nela3812 nela3812 komentáře u knih

Jménem mojí sestry Jménem mojí sestry Barbora Linke

Prvních 90-100 stran jsem s příběhem trochu bojovala. Přisuzuji to především tomu, že toto není můj obvyklý žánr a téma.

Nicméně jsem moc ráda, že jsem knihu neodložila. První strany jsem četla asi 2 týdny, ale ten zbytek jsem očima zhltla za jedno odpoledne. Příběh si mě úplně získal.

Autorka píše čtivě, poutavě. Zcela obyčejné scény z běžných dnů vás díky tomu chytí za srdce. Pro svou prvotinu si vybrala velmi náročné téma a je třeba smeknout pomyslný klobouk, protože tento příběh se skutečně vyvedl.

Hlavní hrdinka je velmi sympatická slečna. Rozumná, avšak lepidlo na potíže. Pro mě velmi sympatická kombinace. Její příběh je protkán hezkými i smutnými okamžiky, které mě často přiměli k hlubšímu zamyšlení.

Moc jsem si oblíbila také další postavy - babičku, její sestru a německého vojáka. Naopak rodiče Soni mi byli velmi nesympatičtí a některé jejich myšlenky a přístupy mi nešli na rozum.

Jediné co mi v knize chybělo bylo více okamžiků z přítomnosti. Více pohledu aktuální generace na minulou dobu a činy předků. Moc ráda bych si v tomto ohledu přečetla více, než jen těch pár stran.

Válka, láska a přátelství. Smutek i radost. Setkání a loučení. Úspěchy a pády. Tento příběh má vše, co si jen čtenář může přát.

Hodnotím 4/5 a ráda bych v blízké době opět sáhla pro knihy z období 2. světové války. V knihách je to pro mě stále dost neprobádané území.

27.02.2022 4 z 5

Převorství u pomerančovníku Převorství u pomerančovníku Samantha Shannon

Když jsem se do knihy začetla, měla jsem obavy, přeci jen 800 stran a 120 postav? To je oříšek i pro otrkaného čtenáře. Ale četlo se to samo a světe div se, v postavách jsem si dokázala udržet přehled.
Hlavní postavy Tané a Ead mě bavili a těšila jsem se, až se jejich cesty spojí ve velké závěrečné bitvě. Očekávala jsem, že z nich autorka vytvoří výborné duo a byla jsem zklamaná. Jejich spojení vůbec nedosahovalo ani polovině mé představy. Také mě mrzelo, že dějová linka Tané nedostala více prostoru a trochu zanikala za Ead a Sabran. Věřím, že by si Tané více prostoru zasloužila, už jen proto, že jí obklopovali draci a to já prostě můžu!
Svět, který autorka vytvořila, si naprosto získal mé srdce. Ačkoliv přiznávám, že jsem se zpočátku opravdu špatně orientovala i s přiloženou mapou. Když už mi nedělají problém postavy, tak mám zmatek ve světě…to už není možný. Nicméně jsem byla naprosto okouzlena královstvím, draky i převorstvím. Vše mi do sebe krásně zapadalo.
Příběhu nechybí ani romantická linka, ve kterou jsem po bližším poznání postav doufala. I tu autorka zvládla skvěle. Pomalý, ale příjemně gradující vývoj vztahu 2 velmi důležitých postav mě bavil. Očekávala jsem to, ale netušila jsem, kdy k tomu dojde, takže alespoň část napětí zůstala uchována. Samozřejmě jsem vesele párovala i další postavy, ale k mému zklamání se do toho autorka nepustila. Taková škoda!
Co musím vytknout je ten konec…tak já čekám přes 700 stran na velkou bitvu a pak to sfoukneme za pár minutek? Proč nám tohle autoři dělají? Přípravy na to co přijde, jsou sice zajímavé, ale to přeci i ta bitva samotná. Vítězství mi pak přijde až moc snadné a úplně to potopí předešlý příběh. Rychlé vítězství a co ten cavyk před tím? Pro nic za nic. Je to škoda, konec si rozhodně zasloužil více pozornosti, než mu bylo věnováno.
Hodnotím 4/5.

15.02.2022 4 z 5

Štvanice Štvanice František Niedl

Štvanice byla mé druhé setkání s autorem, byla jsem už tedy připravena na vše a svými vypravěčskými schopnostmi mi autor opět vyrazil dech. Opět jsem se pustila do druhého dílu bez znalostí toho předchozího a čtenářský požitek to vůbec nesnížilo. Autor umí skvěle navázat tam, kde začal, ale zároveň stále nechybí drobné popisy, aby připomněl charaktery, které by měl čtenář znát předchozího dílu.

Příběh se odehrává za hranicemi ČR. Pro mě ve velice sympatických oblastech Francie, Chorvatska. Velká část příběhu se odehrává také na moři. Je vidět že má autor opravdu rozsáhlé znalosti ohledně kormidlování lodí a o tématu obecně. V knize tomu bylo věnováno opravdu hodně prostoru, což pro mě jako neznalce bylo poučné a zajímavé. Nicméně po 100 stránkách zaplněných jachtařením mě příběh začal trochu nudit. Bohužel to není téma, které by mi sedělo, ačkoliv jsem se dozvěděla mnoho nových informací. Bylo to přínosné, ale bylo toho moc.

Pokud jde o vývoj příběhu, měla jsem trochu obavy, s čím autor přijde. Zhruba 100 stran před koncem to vypadalo, že hlavní zápletka byla vyřešena a dál už se dějová linka nerozvine. Autor si však jen pohrával s myslí čtenáře a rozhodně neusnul na vavřínech, právě naopak i ke konci knihy dokázal přijít s nečekaným zvratem a napětím. Musím přiznat, že něco takového jsem v tomto příběhu vůbec neočekávala a byla jsem tak mile překvapena.

Postavy jsou vykresleny stručně a jasně. Autor se tak může plně ponořit do příběhu, ale i přesto máte jako čtenář pocit, že jsou vám postavy velmi blízké. Jednoduché, za to však efektivní popisy jak postav tak jejich charakteru jsou něco, za co jsem autora obdivovala již v jiných knihách. Autor tohle prostě umí psát a nepotřebuje na to desítky stran.

Až na můj vkus příliš dlouhou část o jachtaření, jsem si knihu užila a autor mě svým stylem psaní naprosto vtáhl do děje i do míst, kde se příběh odehrává. Stejně jako minule vám knihu z pera pane F. Niedla opravdu doporučuji. Hodnotím 4/5 a myslím, že tuto detektivku určitě nesmíte minout.

12.01.2022 4 z 5

Ve stínu války Ve stínu války Jarmila Stráníková

Tato kniha byla prvním historickým románem, který se mi dostal do rukou a musím říct, že jsem byla opravdu mile překvapena. Zpočátku mě sice příběh tolik nevtáhl, ale u čtení mě udržel autorčin styl psaní a jsem za to velmi ráda! Zbytek knihy byl totiž naprostá bomba a pro někoho, kdo rád utváří různé teorie, to bylo naprosto skvělé čtení.

Opět se tu zopakoval můj dlouhodobý problém a to je orientace v postavách. Zezačátku jich tam bylo na mě opravdu mnoho a ztrácela jsem se mezi nimi. Postupem času to autorka trochu „protřídila“ a taky jsem si v tom už udělala pořádek. Kéž by jen „protřídění“ proběhlo u jiných postav, než u těch mých oblíbených! Každopádně jsem si moc oblíbila hlavní postavu (jméno nechci prozrazovat – vzhledem k příběhu by to byl spoiler), která byla sympatická, rozumná a odvážná. Prostě super!

Prostředí je stálé, mění se pouze období, ve kterém se děj odehrává. Autorka několikrát přeskočí několik let či měsíců, což za mě rozhodně nebylo na škodu. Alespoň to vytvořilo více prostoru pro akčnější děj. Mám ráda, když děj odsýpá, takže pro mě to bylo to pravé.

Jediné co musím knize vytknout je stavba kapitol a příběhu. V jedné kapitole se nachází hned několik pohledů, které od sebe dělí jen mezera mezi odstavci. Často bylo velmi náročné zorientovat se, z jakého pohledu je teď příběh vlastně vyprávěn. Stylistická stavba tomu z mého pohledu trochu ublížila, proto hodnotím 4/5, nicméně příběh sám o sobě je skvělý a namotivoval mě, abych po historických románech v budoucnu opět sáhla.

30.11.2021 4 z 5

Noční cirkus Noční cirkus Erin Morgenstern

Samotný cirkus je opravdu propracovaný. Někdy až příliš. Několik stanů v cirkusu mě zaujalo, nicméně jsem velmi často měla pocit, že se autorka při popisování obsahu stanů velmi rozvášnila a celá pointa stanu mi dokola unikala.

Také jsem čekala více rozvinutou romantickou linku. Zde jsem ale naopak měla pocit, že jí autorka nevěnovala příliš času. Až na posledních stranách tomu bylo věnováno více prostoru. Anotace mě v tomto směru bohužel nebudila více, než kolik jsem ve výsledku dostala.

Slyšela jsem na tuto knihu mnoho chvály a četla pozitivní recenze, já jsem na ní ale bohužel nenašla nic, co by mě do děje vtáhlo natolik, aby mě magie stanů naprosto ohromila. Co však knize nemohu upřít je její propracovanost skrze několik časových linií. I zápletka se soubojem je velmi zajímavá, ale po celou dobu jakoby tam téměř nabyla. Souboj se odehrával ve větší tichosti, než bylo nutné.

Hodnotím 3/5, tato fantasy mi bohužel příliš nesedla.

10.11.2021 3 z 5

Přízraky noci Přízraky noci Kateřina Ševčíková

Nemám slov. Příběh byl od začátku jedna velká jízda a já se ani na malou chvilku nenudila. Nikdy bych nevěřila, že na základech českých pověstí je možné postavit tak geniální příběh! K příběhu jsem se vracela v každé volné chvilce a těšila se, jak bude dobrodružství 4 hrdinů pokračovat.

Zprvu jsem měla ze 4 různých pohledů na 1 příběh obavy, aby vše nebylo opakováno dokola (pokaždé z jiného pohledu). Mé pochyby naštěstí nebyly na místě a příběh ubíhal příjemným tempem. Jednotlivé pohledy na sebe plynule navazovali. Zvraty v příběhu byli velmi nečekané a téměř žádný z nich jsem neočekávala, což se mi velmi dlouho nestalo.

Všechny postavy jsem si zamilovala. Nejvíc však hudebnici Nou a její zvláštní schopnosti, a pak také velmi sympatického a pohledného lovce Kardena. Jisté kouzlo měl ke konci i sám kníže Dragovit, ovšem mé srdce si za své činy rozhodně nezískal.

V příběhu nechybí ani romantická linka. Která byla lehce předvídatelná, ale stejně zahřála u srdíčka. V jisté části příběhu jsem očekávala další romantickou linku, na kterou se bohužel nedostalo, což je velká škoda!

Konec příběhu byl překvapivý, smutný, nabitý akcí – stejně jako celá kniha. Bylo to úžasné a mě mrzí, že jsem knihu přečetla tak rychle a že neměla alespoň o pár stránek navíc.

Jsem z knihy nadšená, a jediné co mohu vytknout je slovníček až na konci knihy a já ho našla až po přečtení. ‍️ Kdybych o něm bývala věděla na začátku, nelámala bych si hlavu s mnoha pojmy.
I tak je to ale ∞/5 ⭐.

23.09.2021 5 z 5

Tulení Tulení Catana Chetwynd

Neskutečně milý komiks, který zvedne náladu :) Krásné listování od začátku do konce. Zahřeje u srdce každého čtenáře.

Já v ní listovala v období učení na státnice a mnoho z jejích stránek mi v těch náročných dnech zvedlo náladu. Nemohu říct, že by se na stránkách odrážel jakýkoliv typický vztah (minimálně já tam ten svůj/náš nenašla), ale čtení je to krásné a pohladí to na duši i na srdíčku.

19.09.2021 5 z 5

Jizvy jako křídla Jizvy jako křídla Erin Stewart

Lze vůbec hodnotit příběhy, které napsal sám život? Ačkoliv se jedná o smyšlený příběh, stále je postaven na skutečných událostech, ze kterých mrazí. Nehoda, která Avu potkala, je těžká sama o sobě, co je ale ještě těžší je snažit se žít normální život ve světě plném monster. Při čtení mě opravdu mrzela škodolibost a zlost, která se v lidech skrývá. Číst tato slova bylo obtížné, ale je třeba i takové příběhy vyprávět.

Autorka příběh protkala humorem, který mi opravdu sedl. Krom tohoto, že jsem si z knihy odnesla velmi silný příběh, tak jsem se na několika stránkách skutečně nasmála. Také je mi velmi sympatická symbolika fénixe a křídel, která se v knize několikrát objeví.

Příběh je napsán čtivě a děj svižně odsýpá. Čtenář se tedy nenudí a na každé stránce najde zajímavé myšlenky, zvraty nebo životní situace. Nechyběla ani romantická linka, která nabrala jiný směr, než jsem čekala. I tak to ale nebylo vůbec špatné a postaralo se to o zajímavý zvrat v příběhu.

Jedná se o zajímavý a silný příběh, který by YA čtenáři rozhodně neměli minout. Víte, že mám v příbězích ráda přidanou hodnotu a v této knize rozhodně nechybí. Je třeba otevřít oči a říct šikaně ne.

Knize nemohu dát jinak než 5/5, nejen za silný příběh, ale také za jeho zpracování pro mladší čtenáře.

19.09.2021 5 z 5

Nezbytná opatření Nezbytná opatření Antonín Mazáč

Autor vypráví er-formou, kterou doplňuje mnoho přímé řeči. Ta bývá občas delší, než jak by knihomil očekával, nicméně k tomu se za pár řádku znovu dostanu. Pojďme se nyní společně podívat na postavy a jejich vliv či důležitost.

Hrdinové se na prvních sto stranách objevují často, jak bývá zvykem, ale je jich příliš mnoho. Může tak, jako tomu bylo v mém případě, docházet k matoucím počátečním informacím. To se samozřejmě, jako u jiných děl, změní ve chvíli, kdy se čtenář do děje více začte. Poté je již rozlišení jednotlivých postav a jejich roli mnohem snazší. Je na místě poslat poklonu autorovi za popis a charakter jednotlivých osob. Žádná z nich nebyla v příběhu navíc, a jejich rozvoj a vzájemně křížení cest bylo příjemné sledovat.

V dnešní době je obtížné přijít se zajímavými zájmy a povoláním, ale to se rozhodně tohoto autora netýká. Karlovy Vary a Fonetika jsou rozhodně silnými body pro pozitivní hodnocení.
Jako první musím zmínit obor fonetiky, o němž jsem až do čtení knihy měla pramálo tušení. V díle však nechybí několik stran, které odvětví fascinujícím způsobem popisují a věřím, ze to upoutá nejednoho čtenáře. Dalším plusovým bodem je z mého pohledu výběr místa, kde se děj odehrává. Karlovarsko je krásné a jsem velmi ráda, ze autor zvolil pravé tuto oblast mimo velmi obvykle Prahy. Příběh díky tomu ožil úplně jiným směrem.

Pokud bych měla zmínit negativa, zařadila bych zde přímou řeč. Postavy vedly časté rozhovory, což obvykle spěje k rychlejšímu osvojení příběhu. Bohužel v tomto případě přímá řeč několikrát táhla i přes několik stran a nebylo to příliš příjemné. Hrdinové spolu sice hovořili, ale dle délky to vypadalo spíše na monology, než dialogy. Rychlejší výměna názoru a rychlejší konverzace by byli pro mě jako čtenáře příjemnější.

Prvních cca dvě stě stran postrádalo napětí či zajímavou malou zápletku, zvrat. Opravdu dlouho se nestalo nic, co by čtenáře pohánělo vpřed se čtením a povzbuzovalo číst další stránky v každé volné chvíli. Naštěstí se v druhé polovině vše změnilo a příběh nabral skutečně na síle, nepředvídatelnosti a napětí. Druhá polovina je skutečně skvělým počinem autora, ve které si vyhrál s mnoha zvraty.

Mám ráda, když se děj odvíjí svižným tempem již od začátku, proto jsem se zprvu nemohla začíst. V tomto ohledu má však každý čtenář jiné preference, ale máte-li to stejně jako já, určitě knihu neodkládejte a věřte, že od poloviny vás dostane do kolen.

17.08.2021 5 z 5

10 pravd a spousta odvahy 10 pravd a spousta odvahy Ashley Elston

Poslední vánoce byli ve znamení 10 rande naslepo a letošní léto se nese ve znamení 10 pravd a spousty odvahy. Po první knize mi tato druhá nemohla uniknout a sáhla jsem po ní hned v předobjednávce u albatrosu.

Ráda bych vás ještě varovala, že kniha obsahuje spoiler - odhaluje čtenáři s kým skončí Sophie v předchozí knize.

Námět mě nadchl do takové míry, že mám chuť si se svou nejlepší kamarádkou vyměnit mobilní telefon a zjistit, zda by si toho ostatní v mém okolí všimli.

Všechny postavy už známe z předchozí knihy a autorka se tak nemusí zabývat jejich opětovným popisem, což jí dává o mnoho více prostoru pro samotný příběh. Celý příběh je kouzelný, nechybí pomalá a roztomilá romantická linka s hlavní hrdinkou, kterou podporuje především Charlie, jež se snaží "nenápadně" domluvit Olivii rande ve chvílích, kdy má její telefon v rukou.

Uznávám, že důvod proč vše před rodinou tají je trochu hloupý, nicméně není nereálný. Na druhou stranu tedy hlavní hrdince rozumím a pravděpodobně bych se na jejím místě zachovala stejně, abych rodinu nezklamala.

Oliviina máma je sice sympatická, ale tolik zpráv co posílá? To je opravdu šílené. Myslím, že rozebírat spodní prádlo pod každé oblečení, co si vyberu, s mamkou opravdu nechci.

Opět se jedná o pohodovou letní romantiku, se kterou rozhodně nesáhnete vedle. Troufám si říci, že se místy budete uculovat jako sluníčko a od srdce se zasmějete. Takže opět 5/5, já prostě nemohu jinak.

Vyměnili by jste si se svou kamarádkou/sestrou mobil a na den hráli tu druhou? Poznalo by to vaše okolí?

06.08.2021 5 z 5

Zamkni poslední dveře Zamkni poslední dveře Riley Sager (p)

Tak tento thriller má přesně to, co od takové knihy očekávám. Zprvu se sice rozjížděl pomalu, ale sem tam se již v začátcích naskytlo něco zvláštního, napínavého a tajemného. Později dostala kniha opravdu rychlý spád a zápletka nabrala nevídaných rozměrů.

Autor dokonale popsal prostředí manhattanského bydlení bohatých a přidal k tomu tuto naprosto dokonalou a neodhalitelnou zápletku, na jejíž rozuzlení musíte čekat až úplného konce. V mé původní představě vypadal příběh úplně jinak, ale musím přiznat, že toto bylo stokrát, ne-li tisíckrát čtivější a napínavější.

Nechci Vám prozradit z děje žádnou podstatnou část a připravit vás o napětí. Ale tenhle příběh vás zaručeně dostane. Příběh, myšlenky, postavy, zápletka jsou naprosto geniální a já nemohu uvěřit, že jsem tento skvost ulovila u dobrovského za pouhých 69kč! Řeknu jediné, pokud budete mít možnost, přečtěte si tuto knihu a já slibuji, že nebudete litovat. Je originální, čtivá a závěr vám rozhodně vezme dech!

Za mě rozhodně 4,5/5, protože první strany se musíte lehce přesvědčovat ke čtení, ale ten zbytek za to rozhodně stojí!

12.07.2021 5 z 5

Lockdown Lockdown Alexander Gordon Smith

Kniha byla čtivá od první stránky a svým námětem (vězení hluboko pod zemí vyhloubené do skal) mě zaujala okamžitě. A to skutečně tolik, že jsem jí přečetla za jeden den. O napětí nebyla nouze. Také zvratů, ačkoliv se dají předpokládat, bylo dost. Víme, co se stane, ale nevíme, komu a kdy se to stane. Pokud si v knize najdete své oblíbence, máte pocit, jako byste ve Výhni na svůj osud čekali také.

Myslela jsem, že kniha bude více brutální a půjde v některých částech více do hloubky, bohužel tomu tak nebylo, ale i tak jsem měla po dočtení problém v klidu usnout. Takže je to možná dobře. Co se mi na knize líbilo nejvíce, byl humor mezi Alexem a jeho přáteli, které si ve Výhni našel. Upřímně a nahlas jsem se zasmála u mnoha vtípků, které tyto postavy pronesli, ačkoliv to bylo v nelehké situaci. Dlouho mi žádná kniha svým humorem takto dobře nesedla. I když to nebyla hlavní pointa knihy, velmi si toho v jejím obsahu cením.

Kdybych mohla, přidám do knihy mapku výhně se základním rozložením „místností“. Na začátek knihy by to bylo pro zorientování příjemné plus. Ale musím přiznat, že po dočtení knihy se ve vězení cítím jako doma a pravděpodobně bych tam zvládla chodit i poslepu.

Jediná otázka, kterou po dočtení knihy mám je: A co dívky? Jsou v tomto světě svaté nebo mají také svou vlastní „výhěň“?

Už se nemohu dočkat pokračování, které by mělo vyjít přibližně v polovině srpna 2021

12.07.2021 5 z 5

Poslední místo, kam se podíváš Poslední místo, kam se podíváš Kristen Lepionka

Začátek knihy nevypadal příliš slibně. Čekala jsem, že hlavní postava se brzy zhroutí pod náporem alkoholu a bude z toho naprosto jiný příběh – spíše o hledání dna lahve, než ztracené dívky. Asi ve třetině se to však změnilo a detektivka šla do sebe. Příběh se začal nabalovat o další zápletky, příběhy a záhadná zmizení. Autorka v příběhu rozhodila malá, téměř neviditelná vodítka. Ale po spojení to bylo tak prosté, že jsem v takovou zápletku už ani nedoufala. Pravděpodobně je to tím, že velkou část mých myšlenek překryla Roxanne a její alkoholové/sexuální zkušenosti. Rozhodně to byla zajímavá hlavní postava, jen za ní bohužel zanikal zbytek příběhu.

Upřímně si nejsem jistá jak hodnotit, skutečného vraha bych správně netipla, což je pro autorku rozhodně velké plus ke zpracování příběhu. Ale ačkoliv jsem knihu přečetla za 2 dny, nenechala ve mně nijak výraznou stopu.

Dívám-li se na to zpětně, vidím to na 3,5/5. Nemohu říct, že by to bylo špatné, nicméně v porovnání s podobnými knihami mi tato kniha zapadá a pravděpodobně si na ní za pár týdnů ani nevzpomenu.

12.07.2021 3 z 5

Dívka v přestrojení Dívka v přestrojení Greer Macallister

Je pravda, že děj mohl být trochu více akční, ale i přesto mě kniha zaujala a vtáhla. Celkově příběh ubíhá plynulým tempem, kapitoly jsou krátké a čtou se rychle.

Námět knížky je určitě zajímavé téma. Ačkoliv je život první ženy v detektivním světě stále záhadou a moc informací nemáme, myslím, že autorka si s tím poradila velmi dobře. První polovina knihy je spíše informativní, jedná se o krátké příběhy ze života detektivky. Naopak druhá polovina odhaluje zápletku a samotný děj dostává rychlejší spád. ????

Knížku bych zařadila jako oddechové čtení. Věřím že i přes negativní recenze, které jsem četla si tato knížka své čtenáře najde. ???? Přečetla jsem rychle a doporučuji.

01.03.2021 3 z 5

Pár stránek navíc Pár stránek navíc Lin Rina

Pár stránek navíc je milým doplněním díla Kroniky prachu. Dozvědět se autorčiny myšlenky při vymýšlení jednotlivých postav skvěle doplnilo celou příběhovou linku a opět tak čtenáře znovu vytáhla do děje.

Knížky jsem četla s odstupem a tak pro mě byla tato doplňující knížka příjemným oživením příběhu, který mi v hlavě zůstane ještě dlouho.

14.01.2021 5 z 5

Obránce mimo hru Obránce mimo hru Leah Brunner

(SPOILER) Tohle je přesně ten typ milého čtení, který jednou za čas potřebuje každý z nás, ale hluboké dojmy to v nás nezanechá. Je to roztomilé, úsměvné, situované do (aktuálně velmi trendy) hokejového prostředí. Ale chybí tomu jiskra, chybí tomu žár - a tím nemyslím pouze chybějící sexuální scény.

Pouto mezi Mitchem a Addie vzniká poměrně rychle. Zpočátku to vypadalo, že se dočkáme velké dávky hašteření, přetahování se o pozornost a vůdčí roli...a ono nic. Jejich vztah prostě vznikne a je. Konec a tečka. Čekala jsem, že si navzájem ukážou své životy, svou práci, koníčky, emoce. Nic z toho se nestalo. Rozhodně s nimi nebrouzdáme na vlně vzájemného hlubšího poznávání. Flirtování jim sice jde velmi dobře, ale mně to nestačilo. Třešničku tomu autorka nasadí zbytečným dramatem, který se mezi nimi odehraje. Pravděpodobně jen proto, aby tomu dodala šťávu a něco (cokoliv), se tam dělo.

Mám pocit, že je jejich vztah postaven na malém hokejistovi, který je ve skutečnosti středobodem celého tohoto příběhu. POZOR MOŽNÝ SPOILER: Líbí se mi, že autorka skrze Addie zakomponovala ztrátu rodičů a péči o téměř dospělého sourozence. Vytváření nových začátků, hledání nové cesty. Byl tam obrovský potenciál, ale autorka jej nevyužila. Ačkoliv se téma objevuje často, vždy jen kloužeme po povrchu a nedočkáme se hlubších rozhovorů. Nevidíme pocity. Ale téma jako takové je originální a v knihách zatím ještě tolik neomílané. Za mě palec nahoru.

Chápu, že i mužský hlavní hrdina potřebuje problematickou minulost, ale alkoholu a nešťastného dětství už bylo zkrátka moc. Jedno obrovské klišé k jinak charismatickému hrdinovi. Takový velký medvídek s laskavým srdcem, který si vás dokáže získat během prvních několika stran. K energické a svérázné Addie se rozhodně hodí. Jen mám pocit, že někde zapomněli jiskru....

Četlo se to dobře, na pláž ideální. Ale hlubší dojmy to ve mně nezanechalo.
Hodnocení: 3/5

05.06.2024 3 z 5

Jen pět přežije Jen pět přežije Holly Jackson

Pokud si vás získal "Návod na vraždu", rozhodně si vás získá i tato snad alone záležitost, která se nese ve velmi podobném duchu. Strhující psychologická hra mezi 6ti lidmi. Napínavé a šokující přesně tak, jak to autorka umí.

Je třeba myslet na to, že se jedná o YA příběh s velmi mladými hlavními hrdiny. Nevyhneme se tak naivitě a nepromyšlenosti některých jejich činů. Je však velmi zajímavé, jak se takto mladí lidé mohou zamotat do tak závažných případů! Který z nich skrývá tajemství? A je jeho tajemství to "pravé"? Dokážete to odhalit dříve, než vám to prozradí autorka? Tentokrát je to opravdu těžké a ačkoliv jsem odhalila jisté nesrovnalosti a černé ovce, na motiv celé situace jsem nepřišla.

Zpočátku mi postava snajpra a jeho role v příběhu přišla dost přitažená za vlasy. Prostředí, situace a navíc ještě snajpr mi dohromady nefungovali. S rozvojem příběhu však jeho postava dostává zcela jiný rozměr. Právě díky němu dostala autorka zbylé hlavní postavy pod tlak a vytvořila atmosféru nabitou nejen překvapivými zvraty, ale také bohatou na výměnou názorů a na mnoho kreativních nápadů při záchranné misi. Celkově se jedná o velmi dobře vybrané charaktery, které společně vytváří hustou a tajuplnou atmosféru. Jejich potyčky a propojení jsem si opravdu užila.

Ačkoliv mě příběh pohltil, musela jsem se několikrát pozastavit nad některými myšlenkami Red, které se neustále dokola opakovaly. Některé otázky, vířící jí v hlavě, byly často omílány a nakonec ani nejsou osvětleny. Red byla středem celé party a především příběhu samotného. Její lítostivá povaha mi však kazila celkový dojem z knihy. Nemám ráda fňukání, lítost a sebemrskačství. A toho jsem si skrze ní užila až moc. Za mě naprosto zbytečný prvek příběhu, který jen odvádí pozornost od hlavní zápletky.

Na nějakou dobu ukládám k ledu svůj nápad na "výlet karavanem".
Děkuji pěkně. :)

Hodnocení: 4/5

05.06.2024 4 z 5

Hrob Hrob Yrsa Sigurðardóttir

Autorka opět dokazuje, že je královnou mrazivé atmosféry. Velmi čtivé pokračování série Černý led si zaslouží vaší pozornost. A to nejen díky zmíněné atmosféře (tentokrát na Vestmannských ostrovech), ale také díky dokonale promyšlenému a zamotanému případu.

Stejně jako u prvního případu, je i zde třeba počítat s pomalejším tempem. Neznamená to však, že se budete nudit. Autorka střídá dvě, jen pár dní vzdálené, dějové linky. To, co se stalo v minulosti vždy dokonale navazuje na stopy odhalené v přítomnosti. Zažíváme tedy jeden případ ve dvou časových hladinách a je to naprosto pohlcující. Objevují se zajímavé stopy a vznikají někdy až neuvěřitelné teorie o pachateli (a to nejen v knize, ale i v hlavě čtenáře). Budete pohlceni i zmateni zároveň, ale nebudete chtít přestat číst.

Oběti a hlavní postavy tohoto případu jsou zvláštní. Ani po dočtení nevím, co si o nich mám myslet. Mají spoustu společných charakterových vlastností, díky kterým jsem je od sebe těžko odlišovala. Společnou mají především sobeckost a nadutost, což není příliš sympatické. Začíná se ve mě probouzet otázka, zda jsou lidé z Islandu opravdu tak chladní a nezúčastnění ke svému okolí? Nebo je to jen výplod autorčiny fantazie?

V mezičase si autorka našla čas i na přiblížení prostředí Vestmannských ostrovů a dalších střípků ze života vyšetřovatelů. Prostor tak dostávají i chladné charaktery vyšetřovatelského týmu. Týr a Karó řeknou sotva půl slova a jejich postavy se tak zdají ještě chladnější a vzdálenější, než v "Není úniku". Trochu prostoru navíc teď dostává Idunn, ale její myšlenky se opakovaně točí v kruzích. Poznáváme střípky z její minulosti, avšak nepříliš šťastnou formou. Kolikrát jsem si říkala: "už zase?!". Nebaví mě opakovaně číst ty stejné fráze a skloňovat tu stejnou událost v minulosti.

Druhý díl mě bavil více než začátek série. Určitě moc doporučuji!
Hodnocení: 4/5

PS: Díly příliš nenavazují a odhalení ze života vyšetřovatelů nejsou nikterak zásadní. Můžete tedy začít libovolným dílem nebo první přeskočit (pokud by vás nezaujal).

05.06.2024 4 z 5

Vražedná naděje Vražedná naděje Wendy Dranfield

Doporučuji začít od prvního dílu, ale pokud by vás přeci jen lákal až tento díl: autorka průběžně popisuje, co se v předchozích dílech odehrává. Ani jednou však neprozrazuje zápletku nebo detailní informace o případech. Dozvídáme se především nejdůležitější milníky ze života hlavních hrdinů, a na čem v minulosti pracovali. Pokud máte mezi tímto a poslední dílem větší časový rozestup, určitě to oceníte. Stejně tak to ocení i ostatní čtenáři, kteří se mohou kdykoliv vrátit k předchozím dílům.

Krátké kapitoly a skoky v čase, kdy se vracíme k odloženému případu zajišťují svižný děj. Nechybí ani napětí a spoustu stop, které motivují k přemýšlení a tvorbě různých teorií. Přiznám se, že ačkoliv jsem se opravdu snažila, až do konce se mi nepodařilo odhalit propojení. Na pachatele jsem časem přišla, ale motivy, postupy atd jsem odhalit nezvládla, ačkoliv to (při zpětném ohlédnutí) bilo do očí. Autorka opět velmi mile překvapila případem plným nečekaných zvratů. Líbí s mi i lehké propojení a navázání na případy řešené v předchozích dílech,

Vítám nové postavy na scéně a upřímně doufám, že v dalších dílech přinesou nejednu zajímavou zápletku, a rozvíří vody zase trochu jiným směrem. Oba hlavní hrdinové mě i nadále baví a mrzí mě jen, že Nate tentokrát nedostal tolik prostoru. S ohledem na předchozí díly však vidím jistý vzorec v tom, jak se to kolem Madison a Natea točí. Předpokládám tedy, že příště dostane více prostoru zase i on.

Četlo se mi to opravdu velmi dobře, nemám co vytknout. Těším se na další případy.

06.05.2024 5 z 5

Šepot kouzel Šepot kouzel Elise Kova

Od začátku do konce jsem si příběh užila a nemohu říci, že bych se byť jen na malou chvíli nudila. Krásný začátek série, u něhož už nedočkavě vyhlížím pokračování.

Autorka neztrácí čas a hned od prvních stran míříme k hlavní zápletce celého příběhu. Velmi rychle se tak dozvídáme základní pravidla světa a fungování magie. Magii živlů mám moc ráda a musím její začlení vyzdvihnout. Nebylo to překombinované, ale rozhodně to nebylo ani nudné a příliš jednoduché. Bylo vidět, že si autorka každý trik či kouzlo pečlivě promyslela a nikomu nevytvořila neomezený talent. Ráda bych poznala více všechny živly, nikoliv jen vodu, které autorka věnovala většinu pozornosti. Je škoda, že nám autorka neposkytla alespoň malé střípky od každého.

K postavám mám složitý vztah. Bavili mě ve chvílích, kdy byli spolu a vedli společně rozhovory. Každý jejich samotný výskyt však už tak šťastný nebyl a to především u hlavní hrdinky. Autorka chtěla vytvořit upozaděnou, ale zároveň chytrou dívku, která bude bojovat o své místo na slunci. Bohužel se to všechno skrylo za její vznětlivostí a dětinskou povahou. Do poslední strany se nezměnila a tak jen doufám, že se toho v pokračování dočkáme a dospěje do svého věku a poslání. Takto jí totiž nikdo fandit nebude. Podobně jsou na tom i ostatní postavy. Jsou miloučké a přátelské ale ničím nevynikají - nelze je výrazně odlišit od ostatních. Potřebují mnohem více prostoru pro svůj rozvoj, jinak v příběhu plavou zcela zbytečně.

A ta romantická linka? Já nevím. líbilo se mi, jak to autorka rozehrála všemi směry...ale mohla tomu dát trochu větší šmrnc. Obvykle se romantické linky, s vývojem příběhu, rozvíjejí a roztahují do šíře...tady to naopak uvadalo. Až to uvadlo úplně. Bylo to čím dál tím méně uvěřitelné.

Celkově hodnotím 3,5/5 a ráda bych si přečetla další díl. Vyprávění je velmi čtivé a líbí se mi svět i zápletka, které autorka vytvořila.

28.02.2024 4 z 5