Geniální přítelkyně

Neapolská periferní čtvrť Luzzatti (v textu však její název nikdy nezazní), padesátá léta minulého století. Právě tam a tehdy začíná příběh jednoho ženského přátelství. Jeho vypravěčkou je Elena, která už jako stará žena vzpomíná na svůj život, který byl, kam její paměť sahá, vždycky ovlivňován silnou osobností geniální Lily. Sama je přitom klíčovou postavou zas pro Lilin osud, v jejích očích je tou geniální kamarádkou naopak ona. Úhelným kamenem jejich komplikovaného vztahu je snaha obstát v mužském světě, jehož konvenční hranice jsou pro ně stejně tak svazující jako hranice jejich čtvrti plné pokrytectví a násilí. Čtenář se v románu seznamuje nejen se dvěma protagonistkami, ale i s celým mikrokosmem neapolské čtvrti propojené hustým předivem konvencí a vášní, jehož kořeny sahají až do doby fašismu, do let druhé světové války, do světa „před Elenou a Lilou“. Vypravěčka nás sice na vzorku jedné čtvrti provede vývojem italské společnosti od poválečné chudoby až k ekonomickému zázraku šedesátých let, zasvětí nás do ideologických i přízemních sporů mezi komunisty a camorristy, ale ústředním tématem románu i celé série zůstává přátelství vzájemně odlišných hrdinek, vylíčené s až nemilosrdnou otevřeností jako systém „spojených nádob“, jako bolestné zrcadlení, jako celoživotní soupeření, jako pevné pouto, které často škrtí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/402369/big_genialni-pritelkyne-Siv-402369.jpg 4.21612

Geniální přítelkyně / Neapolská sága 1.

Vydáno: , Prostor

L'amica geniale, 2011

Kniha Geniální přítelkyně

dominika8192
včera

Vážně nevím. Na jednu stranu se to četlo hezky, na druhou stranu je to plné deprese a zoufalství. Táhne se tím prach a bída Itálie 50. let - všichni ve čtvrti se znají, ale vlastně se nasnáší (i členové jedné rodiny) a chtějí se před ostatními naparovat. Nemají problém se zmlátit, urazit, nebo i zabít, pokud na to přijde. Tenhle typ vztahů mi vadí a já nemám sebemenší motivaci číst další díly.

LinVa

Tahle kniha mě příliš neoslovila. Špatně se mi četla. Dočítala jsem jen, abych zjistila pointu příběhu a tu jsem se nedozvěděla, protože je to první kniha z řady.
Jediné, co se mi líbilo byla část, kdy je hlavní hrdinka u moře. Druhý díl již číst nebudu :(

padola

"Přátelství" dívek mi připadalo dost patologické. V několika momentech mi z toho běhal mráz po zádech. Nedočetla jsem.

Hanaol

Zkoušela jsem dvakrát se začíst. Nejde mi to. Tak jsem zkusila TV seriál. To je trochu lepší, ale i tak za mě nic moc. Lila je nevychovaný uragán a Lena pomalá, unylá. Škoda, ale palec dolů.

Kopta

Trochu trvalo než jsem se do příběhu dostal, nicméně postupně se to začalo vylepšovat až jsme se dostali do bodu, kdy kniha byla přečtená bez nijakých problémů. Ke konci se příběh už trochu táhne, ale mluvím o pár desítkách stránek. A opět je toto jedna z těch knih, která nenese nijaké moudrosloví pro svět ani poučení. Je to život. A to stačilo.

Katka2382

Moc pěkný.
Jen mi trochu překvapilo to zvláštní přátelství hlavních hrdinek.

Simmminek

Ze začátku jsem měla problém si zvyknout na styl “vyprávění”, chyběly mi dialogy. Nakonec to ale nebylo špatné, člověk si zvykne. Děj ve mě v první půlce nevyvolal to, co u knih miluji, a to nutnost číst další a další stránku. I to se však druhou polovinou knihy změnilo. V závěru knihy už jsem byla do postav dvou kamarádek naprosto zamilovaná a těším se až si přečtu další díl. Také zvažuji shlédnout seriál natočený na náměty knihy.

Sabča92

Ač se snažím vždy nejprve vyhledat knihu před filmem/seriálem, v tomto případě jsem udělala výjimku. Nejprve jsem skoukla tři řady odvysílané natočené podle tří prvních knih. Románová tetralogie Geniální přítelkyně vyvolala neuvěřitelnou vlnu zájmu o italskou literaturu.Bohužel jsem se ke knize dostala až nyní, po více než pěti letech, co se první díl objevil na pultech českých knihkupectví. Pozdě, ale naštěstí přece. Geniální přítelkyně je podle mě přesně ten tip literatury, který patří do povinné četby. Už od první stránky je čtenáři jasné, že nečte žádnou béčkovou literaturu, žádný medový příběh, nýbrž náročnou literaturu, u které je opravdu potřeba soustředění a pomalé čtení. Příběh vypráví sama Elena zvaná Lenu, které na začátku příběhu je kolem šedesáti let. Po pár stránkách se Lenu rozhodne začít vyprávět příběh jejího přátelství s Lilou a čtenář se tak ocitá v padesátých letech minulého století v Neapoli, která po válce žije v opravdu nuzných podmínkách. Kromě chudoby, nevzdělanosti, špíny ve čtvrti převládá hodně násilí a mafie. Lidé jsou chudí a ani ve snu je nenapadne, že by mohli ze čtvrti odejít a najít své štěstí jinde. A právě tehdy nacházíme dvě školačky navštěvující první třídu. Blonďatou a andělsky vzezřenou Lenu a tmavovlasou, zlobivou Lilu. Obě dívky jsou nesmírně chytré. Tak začíná v podstatě rivalita mezi dvěma dívkami, které se snaží vždy jedna druhou dohnat. Pro každou z nich je ta druhá geniální a právě ta, co si myslí, že ta druhá je lepší, je rozhodnutá ji dohnat. S Lilou a Lenu poznáváme podstatné události jejich dětství a postupně je necháváme dospívat.