Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva

Pôvod: Ako Zem ovplyvnila vývoj ľudstva https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/501735/bmid_p-vod-ako-zem-ovplyvnila-vyvoj-luds-FIj-501735.jpg 5 12 4

Kniha Pôvod odhaľuje ohromujúci vplyv zeme pod našimi nohami na podobu ľudských civilizácií – od pestovania prvých plodín až po zakladanie moderných štátov. Nie náhodou býva prirovnávaná k takým významným knihám ako Diamondove Osudy ľudských spoločností. Prináša fascinujúci pohľad na náš svet, ktorý určovali prírodné podmienky. Keď hovoríme o dejinách ľudstva, často sa zameriavame na veľkých vodcov, vývoj populácie a rozhodujúce vojny. Ako však náš osud určila samotná Zem? Naša planéta sa kolíše a to spôsobuje zmeny klímy, ktoré si vynútili prechod od kočovania k poľnohospodárstvu. Hornatý terén viedol k rozvoju demokracie v Grécku. Vzorce prúdenia vzduchu neskôr formovali vývoj objavovania nových krajín, kolonizácie a obchodu. Dokonca aj dnes sa správanie voličov na juhovýchode Spojených štátov riadi tým, kde sa nachádzajú 75 miliónov rokov staré sedimenty z pravekého mora. Všade je vidieť hlboké odtlačky planéty na podobe ľudstva.... celý text

Literatura naučná Historie
Vydáno: , Premedia

Origins: How Earth's History Shaped Human History , 2019

klf76
10.01.2024 5 z 5

Skvela kniha. Uz dlouho jsem necetl tak vybornou knihu. Jak souvisi geologie, geografie s vyvojem cloveka. Aspon, ze jsem z generace, ktera v pohode rozumi slovensky. Jedna z nejlepsich popularne vedeckych knih minuleho roku 2023.

NemmamSlov
21.08.2023 5 z 5

"Sme detmi platňovej tektoniky. Niektoré z najväčších miest dneška ležia na tektonických zlomoch a mnohé z raných civilizácií vznikli pozdĺž okrajov platní, ktoré tvoria zemskú kôru. Ešte zásadnejšie je, že tektonické procesy vo východnej Afrike boli kľúčové pre evolúciu homininov a vznik nášho mimoriadne inteligentného a prispôsobivého druhu."

Nikdy som sa extra nezaujímal o geológiu, vývoj ľudstva, či prehistorické obdobie, ale musím uznať, že všetky zložky sa podarili autorovi podať dokonale jednoducho a zrozumiteľne.

Kniha je o tom ako sa ľudstvo vyvýjalo, a hlavne ako dokáže využiť dary zeme, čo sú ropa, uhlie, kovy, ale aj pôdu na pestovanie potravy a mnoho ďaľšieho. Obsahuje veľa zaujímavostí, ktoré sa ľudstvo naučilo využívať ako sú morské vetry a prúdy po moriach.Opisuje ako všetky prvky vznikli počas vývoja a posunov kontinentov a celkového pôsobenie atmosféry určitých dôb Zeme. V knihe sa nájde veľa prekvapení a hodnotím ju ako jednu z najlepších vydaných diel edície Civilizácia.

Bishamonten
07.03.2023 5 z 5

"Zem vytvorila javisko pre príbeh ľudstva..."
Pôvod je presne to, čo od neho očakávate - súbor faktov o tom, ako geologické a klimatické procesy ovplyvňovali vývoj ľudí a ich predkov. Celé je to však podané v čitateľsky atraktívnom štýle, ktorý vytvára kompaktný a pútavý príbeh.

Martinmmm
26.11.2022 5 z 5

Veľmi hutne napísaná kniha, ktorá na pomerne malom počte strán analyzuje vplyv geologického vývoja a prírodného prostredia všeobecne na vývoj ľudstva.. Veľmi zaujímavá a inšpiratívna kniha

Autorovy knížky

Lewis Dartnell