Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945

Deníky Astrid Lindgrenové vyšly poprvé loni ve Švédsku a okamžitě se staly senzací. Text překypuje hlubokým smutkem i strachem, zároveň však slavnou spisovatelku dětských knih představuje jako přesvědčenou humanistku, která si odvážně, s humorem a láskou stojí za svými názory. Její deník je tak komentářem k dobovým událostem i osobním záznamem toho, jak dramatické světové události ovlivňují životy nás všech. Kniha je bohatě ilustrována fotogra?emi deníkových listů a řadou dosud nepublikovaných snímků z rodinného života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314569/astrid-lindgrenova-valecne-deniky-1-Ckc-314569.jpg 452
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Slovart (ČR)

Krigsdagboccker

Kniha Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945

adorjas

Astrid, doteraz bola pre mňa autorkou detských kníh, ktoré sú super, ale nepoznala som ju ako dospelú matku dvoch detí v Štokholme počas 2.sv.vojny. Nie sú to rozhodne vojnové zápisky, ale jej popis bežného života prešpikovaný správami z frontu dáva nahliadnuť na život občana v krajine, ktorej sa vojna viacmenej nedotkla. Zároveň, máte možnosť vidieť Astridine začínajúce spisovateľské kvality, z ktorých potom neskôr vznikla jej legenda! Odporúčam a mňa kniha úplne navnadila prečítať si o jej živote aj viac.

pajaroh

Někomu by se mohly zdát Válečné deníky jako nudný výčet událostí, ale opak je pravdou. Přestože - a možná právě proto - že nejsem milovníkem válečné literatury, mi zápisky pozorovatelky z povzdálí přišly zajímavé, velmi povedeně zpracované. Propojení nedetailního subjektivního pohledu na historické události a osobnosti nejen ze severských zemí se soukromým životem spisovatelky (popisovaným taktéž z velké dálky) dává knize šmrnc a ta nesklouzává k jednotvárnému výčtu válečných dní. Jak sama často a s nemalým proviněním zdůrazňuje, měli se za války velmi dobře (mně osobně by káva na příděl asi zabila), to však neubírá na síle jejího slova. A opravdu chce někdo v současnosti autorce vyčítat, že za války netrpěla jako voják v zákopech či Židé v koncentráku?

Ty nepřeložené novinové články naprosto nechápu, obzvláště když je k nim v textu tolik nevysvětlených odkazů.
Takže jak hodnotit, když knihu (obzvláště tu, která zaznamenává historické události) netvoří jen samotný autorčin text, ale také překlad, vazba a dodatečné přílohy? Budu se držet jazyka a svědectví, které Astrid díky své práci na oddělení cenzury dopisů předala, takže hodnotím kladně jen samotné dílo A. Lindgrenové.
České vydání nehodnotím, to by kleslo na nulu. Ale vydavatelství Slovart by se za tupé okopírování článků mělo opravdu stydět, je to doslova k na....

27.3. 1941
"Hitlerovi jde očividně o to udělat z Polska jakési ghetto, kde ubohé Židy nechá umřít hladem a ve špíně."
A svět to prý nevěděl...

12.11 1942
"Jak to, že už dávno všichni nepochopili, že když někdo mluví jako Hitler, musí být psychicky narušený."

GingerXX

Vydat deníky, které si Astrid vedla od prvního dne války, je určitě dobrý nápad. Z jejích záznamů se zájemci o válečné události dozví řadu detailů, podrobností a zajímavostí nejen ze zákulisí diplomatických jednání, ale i ze života v tehdejší Skandinávii. Zápisky jsou doplněné o novinové články, které si Astrid ukládala a na které v textech neustále odkazuje. Bohužel je ale nikdo nepřeložil, a tak nezbývá, než vytáhnout švédsko-český slovník. Samotné Astrid za tuto knihu dávám pět hvězd, za překlad jen tři. To podstatné tam totiž zůstává ve švédštině.

Jessica007

Zajímavá knížka. Autorku mám ráda. V denících popisuje jak válečné události - píše třeba i o Lidicích, tak svůj osobní i tvůrčí život. Třeba i to, že začala psát Pipi Dlouhou punčochu.

nozdroun

Tak zajímavá knížka a tolik zmrvená českým vydavatelem. Polovinu knihy tvoří obrazová příloha článků a výstřižků, ke kterým se text odkazuje - nepřeloženo. 27 vysvětlivek typu: s. 148 Things are happening! (ang.) - Věci se dějí! - namísto obecně neznámých jmen a pojmů, které si člověk musí dohledávat. To vše kompletně na křídovém papíře, takže kniha o 360 stranách váží něco málo přes kilo. Je to škoda.

rozina351
07.11.2019

Zajímavé a čtivé svědectví doby i života Astrid Lindgrenové. Deníky jsou plné hlubokého pacifismu i humanismu. Astrid soucítila se zeměmi ve válečném stavu a s obrovskou vděčností přijímala fakt, že Švédsko je války ušetřeno. Mnohé myšlenky z deníků najdeme později rozvinuté v dílech s protiválečnou tematikou. Jejich rozpustile bojovnou podobu nacházíme v Pipi, tu vážnější potom v Bratrech Lví srdce: "Nacionální socialismus a bolševismus proti sobě bojují jako dva veleještěři."
V knize najdeme i množství až vizionářských myšlenek, dosud aktuálních: "Uprchlictví je bída. Je pouze otázkou času, kdy se spravedlivý hněv uprchlíků obrátí proti jejich hostiteli."

Nel.K.
12.09.2019

Pro mě zajímavé nahlédnutí do situace ve Švédsku během druhé světové války. O těch, kteří se měli "dobře" se nikde příliš nepíše, takže až nyní jsem si uvědomila jak velký kontrast Evropa mohla zažít. Nicméně jde vidět, že Astrid žila v neustálém, šíleném stresu a strachu, a že si uvědomovala všechno to štestí, které měla. Ke konci války šlo už vidět, co s člověkem udělá kontinuální přísun zpráv o zvěrstvech ve světě - člověk jednoduše otupí, protože i ve vlastním životě najde problémy, a ty, má pocit, se ho dotýkají primárně. Stejně tak v dnešní době jsou večerní zprávy natolik plné hrůz, že je vnímáme stále méně, nebo se přímo snažíme je tolik nesledovat.. kvůli vlastním starostem, kvůli tomu, že svět bude krutý vždycky, a že přiživovat neštěstí sledováním dalších neštěstí člověka zkrátka strašně vyčerpá..

MuříNoha
21.05.2018

Těm, kdo se rozhořčují, že Astrid ve válce dostatečně netrpěla, nezbývá než vzkázat: není i současný svět plný utrpení, a to i blízko našich hranic, a nemáme se náhodou i my až trestuhodně dobře? Chce to trochu sebereflexe. Lindgrenové deníky jsou velmi upřímné a poučné, pokud čtenáře zajímá uvažování lidí v jiné zemi a době. Pro laciné moralisty to asi není to pravé.

Fotograf z Osvětimi
Fotograf z Osvětimi