NemmamSlov NemmamSlov komentáře u knih

Démoni jsou věční Démoni jsou věční Petr Heteša

" Samostatný presun na Zem, myslím teraz transport vesmírom alebo čím to vlastne, sa im podaril výborne. Ale to bolo to jediné, čo sa podarilo. Behom prvej polhodiny opätovného pobytu na najkrajšej planéte v Slnečnej sústavy som stačil zistiť, že nie som v Baltimore, ale na úplne inom kontinente, v nejakom zadku s názvom České Budejovice, ktorý sa nachádza v Európskej únii."

Od Hetešu som zvyknutý skôr na svet tvrdého kyberpunku. Väčšinu čo som zatial od neho čítal sa odohrávalo v kyber priestore alebo vo vyspelej budúcnosti.

Démoni jsou věční je trošku iná kniha. Príbeh sa odohráva v našej prítomnosti a Heteša sa nebál tento krát prizvať démonov. Páčilo sa mi ako ich autor zobrazil, hlavne pobavili dialógy medzi hrdinom a samotným svetom démonov. Poistku som odhalil samozrejme už na začiatku knihy, ale to neuškodilo aspoň sa človek tešil ako to vlastne dopadne. Trošku mi možno vadil prehnaný happy end, ale nakoniec som sa s tým zmieril. Určite odporúčam knihomolom, ktorý hľadajú oddychové čítanie.

17.11.2021 5 z 5

Amanda Amanda Kristýna Sněgoňová

Zhluboka jsem se nadech. „Tak jo. Jak zní plán?“
„Blbě?“ hádal Giuseppe ve sluchátku.
„Rychle dovnitř, rychle ven,“ mrkl na mě Rus.
„Jako všechny moje plány.“

Mne sa to páčilo. Čakal som oddychovku a túsom dostal. Pani Sněgoňová dokázala naviazať na Kotletov Thümmel a humorom sa nešetrilo ani tento krát. Menej priestoru dostala humanoidná jašterka Aga, do príbehu sa zapája až na konci. Autorka sa dokonca zamerala na jednú planétu, takže cestovanie nekonečným vesmírom sa v tejto časti nekoná, ale príbehu to neublíži. Milím prekvapením bola aj Amanda, páči sa mi, že to ide multikultúrnym smerom.

04.06.2021 5 z 5

Koniáš & Bakly - Mrtví muži Koniáš & Bakly - Mrtví muži Miroslav Žamboch

Koniáš a Bakly opäť spolu. Príbeh dosť nadväzuje na knihu Hledáni smrti a knihu V objetí smrti. Tento krát dostáva oveľa viac priestoru Koniáš.

Kniha má v sebe dva príbehy jeden Koniáša a druhý Baklyho. Ktorý je lepší? Mne viac sadol ten Baklyho príbeh. Bakly ma za úlohu previesť veľké množstvo artefaktov, ktoré sa snaží získať cisár, a na jeho získanie cisár a Varatchi použije najlepšiu gardu, ktorou disponujú. Bakly potvrdzuje svoje kvality a znova tu nechýba kopu krvi a odseknutých končatín. Bitky sa odohrávajú na vode, čo je celkom zaujímavé prostredie.

Koniášov príbeh je o niečo menej zaujímavý, no o moc nezaostáva. Koniáš ako nový barón potrebuje potvrdiť staré spojenectvá. Varatchi má ale iné plány. Chce Koniáša, ako najväčšiu hrozbu cisárstva, odstrániť. V tom sa mu bohužial nedarí a to hlavne vďaka Zuzane a Baklymu. Koniáš pri ceste po vlasti napadnú Varatchiho muži a uniká do hôr, kde proti ním uniká a vedie partizánku vojnu. Veľa mu napomáha zvláštny kraj plný mágie.

Nesmiem zabudnúť na novú postavu, ktorá sa tu objavila okrajovo a to je Molak. Je to hladač vzácnych artefaktov a narazil rovno na zlatú baňu magických predmetov, ktoré môžu nakloniť misky váh.

Strašne sa teším na pokračovanie. Žamboch ma dokonale vytvorené zázemie, na nové príbehy.

11.01.2024 5 z 5

Do pekla a zpět Do pekla a zpět Jakub Hoza

" Světlo nebolo nic moc, ale stejně jsem měl pocit, že po tom upozornění nabrala odstín do zelena. To bylo dobře, orkové jsou drsní."

Jakub Honza znovu napísal dobrí príbech. Naposledy som od neho čítal Jako sama smrt, čo mi najviac vyhovoval jeho štýl písania a to sa nezmenilo ani v tejto knihe, aj keď ide o úplne odlišný príbeh.

Tento krát je hlavný hrdina Strašák, ktorý je člen tajnej vojenskej jednotky na zvláštne operácie. Zem sa tak trochu pokrivila a Češi sa stávajú dosť veľkou mocnosťou EU. Väzenia už nie sú budovy plné väzňou, ale oplotené územia kde si odpikávajú svoj trest, no viac menej bez zákonov. Strašák musí vstúpiť do jedného z týchto väzení a zachrániť agentku v utajení, no prostredie plné zločoncov a kanibalov nie je miesto jednoduché na prežitie. Autor vykresluje hrdinu ako bezchybného vojaka, čo aj väčšinou tak je. Strašak väčšinou spraví tak sa mu aj podarí, ale menej nečakaných zvratov autor nahradzuje vynikajúcim prostredím. Chýbal tam možno väčší záporák, ktorý by konkuroval hrdinovi, ale autor má v obľube jednoduché cesty a čo najmenej zápletok.

21.08.2023 5 z 5

Naša nemoc Naša nemoc Timothy Snyder

"Myšlienka, že komerčné zdravotníctvo je efektívne, je groteskná už v prostých ekonomických pojmoch. Je smiešne tvrdiť, že náš súčasný systém je nákladovo efektívny. Za zdravotnú starostlivosť platíme oveľa viac než ľudia v porovnateľných krajinách a dostávame za to oveľa menej. Chyby vo verejnom zdravotníctve stoja daňových poplatníkov bilióny dolárov a ničia celú ekonomiku."

Autor sa ocitol v nepríjemnej situácii, kde musel bojovať o svoj život a preto sa môže zdať, že kniha je písana trochu rozhorčene, ale Timothy opísal presne skorumpované americké zdravotníctvo.

Vďaka svojej chorobe sa ocitol v nemocniciach v Nemecku, Rakúsku a USA. Vďaka tomu mohol opísať ako funguje zdravotníctvo v EU a ako funguje v Amerike. Je smutné, že v tak vyspelej krajine zdravotníctvo zlyháva. Autor píše veľa aj o Trumpovej politike a hlavne o nezvládnutej koronavírusovej epidémie. Porovnáva americké a európske zdravotníctvo, starostlivosť o pacienta, materské dovolenky, či iné výhody európskych štátov. Samozrejme nie všade to tak funguje ako v Rakúsku, či Nemecku. Slovenské zdravotníctvo na tom nie je tiež zrovna najlepšie, ale stále máme aspoň funkčný systém, čo sa o amerike nedá povedať.

27.05.2023 4 z 5

Svůj svět si musíme zasloužit Svůj svět si musíme zasloužit Miroslav Žamboch

Je to už nejaký čas, čo som čítal príbeh zo série JFK, a keďže som zbadal na obzore novú časť, rozhodol som sa dohnať nejaké resty a prečítať si konečne aj túto antológiu poviedok. Najlepšie poviedky boli od Jána Hlávku, ostatné si držali priemernú kvalitu, žiadna z nich nesklamala.

Příliš mnoho lilií (3*)
Poviedka od Jiřího W. Procházku. Stretávame sa tu skoro so všetkými hlavnými postavami, teda o ktorých vieme, že sú nažive. John sa stretáva na cintoríne so svojim otcom, no príde nečakaná návšteva X-Hawka. Poviedka ma dobrý štýl a nechýba humor.

Žiješ jenom jednou (5*)
Poviedka od Jána Hlávku.
Od autora som snáď zlé dielo ani nečítal. Výborne napísaný príbeh upírov a mágie, kde vystupuje upír Noel Dwaken, ktorý pracuje pre agentúru. Za úlohu má ochrániť výnimočné12 ročné dievča. Chcelo by to dlhší príbeh.

Hawkův vzkaz (3*)
Poviedka od Ondřeja Neffa.
Krátky príbeh pripomínajúci Dr. Strangea. Pokrútená realita a dvojník J.F.Kovářa. Zvláštne na tom je, že sa mali zabiť navzájom.

Taková malá mise (4*)
Poviedka od Vlada Ríšu.
Nadmieru spokojný. Dobrodružná missia postaršieho agenta Štěpánka. Je vyslaný zachrániť Dutchtoma, aby sa nenarušila rovnováha sveta. Celkom zaujímavý príbeh strelného prachu a divokej džungle.

Navěky (3*)
Poviedka od Karoliny Francovej.
Pokračovanie knižky Věk mloků. Je to príbeh Nikity a X-Hawka. Nikita sa vracia s X-Hawkom s planéty mlokov a zanechávajú tam Kovářa. Dozvedáme sa tu viac o zvláštnych schopnostiach Nikity.

Komando (3*)
Poviedka od Tomáša Bartoša.
Príbeh na štýl Ironmana. Skupina vojakov a vedcou majú za úlohu vyriešiť nevysvetlitelné javy v jednom paralelnom svete. Oblečený sú do super technologicky vyspelých oblekov. Poviedka má svoje chyby, hlavne čo sa týka oblekov, autor si vo veľa beciach protirečí. Poviedka je na štýl Turbuletného vesmíru.

Tichá noc, svatá noc (3*)
Poviedka od Františky Vrbenskej.
Neviem nejak mi nesadla. Asi sa najviac drží pri zemi. Nie je ani moc sci-fi ani moc fantasy, ale prostredie ma vôbec nenadchlo.

Kočičárna (5*)
Poviedka od Jána Hlávku.
Druhý príspevok v tejto antológii od tohto autora a znova nesklamala. Dobre sa to čítalo. Svet kde mačky dokážu komunikovať s ľuďmi. Agentúra sa v tomto svete snaží chytiť mocného démona Astsrotha.

Ustoupit není kam, za námi je Moskva (4*)
Poviedka Miroslava Žambocha.
Celkom sa mi to páčilo. John je v alternatívnom svete, kde prebieha 2. svetová vojna, konkrétne v ZSSR, kde sa Nemci snažia dobiť Moskvu. John pomáha obráncom vzdorovať nemeckým jednotkám, aby to dopadlo ako v jeho svete.

23.04.2023 3 z 5

Revoluce Revoluce František Kotleta (p)

Ako dieťa som veril, že keď si stúpim o polnoci pred zrkadlo a poviem: „Božena Nemcová,“ objaví sa démonická sucuba, ktorá napísala najhoršiu vec v dejinách českej literatúry s názvom Babička, a zožerie mi dušu. Teraz to vyzeralo, že keď poviem nahlas slovo „televízia“, objaví sa reportérka Divišová.

Už je to nejaký piatok, čo som čítal jednotku a pravdupovdiac som si nevedel vybaviť, o čom to vlastne bolo, ale dvojka vás rýchlo dostane späť do obrazu a ako náhle vás vcucne do sveta Undergroundu, tak si človek začne hneď spomínať.

Od konca jednotky prejde pre detektíva Petra Vachtena určitý čas, a pre komplikácie, ktoré spôsobil sa musí schovávať. Avšak, nie dlho. Veľké korporácie potrebuju opäť jeho pomoc, tak to okamžite bere, nie zrovna pre to, že je to skvelý job, ale preto lebo má už pokrk prežívania v najnižšej vrstve Prahy. Samozrejme nechýba kopu humoru, kvantum streliva, pričom vystrekne nejaký ten cákanec krvi, a hlavne som rád, že sa konečne dostaneme aj mimo Prahu. Dúfam, že to Kotleta s týmto svetom ešte nevzdal a prinesie 3. pokračovanie.

09.11.2021 4 z 5

Až budou viset Až budou viset Joe Abercrombie

"Člověk ztracený v poušti musí vzít zavděk vodou, která se nabízí..."

Nebudem klamať. Abercrombie sa mi dostal pod kožu. Už pri prvej časti som príbeh chválil, kde autor skvele zvládol prácu s postavami. V druhej časti sa dozvedáme viac o tomto svete, intrigy siahajú hlbšie ako človek očakával a konečne niečo viac o histórii tohto sveta. Príbeh ma tri dejové línie:

1. Glokta a jeho inkviziční pomocníci. Je vyslaný aby bránil prístavné mesto Dagoska. Najprv má nájsť vraha jeho predchodcu, ale dostane nečakanú úlohu a to je odraziť útok Gurchov. V tejto časti sa odkrývajú hlavne politické intrigy. Sám Glokta sa dostáva do nepríjemnej situácie medzi dvoma mlynskými kameňmi. Inkvizítor ukazuje viac svoje pozitívne vlastnosti, čo je prekvapujúce na člena inkvizície.

2. Major West, maršál Burr, princ Ladisla a pätica Severanov Psí čumák, Čierny Dow, Trojstrom, Tull a Mračňák. Na Severe sa odohráva vojna proti Bethodovi. West stále ostáva mojim favoritom, aj keď nie je bezchybný. Bolo mi ho trochu ľúto, lebo mal asi zatial najťachšiu úlohu v tejto knihe a to strážiť rozmaznaného princa Ladisla, kvôli ktorému bolo vojsko maršála Burra oslabené. Severania sa pridajú ku kráľovskému vojsku a pomáha po prvej bitke šťastlivcom, ktorý prežili. West si nakoniec vydobije rešpekt, aj keď vďaka jeho nie moc príjemnej vlastnosti.

3. Čarodej Bayaz, šlachtic Jezal Luther, assassinka Ferro, učedník Quai a legenda Logen Devítiprsťák. Bayaz tu hlavne prezrádza minulosť tohto sveta, prečo vznikla vojna na Severe, prečo Gurchovia útočia na kráľovstvo, o jeho učiteloch, prvej a druhej láske a že aj slávny čarodej ako on robí chyby. Celá skupina moc Bayazovi neverí a preto vznikajú aj v tejto karavane škriepky, ale ako sa už vo väčšina prípadoch stalo, spoločný nepriateľ vás spojí, hlavne keď je ten nepriateľ v číselnej prevahe. Táto časť má najlepší záver a preto sa teším na pokračovanie.

15.03.2021 5 z 5

Na konci vesmíru Na konci vesmíru Kristýna Sněgoňová

"Zhan-dangových príbuzných už som mal po krk a jedine , čo sme potrebovali, bola teta, ktorá si rezervuje naše vlasy na nové záclony."

Tak autorka opäť prekonala moje očakávania. Légia si neustále drží svoju kvalitu a nehanbím sa povedať, že toto dielo je jedno z najlepších. Sněgoňová ma talen a tento príbeh mal doslova hororové prvky. Prvá časť knihy bola uvolnená, cestovali vesmírom, kde si spravili zastávku na morskej planéte. Tam sa dozvedeli o komikse, ktorý doslova pripomínal ich príbehy. Je tu typická humorná scéna, rozvýjajú sa tu vzťahy medzi posádkou a trochu nás pripravujú na druhú polovicu knihy.

To už bola iná káva. Ako náhle pristáli na súradniciach, tak to nabralo rýchli spád. Autorka veľa čerpala z Hviezdnej brány, bolo to dosť cítiť, no tu sa náš príbeh rozbieha. Ako náhle Fifinka skočí do portálu tak sa spúšťa sled udalosti, ktoré na seba nenechajú čakať. Stretávame sa tu z novou rasou, ktorá mi trochu pripomínala Predátorov. Každá postava dostáva svoj priestor, takže je sa na čo tešiť. Odporúčam prečítať.

28.01.2024 5 z 5

Den Vosáka Den Vosáka Michael Starling (p)

„Hrivoboji, nedáte si taky rýži?“ zakřičel na něj Bouček.
„J*bem ryžu, súdruh nadporučík,“ zahulákal desátnik, „ryža k raňajkám, ryža k obedu, ryža k večeri. Ryža k olovrantu. Za celú kampaň som zjedol toľko ryže, až sa z toho posererem.“

Vosák je opäť kniha, ktorú ľudia buď ospevujú, alebo utápajú. Osobne pre mňa čítanie za 3 hviezdy.

Kniha sa skladá z mnoho krátkych poviedok a z jedného dlhšieho príbehu. Nemám rád poviedky na 2 strany takže ich hodnotiť nebudem. No najdlhšia z nich sa odohráva počas kórejskej vojny, kde proti sebe stojí komunistický sever a demokrarický juh. Pri tomto konflikte samozrejme nesmie chýbať ani Vosák a jeho partia. Nedobrovolne spolupracujú s rusmi. Ako vojnový zločinci nemali veľa možností tak prijali ponuku učiť severokórejcov lietať. Je tu hodne odborných výrazov stíhačiek a zbraní, pričom som sa trochu strácal, ale príbeh bol dobrý, plný čierneho humoru.

Od autora skôr odporúčam knihu Škřetí spár.

26.09.2023 3 z 5

Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva Lewis Dartnell

"Sme detmi platňovej tektoniky. Niektoré z najväčších miest dneška ležia na tektonických zlomoch a mnohé z raných civilizácií vznikli pozdĺž okrajov platní, ktoré tvoria zemskú kôru. Ešte zásadnejšie je, že tektonické procesy vo východnej Afrike boli kľúčové pre evolúciu homininov a vznik nášho mimoriadne inteligentného a prispôsobivého druhu."

Nikdy som sa extra nezaujímal o geológiu, vývoj ľudstva, či prehistorické obdobie, ale musím uznať, že všetky zložky sa podarili autorovi podať dokonale jednoducho a zrozumiteľne.

Kniha je o tom ako sa ľudstvo vyvýjalo, a hlavne ako dokáže využiť dary zeme, čo sú ropa, uhlie, kovy, ale aj pôdu na pestovanie potravy a mnoho ďaľšieho. Obsahuje veľa zaujímavostí, ktoré sa ľudstvo naučilo využívať ako sú morské vetry a prúdy po moriach.Opisuje ako všetky prvky vznikli počas vývoja a posunov kontinentov a celkového pôsobenie atmosféry určitých dôb Zeme. V knihe sa nájde veľa prekvapení a hodnotím ju ako jednu z najlepších vydaných diel edície Civilizácia.

21.08.2023 5 z 5

Evakuace Evakuace Marko Kloos

"Ve vši vážnosti přisahám a prohlašuji, že budu věrně sloužit Severoamerickému spoločenství a statečně bránit jeho zákony a svobodu jeho občanů."

Mám rád sci-fi, v ktorom sa cestuje naprieč vesmírom a celý príbeh je obklopený mariňáckym nádychom. Kloosove knihy mi strašne pripomínajú príbehy Roberta Fabiana. No v príbehoch Prvej linie sa nepoužíva toľko vojenskej terminológie, čo sa nedá povedať o knihách Fabiana, kde si autor neustále musel čítať príspevky pod čiarou.

V príbehu Evakuace Marko Kloos zachádza ešte ďalej ako vo svojej prvej časti. Kniha obsahuje časti boja s nebezpečnou mimozemskou rasou, ktorá sje veľká ako dvojposchodový rodinný dom. Potom nás autor zoznamuje s planétou Zem, kde spoznávame lepšie život na planéte a zisťujeme, že politická situácia nie je moc dobre naladená. Aby nebolo málo náš hrdina Andrew musí bojovať aj proti vlastným ľuďom. Kniha toho skrýva strašne veľa a preto sa čitateľ nenudí. Smelo odporúčam ľuďom, čo majú radi vesmírne vojny a military príbehy. Teším sa na 3. diel.

25.12.2022 5 z 5

Predátoři Predátoři Miroslav Žamboch

Žamboch je prevažne známy príbehmi Baklyho a Koniáša a málo ľudí tuší, že sa autor púšťa aj do písania o cestovaní v čase. Predátoři sú práve o tom. Hlavný hrdina mi síce nesadol, no samotný príbeh bol podaný zaujímavo. Expedícia sa vybrala do minulosti a to zrovna do doby dinosaurov. Žamboch výborne spracoval kolóniu dinosaurov, hlavne ich zvláštne schopnosti, v čom vynikali hlavne raptory. Raptory sa považujú za najinteligentnejšie plazy tejto doby a autor to využil. Jediné negatívum je pokračovanie, ktoré Miroslav Žamboch avizoval na konci knihy, no doteraz nič nevyšlo, čo je škoda.

20.08.2022 5 z 5

Poslední kontinent Poslední kontinent Terry Pratchett

"Dôležité bolo sa rozhodnúť, zachovať kľud a možno myslieť na pekné veci ako modré nebo a mačiatka. A najlepšie na tie, ktoré sa nebudú musieť utopiť."

Znovu sa vraciame k Mrakoplašovi a jeho truhlici s obrovským množstvom nôh. Mrakoplaš sa snaží celý čas vyhýbať smrti a problémom, čo ho núti navštíviť každý kút Zeměplochy, aj taký, ktorý bohovia ešte celkom nestvorili, alebo svety ktoré sa nachádzajú v iných dimenziach.

Tento krát sa nachádzame vo svete, ktorý je podobný Austrálii, no nie je to Austrália, ako podotýka autor na začiatku. Stretávame sa tu z bohom, ktorý tvorí svety a nosí celý vesmír vo vreci. Dozvedáme sa ako vznikol vtakopysk, čo majú na svedomí mágovia univerzity.

Príbeh je dobrý, no úseky z mágmi univerzity trošku nudili. Bolo tam kopu humoru, no kniha nemala nejaký vyšší zmysel. U Pratchettových knihách je človek zvyknutý na hlbokú myšlienku, ktorá sa schováva za kopou humoru, no tu som ju nenašiel, preto bolo ťažké knihu čítať v kuse a často som ju odkladal. U Pratchetta sa mi to stáva zriedkavo.

Pre mňa bola táto kniha povinnosť, keďže som fanúšikom Terryho, ale určite neodporúčam ako začiatok pre nováčikov. Ak by som mohol niečo odporúčiť pre tých čo sa len chystajú vstúpiť do sveta Zeměplochy, tak pre dievčatá sú to určite príbehy čarodejok ako Bábi Zápotočná a pre chlapcov by som určite odporúčal kapitána Elánia a jeho hliadku.

10.05.2022 3 z 5

Mise na planetě Mise na planetě Michael Mammay

"I kdybych nenašel někoho, s kým bych si popovídal, mohl jsem si aspoň zaplnit žaludek. Ukázal jsem na jeden ze dvou možných předkrmů, na ten, který tolik nevypadal jako šedý kus připáleného exkrementu."

Carl Butler má neľahkú úlohu a to nájsť nezvestného vojaka, ktorý je synom vysoko postaveného radného. Butler musí odcestovať na neznámu planétu, ktorá je obývaná mimozemským životom, ktorý sa rýchlo učí a pozemské technológie sú používané proti ich tvorcom.

Je to celkom chytlavé čítanie, nie je tam veľa vojenskej terminológie, aj keď autor osobne slúžil ako vojak. Trošku sa to môže zo začiatku zdať nudné, no treba to pretrpieť, záver určite stojí za to. Dúfam, že sa do češtiny preložia aj ďaľšie časti.

19.03.2022 4 z 5

Pôvod Pôvod Dan Brown

"Je jasné, že kresťanstvo môže prežíť v nadchádzajúcej ére vedy jediným spôsobom. Musí prestať s odmietaním vedeckých objavov. Musí sa stať duchovným partnerom vedy, využívať ohromnú skúsenosť - tisícročia filozofie, osobného bádania, meditácie, sebaskúmania - ako pomoc, aby si ľudstvo vytvorilo morálny rámec a zabezpečilo, že prichádzajúce technológie nás zjednotia, osvietia a pozdvihnú....a nie že nás zničia."

Príbehy Roberta Langdona zbožňujem. Profesor sa tento krát ocitá v Španielsku. Spisovateľ tu opisuje krásy Bilbaa, Barcelony, Madridu a jeho okolia. Zameriava sa tu hlavne na moderné umenie a dokonca experimentuje s umelou inteligenciou. Hlavný hrdina sa opäť dostáva do sporu s cirkvov, aj keď si myslím, že sa autor oproti ostatným knihám dosť šetril, a dokonca by som povedal, že samotným náboženstvom neopovrhuje. Fanúšikovia konšpiračných teorií a ateisti si nájdu svoje.

26.04.2020 4 z 5

Berserk 1 Berserk 1 Kentaró Miura

"Keď nemáš možnosť žiť podľa vlastných predstáv, je nakoniec lepšie umrieť."

Berserker je taký barbar Conan. Svet plný násilia, démonických stvorení a smrti. Je to tmený príbeh, kde bohužial umierajú aj kladné postavy. Jediné čo mi vadilo bola ta víla. Pripadala mi trochu otravná, ale naopak by sa dej posúval strašne pomaly.
Komiksy kupujem veľmi málo a aj Berserker sa ku mne dostal len vďaka Pevnosti, ale určite si ďaľšie časti vyhľadám.

02.09.2022 5 z 5

Planeta Země: Kruté místo k žití Planeta Země: Kruté místo k žití Andor Šándor

"Deti dostanú na hranie počítač a nikto im nepovie, že virtuálny svet je prinajmenšiom tak nebezpečný ako ten skutočný. Ľudia už niekedy spolu prestávajú rozprávať a uzatvárajú sa v bublinách svojich chytrích telefónov..."

Proruský, či proamerický? O tomto kniha vôbec nie je. Mám pána Šándora rád, sledujem ho aj v televízii, keď sa vyjadruje k aktuálnej situácii na Ukrajine. Páči sa mi jeho neutrálny výklad k určitým veciam, aj keď knihy od Tima Marshalla mám radšej.

Snaží sa ku každej veľmoci popisovať veci, čo sú kladné a aj záporné, a je jedno či sa jedná o Čínu, USA, Rusko, alebo EÚ. Čerpá veľa z histórie, čo je najväčší dôsledok všetkých konfliktov. Pre tých čo sa zaujímajú o svetovú politiku, určite skvelé doplnkové čítanie.

11.04.2022 5 z 5

Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dark Web: Sex, drogy a bitcoiny Dominik Stroukal

"Dark Web nestojí vždy na nelegálnej strane. Veľká časť tejto knihy sa venuje predstavovaniu naprosto legitímnych a legálnych vecí, ktoré Dark Web a jeho nástroje umožňujú a my chceme, aby existovali. Chceme, aby novinári mohli anonymne dostávať dôležité informácie, chceme, aby ľudia v oblastiach zeme s tuhým režímom a cenzúrov mali prístup k informáciam, a chceme taktiež, aby sa mohli tímto režímom aktívne brániť."
(Dominik Stroukal)

Keď sa spomenie Dark Web, väčšinou z nás si predstaví niečo nelegálne, ako predaj drog, predaj zbraní, nájomné vraždy, únosy, či pornografia. Autor sa snaží čitateľovi hlavne ukázať sveté stránky tohto Webu. Je pravda, že si tam človek ľahko zoženie drogy, ktoré vám dokonca donesie pošta rovno domov do schránky, ale s ostatnými prvkami je to o trochu ťachšie. Prečo? Pretože ak si človek objedná zbraň, vraždu, či únos, tak je viac než 99% úspešnosť, že bude objednávateľ okradnutý o jeho úspory. Samozrejme Dark Web pomáha šíriť detskú pornografiu, pri čítaní niektorých článkov som bol v šoku, ale zároveň si treba uvedomiť, že veľa uživateľov Dark Webu túto vec nepodporuje a veľa hackerov pomáha týchto ľudí odhalovať. V článkoch sa dokonca dozvedáme ako bol Dark Web nápomocný polícii pri únosoch, či iných nelegálnych činostiach.

Každá vec má svoje kladné a záporne stránky, výnimkou nie je ani Dark Web a vďaka Stroukalovi som sa oboznámil hlavne s pozitívnou stránkou tohto webu, ako navštíviť tento Web a hlavne ako ho využiť na konanie dobra. Dark Web nám dáva viac súkromia, ako bežný internet, komplikuje život rôznym skupinám, ktoré sa vás snažia sledovať, možno o tom dokonca ani neviete, ale už samotné reklamy sú stavané tak, aby vám hádzalo do ponuky práve to čo ste naposledy hľadali na internete. Čitateľ o článkoch si môže rôzne veci vyhľadať, keďže autor na konci každej kapitoly necháva odkazy na rôzne internetové stránky. Mrzí ma, že sa toľko nevenuje kryptomenám. V dnešnej dobe je to pravdepodbne budúcnosť, čo sa týka internetového obchodu.

27.05.2021 5 z 5

Než pravda vyjde najevo Než pravda vyjde najevo Tošikazu Kawaguči

" I Dostojevský tvrdil, že nie je v živote nič ťachšie, ako rozprávať vždy pravdu. Dôvody, prečo ľudia klamú, bývajú rôzne. Môže to byť preto, aby sa ukázali v lepšiom svetle, alebo aby niekoho oklamali. To môže dotyčného zraniť, ale môže mu naopak pomôcť. Často však ľudia svoje klamstvá ľutujú. "

Ďaľšie 4 príbehy v kaviarni, v ktorej môžte cestovať v čase. V troch príbehoch záujemci cestujú do minulosti a v jednom do budúcnosti, presne ako v prvej časti, Než vystydne káva. No cestovanie v čase v tejto kaviarni sprevádzajú určité pravidlá, ktoré treba dodržať.

Najviac sa mi páčil príbeh policajného vyšetrovateľa, ktorý chcel vydieť svoju mŕtvu ženu. Dokonalosť sama o sebe.

Dozvedáme sa tu trošku viac o záhadnom prízraku tejto kaviarne, čo ma potešilo a príbehy samé o sebe majú hlbšiu myšlienku. V tomto sú japonský spisovatelia dokonalý. Dokonca aj v komiksových príbehoch dokáže japonský autori vyťažiť čo najviac.

13.03.2021 4 z 5