Na dně v Paříži a Londýně

od:

Na dně v Paříži a Londýně

Orwellovy zážitky z doby, kdy se jako tulák pohyboval mezi chudými.

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/12066/na-dne-v-parizi-a-lo-12066.jpg 4.2221
Originální název:

Down and Out in Paris and London (1933)

Žánr:
Literatura světová, Fejetony, eseje, Literatura faktu
Vydáno:, Votobia
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (22)

Přidat komentář
destak
20. ledna

Pro mě spíše než literárně byla kniha přínosem jako sonda na dno ulic a bídy. Rozhodně si člověk uvědomí jak si dnes žijeme v Evropě krásně.

antonin0999
30.12.2017

Povinná četba pro všechny rozmazlence (jako jsem i já). Orwell na příkladu vlastní zkušenosti popisuje to, že chudý člověk mnohdy podává vyšší výkon než vrcholový sportovec. Musí se postarat sám, za pár pencí a v mizerných podmínkách.

Věřím, že i díky této své zkušenosti toho George Orwell na literárním poli tolik dokázal a toto dílo je pro mne (možná paradoxně) vrcholem.

Jaruš7
01.12.2017

Na dně je krutě níž, než na zemi. Začátky třicátých let. Škoda je nečíst , je nevědět, neznat co úsilí stálo pohnout se z mizérie do lepší skutečnosti.
Zvednout se ze země, je jiné, jako vyplout ze dna. Marnost poráží důstojnost, štěstí a naděje je jen ve snách.
Kalením charakteru jsou tyto zážitky pro názorový postoj v životě, který je v dílech autora to, co v nich září.
Citát :"Chudoba je osvobodila od všech běžných norem chování, stejně jako peníze osvobozují lidí od práce."
"Hlad uvede mozek do takového stavu, jako byste byli bez páteře a bez mozku." " Chytal jsem ryby na masařky a stejně jsem nic nechytil." " Celý den lžete a lhaní je drahé. To je tajemství spojené s bídou."
Načtená je uhrančivá svou realitou.

shmaic
30.11.2017

zajimalo by me, jestli se to od te doby nejak zmenilo...

Briv
09.11.2017

Tahle knížka byla vážně dobrá. Ne, že by mě vyloženě šokovala, to ne, ale byla fakt zajímavá. Orwell mě provedl mezi chudinou, představil mi pár svých náhodných známých, seznámil mě i s velmi těžkou a špatně placenou prací i tím, jak obtížné ji bylo sehnat. Objasnil mi různé druhy "ubytování" a rozdíly mezi nimi.
Velice pěkně rozebral i slang mezi chudinou a možnosti zlepšení jejich postavení i života.
Až kniha není o veselých věcech, občas se i zasmějete, protože to Orwell uměl podat bez depresivního tónu.

Palivo
07.09.2017

Víc než cokoliv jiného mi Orwellovo Na dně v Paříži a Londýně připomínalo Paliho na dně v Irsku, když jsem tam před pár lety dojel vypilovat svůj skill "umývat talíře." Jelikož jsem zakotvil v Dublinu s 55 eury, jednou tyčinkou Snickers, kterou nejím páč tam jsou ořechy, a bez práce na dohled, vcelku snadno jsem se vžil do Orwellova románu. Stejně jako Jirka i já jsem nakonec sehnal luxusní práci dishwashera, která spočívala přesně v tom, co Orwellák popisoval: 15 hodin denně drhnout hrnce a pánve, škrábat mušle a krájet chicken wings, zatímco jsem v 50 stupních ztrácel jedno kilo váhy denně a nonstop jsem musel poslouchat šéfkuchaře, slizkého fanouška Chelsea, jak se mi směje, že Arsenal hraje hůř než FC Ústí nad Labem. Bez domova jsem sice nebyl, ale možná by to bylo lepší než žít v jednom holobytě se Slovákama a Mauricijankou, která měla u papundeklové postele voodoo oltář a každej tejden mi kradla ponožky z pračky.

Jelikož tedy vím, co jsou to harsh times a že se za posledních sto let nezměnily, nějak mi knížka nic nedala. Tak to prostě na světě je a lidi to nemají jednoduchý. Rozhodně mi kniha neotevřela oči ani mě nešokovala, jako 90% všech hodnotících, jejichž šok pravděpodobně pramení z toho, že nikdy neopustili vyhřívanou kancelář a své přetopené apartmenty a nešli na pár měsíců makat jako normální lidi. Na dřeň, do krve a za pár šupů. Já si to zkusil a doporučuji. Naučí to pokoru.

sick.boy
15.08.2017

Kniha z dob, kdy se žebráci i přes mizérii snažili o jakousi důstojnost a nesundavali si pokrývku hlavy z jiných důvodů, než že jim přihnila k hlavě, jako to občas vidím v Plzni ve Smetanovo sadech.
Přiblížila mi Orwella jakožto člověka, který ještě nenapsal veleslavnou osmdesátčtyřku, který se protloukal mládím v nedůstojných zaměstnáních a příšerných noclehárnách a i přes ukrutný hlad dokázal s žurnalistickou precizností zaznamenávat život mezi spodinou. Někomu ten literární talent holt koluje v krvi tak nějak přirozeně.
Ani jsem nečekal, že se bude jednat o tak čtivé dílo, nicméně Orwell umí a tak sem stránkama prolítl rychleji než houmles, co běží do kostela na krajíc zadarmo.
Jako nejzábavnější část knihy se mi jevila ta, kdy mladý George pracuje jako nejspodnější umývač nádobí v luxusním hotelu. Díky tomu, jaký byl dobrý pozorovatel (přestože sám říká, že Zola by to popsal líp) si můžeme udělat dobrý obrázek o tom, jak to funguje v zákulisí všeho toho naleštěného pozlátka. Hygienické podmínky katastrofální a na pětihvězdničkový stejk s koktejlem kuchařových slin nezapomenu. Bon apetit. Sám sem kdysi měl v jednom luxusním hotelu brigádu a přestože uběhlo pár desítek let, některé věci se nemění a pot a sliny v jídle přetrvávají.
Tak to jde v knize se vším, kamkoli se s Orwellem podíváme, tam je bída, podvyživení lidé, štenice, šváby a tak dále, přesto mi čtení nepřišlo příliš depresivní. O to se ale asi ani nesnažil. V některých částech jsem se dokonce smál, to když Orwell cituje to, co padá z úst spodiny.
Úvahové pasáže o slangu či teorie o zlepšení stavu bezdomáčů jsou pak výborným doplňkem, který vás zaručeně donutí se nad stavem věcí zamyslet. V tom George Orwell vynikal po celý život, jak krásně uměl nejen nacházet absurdity a špatnosti v systému, ale i vymýšlet, jak z toho ven.

Až příště uvidím žebráka, z kterého netáhne na kilometr krabicák, dám mu krejcar. Opravdu.

JP
08.07.2017

"Spíš najdeš v zimě oblohu bez mráčku, než jednu neposkvrněnou pannu v hotelu X." Zdálo se mi, že jsem se ocitl na dost podivném místě." (...) "Ukázalo se, že je to komunista a že zastává různé podivné teorie (uměl například dokázat na číslech, že se nevyplatí pracovat); mimoto byl stejně jako většina ostatních Maďarů nepředstavitelně hrdý. Hrdí a líní lidé nejsou dobrými číšníky." (...) "Apartní hotel je místem, kde stovka lidí dře jako koně, aby si dvě stě lidí mohlo nechat tahat peníze z kapsy za to, co ve skutečnosti nechtějí."

...sit down, lil' bitch, be humble....

hanocri
29.06.2017

Když jsem si to přečetl (a že se ta kniha díky tomu, jak je čtivá) četla sama, začal jsem si Orwella jako autora o to více vážit. Zároveň se jedná o fantastickou výpověď doby a tehdejším fungování nejnižších pater společnosti.

aginecka
22.06.2017

Kdo by čekal, že autor kultovních antiutopií vystřihne román jak z pera Dickense! Každá nechutná řádka naprosto dokonalá!

Tozbee
21.04.2017

Opravdu neobyčejná a sugestivní kniha, která zprostředkovává příběhy a zkušenosti ze světa ležícího na dosah ruky. Ze světa tuláků na dně společenského žebříčku, který měl možnost poznat jen málokdo, neboť ho nikdo (pochopitelně) poznat nechce. Defilé odpudivých i milých a inspirujících postav popsaných s lehkostí a upřímností díky neobyčejnému pozorovacímu talentu Orwella (a skvělé paměti). Vyprávění, o kterém člověk netuší, kam se bude ubírat - stejně jako život.

"Žebrák pracuje, když stojí venku za každého počasí a dostává křečové žíly, chronické bronchitidy apod. Je to řemeslo jako každé jiné; ano, je zcela neužitečné, ale vždyť spousta úctyhodných povolání je také bez užitku. A jako sociální typ může být žebrák dobře přirovnán k mnoha jiným. Ve srovnání s prodavači většiny patentovaných léků je poctivý, ve srovnání s majiteli nedělních novin je ušlechtilý, ve srovnání s lidmi, kteří vám vnucují své zboží na splátky, je laskavý - zkrátka je to parazit, to ano, ale docela neškodný."

Manyna
22.03.2017

Možná ještě lepší než mnohem známější 1984 a Farma zvířat. Věřím tomu, že Orwell tento příběh osobně prožil, protože líčí absolutně přesně život spodiny snažící se každý den najít něco k snědku a nocleh. Knížka není tak depresivní jako jeho dvě zmiňovaná díla, naopak je velice vtipně napsaná, především pasáž z Francie, ta je okouzlující. Idiote! :-)

Jessica007
06.11.2016

Výborná, čtivá kniha. Oceňuji, že ji Orwell napsal, není tak známá, což je škoda. Kniha je autentická, dobře vše popisuje. Prostě doporučuji.

Zouhee
26.10.2016

Famózní. Dokument konkrétní doby a místa, čtivé, zajímavé, dobře napsané... Možná je to tím, že mám tento "jednoduchý", skoro žurnalistický styl ráda, ale opravdu se mi kniha líbila na plných 5hvězd.

tarasnica
14.04.2016

Velice čtivě a zábavně napsané, knihu jsem přečetl velmi rychle. Někdy se mi příběh zdá až moc stereotypní, proto jsem nehodnotil pěti hvězdami. Na druhou stranu, život chudáka stereotypní je.

wiix
12.04.2016

Prekvapivo príjemné čítanie, avšak budem mať asi mainstream názor, pretože Farma zvierat a 1984 sa mi páčili väčšmi.

b_boccacci
18.02.2016

Nemyslím si, že tato kniha je horší, než autorovo dílo 1984 nebo Farma zvířat. Docela mě mrzí, že není více známa a vyzdvihována alespoň zčásti tak, jako výše zmíněné knihy. Přečetla jsem ji i poslechla jako audioknihu a musím říct, že mě zaujala snad více, než 1984 a Farma zvířat (přestože 1984 velice ovlivnilo mé vnímání světové literatury). Rozhodně jsem ráda za to, že je (minimálně) Orwellovy fanoušky čtena, protože je podána velice poutavou a zábavnou formou a zároveň popisuje životní zkušenosti, které kdejaký spisovatel sice ve svých počátcích mohl zažít, ale většina z nich byla postupem času nejspíš příliš hrda na to, aby napsali o něčem takovém. Knihu a autora doporučuji kde jen to jde, protože dokud se budou číst autoři jako je Orwell a knihy jako je tato, svět nejspíš není ještě úplně ztracen.

SuperFrankie
11.05.2014

Tahle kniha není tak skvělá jako Orwellovo veledílo 1984, to ne, ale je úplně unikátní. Ve světové literatůře nenaleznete žádný jiný titul, který se zabývá spodinou tak důkladně jako právě Na dně v Paříži a Londýně. George nás ve svých vzpomínkách protáhne nejnuznějšími čtvrti Paříže a životem tuláka v Anglii. Díky jeho vytříbenému stylu a velmi povednému překladu se při čtění cítite, jako kdybyste koukali Orwellovi přes rameno, když pracoval jako umývač nádobí, nebo se toulal. Tohle vám žádná jiná knížka nenabídne.

Veliká škoda, že od roku 1996 ji u nás nikdo nevydal a tak je strašně těžké ji sehnat i v knihovnách. Já si svůj výtisk musel vypůjčit až z Vrchlabí, tak jsem ho oskenoval a dal na ulož.to. Tady je link, aby si knížku mohli užít i méně šťastní fanoušci božského George:
http://uloz.to/xn6T494M/george-orwell-na-dne-v-parizi-a-londyne-pdf

Skip
17.09.2013

Tato kniha je něco jako román esej. Orwell v ní popsal své zkušenosti ze 30. let minulého století, kdy se pohyboval na samém dně společnosti. V Paříži žil v těch nejhorších hotelech, kterým se "hotel" ani říkat nedalo, s minimem peněz, často i bez nich, poznal, co je to hlad a dny, kdy jde jen o to sehnat někde kousek chleba. Když dostal práci, tak dělal umývače nádobí a velmi sugestivně popsal, jak to chodí v zákulisí luxusních hotelů, kde umývač nádobí je na nejnižším stupni v zaměstnanecké hierarchii. V Londýně se pak pohyboval mezi tuláky, přespával v odporných noclehárnách, zase hladověl a poznával nejrůznější typy lidí. Nedělal to jako nějaký salonní levičák, který si na čas odskočil mezi lidi s tím, že až bude nejhůř, vždycky se má kam vrátit a zase si spokojeně žít a kasat se, že poznal, co je to bída. On na dně opravdu byl a proto je tato jeho kniha upřímná.

Dáma s hrnstjm
10.05.2013

Jedna z nejlepších knih, kterou jsem kdy četla. Skutečné příběhy a zkušenosti ze života se mi vždycky čtou dobře, i když je účelně nevyhledávám - ale ještě nikdy jsem nenarazila na tolik lidské bídy a utrpení, tolik zvláštních setkání, tolik beznaděje. A hle, on to není popis zaplivaného zapadákova, ona je to Paříž, je to Londýn, ta krásná a pompézní velkoměsta... Ten kontrast je až děsivý! Doporučuji všem, kteří si rádi stěžují, že se mají špatně. A také doporučuji všem, které zajímá, jak se žilo chudým ve 30. letech 20. století v Paříži a Londýně. Ale upozorňuji, že se vám možná občas udělá špatně a některé scény vám utkví v paměti navždy. Výjev na obálce knihy je naprosto vystihující.

Kapis
01.02.2013

Hodně zajímavé počteníčko, bavilo moc. Sice mám takové salátové vydání, jiné, než je zde v záhlaví, ale tato forma k obsahu sedla přesně jak prdel na hrnec;-)

Romaine
19.03.2011

Moje nejoblíbenější kniha od Orwella. Popisy prostředí, postav, .. příběh, .. totálně mě to dostalo.