Nikkiproch Nikkiproch komentáře u knih

Gump – pes, který naučil lidi žít Gump – pes, který naučil lidi žít Filip Rožek

Psí láska je jako nebe - nikdy nenajdete její konec.

17.11.2021 5 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Otázka není, na co se díváš, nýbrž co vidíš.
Příjemná odpolední jednohubka, k zamyšlení. Všichni bychom asi chtěli vstoupit do takové půlnoční knihovny.

17.02.2024 4 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Šestá kniha autorky a další literární skvost. Bravo! A. Mornštajnová je za mě nejlepší českou spisovatelkou dnešní doby.
Fuj, až mi běhá mráz po zádech. Jakmile mi došlo, o co tady vlastně jde, bylo mi až zle, ale nemohla jsem se od čtení odtrhnout. Ta bezmoc je mezi řádky hmatatelná. Kéž by se tohle nikdy žádnému dítěti opravdu nestalo...

24.04.2023 5 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

K této knize není potřeba komentáře ani recenze. Je až neuvěřitelné, co autor dokázal předpovědět v době, kdy knihu psal.

28.12.2021 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Važme si svobody, kterou máme, a nikdy ji nepovažujme za samozřejmou. Mistrně vykreslená paralelní realita k té naší, skutečné. Paní Mornštajnová potvrzuje svoje místo mezi nejlepšími českými spisovatelkami i touto knihou.

08.05.2021 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Krásný silný příběh obyčejné ženy, která vydržela a zvládla víc, než si v dnešní době dokážeme vůbec představit.

11.04.2020 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

S tichými slzami koulejícími se po tvářích dočítám poslední stránku...

08.09.2017 5 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Silný, syrový příběh, skvěle zachycená atmosféra. Na 30.stránce jsem se snad ještě nikdy nerozbrečela. Doufám v pokračování!

10.07.2020 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Nevím, zda je to podobným tématem, ale společně s Hanou od Aleny Mornštajnové považuju Zuzanin dech za nejsilnější knihy, jaké jsem v posledních několika letech četla.

06.01.2021 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Přidávám se k předchozím komentářům - Hotýlek byl poslední knížkou, která mi od AM zbývala přečíst. Díky tomuto pořadí můžu říct, že autorka neskutečně spisovatelsky zraje. Příběhu nechybí síla lidských osudů a vykreslení režimu. Stojí za přečtení.

02.04.2020 4 z 5

Mengeleho děvče Mengeleho děvče Viola Stern Fischerová

Tu knížku by měl přečíst každý. Je to velmi silné vyprávění skutečného příběhu, u kterého si ani nedokážeme představit nebo pochopit, že se opravdu mohl stát. Ale musíme si stále připomínat, že ano, že tohle stalo. A nesmíme nikdy dopustit, aby se to stalo znovu...

25.09.2019 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Silný příběh, úžasná kompozice knihy, která se čte úplně sama a lehce plyne od prvního slova až po poslední. Na konci jsem si přála, aby knížka měla aspoň tisíc stran. Alena Mornštajnová nezklamala a po obrovském úspěchu Hany tímto dílem potvrdila svůj talent.

08.07.2019 5 z 5

Bábovky Bábovky Radka Třeštíková

Sedám k napsání komentáře hned po dočtení knihy... Jak já jsem zklamaná! Tolik jsem se na tuhle knížku těšila. Nápad určitě super, provázanost postav je ale tak neskutečně nereálná... Rebeka chodí s ženatým Martinem, který má manželku Karolínu, ta nemůže otěhotnět, tak se spustí s kolegou Zdeňkem, který má manželku Milušku, a hleďme! Ona Karolínu odrodí, je přece porodní asistentka (asi jediná v Praze). A když Miluška zemře, kamarádkou její pozůstalé dcery Saši není nikdo jiný než Rebeka... Už se v tom ztrácíte? Tak to jsme teprve asi na 70.stránce. Zbývá jich ještě něco kolem 250.
Po jazykové stránce se mi knížka líbila, je to takové - s prominutím - ženské vyblití. Připomínalo mi to diskuze s kamarádkami nad sklenkou vína o všem a o ničem.
Co dodat na závěr? Že mám z té knihy takovou depku, že si jdu nalít panáka! :-)

03.03.2017 3 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

Moje třetí přečtená kniha od autorky, další velmi kontroverzní téma, skvělá práce s psychologií postavy. Jednohubka pro temné odpoledne.

02.01.2023 4 z 5

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Kniha, která je všude prezentována jako detektivka, ale za mě se o detektivku rozhodně nejedná. Psáno svižně, příjemným stylem, děj odsýpá, nejsou zde žádné zbytečné pasáže. Ale chybělo mi tam “něco”… něco navíc. Proto 4/5.

10.04.2022 4 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Strhující psychologický scifi román, který donutí čtenáře k zamyšlení, jak by se asi on sám zachoval, kdyby se ocitl pod Kupolí. V době krize se na povrch dostává opravdová lidská podstata, někdo je hrdina, někdo je zbabělec, někdo krize využije ve svůj prospěch, někdo chce jen přežít, někdo to vzdá. Když se z mučitelů stávají mučení, může se stát cokoli.

28.08.2020 5 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Dostane se pod kůži a zůstane tam hodně dlouho. Propracované pojetí citového týrání dospívajícího dítěte. Vím o pár rodičích, kterým tuhle knížku doporučím jako povinnou četbu.

23.06.2020 5 z 5

Hlas kukačky Hlas kukačky Hana Marie Körnerová (p)

Silný příběh, úžasně napsané tak, že chytne a nepustí do poslední stránky. Hrátky osudu jsou nevypočitatelné. Moje první přečtená kniha od této autorky a rozhodně ne poslední.

19.02.2020 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Skvělý válečný příběh s propracovanými liniemi hlavních i vedlejších postav.

02.08.2019 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Sobý hnusec... Prostě nesmrtelná klasika, která nikdy neomrzí. :-)

27.09.2017 5 z 5