Na dně v Paříži a Londýně

Orwellovy zážitky z doby, kdy se jako tulák pohyboval mezi chudými.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12066/na-dne-v-parizi-a-lo-12066.jpg 4.3484
Literatura světová, Fejetony, eseje, Literatura faktu

Vydáno: , Votobia

Down and Out in Paris and London, 1933

Kniha Na dně v Paříži a Londýně

Timkim

Posloucháno jako audiokniha. Člověka příběh donutí k zamyšlení, jak byla dřívější doba pro některé těžká. Ono spadnout na samé dno není ani v dnešní době velký problém. Krásně v knize popisuje, jak ač by i pracovat chtěl, tak mu osud stále hází klacky pod nohy. S když už se to štěstí usměje, špatným rozhodnutím svým, nebo svých "parťáků" ta naděje na lepší život vyprchá. Napsáno pěkně, bez příkras a v mnoha ohledech drsný pohled na drsný život.

Pítrs85

Po přečtení Na dně v Paříži a Londýně jsem pochopil, proč jsou Orwellovi knihy tak depresivní. Není divu, poté, co všechno autor v mládí prožil, že toliko rezignoval na lidskou rasu. Jak jednou padnete na dno, nahoru se šplhá tuze těžko. Jinak klasický Orwellův rukopis, knížka, po jejímž přečtení ji nedokážete jen tak odložit, ale ještě nějakou dobu ve vás bude rezonovat a přinutí se zamyslet.

MadlenkaM

Kniha je napsaná tak skvěle, že jsem měla pocit, jako bych celý ten příběh prožila také. Myslím, že je těžké popsat život tuláků a žebráků. Hlavně vyjádřit bídu jakou každý den prožívají. Ale panu Orwellovy se to povedlo na výbornou. Musím také uznat, ze je to již několikátá kniha co od Orwella čtu a opět nezklamal svou nadčasovostí. Vše je poplatné dnešní době. Skvěle vystihuje lidské povahy a myšlení. Opět skvělá knížka.

666Jitka

Poslouchala jsem jako audioknihu v podání Michala Bumbálka, jehož přednes mým uším libozvučí. Orwellovy vzpomínky na léta, kdy se dostal až na samotné dno a zůstal bez domova, bez prostředků, hladový v rozdrbaných hadrech na ulici mezi žebráky a tuláky. Autor sděluje své zážitky velmi poutavě a nenásilně vás vtáhne do děje vyprávění o svém živoření, příležitostné práci, o lidech, se kterými se setkal a o situacích, ve kterých se ocitl, tak, že má člověk po chvíli pocit, jako by u toho sám byl.

Fenrir

Výborně napsaná kniha, mnohé zážitky z gastronomie a některé z ulice můžu z vlastní zkušenosti označit za naprosto věrohodné. Kniha se skvěle čte, je zajímavá, poutavá a především citlivý a hřejivě lidský způsob Orwellova vyprávění z ní skutečně dělá otevřené okénko do časů a míst, která tak živě popisuje.

evineckY

Je to příběh bezdomovců, tuláků a povalečů, kteří si tak vlastní život užívají, oproti
těm, kteří by pracovali, ale nemohou. I když si tím spisovatel procházel, nemohl se vcítit do té nuzoty a strádání, protože on měl na výběr.
Poslouchala jsem.

VeruMalfoy

Velice poutavá a zajímavá knížka o tom, jaký je život na dně společnosti, doslova na ulici. O to zajímavější je tento příběh tím, že ho napsal tak známý autor. Autor nám ukazuje, že se člověk i z úplného dna může vyšvihnout na vrchol a splnit si sny.

Apo73
31.08.2021

Přiznám se, že jsem tuto knihu právě doposlouchal jako čtení na pokračování na Vltavě. Čte Michal Bumbálek, vynikající herec, který podobně skvěle načetl i Vonnegutovu Matku noc (doporučuju!). Na textu je fascinující, že se vlastně vůbec nic nestane, přitom je to podrobná, až krutá anatomie života na ulici, a to ještě s rozdíly mezi Paříží a Londýnem. Díky tomu je možné se alespoň vzdáleně přiblížit pocitů nebo myšlení lidí, kteří skutečně nemají peníze a tedy mívají i hlad, jejich zacyklení, jejich úplně jiným hodnotám, vztahům, vizím, snům apod. Ta podrobnost je až děsivá, o to ale intenzivnější. Co to znamená ocitnout se na dně, na hraně vlastní důstojnosti? Výborně!