Nel.K. Nel.K. komentáře u knih

Skleněný pokoj Skleněný pokoj Simon Mawer

Chápu rozhořčení rodiny Tugendhat z toho, že je kniha napsaná bez jejich souhlasu, ale na druhou stranu ti, kteří se chtějí o příběhu něco dozvědět, si vždy přečtou také fakta a zjistí, co z toho je fikce a co se mohlo alespoň historicky držet pravdy. Pro mě jako pro čtenáře byla kniha velkým přínosem. O existenci této vily jsem věděla, ale neměla jsem žádný zájem se tam někdy podívat, nyní je vše jinak - autor tak barvitě zachytil dokonalost této stavby, světla a neobvyklého prostoru, že jsem přímo nedočkavá ji vidět a přesvědčit se o všem sama. Podle mě je celý příběh vymyšlen opravdu čtivě. Jediné za co bych ubrala body z hodnocení, bylo množství náhod, které postavy sváděly dohromady, na to moc nejsem - nicméně chápu, že by se příběhy jinak opravdu těžko spojovaly..

17.01.2019 4 z 5

Na dně v Paříži a Londýně Na dně v Paříži a Londýně George Orwell (p)

Zajímavé čtení, ze kterého se dozvíte o G. Orwellovi mnohem víc, než Vám kdy na školách mohlo být sděleno. Část jeho biografie, kdy pobýval v Paříži a potýkal se s velkým nedostatkem a následnými zkušenostmi s podřadnými prácemi v gastronomii, mě bavila, protože jsem kdysi sama podobnými zkušenostmi prošla a mohla jsem se bavit i tím, jak málo se za ta léta změnilo (nemám tedy na mysli tu šílenou bídu, spíše rozpor mezi tím, co vidí zákazník a tím, co se děje za " oponou").

Jeho měsíc trvající zkušenost s tuláctvím v Londýně už potom tak zábavná nebyla, sonda do opravdového života na dně - nic co by si člověk mohl chtít prožít.

Celkově knihu hodnotím velmi kladně, autorova prvotina byla čtivě napsaná a popisy míst mě tam v představivosti doslova vtáhly..

13.06.2018 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Zakoupeno tématicky k výletu do Kodaně. V tímhle ohledu super volba, sice jsem knihu dočítala ještě z velké části po návratu, nicméně třeba výlet na lodičce jsem absolvovala v ten samý den, kdy jsem o něm četla i v knize..o to víc trapná mi ale připadala ta scénka se skoro sražením jedné z jeho knižních účastnic, protože opravdu z tak poklidného momentu, kdy ta loď skoro zastaví, aby mostek podjela, udělat takovou show, to je vykonstruovanost level milion :) Taky mě moc nenadchla love story linie, byla opravdu nehorázně předvídatelná a vůbec né moc nápaditá a z trapnosti některých rozhovorů těch dvou, jsem měla podezření, že snad autorce radila nějaká pubertální dcera. No, abych nebyla jen kritická, z příběhu na vás opravdu dýchne i závan toho pravého dánského hygge. A taky můžu doporučit všem kdo se do Kodaně chystají na vlastní pěst, protože tam najdou opravdu super typy na místa k vidění i s několika zajímavostmi jako bonus, ale musí přitom čtení hoodně přivřít oči nad tou omáčkou okolo :).

23.02.2020 3 z 5

Geniální přítelkyně Geniální přítelkyně Elena Ferrante

Knihu jsem pořídila k plánovanému pobytu na Ischii, což se ukázalo jako správná volba. Opravdu být na jednom z míst, kde se odehrává kniha, kterou právě držíte v rukách, to má kouzlo a je to také přidanou hodnotou samotného čtení. Nicméně děj by se mi líbil asi i kdyby se odehrával kdekoli jinde na světě. Lehce se četlo a zajímalo mě, jak to s dívkami bude dál. Taková zajímavá kniha ze žvota v Itálii, ale příběh by se dal aplikovat i na životy jinde v malých městech.. Pěkné, brzy načnu další díl..

09.12.2019 5 z 5

Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945 Astrid Lindgren

Pro mě zajímavé nahlédnutí do situace ve Švédsku během druhé světové války. O těch, kteří se měli "dobře" se nikde příliš nepíše, takže až nyní jsem si uvědomila jak velký kontrast Evropa mohla zažít. Nicméně jde vidět, že Astrid žila v neustálém, šíleném stresu a strachu, a že si uvědomovala všechno to štestí, které měla. Ke konci války šlo už vidět, co s člověkem udělá kontinuální přísun zpráv o zvěrstvech ve světě - člověk jednoduše otupí, protože i ve vlastním životě najde problémy, a ty, má pocit, se ho dotýkají primárně. Stejně tak v dnešní době jsou večerní zprávy natolik plné hrůz, že je vnímáme stále méně, nebo se přímo snažíme je tolik nesledovat.. kvůli vlastním starostem, kvůli tomu, že svět bude krutý vždycky, a že přiživovat neštěstí sledováním dalších neštěstí člověka zkrátka strašně vyčerpá..

12.09.2019 4 z 5

Příběh služebnice Příběh služebnice Margaret Atwood

Propracované dílo, myšlenka detailně vyladěna, přikláním se k názoru, že celkově je dílo určeno hlavně ženám (mají-li v oblibně dystopická témata). Tísnivé popisy prolínajících se událostí před a po nastolení Gileádu a detailní vykreslení pocitů jedné ze služebnic na mě zanechaly zvláštní, tíživý pocit.
Závěrečné vysvětlení toho, jak se to celé s nastolením tak fanaticko-nábožénského, totalitního režimu událo, opravdu pramenilo z velmi aktuálních problémů, až z toho člověku přechází mráz po zádech.
Poslouchala jsem jako audio, v dohledné době určitě zkusím i seriál.

21.02.2018 4 z 5

15 roků lásky 15 roků lásky Patrik Hartl

Hartl mě asi nikdy nezklame. Ideální letní čtení, bavilo moc!

28.06.2022 5 z 5

Šest vran Šest vran Leigh Bardugo

Tak tohle bylo opravdu moc dobré. Děj, který čtenáře chytne a nepustí, skvěle propracované postavy, zajímavá magie/schopnosti i kapka romance, tak akorát dávkováná, aby nenudila ale zároveň nepřipomínala červenou knihovnu. Jako za mě velké nadšení a v poličce čeká Prohnilé město, takže...

29.03.2022 5 z 5

Příběh nového jména Příběh nového jména Elena Ferrante

Jen těžko vystihnout slovy jak moc jsou knihy E. Ferrante geniální. Druhý díl se mi líbil ještě mnohem víc než první - příběh nabíral na dynamice, ještě víc čtenáři přiblížil nesnesytelnou realitu čtvrti, ve které dívky vyrosly, nutné přizpůsobování se představám ostatních, dopad unáhlených rozhodnutí mladých lidí, prožívání lásky, zklamání, tíhu, nebo naopak radost z následků jejich rozhodnutí. Úžasně lehce se to čte, přesto je v tom hluboké sdělení.

16.04.2020 5 z 5

Půl světa Půl světa Joe Abercrombie

Opět super, nový příběh s novými postavami se povedl perfektně vtěsnat do událostí minulých, na které jsem ráda vzpomněla a cesta přes půl světa nebyla ani chvilku nudná.. Těším se poslední díl..

20.03.2020 5 z 5

Petrolejové lampy Petrolejové lampy Jaroslav Havlíček

Smutný obraz toho, jak fungujeme ve společnosti. Stále stejné přizpůsobování se tomu, jak by podle okolí náš život měl vypadat - občas i za cenu vlastního neštěstí. Aktuální téma napříč staletími. Štěpka byla sympatickou postavou, doufala jsem že jí ten život nakonec ještě nějak vyjde. Vývoj děje a závěr vedený touto cestou, mě ale zanechal více dumající nad spostou věcí, což je určitě příznivý pocit po přečtení knihy.

24.05.2019 5 z 5

Severská mytologie Severská mytologie Neil Gaiman

Gaiman patří mezi mé favority, navíc knížka má super přebal, tudíž jsem si na ni už nějakou dobu brousila zuby.. Ovšem pro mě docela zklamání. Gaimana v ní vůbec nemůžu najít. Přestože jsem četla i jeho "Americké bohy" (a mám je moc ráda), "Severská mytologie" na mě dojem neudělala.
Taky mě dost štvali "skřítkové" v českém překladu - pro mě osobně je skřítek a trpaslík hodně velký rozdíl, a skřítky bych na severu pravděpodobně nehledala.

Celkové shrnutí: Přebal lepší než obsah.

Už se těším až nám Neil vydá něco podobného "Americkým bohům" a "Knize hřbitova" - to je styl psaní, který od něho očekávám a který miluji.

17.10.2018 3 z 5

Dům v blankytně modrém moři Dům v blankytně modrém moři TJ Klune (p)

Kniha nebyla špatná, ale nebylo to takové wow, jak jsem dle recenzí čekala. Celé to na mě mělo pomalejší tempo a připomínalo mi to některá tolik ohraná témata, i když věřím, že přijít s něčím naprosto originálním, už dnes taky nelze, nebo minimálně je to dost obtížné. Začátek mě bavil moc, postupně moje nadšení a chuť se čtením pokračovat, slábla.
Jednoznačně tam ale byla i spousta vtipných momentů, takže bych na druhou stranu ani úplně nezatracovala, za mě čistý průměr.

04.04.2023 3 z 5

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Kniha se mi lehce četla, asi jsem v ten moment měla i náladu na trochu nadsazeného humoru. Kromě těch svlíkacích, sázkových částí, mi to celé přišlo i dost reálné, životy kluků, všechny ty kotrmelce - život už takový je a dobře to vystihlo to, že nikdy není vše přesně tak, jak si plánujeme. Jako velmi oddechové čtení bych knihu klidně i někomu doporučila..
Každopádně epilog by být vážně nemusel, naprosto zbytečný zvrat a ukončení celé atmošky, kterou jsme jako čtenáři nasáli v pohodových chvilkách předchozí kapitoly, kdy si kluci užívali společného rybaření.
Na film až vyjde ale velmi pravděpodobně mrknu.

10.02.2020 3 z 5

Divoký kluk Divoký kluk Paolo Cognetti

Osm hor bylo jednoznačně propracovanější - pro mě jeden z největších objevů loňského roku. Divoký kluk neměl tak hluboký podtext, ale přesto se mi líbil. Nicméně obě to jsou naprosto odlišné knihy. Čekala jsem tedy něco trošku jiného, přesto se mi dostalo příjemného, divokého čtení, z míst o kterých ráda sním.

09.12.2019 4 z 5

Tři minuty do soudného dne Tři minuty do soudného dne Joe Navarro

Obdiv! Joe Navarro má veškerý můj obdiv. Jeho příběh je příběhem abnormálně bystrého a všímavého agenta, který z naprosto neznatelných lidských zaškobrtnutí dokázal rozlousknout aféru světového měřítka.
Byla jsem ohromená tím, jak dokázal vést výslechy, jak přesně s člověkem jednal a mluvil, jak se ptal a vždy byl ve všem o několik kroků dál, vidím všechny ty důvody proč mu Rod Ramsay ve všem vyhověl a proč ho i po následném zatčení a při pobytu ve vězení obdivoval.

Závěr však ukázal, že přestože byl dokonalý agent, byl to také v první řadě člověk. Pro někoho natolik empatického to, co se stalo poté, bylo téměř nevyhnutelné. Takových lidí by si na podobných místech měli opravdu vážit.

Ač literatura faktu, pro mě čtivé, obohacující, super!

30.10.2019 5 z 5

Srdce včely má pět komor Srdce včely má pět komor Helen Jukes

Kniha se příjemně četla a byla v ní spousta informací o včelkách, přátelsky předávaných laikům od autorky, která se sama v průběhu knihy z laičky stala včelařkou. Řekla bych, že by i dokázala člověka nadchnout k tomu, si také své malé včelstvo pořídit, alespoň proto, aby jim poskytl prostor k životu a radoval se z toho, že o něco živého, křehkého, vzácného a důležitého pečuje. Pro mě pěkné počtení.

07.10.2019 4 z 5

Chůze Chůze Henry David Thoreau

"Všechny dobré věci jsou zkrátka divoké a svobodné".

A Thoreau má zkrátka dovednost přimět lidi se stydět za to jak nesvobodným a nedivokým životem žijí. Opravdu! Společnost nás vážně strašně svazuje a říká nám, jak má den za dnem vypadat, ale tu opravdovou svobodu v ní nikdy nepoznáme. Pro mě taková témata spíše ne, příliš mě nutí přemýšlet nad životem, mým pracovním začleněním a o tom, jaké by asi bylo mít každý den tolik času na to, jen prozkoumávat přírodu a užívat si chůzi, svobodu a všechnu tu divokost, která k takovému životu patří.. Nicméně esej nabitá aktuálními myšlenkami, pravděpodobně ve mně vyvolala to, co měla..

06.08.2019 4 z 5

Jádro Slunce Jádro Slunce Johanna Sinisalo

Johanna Sinisalo mě jako jediná zaujala ve sbírce finských podivných povídek Lesní lišky a další znepokojivé příběhy. A právem! Koupila jsem Jádro slunce a na dvě posezení přelouskala. Nápad využít chilli jako nelegální komoditu, vytvořit celou zemi, která kvůli úpadku společenských hodnot v podstatě šlechtí ženy pro role poddajných, hloupoučkých manželek (elojí), vymyslet, co všechno by v takové situaci mohl korigovat stát, vsadit do toho příběhu dvě tolik odlišné sestry a vymyslet jim životy jako byly tyto.. Johanna má veškerý můj respekt! Vážně se jí to povedlo, propracované, domyšlené do posledních detailů, čtivé.. Super!

21.05.2019 5 z 5

Útok na pekárnu Útok na pekárnu Haruki Murakami

Cca hodinová četba - která nenadchne, neurazí, ale stejně se na konci poťouchle usmíváte. Já ji pořídila jako přílohu k časopisu Pevnost, takže pro mě žádná zvláštní investice za knihu, spíše velmi příjemný bonus, možná bych v jiném případě mluvila jinak. A ty ilustrace, ty byly opravdu nádherné, takhle povedené mám v knihách moc ráda.

24.01.2019 4 z 5