Nifredil Nifredil komentáře u knih

Pán ohně Pán ohně Peter May

Bohužel zklamání, velké zklamání. Asi do poloviny knihy jsem byla nadšená. Moc se mi líbilo, jak May ukazuje způsob uvažování v Číně, zvyky tradice, jak to krásně a nenásilně porovnává s Amerikou a uvažováním člověka "ze západu", ale přibližně od poloviny dostal děj tak nepravděpodobný spád, že to až nebylo uvěřitelné. Slibně se rozvíjející zápletka najednou začala být více červenou knihovnou, než detektivkou, také byla velmi průhledná a nezachránil to ani popis, napětí se nekonalo, jednání postav bylo tak nějak předvidatelné. Navíc děj byl najednou tak fantastický, až tomu čtenář nevěří, ale možná by to tak v Čínské společnosti opravdu vše probíhalo, kdo ví. Člověk se nevyhne porovnání se Skálou a kdyby nebylo těch výborně napsaných popisů prostředí a krásně vylíčeného střetu kultur v první polovině knihy, byl by to úplný knižní brak. Není to ani červená knihovna, ani thriller, ale má to v sobě obojí a to tak moc, až je v kombinaci s detektivkou hodně špatně. Co je úžasné je obálka knihy, ta je nádherná.

05.07.2015 2 z 5

Kvítek karmínový a bílý Kvítek karmínový a bílý Michel Faber

Čte se to těžko, hrozně moc těžko, ale je to výborné. Tak dokonale prokreslený Londýn v 19. století! Živé nezapomenutelné postavy, tíha veškeré té špíny ulice v kontrastu se životem vyšší třídy, dokonalost popisů prostředí, osudová setkání, velkolepost života a jeho ubohost v jednom a ten pocit neodvratnosti a neustálého nedostatku času, než dojde k... k... a pro tu špínu, tíhu, hnus a šílené napětí se to čte těžko, hrozně těžko...

29.06.2015 4 z 5

Jantarové oči Jantarové oči Vilma Kadlečková

Fantazie, prostě fantazie. Má to v sobě něco z Enderovy hry, něco z Nadace i z Duny, inspirace zjevná, ale přitom je to své a nic to neztrácí. Pokud máte rádi sci-fi podobného ražení jako tyhle zmiňované je tohle prostě povinná četba. Promyšlená stavba příběhu, promyšlené motivy, povahy i jednáno postav, dokonale vymyšlený systém vztahů politických i náboženských mezi planetami, taky houby... jo a zmiňovala jsem, že je to i nádherně napsané? Tak je. Paní Kadlečková to navíc umí i s češtinou, dokonce jsem se přistihla, že jsme hrdá na českou spisovatelku, co napsala takovou knihu.

27.06.2015 5 z 5

Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa Příhody Tappiho ze Šeptajícího lesa Marcin Mortka

Já bych Tappiho hodnotila jen třemi hvězdami, ale můj syn byl nadšen. Četli jsme nahlas před spaním. Jindy zvládáme čtení takové jazykové virtuozity jakou mají Lichožrouti, tentokrát měale můj posluchač překvapil a pro mě jednodušší knihu si užíval, dokonce se rovnou smál nahlas. Mě přišla kniha prostá a přímočará, nezáludná, ale možná proto, že je v ději přátelství, pro které stojí za to bojovat, dobrý úmysl a spousta sympatických hrdinů, líbila se u nás nakonec vlastně hodně. Asi i ten přece jen jednodušší jazyk, kterým je napsaná, nepříliš rozvité souvětí a celkově velká upřímnost, sedí dětem lépe. Je pravda, že velrybu jsem hrála a schválně si užívala záměrně trochu hlubší hlas, ale stejně si myslím, že by se ten můj malý viking smál nahlas tak jako tak. A čarodějnice Skřípatá ani nemusela mluvit, stačil ten úžasně vtipný obrázek sám o sobě. Takže nakonec za mě 3 hvězdy, za mladého pána nejspíš rovnou 5 a v průměru to dává 4 hvězdy. A když přimhouřím oči, tak za ty ilustrace a krásně vymyšlené kamarády bych i já ty 4 dala.

16.06.2015 4 z 5

Pod parou Pod parou Terry Pratchett

Rozloučení, směsice všech postav kromě čarodějek a bohužel trochu roztříštěné vyprávěné, vlastně hrozěn moc roztříštěné. Jakoby se ten příběh pořád vynořoval a zase ztrácel. Je tma a přitom není...no já vám nevím. Vlahoš nebyl nikdy můj oblíbenec, ale tuhle Zeměplochu bych rozhodně zařadila na chvost a nedoporučila ji číst někomu, kdo chce se Zeměplochou začít. Jako rozloučení a poslední díl o Ankh Morporku to beru a pro nás fanoušky je to snad i povinnost, ale vážěn jen rpo nás fanoušky. Jinak bohužel...no...prostě to není ono.

16.06.2015 3 z 5

Nindža Timmy a honba za ukradeným smíchem Nindža Timmy a honba za ukradeným smíchem Henrik Tamm

Pro třeťáky a nebo už zdatné čtenáře ve druhé třídě by to mohlo být první setkání s fantasy knihou používající prvky steampunku. A setkání úspěšné. Nádherné obrázky ukazují celý svět Elyzandria jako smyšlený svět plný technologií. Knížka má jasný a pěkný příběh. Je vidět, že její autor má zkušenost s animovaným filmem. Celá totiž působí až skoro dojmem převyprávěného animovaného filmu. Zároveň je ale příběh dost komplexní na to, aby vyplnil pěkně knihu. Jazyk odpovídá schopnostem porozumět textu právě tak na úrovni druhého čtení. Snad jediná chyba je ale právě ta, že celý román opravdu působí jako přepis filmu do knihy, tak moc popisný je. Je to škoda a promarněná šance. Příběh sám o sobě by měl na víc.

02.05.2015 3 z 5

Evangelium podle Jidáše Evangelium podle Jidáše Simon Mawer

V porovnání s ostatními Mawerovými knihami je ta kniha méně jednoznačná, méně uzavřeným příběhem. Po přečtení mi přišla nedokončená, nedořečená, ale možná, že to byl právě záměr. Možná, že právě takový pocit měla v čtenáři kniha zanechat. Ten zmatek, nejasnost, přesně takový jaký asi způsobil obsah svitku v Leově mysli, duši, životě a jaký by asi způsobil i ve světě,kdyby...

02.05.2015 5 z 5

Mendelův trpaslík Mendelův trpaslík Simon Mawer

jednoduše a stručně: Úžasný příběh o tom, jaké to je být jiný.

25.04.2015 5 z 5

Svatopetrský jarmark Svatopetrský jarmark Ellis Peters (p)

Moc milá historická detektivka. Dobře se čte, příběh plyne, zvrat je správně nečekaný, ale ne přehnaně dramatický. Prostě fajn čtení. Je to lehčí, žádný triller, příjemně to plyne, takže jako odlehčení a milá věc, pro jarní nebo letní dny ideální.

25.04.2015 4 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Výborná kniha. Jen si už třetí den nejsem jistá, jestli se mi líbila. Má to spád, úžasně úsporný způsob vyprávění, člověk chce moc vědět, jak se vše seběhlo a i když vlastně od začátku zná konec. Jen ta hrdinka. Tak nesympatickou a sebestřednou ženskou jsem už dlouho nepotkala. Ale i v tom je Hájíčkovo mistrovství. Vylíčil Hanu dokonale. Se vším, co ji trápí, s celou rodinnou tragédií, vesnicí, která ji obklopovala, se vším všudy, s dobou, kdy nebyly mobily a na úřadech seděli lidovci s komunisty, lidi si telefonovali domů a aby se rodina setkala musela vyvinout úsilí a chtít. To vše tam je včetně pocitu, že dům, tradice a půda znamenají hodně. Vylíčil ji tak živou a tak plasticky, až jsem ji neměla ráda. Takže ano, vynikající kniha, rozhodně stojí za to si ji přečíst. Zůstane ve vás a budete přemýšlet a to není málo. Za mě ale pořád zůstává malé ale. Já měla problém uvěřit.

06.04.2015 5 z 5

Kufr paní Sinclairové Kufr paní Sinclairové Louise Walters

Chtěla jsme dát 4 hvězdy s tím, že pro mě to budou 3,5, ale ne. ta kniha si to nezaslouží. Možná je to překladem a je to obrovská škoda, protože příběh je krásný, ale jsou tam pasáže, u kterých jsem si říkala a to jako myslí autorka vážně? I romantická záležitost se dá napsat tak, že to může být hodně příjemné a fajn čtení. Četla jsem horší knihy, ale tohle je vyloženě promarněná šance. Ve chvíli, kdy jsem si říkala, tak nakonec ano, nakonec se mi to i líbí, přišla taková sprcha, že bych knihu nejraději nedočetla. SPOILER píšu o té pasáži, kde se Philip přizná ke svému šlechtickému titulu - to byl vyloženě moment, kdy jsem vyvalila oči a říkala si, že to snad nemyslí autorka vážně, že to je napsáno tak šíleně, že větší klišé už snad ani není. Nejen, že je to naprosto zbytečné a omšelé přiznání, navíc i ten daný rozhovor s Robertou je velmi špatně napsaný. KONEC SPOILERU Proto tedy nakonec jen 3 hvězdy a to opravdu jen proto, že sám o sobě je ten válečný příběh velmi silný a byla by škoda nedat mu možnost.

30.03.2015 3 z 5

Jeeves pánem situace Jeeves pánem situace Pelham Grenville Wodehouse

Ve všech recenzích a informacích o knihách s Jeevsem jsem se dočetla, že je to taková obdoba Saturnina. Není to tak ale. Je to jiné. Se Saturninem to má společnou osobu sluhy a to, že je to humoristický román, je to ale spíš jako by ožily anekdoty o lordovi a jeho sluhovi. Přesně ten naprosto suchý humor, který dělá ty anekdoty tak výtečné, rozvádí Woodehouse do podoby povídek. Čtenář čeká, jak se situace vyvine, v čem bude mít Jeeves prsty a jak jinak se vše ve skutečnosti odehrálo, než jak to na první pohled vypadá. Ta strohost anekdot o lordech je v povídkách dovedena dál. V tomhle je náš Saturnin upovídanější a více česky vtipnější, takový trochu Švejk gentleman proti Jeevsovi. Woodehouse dovádí suchý humor k dokonalosti a když čtenář na tuhle hru přistoupí, výborně se pobaví.

29.03.2015 4 z 5

Eliáš a babička z vajíčka Eliáš a babička z vajíčka Iva Procházková

Nevím, jak je tomu u vás, ale u nás se věří, že se babička vrátí. Skálopevně a bez diskuse. A já říkám, ano, proč ne. Je to nádherný příběh a přestože by se konec mohl zdát smutnější, není to tak. Pokud věříte, že se vrátí tak, jako je tomu u nás. Navíc, i když člověk ví, že konec může být malinko smutnější, stojí za to knížku číst. Ono to tak totiž úplně není, ale to už si přečtěte sami. A ve vydání s ilustracemi Markéty Vydrové patří k jedné z nejhezčích knížek pro děti, která se mi do ruky dostala. u nás určitě patří vedle takových knihy jako je Modrý Poťouch, Lichožrouti, Kouzelná baterka nebo Putování žabáka Filemona. Mluví se o nich s přestávkami pořád, každou chvíli se nějak připomenou a vidíme je všude kolem. A tak to s dobrou pohádkovou knížkou má být.

25.03.2015 5 z 5

Černá orchidej Černá orchidej Neil Gaiman

Je to a není to klasický superhrdinský komiks. Je to a není výtvarné dílo. Není to přímočaré a je to každopádně krásné.

Poznámka pro ostatní čtenáře. Nedoporučuji číst před samotným komiksem jeho českou předmluvu. Zbytečně pak budete něco očekávat. Já ji nečetla, neočekávala nic a byla nadmíru mile překvapená. Když jsem si ji přečetla až později a taky doslov a poznámky k tvorbě toho komiksu (ty původní a dopisy Gaimana s editorkou, které jsou součástí českého vydání), bylo to milé doplnění.

25.03.2015 5 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Škoda, že se nedají dávat půl hvězdičky, bylo by to totiž jasných 3,5. Nevím, jestli jednička nasadila tak vysoký standard, ale dvojka mě prostě tolik neoslovila. Je to příjemná detektivka, dobře se čte, ale přijde mi, že proti jiným až tolik nevyniká. Tak trochu si myslím, že nebýt slavné autorky a velmi povedeného předchozího dílu, úplně by zapadla. Škoda. Možná kdyby Rowlingová zůstala v utajení a dala knížce trochu více času, mohla být lepší. Přesto se to ale četlo dobře, rychle to ubíhalo. Nadšení nad postupme pátrání a snaha dozvědět se, kdo je vrah, se ale nekonalo.

15.03.2015 3 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Zajímá vás, kam až může dojít posedlost po druhém? Co je to pomsta až za hrob? A jak se může tvrdá výchova odrazit v charakteru člověka? Pak si knihu přečtěte. Jen ale mějte na paměti, že postavy se řídí pravidly pro morálku 19. století. Dnešní muž nebo žena by jednali a nenechali událostem až takový spád, zvlášť, když bylo očividné kam vše spěje. Nebo, že by ne? To je právě na tomto románu tak fascinující. A hned u několika postav, které se v něm objevují. Za sebe přičítám několik bodů i tomu pro někoho zvláštnímu konci. Kdyby ten v knize nebyl, zůstal by čtenář tím množstvím zla úplně ohromen. A možná právě i kvůli tomu konci se dá pořád ještě říci, že by tenhle příběh patří k velkým milostným příběhům v dějinách literatury. Jinak za mě spíš 3,5, než 4 hvězdičky. Jsem ráda, že jsem knihu nakonec, a přes všechny těžkosti i chuť skončit, dočetla, znovu se k ní vracet ale nebudu.

27.02.2015 4 z 5

Šachové figurky Šachové figurky Peter May

Potřetí jsme se vrátila na ostrov Lewis a potřetí jsem nebyla zklamaná. Figurky jsou výborným zakončením celé série. Člověk už se vrací na známá místa, ostrov si ho podmanil a získal. I některé postavy důvěrně zná a tak se s nimi rád setká. Když se do tohohle mixu vloží nález letadla, je to dokonalá kombinace pro knížku, kterou si její čtenář užije. V tomhle případě je to ale méně napínavé, než předchozí díly. Člověku tak nějak méně běhá mráz po zádech, trošku už i předjímá jednání postav, některé reakce prostě čeká. O to více se dá ale ponořit do atmosféry a proudu příběhu a čtenář si připadá jako doma. Jediné drobné mínus je konec knihy. Nebudu prozrazovat více, ale zatím bylo vždy rozuzlení podáno daleko více akčněji a čtenář při četbě posledních stran doslova nedýchal, byl tam nečekaný prvek. Tady poprvé se mi stalo, že jsem i odhadla některé důvody a kroky postav. Na druhou stranu oproti dvojce je prostředí vykresleno opravdu barvitě a neruší střídání osob vypravěče, ani exkurzy do minulosti. Proto bych dala "figurkám" o půl hvězdičky méně, než prvnímu dílu, o půl bodu, ale více, než dílu druhému - za mě tedy 4,5 z 5 hvězd.

07.02.2015 5 z 5

Muž z ostrova Lewis Muž z ostrova Lewis Peter May

Trošku jsem knížku musela nechat doznít a neubráním srovnání se Skálou. To, že jsem před Mužem četla první díl série, prostě ovlivnilo četbu i této knihy. Proti jedničce, tedy Skále, už to byl známý koncept, ale pořád velmi silné.‏ Popisy prostředí jsou tam úžasné. To May opravdu umí, stejně jako navodit atmosféru. Nicméně i když jsou tam všechny tyto plusy, proti jedničce mi přišla kniha slabší. Zároveň je v popisech (pozor spoiler) návratů do minulosti knížka děsivější než jednička. V jedničce byly ty vzpomínky takové více součástí děje, nebyly tak vytržené mimo. I když chápu, že to tady dotvářelo stav Marsiliina tatínka a ukazovalo tu jeho demenci a neschopnost zůstat v reálném světě. (konec spoileru). Oproti jedničce tedy méně silný zážitek, přesto pořád vynikající kniha.

26.01.2015 4 z 5

Biomanželka Biomanželka Michal Viewegh

Kontroverzní, jak jenom Viewegh umí být. A přestože je to psáno lehkým, až bulvárním stylem, podchycuje to určitý fenomén a určitý typ chování, který opravdu existuje. Umím si představit, že v hlavách "biomanželek", ekoaktivistů i příznivců alternativy vzbudí knížka nevoli, na druhou stranu i ty, které takové nejsou budou zřejmě protestovat, že takhle jednoduché to není. Pokud vím, je to první kniha, která tohle téma zpracovává a za to jí ode mě náleží dobré hodnocení. Já se bavila a nelituji toho, že jsem ji četla.

24.01.2015 4 z 5

Skála Skála Peter May

Právě jsem se vrátila z Ostrova Lewis! Byl to výborný zážitek a každému doporučuji zkusit ho vyzkoušet. Napsala bych, že kdo má rád severské krimi bude nadšený, ale je to jiné. Má to úžasnou atmosféru, spád, příběh...prostě zase se mi jednou dostala do ruky opravdu výborná kniha. Rozhodně 5 hvězd a nejraději i šest.

18.01.2015 5 z 5