-Nikola- -Nikola- komentáře u knih

Zlatí úhoři Zlatí úhoři Ota Pavel

Paráda, Člověk si hned uvědomí, že je opravdu potřeba si vážit víc přírody. Takového dětství, jaké zažil Ota Pavel, je třeba si vážit. Tak jak si ho váží on, tak jak si váží svého otce. Možná nás i trochu mravně vzdělává, ale na druhou stranu, kdo by si nepřál mít tak báječné vztahy s rodinou? Otův tatínek byl teda pěkně vykutálenej a i když měl svoje chybičky, tak šlo vidět, že ho synové milují a odpustí mu to. Nádhera.

28.12.2014 5 z 5

Nabíječ Nabíječ Alice Clayton

Klasická kniha na večerní odreagování po dlouhém dni u šálku čaje. Některé části mě opravdu hodně pobavily, bohužel mi bylo od začátku hned jasné, jak to všechno dopadne, což mi na zážitku z četby trochu ubíralo. Ale i tak vřele doporučuji, hlavně ta závěrečná část s Clivem neměla chybu!

26.10.2014 4 z 5

Afrika, má láska Afrika, má láska Corinne Hofmann

Tak tento díl mě opravdu potěšil. Corinna nám nevykreslila pouze svoje osudy ale i osudy různých Afričanů. Líbí se mi především srovnání života v Evropě a v Africe. Zdůraznění že peníze nejsou totéž co štěstí. Určitě pro mě udělala Afrika tak atraktivní, jako ještě nikdo, za což jí děkuji.

23.06.2014

Hvězdy nám nepřály Hvězdy nám nepřály John Green

Čekala jsem nějakou love story, místo toho mi John Green nasadil brouka do hlavy. Postavy byly skvěle propracovány, děj se mi zdal naopak plytký, což byl nejspíš účel, aby osekal to nepodstatné od toho důležitého a vyvolal ty správné otázky k zamyšlení.

Autor nás nechal "nezasvěcené" vůči mladé lásky, nezatahoval nás zbytečně do detailů a naopak se mi zdálo, že chce vyzdvihnout jistou "umělost" jejich lásky. Lásky která byla ve slepé ulici a neměla se kam rozvíjet bez plánů a snů o budoucnosti, dětech a společném stárnutí. Poukazoval na jejich prozatimní a rychle pomíjivou přítomnost a to třeba jenom faktem, že si psali místo milostných psaní nekrology.

John Green propůjčoval postavám svou neuvěřitelnou inteligenci. Celá kniha byla bohatá na slovní zásobu. Když srovnám Van Houtona a Johna Greena, tak jsem ráda, že nám autor nastínil budoucnost Hazeliných rodičů a neskončil uprostřed věty.

03.06.2014 5 z 5

Tvůj stín Tvůj stín Jeffery Deaver

Neuvěřitelně mě uchvátila Kathryn Danceová. Žena s rodinou, inteligentní, vzdělaná a navíc mazaná jak liška. Naprosto mě dostala. Myslím, že první polovina knihy byla o dost lepší než ta druhá. Zápletka a rozuzlení se zbytečně moc natahovaly. Ale jinak byla kniha dějově fantastická a určitě se pokusím dostat k dalšímu příběhu agentky Danceové.

13.04.2014 5 z 5

Nikdo není bez viny Nikdo není bez viny Kiersten White

Je škoda, že námět nebyl rozveden, děj je prostě děsně "křečovitý a kýčovitý". Ale co opravdu miluju na knihách tohoto typu je, že když si po dlouhém dni čtu v posteli takovéto kraviny, tak si můj mozek opravdu odpočne, i když vrtí hlavou nad chlapy co se mění v koně a žijí pod vodou a na smrdící a ohavné jednorožce.

21.03.2014 2 z 5

Padesát odstínů svobody Padesát odstínů svobody E. L. James (p)

Četla se mi o poznání hůř, než dva předchozí díly. Šlo vidět, že autorka touží po více akce a díky tomu, že jsme ji očekávali, se děj po navrácení Anny a Christiana po líbánkách do Seattlu urychlil. Rozhodně se mi líbila poslední část knihy, kdy Stín slavil své první Vánoce, to bylo opravdu dojemné a tím víc jsem Christianovi přála jeho pohádkový život. A taky jeho pohled na první setkání s Anou byl boží. Překvapující byl pro mě fakt, že když se na něj Ana dívala svýma modrýma očima, tak si před ní připadal obnažený.

05.03.2014 4 z 5

Jako v ráji Jako v ráji Julia Quinn

Mě vždy udiví ta nevyčerpatelná fantazie a nápady. Děj ubíhá s takovou lehkostí, pořád čtete a najednou si všimnete, že je konec. Taky miluju autorčiny popisy, napřiklad v této knize ošetřování Marcusovy nohy.

26.12.2013 5 z 5

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Když jsem začínala číst, tak jsem si říkala, že to zní jak pohádka, ale brzy se vše obrátilo vzhůru nohama. Doslova jsem šílela vztekem nad bezmocností zvířat, která se stávala otroky svých, dalo by se říct bratří.
Upřímnost autora se mi líbila, ale přesto ta hořkost, co mě přepadla na konci knihy byla děsně popuzující. Dívat se na vlastní zkázu, vědět že příjde a nemoci nic dělat. Toto mi dost nastínilo cítění v době minulé.
Všechna zvířata jsou si rovna, některá rovnější. Z matematického hlediska rovnost existuje, ale VĚTŠÍ rovnost je naprosta hloupost! Jakto, že teda existuje i v dnešním světě?

27.11.2013 5 z 5

Anna Karenina Anna Karenina Lev Nikolajevič Tolstoj

Během knihy jsem hodně nadávala, že to nejde přečíst a pořád se mi na tom něco nelíbilo. Před půl hodinou jsem knihu dočetla a nechala na chvíli uležet. Musím uznat, že to bylo famózní dílo. Nad každým myšlenkovým proudem se mohl člověk zamyslet, a že jich tam bylo požehnaně, ale všechny tyto myšlenky dávají jeden výsledek. I když se Levin stál věřícím, tak jsem dospěla k tomu, že není třeba věřit v Boha, modlit se každý den, ale hlavní je si uznat svoji chybu a nést za ně odpovědnost.
Co mi celou dobu přišlo zvláštní, tak to byla otevřenost veškerých myšlenek, autor jasně dal najevo jeho ohromné přemýšlení nad vším a různé protimyšlenky. Dnes si každý myslí co chce, jsou to osobní myšlenky a většinou se s nima nedělí. I když to je v určitém úhlu pohledu taky jenom dobře.
Nyní můžu říct, že jsem ráda, že jsem Annu dočetla až do konce. Byla jsem sice nemile překvapena, že chybí Vronského myšlenky o Annině hloupé sebevraždě, ale myslím, že vše, co bylo potřeba vědět zaznělo. "Já miluju jeho a on miluje mě." Ano, bylo to jasné a přesto odhodila červenou kabelku a se vztaženou hlavou mezi ramena padla pod vůz.

17.11.2013 5 z 5

Petr a Lucie Petr a Lucie Romain Rolland

Nádhera. Přečteno za chvíli, ale dojmy přetrvají určitě ještě nějakej čas, což je jenom dobře. Z Petra a Lucie mám ten dojem, že máme kašlat na to co příjde, stejně to příjde.
Příběh o čisté lásce, která ve skutečnosti možná ani neexistuje, se v této knize zdá tak realná, že má člověk chuť vyrazit do ulic a hledat. Autor vše napsal tak čtivě a živě, jako by to bylo divadlo a ne stránka v knize.
Jednu větu si zapamatuji už asi do dne mého skonání, nebo do vystudování vysoké školy: „Žák všechno zná, ale nic neví.“

20.09.2013 5 z 5

Myši Myši Gordon Reece

Od této knihy jsem nevěděla co čekat, ale nakonec jsem ji přečetla jedním dechem. S některé činnosti nebo myšlenkové pochody bych nejspíš změnila, ale jinak to opravdu bylo dokonale promyšlěné. Nakonec bych jenom dodala: všechno zlé je k něčemu dobré.

28.08.2013 5 z 5

Do knihy jsem se musela občas nutit. Ale co mě naopak úplně nadchlo je, že popis sibiře mě dokázal ochladit i ve 40°C tohoto léta.

20.08.2013 4 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Úžasné, nemám slov! Našla jsem svůj idol v mladé silné ženě, které osud hází klacky pod nohy. Samozřejmě bojotečný princ JackerJack měl pro mě taky velký význam, je to symbol stébla, které drží mladou ženu nad hladinou a taky symbol nového začátku a naděje. Doporučuji všem! U této knihy si člověk uvědomí, jaké má štěstí, že je svobodný. Bohužel jde zde i cítit, že se tohle může dít kdekoli a kdykoli!!!

24.07.2013

Revisor Revisor Nikolaj Vasiljevič Gogol

Opravdu vyvedená komedie, nenáročná na čas, odpočinková a opravdu jsem se u ni skvěle pobavila. Vřele doporučuji.

17.07.2013 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Kniha vskutku zajímavá už jen proto, že většinou chyběly myšlenky hlavního hrdiny, takže jsem měla v některých částech chuť hlavním hrdinou zatřást a vlít mu trochu světla do tmy a nečinnosti jeho citů, myšlenek a svědomí. Hlavní postavu jsem spíše vnímala jako jakýsi objekt a činy které vykonával byli jenom úkoly, ke kterým byl tento objekt stvořen.

12.07.2013 5 z 5

Nana Nana Émile Zola

Prvně jsem se nemohla ubránit srovnání s Miláčkem od Maupassanta, ale brzy se děj začal lišit. Nemůžu si pomoct, ale opravdu mě začíná děsit "zvířecí pohlavnost" našich předků. Např. manželé Mignonovi mi vyrazili dech. A taky dodám jeden Nanin citát: "Když se mi mužský líbí, vyspím se s ním."
Zola opravdu důkladně líčí hnilobu společnosti, která se doslovně projeví i na Naně. Ještě stále teď nechápu, jak původně chudá holka může být tak chamtivá, zlomyslná a nevážicí si svého štěstí.
Když to shrnu, tak je to opravdu hodně dobrá kniha, která v některých ohledech odpovidá i dnešní společnosti. A ponaučení? Nebuďte blbí a nešlapte si po štěstí!

17.06.2013 5 z 5

Virus Virus Kathy Reichs

Při představě kolik času musela obětovat takovéto knize, se mi až točí v hlavě. Všechny vědecké fakta vysvětlené tak, aby to pochopil i normální člověk musí být složité. Velice mě to bavilo a dozvěděla jsem se dost zajímavých věcí.

25.05.2013 5 z 5

Těžká hodina Těžká hodina Jiří Wolker

Lidé by neměli umírat ve 23. letech. Ještě k tomu když to jsou takoví umělci. Těchto básní se asi nikdy nenabažím.Tak mladý člověk a dokázal pochopit, vylíčit, vysvětlit tolik věcí a pocitů a ještě k tomu v tak nádherných verších.

19.05.2013 5 z 5

Válka s Mloky Válka s Mloky Karel Čapek

Neuvěřitelné dílo, zvlášť když mě doprovázely zdařilé ilustrace pana Borna. Autor tuto knihu velice dobře propracoval a mě bylo až skoro líto, k jakému konci se to schyluje, protože mi bylo jasné, že by se lidstvo zachovalo stejně. Kniha první na mě působila jako nějaká pohádka o tajemných stvořeních. Děj mě místy úplně pohlcoval, nemohla jsem ani cítit postavu Miláčka Li! Opravdu zdařilé dílo.

07.05.2013 5 z 5