n.ezn.amy Online n.ezn.amy komentáře u knih

Mlýn na mumie Mlýn na mumie Petr Stančík

Vítejte do časů devatenáctého století, kdy hodokvasy v místních hostincích dosahovaly opulentních hostin, kdy v Praze bylo tolik bordelů, kdy si každý muž mohl vybrat dle choutek svých zvráceností a zde v r.1866 přichází na scénu komisař Durman, který nadevše miluje jídlo a alkohol, návštěvu poběhlic z místních vykřičených domů, ten který musí vyřešit záhadu vražd pošťáků a chytit masového vraha, který vraždí podle jednoho klíče a do toho všeho nastává válka mezi Pruskem a Rakouskou říší .... Petr Stančík před námi rozprostírá děj, který do něj vtáhne každého čtenáře, poznáte auru staropražských čtvrtí, uliček, náměstí, trhů, kostelů, divadel, hospod a bordelů, kde si každý přijde na své. Poznáte hloubku českého jazyka a jeho rozmanitost, od dob Karla Čapka jsem nečetl tolik pojmenování zlodějů, prostitutek, bramboráků, bramborových placek a dalších .... Zjistíte kdo a odkud do Prahy zavedl techniku hudrání pelikána ... léčba zápalu plic doutníkem a koňakem ..... Vtipné pojmenování místních postav ať jde o Sulze-Rossolla d’Aspiq či Adalberta Hnuye. Skvělé hlášky např. hostinského U grobiána ... Chlast je práce a ty se nebudeš flákat! Anebo naprosto trefné zhodnocení českého národa ... Národ, který se nesnaží o víc, než jen být, se odsoudil k zániku .... Na tuto knihu jsem narazil čirou náhodou a považuji ji za velmi zdařilé dílo.

27.06.2022 4 z 5

Dva roky prázdnin Dva roky prázdnin Jules Verne

Místo prázdninového výletu se skupina chlapců z Chairman school z Aucklandu ocitne sama na lodi, která je za bouře odnese do Tichého oceánu, kde loď ztroskotá a chlapci se ocitají na pustém ostrově. Aby přežili musí začít spolu všichni fungovat a hlavně popřít vlastní ega, což u některých je skutečně velký problém. Objevují ostrov, zakládají osadu a dělají vše proto, aby se jednou mohli třeba vrátit nazpět domů. Jules Verne dokázal vždy psát napínavé romány a i tento se opravdu četl jedním dechem.

27.12.2020 5 z 5

Chaloupky Chaloupky Štěpán Javůrek

Příběh dvou kamarádů Františka a Floriána, kteří se po první světové válce kvůli práce odstěhovali do Krušných Hor, do Chaloupek, aby zde našli své štěstí a usadili se s rodinou. I když v Sudetech nebyl život lehký, oba si tento kraj zamilovali a věřili, že zde již zůstanou do konce svého života. Ovšem člověk míní a časy se bohužel mění a právě nástup Vůdce do čela Německa, převrátil život všem místním obyvatelům. Po dočtení se ve mě mísí určité rozpaky, příběh jako takový mi přijde plochý, psaní o hodně lidech, příbuzných, známých, ale o žádném více dopodrobna. Počátek před první světovou válkou, první světová válka, poválečné časy, nástup Hitlera, druhá světová válka a vysídlení místních obyvatel. Vše je popsáno ve velké rychlosti. Líbilo se mi nastínění proč místní němci v Podkrušnohoří podporovali nástup Hitlera a SdP, kdy částečně to bylo zaviněno tehdejší vládou a to, že sudetský problém nebyl černobílý. Trochu mi vadily chyby, které zde nemusely být, např. vylodění spojenců v Normandii nebylo v dubnu, ale až v červnu. A je to sice trochu hnidopišské, ale ..... Celkově kniha nebyla špatná, ale ve srovnání s podobnými knihami např. Šikmým kostelem, mi nepřijde tolik propracovaná. Ale určitě za přečtení stojí

26.11.2023 3 z 5

Tma Tma Jozef Karika

Hlavní hrdina odjíždí na Vánoce na svou odlehlou chatu v Malé Fatře, kde si potřebuje psychicky odpočinout od své manželky a práce. Jenže, když ho na chatě zahalí tma, tak není lehké se orientovat, fungovat a když kolem sebe začnete slyšet okolní zvuky a nevíte co je pravda a co výplod vaší fantazie, tak nervozita a nervy vás pomalu ale jistě mohou dostat k šílenství. Výborně napsaný román, kdy autor skvěle stupňuje napětí, které ke konci graduje. Karika se mě svými romány získal a už teď vím, že brzo v jeho tvorbě budu pokračovat.

Kdybych prohledal police důkladně, nejspíš bych objevil i drobné plastové figurky. Jenže se mi nechtělo odkrývat minulost, někdy člověku bohatě stačí přítomnost, nepotřebuje si zadírat pod nehty třísky oživlých vzpoomínek na hezké chvilky, které dávno pominuly.

07.11.2023 5 z 5

Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Tak to bylo, tak to je... Járo, kakao! Lou Fanánek Hagen (p)

Tak tohle je moje srdcovka. Tři sestry jsem začal poslouchat začátkem devadesátých let a hned mi jejich muzika přirostla k srdci. Kniha je rozdělena do dvou částí. První Tak to bylo, tak to je jsou vzpomínky Fanánka na svoje mládí a počátky formování kapely Tři sestry. Druhá část Járo, kakao! se věnuje kapele, která již koncertovala a sklízela úspěchy, včetně textů jejich nejslavnějších písní. Kniha je napsána s humorem, kdy se Fanánek nebojí popisovat jejich alkoholové excesy. Kniha mě obrovsky bavila a vrátila mě do mých pubertálních devadesátých let, na které člověk s nostalgií vzpomíná. Tak ať vám to kluci ještě dlouho hraje ...

25.08.2023 5 z 5

Studie v šarlatové Studie v šarlatové Arthur Conan Doyle

První příběh legendární dvojice. Po návratu z Afghanistánu do Londýna vysloužilý lékař doktor Watson shání bydlení a někoho s kým by se mohl sestěhovat. Jeho přítel lord Stamford jej seznámí se zvláštním člověkem, který se jmenuje Sherlock Holmes. Oba svou bystrostí na druhého udělají dojem a tím začne nejen jejich přátelství, ale zrodí se jedna z nejslavnějších detektivních dvojic, před kterou žádná sebevětší záhada neobstojí. Jejich první případ je záhada mrtvého muže, který na první pohled zemřel přirozenou smrtí, ale to by nebyl Sherlock Holmes, aby nezajistil pravý opak. Skvělý detektivní příběh, kdy Doyle stvořil geniálního detektiva, který díky svým schopnostem dedukce a hledání detailů, vyřeší každý případ, ale hlavně v knize je zachycena ta pravá atmosféra té doby .... londýnské mlhy, sychravého počasí, nevlídných doků a chlad, který stoupá od řeky Temže.

16.08.2023 5 z 5

Dobří holubi se vracejí Dobří holubi se vracejí Ladislav Pecháček

Román z prostředí protialkoholní léčebny, kde se léčí pacienti všemožných profesí, charakterů s jediným cílem. MIloš Lexa, topič sem přichází, aby se dostal ze své závislosti, setkává se zde s chápavým vedoucím lékařem Dobrotkou, ale i tyranským lékařem Masákem, který udržuje pořádek za pomoci tří cikánských kriminálníků. Prostý příběh, kombinovaný se vzpomínkami na minulosti, protkaný filozofickými názory a hlavně myšlenkami proč pít či se vzdát alkoholu. Smutný melancholický příběh o víře a lidských osudech.

Pacient Václav Hrabyňa, kronikář z Častolovic, skončil sebevraždou na půdičce rodinného domku tamtéž. V dopise na rozloučenou napsal: Promiňte mi všichni, ale neznám jiný způsob, nemohu-li rovně stát, budu alespoň rovně viset.

07.08.2023 4 z 5

Ferda Mravenec Ferda Mravenec Ondřej Sekora

Nádherné vyprávění příhody Ferdy Mravence, který miluje Berušku a je šikovný, protože umí práci všeho druhu a také všeuměla Brouka Pytlíka. Pro malé děti naprosto ideální kniha k poznání hmyzí říše

16.07.2023 5 z 5

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Rozhovor Jana Pelce s legendou undergroudu v Československu Mejlou Hlavsou o jeho počátcích koketování s muzikou, přes založení skupiny Plastic People, jejich hraní, pronásledování Stb až po rozpad kapely. Pro mě tato kniha představuje skvělý počin, kdy čtenář pozná i tehdejší dobu, nesmyslné pronásledování, buzerace, projekt Asanace a další. Poznání toho, co byli komunisti zač a jak skrz tajnou bezpečnost ničili lidské životy. Ale hlavně tato kniha je o hudbě a životě v tehdejším Československu celkově. Vzpomínky na Magora Jirouse, Sváťu Karáska a další, kteří byli perzekuování tehdejším režimem. Slova Jana Pelce na úvod této knihy, aby čtenáři měli stejný zážitek, jako on s magnetofonem v ruce ..... se u mě naplnila.

07.06.2023 5 z 5

Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Proč bychom se nepotili aneb Jak se chodí po horách Zdeněk Šmíd

Druhý díl příběhů vodácké party, kteří tentokrát vyrazili do Tater. Jejich zážitky z vlaku, putování v horách, bivakování ve stanu či ve vysokohorské chatě. Pro mě je tato kniha jedna velká nostalgie po mém chození v Tatrách s rodiči na počátku devadesátých let. Naprosto přesně popsané tehdejší oblečení horáků a jejich způsobech a chování v horách. Tahle kniha vám dozajista vykouzlí úsměv na tváři.

03.04.2023 4 z 5

Nevermore Baltimore Nevermore Baltimore Petr Heteša

Jerry Linden přiletí do Washingtonu, aby převzal pozůstalost po zavražděné sestře, se kterou se léta nestýkal. Teprve po příletu zjistí jaký jeho sestra vedla život a jeho původní přesvědčení, co nejdříve se vrátit domů do Paříže, vezme za své až objeví dva telefony a tajemnou hru, která probíhá v uzavřené čtvrti Baltimore. Zprvu cynický způsob vypořádání se s dědictvím po sestře se změní v touhu po nalezení jejích vrahů. Heteša dokáže vždy sepsat napínavý a strhující originální román, ve kterém od půlky knihy víte jak kdo je vrah a konec vás naprosto přesvědčí o opaku.

12.03.2023 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Cormoran a Robin jsou osloveni dcerou lékařky, která záhadně zmizela před čtyřiceti lety a její případ jejího zmizení byl odložen, byť panuje podezření, že se stala obětí Essexského řezníka. Je možné po tak dlouhé době najít oběť a nebo i jejího vraha? Není pátrání je ztrátou času? Další pokračování série o Cormoranu Strikovi. Příběh se skvěle rozjede a byl jsem rychle vtažen do děje. Ovšem původní nadšení brzo vyprchalo, neboť jsem se začal ztrácet v množství postav, kdy ke konci již jsem ani nevěděl, kdo která ke komu patřila. Zápletka se hodně točí okolo astrologických znamení, které jsem už poté také přestal chápat, bylo toho zkrátka moc. Postavy v knize jsou charakterově strašně černobilé ... lesby, homosexuálové, devianti, představitelé liberálních demokratů nebo černošky jsou zde vykresleni jako krásní, chytří, empatiční, inteligentní oproti nim představitelé konzervativců či zastánci tradičních hodnot jako zpátečníci, hlupáci celkově nesympatické osoby. Vraha jsem absolutně neuhodl a rozuzlení mi přišlo dobré. Rowlingová je dobrá spisovatelka, ale v tomto románu mi přišlo, že byl až moc rozvláčný se stovkami různých popisů. Doteď nevím jak může parfém vonět pižmem prohřáté kůže s podtónem povadlych květin. Oproti prvnímu dílu ze série, za mě lehké zklamání

26.01.2023 2 z 5

Vzpomínky na budoucnost Vzpomínky na budoucnost Erich von Däniken

Erich von Däniken sepsal zajímavou knihu, ve které se snaží dokázat, že v minulosti tato Země byla navštívena mimozemskou civilizací, která měla vliv na různé kultury ať třeba egyptské či mayské, díky výrobkům, stavbám či různých kresbách či nápisů. Neříkám, že všemu co zde píše bezmezně věřím, ovšem jeho názory či dedukce jsou zajímavé a kniha se velmi dobře čte

27.12.2022 4 z 5

Tajemný cizinec Tajemný cizinec Mark Twain (p)

V jednom rakouském městečku potkají tři kamarádi osobu, která se jim představí jako Satan a začne se s nimi kamarádit a vyprávět lidském pokolení a jeho chování. A chlapci, na základě jednání lidí v městečku, poznávají zda má pravdu či nikoliv. Skvělá filozofická kniha, která se hodně týká lidského chování, touhy po majetku, ze kterého plyne násilí. Twain správně zhodnotil jak se lidé k sobě navzájem chovají ....

Lidé jsou ovce, vždycky se budou podřizovat menšině, která nejvíc křičí....

16.12.2022 5 z 5

Slavnosti sněženek Slavnosti sněženek Bohumil Hrabal

Hrabalovy povídky o postavičkách a jejich životě v jeho milovaném Kersku, které jsou vtipné, místy tragické, ovšem všechny psány s tak velkou láskou. Střídající se zde jeho nálady radosti a smutku, štěstí a tragédie. Hrabal byl mistr jazyka, který uměl nádherně popsat obyčejné věci v životě tak krásně až i např. z obyčejného posezení v hospodě u piva, stvořil poetické dílo. A všechny ty "obyčejné" místní figurky, zahrádkáře, hasiče, myslivce, umělce, alkoholiky, zemědělce dokázal tak neskutečně živě vypodobnit. Podle mého názoru nejlepší povídka v této sbírce jsou Maminčiny oči. Toto je prostě kniha o životě.

05.08.2022 5 z 5

Postřižiny Postřižiny Bohumil Hrabal

Příběh správce nymburského pivovaru Franzina a jeho krásné ženy Maryšy, kdy do jejich poklidného života vpadne strýc Pepin a hlavně nové změny v životě. Nádherný román Bohumila Hrabala, který je napsán tak úžasně poetickým a krásným jazykem. Z celého příběhu přímo cítíte krásné léto, teplo na dvoře pivovaru, úžasně studené pivo a slyšíte řev strýce Pepina. I zabíjačka prasete je zde popsána jako umělecké dílo. Naprosto fantasticky napsaná kniha, Hrabal měl velký cit v popsání obyčejných věcí, které povznesl na neobyčejné.

02.08.2022 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Druhá povídková kniha, kdy se sedm příběhů pojednává o dobrodružstvích slavného Geralta z Rivie, jeho přítele Marigolda a osudové čarodějky Yennefer. Opět psána velmi napínavě a moc mě zde baví, že je odlehčená vtipným humorem. Jsem velký fanda zaklínačské ságy a proto nemohu hodnotit jinak

19.05.2021 5 z 5

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Když se znenadání objeví kolem města neproniknutelná kopule, ze které se nedá dostat ven, tak se začnou projevovat skutečné charaktery lidí, kdy skrývaná psychopatie či diktátorství vyjde plně najevo. Pokud přestává fungovat základ lidského společenství, lidé se vracejí ke zvířecímu chování, kdy jen silnější může přežít a ten nejsilnější velet lidské smečce. King je dle mého názoru velký mistr lidských duší, dokáže výborně vystihnout chování v kritických situací. A tohle se mu v tomto díle velice podařilo. Trochu mi to připomíná v nadsázce dnešní dobu, kdy určití politici mají patent na rozum a vše chtějí řídit sami, protože jen oni sami vědí, co je pro nás dobré.

05.08.2020 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

V Tarker Mill každý měsíc při úplňku dochází k vraždě a ač tomu nikdo nechce uvěřit, ve městě řádí vlkodlak. Ovšem kdo je ten, který se za úplňku proměňuje a vraždí? A je možné ho zastavit? Jedna z prvních knih Mistra, kdy sice je příběh jen na pár stranách, není nijak propsaný do hloubky, ale přesto mě bavil. Co ale knize dodává ten správný šmrnc, jsou kresby, které dokonale doplňují děj.

Jaro se opět vrátilo - a tentokrát s ním přišla bestie

28.12.2023 5 z 5

Liška Bystrouška Liška Bystrouška Rudolf Těsnohlídek

Když se revírník Bartoš vrací z hospody, tak v lese chytí zaběhnutou lišku, kterou chce věnovat svému vnukovi. Avšak liška Bystrouška nechce žít v hájovně a uteče, aby znovu začala žít v lese. A když potká lišáka Zlatohřbítka, tak zjišťuje, že život může být opravdu krásný. Lyrická bajka, která bude bavit nejen děti.

14.11.2023 4 z 5