Natty Natty komentáře u knih

Toxin Toxin Robin Cook

Fajn odreagování s netypickou zápletkou nekalých praktik v masném průmyslu s tragickými následky. Tato kniha mě opravdu bavila, i když se postavy někdy nechovaly úplně logicky.

Po přečtení jsem si říkala, že už nikdy nenavštívím žádný fastfood s hamburgery.. :D

23.03.2024 4 z 5

Za zavřenými dveřmi Za zavřenými dveřmi B. A. Paris (p)

Ne všechno, co na první pohled vypadá jako z pohádky, je pravdou. Někdy je naopak trýznivým hororem. V tomto žánru poněkud slabší, ale i tak čtivá kniha.

23.03.2024 3 z 5

Poslední pozdrav Poslední pozdrav Jitka Ludvíková

Pěkná česká detektivka s dobrou zápletku o utonulé dívce v rybníku Kachlička na Vysočině, příběh s fajn rozuzlením a příjemnou cestou k "rozluštění" motivu. Mám ráda knihy, u kterých není ihned jasné, kdo je vrah. U vysvětlení vraždy mi přišlo, že šlo o až moc náhod naráz na to, aby to byla pravda, ale i tak byl příběh uvěřitelný. Mrzelo mě, že nebyli více popsáni dva muži s košíky v lese nebo zmíněn vztah s manželkou komisaře Balouna na konci knihy, takže od autorky určitě zkusím i jiné knihy, třeba se o nich ještě dočtu tam.

To, že je kniha už pátým dílem v sérii, mě nepřipravilo o nějaké zásadní informace, abych v příběhu tápala, ale určitě si sérii dočtu zpětně.

10.02.2024 4 z 5

Stíny Citadely Stíny Citadely Radek Sterakdary Starý (p)

(SPOILER) Pocity: Proč to uteklo tak rychle?! Já chci vííííc!

Primárně bych chtěla napsat, že už u dvojky bylo znát, jak se autor zlepšil, ale u trojky to vnímám ještě tisícinásobně více. Všechny emoce jsem sdílela s postavami a měla pocit, že všechny popisované prostory byly okolo mě, cítila jsem hrozné horko jednoho světa, ochlazení po příchodu na druhý nebo i velikost citadely - až jsem u některých úvah postav chtěla říct - „Děláte si srandu?! Až nahoru přece nechcete jít po svých!“ :D Děj je opět napěchovaný tak, že vás nepustí, abyste odešli od knihy na moc dlouho a když si myslíte, že je v příběhu něco definitivní, objeví se něco nového a nečekaného, co by vás rozhodně nenapadlo. A i když u toho vždycky z nějakého důvodu bulim a Stéru bych za to rozcupovala, budiž mu odpuštěno, protože já asi okoušu půlku knihovny, jak moc se těším na další díl.. Arila se mi prostě usadila v srdci. :) A tak nějak mě popošoupla alespoň k pokusu postavit se svému největšímu strachu čelem. Za to děkuji.

02.12.2022 5 z 5

My My Elle Kennedy

Druhý díl se mi líbil ještě o něco více než ten první. Wes a Jamie, nyní již jako partneři, kteří společně řeší běžné problémy, jako je bydlení, práce, peníze... ale i svůj vztah, který stále musí z kariernich důvodů tajit. Přesně to, co mi chybělo a naopak přebývalo v první knize, je zde přesně podle mého vkusu skvěle rozloženo - tedy o něco méně postelových scén a více vztahových rozepří. Klidně bych ještě přidala grády. :D Moc mě bavil Jamieho vztah s týmem a Wesův neustále se nevhod zjevující spoluhráč Blake. Nejraději bych si přečetla ještě pět dalších dílů, ale bohužel je nemáme, takže se ke knihám určitě ještě vrátím.

04.06.2024 5 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Další ukázka toho, že kočky dokážou k člověku velmi přilnout a pozitivně ovlivnit celý koloběh života. Zde například pomoci od závislosti a přispět k nápravě člověka na okraji společnosti. Je to fajn (občas i napínavá) oddechovka založená na skutečných událostech.

Boba jsem již dříve sledovala na sociálních sítích a tento příběh byl příjemným prohloubením celého příběhu. Byl to opravdu unikátní kocour a fešák. ;)

27.04.2024 4 z 5

Králíček Sameťáček Králíček Sameťáček Margery Williams

Ke knize mě přivedla čtenářská výzva, a jsem ráda, že jsem si vybrala právě tuto knihu, i když jsem seriál Přátelé (ve kterém byla tato kniha zmíněna) nikdy nesledovala.

Je to krásná pohádka po děti či příběh s hlubší myšlenkou pro dospělé. Doporučuji opravdu všem.

„A bolí to?“ zeptal se králíček.
„Někdy ano,“ přiznal koník Plyšák, protože vždycky říkal pravdu.
„Ale když jsi skutečný, bolest ti nevadí.“

08.01.2024 5 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Kniha je čtivá, ale to je tak vše. Je veliká škoda, že se v ní věnovalo tolik času ve výsledku úplně zbytečné zápletce - chápu tu pointu, ale tady se to moc nepovedlo. Kdyby se to takto v polovině neukončilo a příběh si tu původní zápletku ponechal, věřím, že by to byla kvalitní detektivka, která by mě bavila o něco více. Také nemám moc ráda, když se vrah objeví "zničehonic" a čtenář nemá šanci pátrat, kdo by to z dosavadních postav mohl být. Popletení jmen a překlepy taky do vínku moc nepřidaly.

23.04.2024 3 z 5

Zkrocení zlé ženy Zkrocení zlé ženy William Shakespeare

Knihu jsem si přečetla v rámci čtenářské výzvy 2023. Shakespeara mám v úctě za všechna jeho díla, mám ráda jeho styl psaní, ale toto nebyl úplně můj šálek kávy.

13.04.2024 3 z 5

Lady Fuckingham Lady Fuckingham Oscar Wilde

Takové literární nepříliš reálné porno z 19. století, víceméně bez příběhu, s postavami, kde je každý svolný úplně ke všemu, co vás napadne i nenapadne. Vyzdvihnout ale určitě musím rozsáhlou zásobu výrazů pro obě přirození a sex samotný

13.04.2024 1 z 5

Foukneš do pěny Foukneš do pěny Radka Třeštíková

No, četlo se to rychle a samo, ale bylo to asi stylem vyprávění a tím, že nad tím člověk nemusel vůbec přemýšlet a ani nic hlubokého neočekával. Znovu jí už otevírat nebudu.

23.03.2024 3 z 5

Hodina mrtvých očí Hodina mrtvých očí Harry Thürk

Tuto knihu považuji za jeden z nejlepších válečných románů, který jsem kdy četla. Samotný příběh je zde zaměřený primárně z pohledu německých mladičkých parašutistů působících ke konci války na východní frontě. Kniha vás ihned vtáhne do děje a jste tak svědky veškerého nepohodlí války, mrazivé zimy, zvuků střel, pachů, strachu, boje se sebou samými a samozřejmě všudypřítomné smrti.
Zaujala mě část s nastolenou důvěrou dvou protivníků a vřele jsem uvítala i popis životů jednotlivých vojáků. Určitě budu číst znovu. Bindiga jsem si vážně oblíbila.

28.01.2024 5 z 5

Znamenitá mrtvola Znamenitá mrtvola Agustina Bazterrica

Kniha má velmi zajímavé téma, které by si však zasloužilo lepšího autora a kvalitnější zpracování příběhu.

27.05.2023 2 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Velmi vydařené sci-fi o mezihvězdném konfliktu s několika různými formami života, které mě překvapovalo neotřelými nápady. Měkké ostří bylo skvěle popsané a ráda bych takovou formu sama prozkoumala či rovnou vyzkoušela. Medůzáci i Noční můry byli bezvadně popsaní, ty bych potkat naopak nechtěla. :D Co se týče postav, možná jich bylo až moc a párkrát jsem se ztratila. Tím spíš pak u konečné zápletky, ke které jsem se musela ještě jednou vrátit, abych si sesumírovala myšlenky, co se tam vlastně stalo.

Zaujal mě překlad, který mi přišel často opravdu až moc počeštělý a z mého pohledu bych asi zvolila jiné názvy, či rovnou zůstala u těch původních, ale zase musím uznat, že tím kniha nabyla jistým způsobem na výjimečnosti.

Nutno podotknout, že by knize neuškodilo méně rozevlátých vět a celkové zkrácení. Je to celé takové utahané, a když například čtěte o další několikatýdenní cestě vesmírem, kdy všichni ostatní pasažéři hibernují, a vás čekají jen nudné pasáže o tom, co hlavní postava během toho dělala, aby zkrátila čas... no chce se vám to občas zavřít, ale to je prostě Paolini. Proto čtyři hvězdičky.

Druhý díl si však rozhodně ještě přečtu.

30.05.2024 4 z 5

Jak přicházejí sny Jak přicházejí sny Richard Matheson

Kniha mi byla doporučena a četla jsem ji s velkým očekáváním - možná právě proto jsem nyní trochu zklamaná.

Posmrtný život a jeho jednotlivé sféry bylo rozhodně zajímavé prozkoumávat, děj "lásky až za hrob" příjemně plynul a zajímalo mě, jak to celé dopadne, ale zároveň to bylo ploché, nevtáhlo mě to tak, jak jsem doufala a mrzel mě ten ztracený potenciál příběhu. Jsem docela cíťa, která všude, kde se to jen trochu nabízí, uroní slzu, a tady to nějak, bohužel, nestačilo, byť by se to zrovna u tohoto titulu dalo očekávat.

Trochu hlubší péče by si to rozhodně zasloužilo, ale špatné čtení to není.

26.04.2024 3 z 5

Ztracené vzpomínky Ztracené vzpomínky Lin Rina

(SPOILER) Velmi zajímavé tak trochu YA sci-fi (nebo budoucnost za pár desítek let?), které mě rychle připoutalo a po třech dnech propustilo s příjemným pocitem po dočtení.

Velmi mne bavila myšlenka budoucí medicíny za několik desítek let, screeningu našich myšlenek a celková zápletka s „ukradenými“ vzpomínkami a možnou implementací umělých vjemů. Opravdu originální příběh, ve kterém nechybělo drama, dobrodružství, ryzí přátelství ani láska. Klidně bych se rovnou vrhla na další díl, pokud by existoval.

V knize sice jsou některé pasáže, které by si zasloužily trochu péče, a hrdinka se občas chovala nepochopitelně a všechno vnímala jako naprosto normální, i když to občas moc nedávalo smysl, ale ani tak to nenarušilo běh příběhu. Co mě tedy ale opravdu zarazilo, bylo to, že se po ničem moc nepídila, byť bych čekala, že se už z principu bude ptát všech úplně na všechno. A na rodiče nějak moc často zapomínala - na to, že ani jeden z nich nebyl zrovna moc v pohodě.

Jediné co bych vytkla, je ta neustále opakující se posedlost kávou.... Klidně bych zmínku o kávě tak 50x vynechala a i tak by toho bylo moc.

16.04.2024 4 z 5

Odkaz lidské mysli Odkaz lidské mysli Radek Sterakdary Starý (p)

Kniha se mi opravdu moc líbila, velmi se mi zamlouvá celá myšlenka s Gory, Arbitry, myslitem a celkové zasazení tohoto sci-fi světa. Většinu postav jsem si oblíbila - a to se všemi jejich pozitivy i nedostatky. A co se týče Atyho, tak toho naprosto zbožňuju!

13.04.2024 5 z 5

Odkaz lidské rasy Odkaz lidské rasy Radek Sterakdary Starý (p)

Kniha se mi opět velmi líbila a užila jsem si ji stejně, jako první díl. Začátek byl sice takový pozvolný, ale postupně se přehoupl ve velmi dobře rozvinutý příběh s dějem, který rychle odsýpal. Nutno říci, že jedna pasáž popustila uzdu i mým slzným kanálkům. Konec pak opět potěšil a už netrpělivě vyhlížím finální díl.

Medvěd nechce jít spát Medvěd nechce jít spát Oksana Bula

Miloučký příběh o medvědovi, kterému se nechce v zimě spát. Naprosto zbožňuji ty ilustrace!

Osudný okamžik Osudný okamžik Suzanne Redfearn

První díl Ve vteřině mě bavil velmi, druhý díl z pohledu Mo a Chloe už mě nebavil tolik, neodsýpalo to tak dobře, ale i přesto jsem si knihu přečetla s chutí. Příběh o sexuálních predátorech, silném přátelství, lásce a odplatě. Konečné rozuzlení mi bylo jasné celkem brzy, ale nepokazilo to děj.

13.04.2024 3 z 5