Nerissa Nerissa komentáře u knih

Byla to tichá dívka Byla to tichá dívka Michele Campbell

Dala bych 2,5 hvězdičky kdyby to šlo. Nebylo to vyloženě špatné, ale byla tam snad jen jedna jediná sympatická osoba a ta byla trochu hloupá a hodně naivní. Ostatní byli nesympatičtí a tak hrozně moc protivní. Nic mě nenutilo jim fandit nebo se o ně bát. Byli mi naprosto fuk a to mi u knížky, která má být trillerem vadí. Chci hrdinům fandit a bát se o ně. Před koncem knihy jsem ani nevěřila jejich jednání. Přišlo mi nelogické a autorkou násilně protlačené, aby kniha skončila, jak chtěla ona, ne jak chtěl příběh.

20.10.2020 3 z 5

Andílek Andílek Lucinda Berry

Knížku jsem si chtěla přečíst do výzvy. A proč ne? Anotace zněla velmi dobře a knížek na podobné téma jsem moc nečetla. Přečetla jsem ji na své poměry velmi rychle. Ale pocity z ní mám rozporuplné. Vlastně na příběhu a jeho logice bylo všechno v pořádku a knížka byla čtivá. Nemohla jsem se od ní utrhnout, ale něco mi tam vadilo. Postavám jsem nevěřila jejich role. Nevěřila jsem, že Janin je tak milá a sladká, jak ji autorka často popisovala. Já jsem ji viděla jenom jako děsného spratka. Neviděla jsem Hannah jako ženu, kterou mají všichni rádi, ale jako hysterku, která nedokáže připustit, že se jí věci vymykají z ruky. A Christopher mi neseděl jako pozorný a milující manžel. On byl jen zaslepený hlupák, který neposlouchal manželku a málokdy odborníky a přes všechny důkazy situaci stále dokola podceňoval. Na druhou stranu všechno tohle chování bylo vysvětleno, jen ne dostatečně. Shrnula bych to tak, že mi chyběla lepší psychologie postav - abych pochopila z jejich jednání, proč se tak chovají a ne jenom z toho, že to řekli (jestli mi rozumíte :) ). Opakování stále stejných epizod toho jak Janin "zlobila" tomu také nepomohlo.

12.10.2020 3 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Potřebovala bych dát 3,5 hvězdičky :). Váhala jsem kolik dát. Nakonec dávám 3 a to z toho důvodu, protože se mi kniha hrozně těžko četla. Nevím proč, ale z nějakého důvodu mi nevyhovoval styl psaní. Nemohla jsem se začíst. Ale určitě bych doporučila. Celkem dobrá zápletka, i když se zhruba v půlce knihy se dalo odhadnout, kdo je pachatel. Každopádně moc hezký smysl pro humor, který v detektivkách moc často k ... přečtení není :).

03.08.2020 3 z 5

Hodná holka Hodná holka Mary Kubica

Doporučuji nečíst komentáře. Docela snadno z nich odhadnete celou pointu příběhu, i když asi nikdo nenapsal vyloženě spoiler. Jinak knížka se mi moc líbila. Dějově bohatá určitě nebyla, šlo především o psychologii postav. 5 hvězdiček jsem nedala jen z toho důvodu, že je to sice dobrá kniha, moc hezky napsaná, ale za dva měsíce na ni zapomenu... A možná taky proto, že jsem tomu úplně nevěřila, i když v ději nebyly žádné chyby nebo nelogičnosti. Poslední věc - je to kniha spíš pro ženy než pro muže. Ti si tam toho asi moc nenajdou. Ale pokud máte rádi psychologické knihy s troškou romantiky, tak do ní jděte. Jen nečekejte thriller nebo detektivku.

09.06.2020 4 z 5

Winter Winter Marissa Meyer

(SPOILER) V tomto komentáři asi shrnu celou sérii, ale hlavně budu mluvit/psát o posledním díle - Winter. První dva díly se mi docela líbily. Vím, že nejsem cílovka, ale kdyby mi bylo těch 16 let, tak bych to zbožňovala. Teď jsem už kritičtější a od knížek čekám víc. Ale s tím jsem do toho šla a ze začátku byla docela příjemně překvapená. Neobjevila jsem tam nic hlubokého, ale bylo to čtivě napsané, originální a stránky vyloženě utíkaly pod rukama. Tak jsem se dopracovala až k Winter. Nevím, jestli to bylo tím, že to bylo už příliš mnoho young adult literatury a stránek během několika dní, ale už mě to nebavilo. Povstání na měsíci mi připadalo tak moc naivní, že jsem to nedokázala jen tak přejít. Dám příklad: jsou vytvoření vojáci, bestie, které zajímá pouze lov a zabíjení, jsou plní vzteku a touhy pro krvi, lidé jsou pro ně hlavně žrádlo - doslova. Ale přesto se je naše hrdinky rozhodnou začlenit do společnosti výměnou za jejich pomoc. Navrátit jim zpátky jejich život. A co k tomu je potřeba? Slib jejich alfy, že se budou chovat slušně... problém vyřešen a jdeme dál. Opravdu by to bylo tak jednoduché? Opravdu se dá věřit tomu, že by to dopadlo dobře a nestalo se hodně ošklivých věcí, až se do společnosti zařadí? Žádné nehody, předsudky, strach a nedůvěra? A podobných věcí, který by nefungovaly a kterým jsem nevěřila, tam bylo mnohem a mnohem víc a to mi teď, kdy už nejsem cílová skupina, nestačí jako vysvětlení. Asi polovinu knihy jsem se těšila, až to všechno skončí, ale bylo to natahované do nekonečna. Mám ráda dlouhé knihy, kde je příběh pečlivě i pomalu rozvíjen, ale všechno v něm musí mít nějaký smysl. Tady se dalo cca 200 stránek vypustit a příběhu by to výrazně neublížilo. Jen by kniha přišla o spoustu náhodných setkání, únosů a zatčení. Co dál? Snad už jen zbývá říct, že strašně moc překlepů v textu a lapání po dechu příběhu na kvalitě také nepřidalo :).

02.06.2020 2 z 5

Konec světa Konec světa Mark Chadbourn

Když jsem četla všechny ty nadšené komentáře, tak jsem se opravdu nemohla dočkat, až se do knihy pustím, ale bohužel mě velmi zklamala. Uznávám, že nápad byl celkem dobrý, ale nelíbil se mi styl psaní, nelíbili se mi "hrdinové" a ze všeho nejvíc se mi nelíbily dialogy. Většinou hloupé a stále dokola opakující to a samé, jak nikdo nechápe, co se to děje a proč se to děje zrovna jim, a ten kdo něco věděl, tak to nikomu nechtěl říct.
Navíc mě opravdu rozčilovalo, že hrdinové se chystají zachránit svět, vědí že po soumraku, jim hrozí největší nebezpečí a ono je nenapadne nic lepšího než se ožrat a potulovat se venku, jako by byli na výletě. Pak se jen diví, cože se jim to zase proboha stalo a proč se jim to stalo.
Takhle kniha vážně nebude patřit mezi mé nejoblíbenější a pochybuju, že bych se donutila ji kdy znovu přečíst. Ne, vážně se mi nelíbila. Pro mě neměla žádnou hloubku. Nic co by mě donutilo se zamyslet, fandit hrdinům, aby přežili (naopak, už v polovině jsem doufala, že všichni umřou a bude klid)...

15.10.2011 2 z 5

Otec prasátek Otec prasátek Terry Pratchett

Zatím moje nejoblíbenější Pratchettovka... Bůh kocoviny skvělý a co teprve počítač, který odmítá pracovat, když mu vezmou plyšového medívka :-d... A o Smrťovi, který se převlékl za Otce prasátek snad ani raděj nemluvit :-d...

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Opět výborné povídky. Od Hranice možností a slavného herolda Yarpena Zigrina a jeho: "Hereš ty tam, mrcho draku. Slyš a ušiska našpicuj, co včíl praví herold. To jako já." Njn, hlavně zdvořile a dvorně, pane trpaslíku. :-d... Až po Něco končí a něco začíná. A navíc uraženej Geralt, je prostě zážitek, který bych si nechtěla nechat ujít :-)...

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Převyprávěné pohádky, tak jak by jste je možná raději neznali, pokud nechcete ztratit iluze o Sněhurce, Krásce a zvířeti nebo o elfech. U některých povídek se skutečně zasmějete, některé jsou prostě ryze tragické a od začátku je jasné, že pro Geralta neskončí dobře.

"Menší, větší, střední, všechno jedno, proporce jsou relativní, hranice nejasné. Nejsem zbožný poustevník, nečinil jsem v životě jen dobro. Mám‑li však volit mezi dvěma zly, nevolím raději vůbec."

"Tvrdíš, že není žádné menší zlo. Stojíš na rynku, na dlažbě zalité krví, sám, opuštěný, protože jsi nedokázal zvolit. Nedokázal,
ale zvolil. Nikdy nebudeš vědět, nikdy nebudeš mít jistotu, nikdy, slyšíš… Tvou odměnou bude hozený kámen, zlé slovo. Je mi tě líto."

Když jsem tyto povídky četla poprvé a byla u Zaklínače, byla jsem si jistá, že to bude jednoduchá řežba. Spousta krve a nenávisti, ale když čtete další povídky, zjistíte, že se v nich skrývájí velmi zajímavé myšlenky. A navíc hrdina, kterého prostě musíte mít rádi, ikdyž nepatří mezi vyložně kladné hrdiny. Který je tak trochu ješitný, pyšný na svou odlišnost, kterou zároveň nenávidí.

Návrat krále Návrat krále J. R. R. Tolkien

Návrat krále, stejně jako předchozí díly, je naprosto geniální. Skvělé postavy a hloubka příběhu. Jedeny z nejzamilovanějších knih vůbec.

03.09.2011 5 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Další velmi povedené dílo, ikdyž si člověk těžko oblíbí hlavní hrdiny. Je libo krutého, zahořklého a pomstichtivého Heathcliffa nebo raději rozmazlenou Kateřinu, která si s ním zahrává, jak jí velí rozmar? Přes to všechno jim člověk musí fandit a doufat, že se dají dohromady a pak už jen smutně sledovat, jak se hroutí životy nejen jejich, ale i ostatních nevinných lidí.
Celou atmosféru potom dokresluje ponuré prostředí vřesovišť, a studeného domu na Větrné Hůrce...

03.09.2011 4 z 5

Malí bohové Malí bohové Terry Pratchett

Četla jsem už několikrát a mám ke knížce rozporuplný vztah. Je skvěle napsaná, jako vždy, ale spíš mi nesedí téma :). Má skvělé části - filozofové v Efebe, kteří zpochybňují existenci bohů, mrazivé části o válce a válečných strojích. Části k zamyšlení, kdy Svatkup nechápe některé důležité rozdíly. Ale přesto je pro mě tato Zeměplocha jedna z nejtěžších.

29.04.2024 4 z 5

Stráže! Stráže! Stráže! Stráže! Terry Pratchett

Asi moje nejoblíbenější Zeměplocha.

05.04.2023 5 z 5

Zima světa Zima světa Ken Follett

I druhá kniha ze série Století se mi moc líbila. V prvním díle bylo víc politiky, víc popsaná válka a její absurdita. Tento díl popisoval zase hlavně násilí a utrpení civilního obyvatelstva během války. Hlavně řádění nacistů a komunistů. Moc knih jsem z tohoto období nečetla. Trochu se jim vyhýbám, protože mě vždy rozhodí a trochu mě děsí. Mám vztek a pocit bezmoci kvůli tomu, jak moc všechno bylo, je a může být špatně.
Kniha je psaná hezky, svižně, jednoduchým jazykem. I když je zde hodně postav, neměla jsem problém s jejich zapamatováním a zařazení. Co mě trochu mrzelo, tak bylo vynechání některých událostí, které byly důležité, ale v knize se přešli jednou větou nebo ani nebyly zmíněné.

A ještě nakonec dva úryvky:
"Kdo ti to udělal?"... "Znáš je... Říkají si komunisti místo nacisti, ale je to stejný typ lidí. Znovu tu je rok devatenáct set třiatřicet."

"... Erik byl jedním z těch neschopných lidí, kteří mají takový strach ze života, že raději žijí v nelítostném režimu pod vládou, jež nestrpí nesouhlas a nařizuje jim, co mají dělat a co si mají myslet. Byli hloupí a nebezpeční, ale byly jich spousty..."

01.04.2021 4 z 5

Porodní bába od řeky Hope Porodní bába od řeky Hope Patricia Harman

Kniha se mi docela líbila. Byly tam velmi dojemné části, ale pochybuji, že za půl roku budu vědět o co tam šlo :).

22.02.2021 3 z 5

Čas čarodějnic Čas čarodějnic Deborah Harkness

Měla jsem velký problém to dočíst. V podstatě žádný děj, hlavní hrdinka je buď protivná nebo se jí podlamují kolena, omdlévá nebo je protivná. Další díly číst nebudu.

29.09.2020 2 z 5

Tučné úterý Tučné úterý Sandra Brown

Mě se to nelíbilo. Detektivní zápletku jsem nečekala a ani tam nebyla. Co mi ale vadilo byly dialogy, které byly hrozně nepřirozené a strojené. Remy - hlavní hrdinka, byla docela fajn. Ale Basile? To byl prostě hajzl. Tři čtvrtě knihy nadává Remy do kurev nebo děvek a najednou ze stránky na stránku ji miluje? A proč? Protože má pěkný prsa, krásnej zadek a ..? No nevim, no. A proč se zamilovala ona do něho to už nepochopím vůbec... Co víc k tomu napsat? Prostě jsem nebrala logické pochody, které se tam odehrávaly. Zrádce v policejních řadách byl jasný od začátku, protože prostě stereotyp... Jestli se vám líbil námět, tak raději vyzkoušejte Hodná holka. O moc lepší. Možná to není tak akční, ale aspoň to dává smysl.

15.07.2020 2 z 5

Narrenturm Narrenturm Andrzej Sapkowski

A mě se to líbilo a hodně příjemně mě to překvapilo. Kouzla mi tam vůbec nevadí. Není jich tam tolik a knížce to dodává takovou pěknou středověkou atmosféru, kdy si představujete čarodějnice na košťatech (a dalším nářadí) slétávající se na sabaty, strašidla obcházející kolem a lidi zamykající na pentlice. Je pravda, že děj je o ničem, ale knížka se čte pěkně, rychle a svižně. Za mě rozhodně ANO :-)

04.03.2015 4 z 5

Hostina pro vrány 2 Hostina pro vrány 2 George R. R. Martin

Tuhle poslední knihu jsem z celé série četla asi nejdéle a asi nejméně (spolu s první částí Hostiny pro vrány) mě bavila. Nebyla tam většina mých oblíbených postav, Jonem Sněhem počínaje a Danny konče, a ty, které byly... No, když řeknu, že se jejich příběh neubíral směrem, který by mi vyhovoval, tak budu laskavá :-). Ale na druhou stranu je to dobře. Příběh je nepředvídatelný, v každé kapitole se stane něco zásadního a čtenář se opět opravdu nenudí.
Překlad byl už zmiňováň tolikrát, že to asi nemá cenu...
Takže pro mě: Kde proboha vázne další díl?!!

22.02.2012 4 z 5

Soumrak Soumrak Lisa Jane Smith

Trapas... Co víc o týhle knize (snad i celé sérii) říct? Snad jen to, že tam kde člověk přestává vrtět hlavou nad myšlenkovými pochody autorky se začíná královsky bavit a smát... Možná škoda, že to nebyl záměr L. J. Smith... Takže dvě hvězdičky za to, že mě to přes ohromnou ztrátu času přeci jen pobavilo a vím, čeho všeho jsou spisovatelé schopni...

04.09.2011 2 z 5