Konec světa

Konec světa https://www.databazeknih.cz/img/books/95_/9549/bmid_konec-sveta-VPd-9549.jpg 4 93 14

Věk rozvratu série

Dávní bohové keltské mytologie se vracejí, aby se znovu ujali vlády nad zemí, ze které byli před milénii vyhnáni. V jejich stopách přicházejí bytosti z legend a lidových zkazek: draci, skřeti, víly a Noční chodci. Obyvatelé vesnic a měst v různých částech Velké Británie jsou vražděni po stovkách... Pět ne zrovna nejvzornějších lidských exemplářů nazývaných Bratři a Sestry draků, aniž sami tuší proč a co to vlastně obnáší, se spojí v nebezpečné výpravě za čtyřmi magickými talismany potřebnými pro boj s temnými silami z minulosti. Čas se však zoufale krátí a na moderní svět se rychle snáší soumrak. V děsivém nástupu nového, magického věku temna lidstvu hrozí, že bude bez výjimky smeteno.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Polaris

World's End, Book One of the Age of Misrule , 1999

Hipi
15.05.2022 4 z 5

Mě to bavilo, ale svým způsobem chápu i ty, které ne. :D Hodnocení jsou holt individuální a subjektivní....Tato fantasy je toho důkazem.

LordSnape
28.10.2020 1 z 5

Ach, kdybych tak byl mladší, ale bohužel. Působilo to na mě jako klasická urban fantasy trochu líznutá mytologií, ale kdyby se to dalo aspoň dobře číst. Též mi vadily hlavní postavy a směšné dialogy mezi nimi. Některé scény mi přišly naprosto zbytečné a v podstatě nikam nevedoucí. Nakonec jsem knihu asi u sté stránky musel odložit jako nepřečtenou, protože prostě nemá cenu se trápit tady, když můžu mít to stejné nebo velmi podobné v mnohem lepším podání a čtenářsky přívětivější.

denniys
14.02.2020 4 z 5

Moc jsem se na tuto knihu těšila, zbožňuji prolínání fantasy světa s moderní dobou, ale tady bylo těch fantasy prvků nějak pomálu..stejně tak jsem očekávala více postapo...trvalo hodně dlouho, než se mi podařilo se začíst..příběh je slušný a může ještě hodně překvapit, ale na plný počet první díl za mě není...

B4LU
29.11.2018 4 z 5

Pamatuju si, že jsem knihu už přečetl jednou, někdy snad před deseti lety, kdy jsem si ji pořídil spolu se zbytkem série. Mé důvody tehdy plně odpovídaly mému věku - líbila se mi obálka knihy. Mé dojmy ovšem zůstaly jen takové mlhavé a k dalším dílům jsem se pak ani nedostal, tak jsem se to po letech rozhodl napravit.
Není to přímo špatné, četlo se to bez nesnází, a ta základní myšlenka, že se navrací mýtický věk, aby nahradil ten dnešní technologický, se mi velmi líbí. Přesto se nemůžu ubránit dojmu, že kniha měla výrazně vyšší potenciál, než nakonec poskytuje. To prolínání obou světů je takové nemastné neslané a nekonzistentní - hrdinové v jeden okamžik utíkají před hordou nestvůr a o chvíli později shánějí hudbu do autorádia, jako by se nechumelilo.
Pak je tu navíc problém, který neodpouštím nikomu a ničemu - hlavní hrdinové se často chovají jako úplní kreténi. "Pobíhá tu kolem spousta vražedných bestií? To nevadí, jít to prozkoumat sám na vlastní pěst je určitě skvělý nápad!"
Četlo se to ale opravdu dobře. Ten námět mě bavil. I proto strhávám jen jednu hvězdu a plynule přecházím na další díl.

tetrisek77
21.06.2018 2 z 5

Za mě bohužel ne. Fantasy odehrávající se ve 21. století je zajímavý nápad. Trochu mi vadí, že děj není ničím zajímavý, jedná se o klasiku ve stylu "pár obyčejných lidí zachrání svět". Ale co mi opravdu vadí, jsou postavy. Ne, že by byly vykreslené špatně nebo snad ploše, ba naopak, postavy jsou popsány tak, aby člověk opravdu věděl, jaké jsou. Bohužel se ale ve většině případů chovají naprosto nevhodně, nelogicky (a to jako fakt hodně), nesympaticky a ještě k tomu všemu naprosto protivně (Ruth je snad ve výsledku ještě horší než neustále trapně urýpaná Laura). Ani k jedné postavě jsem si nebyla schopna vybudovat vztah, ani jedné z nich nefandím. Myslím si, že je to dobrá knížka pro mladší nebo ne tak zkušené čtenáře, kteří nemají vysoké nároky. Pro mě je tohle po přečtení velké spousty dalších knih (převážně žánru fantasy), opravdu velmi slabé. Škoda.

Ben Nevis
09.03.2016 4 z 5

Ze začátku mi to přišlo nic moc, ale nakonec jsem se začetla a začalo mě to bavit. K dokonalosti knize chybí víc originality a přebývá fantasy klišé. Hrdinové jsou sice občas antihrdinové, což je zábavné, ale stále jsou to vyvolení. Kým? Proč zrovna oni? Příběh je sice nezvyklý (návrat magie do moderní doby), ale pořád se drží ve schématu zachraňování světa. Navíc "svět" je pouze Velká Británie.
Na jednu stranu jsou tam profláklé artušovské legendy, Stonehenge apod., na druhou stranu se to hemží vcelku neznámými nadpřirozenými bytostmi.

V rámci duality si přečtu ještě druhý díl, ale víc tomu asi nedám.

Enxinka
22.12.2014 5 z 5

Velice čtivé. Mohu jen doporučit :)

RaptoR
04.05.2013 4 z 5

Dlouho jsem se na tuto knihu těšil - a nebyl jsem zklamán. Vyprávění s lyrickými prvky sice občas skřípe a občas stojí, ale celkově se nedá říci, že by to byla nuda. S přimhouřením očí tak dám čtyři hvězdy. Přece jen je to začátek trilogie a konec byl vynikající. Jen doufám, že v dalším díle se vyhneme všem těm průpovídkám, jak ti naši "hrdinové" vlastně žádní hrdinové nejsou...

Nerissa
15.10.2011 2 z 5

Když jsem četla všechny ty nadšené komentáře, tak jsem se opravdu nemohla dočkat, až se do knihy pustím, ale bohužel mě velmi zklamala. Uznávám, že nápad byl celkem dobrý, ale nelíbil se mi styl psaní, nelíbili se mi "hrdinové" a ze všeho nejvíc se mi nelíbily dialogy. Většinou hloupé a stále dokola opakující to a samé, jak nikdo nechápe, co se to děje a proč se to děje zrovna jim, a ten kdo něco věděl, tak to nikomu nechtěl říct.
Navíc mě opravdu rozčilovalo, že hrdinové se chystají zachránit svět, vědí že po soumraku, jim hrozí největší nebezpečí a ono je nenapadne nic lepšího než se ožrat a potulovat se venku, jako by byli na výletě. Pak se jen diví, cože se jim to zase proboha stalo a proč se jim to stalo.
Takhle kniha vážně nebude patřit mezi mé nejoblíbenější a pochybuju, že bych se donutila ji kdy znovu přečíst. Ne, vážně se mi nelíbila. Pro mě neměla žádnou hloubku. Nic co by mě donutilo se zamyslet, fandit hrdinům, aby přežili (naopak, už v polovině jsem doufala, že všichni umřou a bude klid)...

Neo1tex
01.10.2011 4 z 5

Vynikající kniha. Po dlouhé době zase příjemné fantasy, ve kterém se neustále něco děje... Velmi doporučuji všem milovníkům žánru.

vic11
24.08.2011 5 z 5

Mohu se jen připojit k vřelému doporučení knihy, velice zdařilé fantasy.

Prochy38
27.01.2011 5 z 5

Moje rozhodně nejoblíbenější fantasy kniha. Nebo možná i nej série! Nehrdinští hrdinové, poutavé vyprávění. Paráda! Když jsem to četl, věřil jsem, že se snad i někdy setkám s filmovou verzí. Když už ale člověk přečte takových knih víc a některé už zfilmovány jsou, uvědomí si, že by to možná až tak dobrý napad nebyl.... Moje jasná top10 kniha.

pet-kyval
30.11.-0001 5 z 5

[016/10] V dnešní fantasy literatuře se opravdu velmi těžko hledá kvalitní dílo, ale Mark Chadbourn nám dokazuje, že i ve světě oblbnutém dětskými žvásty se dá vyprodukovat skvělé počtení pro dospělé. Žádné cukrbliky a veselé barvičky, ale pěkná dark atmosféra, rajská bez knedlíků kam se podíváte a špína i tam, kde jste ji na sobě ještě neviděli a snad ani neuvidíte. Zkrátka, zapomeňte na vodovod a hygienické prostředky, protože tohle je spíš svět pro morovou epidemii než líbánky za západu slunce. Ovšem i tak to není žádný horor a i tu všudypřítomnou temnotu občas prosvětlí hvězdičky.

(223) ,,Dělal jsem všechno proto, aby mi to nezanechalo jizvu i na duši, ale bylo to těžké. Snažím si říkat, že na světě je už tak dost nenávisti, abych k ní ještě přidával."

Je sice fakt, že poprvé jsem 'Věk rozvratu' četla někdy... no, vlastně v roce prvního/posledního vydání, což už je nějaký ten pátek (i když ne zrovna pro pamětníky), ale i tak jsem si příběh užila skvěle. Rozpomenula jsem se na to, co už jsem zapoměla a uvtrdila se v tom, co jsem si ještě pamatovala. Některé pasáže jsem četla s opětovným úžasem a jiné prožívala s pocitem důvěrné známosti. Byl to takový můj malý návrat do dob škol v přírodě a nočního čtení s baterkou pod peřinou.

(146) ,,Myslíte, že lidé umírají pro nějaký důvod?"
Pokrčil rameny. ,,Já nevím..."
,,Ano, ale co si myslíte?"
,,Rád bych si to myslel, ale pochopit to není vždycky snadné." Dospělá úroveň jejich rozhovoru ho překvapila a trochu ho znepokojovala. ,,Tohle je těžké téma pro někoho ve tvém věku."
,,To, že je někdo mladý, neznamená, že si musí plnit hlavu pitominami," odpověděla ostře. ,,I když se mi líbí i hodně pitomin. Ale ráda myslím i na jiné věci."

Nejsem ten druh čtenáře, který je ochoten knihy číst i několikrát, ale 'Věk rozvratu' je opravdu sérií jedinečnou a bez debat by si měla zasloužit umístění ve výšinách tohoto žánru. Už jen kvůli té originalitě, skvělým a velmi proměnlivým charakterům, scénám určeným pouze pro dospělé a vůbec světu který si vlastně nehraje na dětské čáry-máry, ale na opravdu krutou "realitu". Mám sice ráda i ty fiktivní světy bez reálného podkladu, ale z čistě psychologického hlediska to nemůže mít nikdy takový efekt jako děj, který by se mohl odehrávat v sousední obci a nebo domě.

(231) ,,Víte, náboženství je nebezpečná věc. Pro silné lidi je to jenom učení, vodítko, pár zásad, které vás udrží na dobré cestě. Ale slabí lide se jím nechávají pohltit. V jejich nitru je tak málo toho, čemu by důvěřovali, a tak mu dovolují, aby je řídilo jako nějaký ďábel, co jim sedí na zádech, poslušně dělají, co jim našeptává, dokonce i když je to očividně špatné. Což je vážně ironie. Je to pro ně prvotřídní droga a mělo by se s nimi zacházet jako se závisláky, podrobit je léčbě nějakým náboženským matadorem."

Borynka
30.11.-0001 5 z 5

Velice se mi líbila.Hltala jsem stránku za stránkou.vřele doporučuji. :)