Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945

Deníky Astrid Lindgrenové vyšly poprvé loni ve Švédsku a okamžitě se staly senzací. Text překypuje hlubokým smutkem i strachem, zároveň však slavnou spisovatelku dětských knih představuje jako přesvědčenou humanistku, která si odvážně, s humorem a láskou stojí za svými názory. Její deník je tak komentářem k dobovým událostem i osobním záznamem toho, jak dramatické světové události ovlivňují životy nás všech. Kniha je bohatě ilustrována fotogra?emi deníkových listů a řadou dosud nepublikovaných snímků z rodinného života....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/314569/big_astrid-lindgrenova-valecne-deniky-1-Ckc-314569.jpg 466
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie

Vydáno: , Slovart (ČR)

Krigsdagboccker, 2015

Kniha Astrid Lindgrenová - Válečné deníky 1939-1945

dialed

Za knihu 5 hvězd. Překlad by zasloužil tak 3. Polotovar ️ Snad ve Slovartu dostanou tolik připomínek, ze knihu vydají znovu i s překlady novinových výstřižků

Katka2382

Je to pěkná kniha,o tom žadná.Ale upřímně taky mi trochu zklamala. Jednak jsem doufala že bude trochu víc osobní a jednak mi taky štvali ty novinové výstřižky z kterých český čtenář má akorát tak velký kulový.

rumund
13.07.2021

Docela jsem se na tuto knihu těšil, ale nakonec trošku zklamání. Navíc půl knihy otisknutých stránek deníku Astrid, ze kterých nic kloudného nedostanete. Překlad těchto stránek by se určitě hodil.

Kája95
23.02.2021

Najdete zde okamžiky bezmoci, strachu,ale i štěstí a touhu. Pohled na válku z jiného pohledu než jsme zvyklí (německý, židovský co český)

adorjas
23.08.2020

Astrid, doteraz bola pre mňa autorkou detských kníh, ktoré sú super, ale nepoznala som ju ako dospelú matku dvoch detí v Štokholme počas 2.sv.vojny. Nie sú to rozhodne vojnové zápisky, ale jej popis bežného života prešpikovaný správami z frontu dáva nahliadnuť na život občana v krajine, ktorej sa vojna viacmenej nedotkla. Zároveň, máte možnosť vidieť Astridine začínajúce spisovateľské kvality, z ktorých potom neskôr vznikla jej legenda! Odporúčam a mňa kniha úplne navnadila prečítať si o jej živote aj viac.

pajaroh
12.08.2020

Někomu by se mohly zdát Válečné deníky jako nudný výčet událostí, ale opak je pravdou. Přestože - a možná právě proto - že nejsem milovníkem válečné literatury, mi zápisky pozorovatelky z povzdálí přišly zajímavé, velmi povedeně zpracované. Propojení nedetailního subjektivního pohledu na historické události a osobnosti nejen ze severských zemí se soukromým životem spisovatelky (popisovaným taktéž z velké dálky) dává knize šmrnc a ta nesklouzává k jednotvárnému výčtu válečných dní. Jak sama často a s nemalým proviněním zdůrazňuje, měli se za války velmi dobře (mně osobně by káva na příděl asi zabila), to však neubírá na síle jejího slova. A opravdu chce někdo v současnosti autorce vyčítat, že za války netrpěla jako voják v zákopech či Židé v koncentráku?

Ty nepřeložené novinové články naprosto nechápu, obzvláště když je k nim v textu tolik nevysvětlených odkazů.
Takže jak hodnotit, když knihu (obzvláště tu, která zaznamenává historické události) netvoří jen samotný autorčin text, ale také překlad, vazba a dodatečné přílohy? Budu se držet jazyka a svědectví, které Astrid díky své práci na oddělení cenzury dopisů předala, takže hodnotím kladně jen samotné dílo A. Lindgrenové.
České vydání nehodnotím, to by kleslo na nulu. Ale vydavatelství Slovart by se za tupé okopírování článků mělo opravdu stydět, je to doslova k na....

27.3. 1941
"Hitlerovi jde očividně o to udělat z Polska jakési ghetto, kde ubohé Židy nechá umřít hladem a ve špíně."
A svět to prý nevěděl...

12.11 1942
"Jak to, že už dávno všichni nepochopili, že když někdo mluví jako Hitler, musí být psychicky narušený."

GingerXX
11.05.2020

Vydat deníky, které si Astrid vedla od prvního dne války, je určitě dobrý nápad. Z jejích záznamů se zájemci o válečné události dozví řadu detailů, podrobností a zajímavostí nejen ze zákulisí diplomatických jednání, ale i ze života v tehdejší Skandinávii. Zápisky jsou doplněné o novinové články, které si Astrid ukládala a na které v textech neustále odkazuje. Bohužel je ale nikdo nepřeložil, a tak nezbývá, než vytáhnout švédsko-český slovník. Samotné Astrid za tuto knihu dávám pět hvězd, za překlad jen tři. To podstatné tam totiž zůstává ve švédštině.

Jessica007
26.01.2020

Zajímavá knížka. Autorku mám ráda. V denících popisuje jak válečné události - píše třeba i o Lidicích, tak svůj osobní i tvůrčí život. Třeba i to, že začala psát Pipi Dlouhou punčochu.