmička se táhne časem v naprosto stejném epickém průběhu.

prestiggio
03. srpna

Život na slepačej farme určite nebol ľahký, no vďaka opisom a vtipným prirovnaniam autorky by som tam možno aj chcela chvílku stráviť.

machina
03. srpna

Zamilovala jsem si její styl vyprávění, kdy mluví, mluví, mluví a najednou bum - úder pořádné ironie, který mě ze začátku naprosto vykolejil - čtu to správně? -, ale později jsem si ho s neskrývaným smíchem užívala.

Skvělé názory rozumné ženy a ještě k tomu ty ironické dělobuchy mě skutečně odpalovaly do čtenářské extáze! Úžasá kniha!

Pavlína79
20. července

legrační, čtivé

zdenaR
20. července

Nejoblíbenější kniha mé oblíbené spisovatelky. Knihu čtu vždy, když na mě jdou chmury :-)))

Silwinka87
14. července

Super!!! Dlouho jsem se tak u knížky nepobavila..Myslím,že se k ní v budoucnu ještě vrátím..Kdyby nebylo čtenářské výzvy,asi bych na ni nikdy nenarazila a to by byla škoda:-)

druzickaster
06. července

Na tuto knihu jsem narazil vyloženě náhodou a nelituju. To se u oběda ptá kolegyně na odpočinkovou literaturu na dovolenou. Něco jsem hodil do placu a druhá kolegyně říká, "jo to je prima, ale zkuste knihu Vejce a já." Ještě ten den jsem byl v knihovně a tato kniha na mě jukla z regálu vyloženě sama. Tak jsem si ji vypůjčil a četl a četl až do samého konce. Melancholický a zábavnou formou popsaný život na farmě v horách, plný moudrousti a životní pravdy. Kdo nečetl, může jen litovat, takže šup do knihovny....