MorriconeTheGod MorriconeTheGod komentáře u knih

Jak se jmenuje tahle knížka? Jak se jmenuje tahle knížka? Raymond Merrill Smullyan

Skvělá knížka nabitá rafinovanými hádankami. Pět nedám kvůli překladu, kde jsem - pokud si pamatuju - narazil na nějaké chyby, které takřka znemožnily řešení některých hádanek (špatný překlad logické spojky, která pak odvádí od použití správné logické operace) a také kvůli určité jednotvárnosti hádanek, které začnou časem nudit.

15.11.2017 4 z 5

Příběhy z čarovné říše Příběhy z čarovné říše J. R. R. Tolkien

Tolkien je ždímán a ždímán, neustále převydáván, aby z toho měl někdo soustavný příjem. Opět už tisíckrát vydané pohádky a k tomu přihozeno něco málo navíc, co se možná ještě neobjevilo, nebo alespoň neobjevilo dostatečně hodněkrát. Co na tom, že to byly tolkienovi poznatky, které si čmáral na hajzl papír...dneska má všechno na co ten chlap sáhl (tím spíš co napsal) cenu zlata. Čekám kdy vyjde kniha "Tolkienovy čarovné nákupní seznamy" nebo "Mistrovo daňové přiznání revidované samotným Gandalfem".

14.11.2017 3 z 5

Pistolník Pistolník Stephen King

Po shlédnutí špatného filmu jsem dostal chuť zjistit, jak to vypadá v originále. Je to dost zvláštní a odlišné od ostatních knih, co jsem od Kinga četl. Zajímavá je atmosféra, je to i pěkně napsané, takové sugestivní, trochu omamným způsobem...má to něco do sebe no, ale zas kdovíjaký trhák to není a forma převažuje nad obsahem - King má podle mě i lepší knihy, přestože mám pocit, že za touto sérií si jaksi obzvlášť pevně stojí.

09.11.2017 4 z 5

Zloděj blesku Zloděj blesku Rick Riordan

Ani nevím, jak mi to přišlo pod ruku, když zdaleka nepatřím do cílové věkové skupiny. Ale stejně mě to docela zabavilo. Je to samozřejmě v mnoha ohledech hrozně pitomé, ale nebylo by ode mě fér to kritizovat.

09.11.2017 4 z 5

Vesmírná loď Titanic Vesmírná loď Titanic Douglas Adams

Nezáživná kniha, kde se autor snaží být urputně vtipný, ale není - snaží se být urputně sofistikovaný, ale opět není. Hvězdička za pár zajímavých postřehů. Škoda, že Adams neměl čas a nenapsal si to sám.

09.11.2017 1 z 5

Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všem Pán prstenů & filozofie: jedna kniha vládne všem Eric Bronson

Nemyslím si, že Pán prstenů by kromě pár banálních ponaučení měl nějakou hloubku a ani tato kniha mě o tom nepřesvědčila. Ačkoli byla pro mě paradoxně daleko čitelnější než samotné - velmi nudné - původní dílo.

07.11.2017 3 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Přeceňovaná knížka, které se v důsledku jakési propagandy připisuje leccos, co vůbec neobsahuje. Je to pěkný, trochu zvláštní příběh, který sedí do žánru magického realismu. A to je tak asi vše. Nebýt kolem toho takové haló, tak dám možná i čtyři, ale je třeba vyrovnat tohle šílenství.

07.11.2017 3 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Dočista mě uchvátil popis prostředí na začátku, protože přesně něco takového jsem si přál - místo pro mysteriozní, brutálně atmosferické krimi jak ušité mě na míru. A musím říct, že se to celé četlo velice dobře.

03.11.2017 4 z 5

Hra o trůny Hra o trůny George R. R. Martin

Absolutní, bezduchá zhovadilost. Umíral jsem nudou od prvního odstavce, až do posledního - a málem jsem si ukroutil hlavu, jak někdo mohl takovou blbost zplodit. Kdybych k tomu nebyl nucen (dočíst to), jebnul bych to do krbu nejpozděj po dvou stránkách. Tak tragicky špatně napsané postavy a zápletky, tak zoufale nevynalézavý příběh a pozadí, tak neúnosně natahované, zbytečné dialogy, tak neskutečně dlouhé mlácení prázdné slámy. Tohle mohl klidně vysmrknout nějaký pokročilý algoritmus od googlu, na takovou bezduchost není člověka zapotřebí - ba je to přímo plýtvání zdroji.

03.11.2017 odpad!

Sněhulák Sněhulák Jo Nesbø

Moje první setkání s Nesbem. Dá se říct, že to bylo čtivé a celkem zajímavé, ale na to, jaké kolem toho bylo haló, to zas kdovíjaký zázrak nebyl a čekal jsem víc. Solidní detektivka, nic víc, nic míň.

31.10.2017 3 z 5

Den pro Šakala Den pro Šakala Frederick Forsyth

Čekal jsem hodně a o to víc jsem byl zklamaný. Docela nezáživné a utahané čtení, které místy připomínalo stať z wikipedie, jindy to zas bylo kolikrát hrozně pitomé - co dělal za kraviny ten týpek ... a převlek za kněze? Ty voe fakt nenápadný jak stometrové hov...

22.10.2017 1 z 5

Andělé a démoni Andělé a démoni Dan Brown

Na kolik se mi ještě šifra docela líbila jako příjemná jednohubka, tak toto už mě celkem nudilo a otravovalo. Asi je to samotným námětem, protože s filmovýma zpracováníma to mám stejně tak.

20.09.2017

Achilleova píseň Achilleova píseň Madeline Miller

Opravdu krásně napsaná kniha, která mě okamžitě pohltila. Byla pro mě jako pro skalního fanouška Iliady a řeckých bájí obecně povinností a požehnáním. Jsem nanejvýš šťasten, že autorka knihu pojala opravdu "mytologicky" a nesnažila se o nějaký trapný realistický pohled - a vzala to opravdu za úžasný konec. Klobouk dolů.

Popisy zjevu hrdinů na začátku byly tak přesné, že jsem poznával, o které jde, ještě než autorka vyslovila jejich jména, při popisu Tethys jsem úplně cítil hrůzu, která z ní čiší a krajinami v knize jsem proplouval, jakoby se mi zjevovaly ve snu. Jazyk překladu je nádherný, plynulý, honosný.

Někdy mě trochu vadily příliš dlouhosáhlé a opakující se pasáže toho, jak Patroklos prožívá Achilleovu krásu a někdy až příliš rozsáhlé nimrání v jeho citovém prožívání každého okamžiku a slova - a taky erotické pasáže nebyly zrovna moje "gusto" - ale to jsou drobnosti, které zcela zaniknou v jinak naprosto skvělé a nesmírně čtivé knize.

09.08.2017 5 z 5

Rytíř Sedmi království Rytíř Sedmi království George R. R. Martin

Není to stupidní tak ubíjejícím způsobem jako ta hlavní série, ale je to naprosto nezáživné, o ničem, natahované. Hlavní myšlenka je obšlehnutá z filmu Příběh rytíře, ale ani tak z ní nedokázal nic vytěžit. Pro mě je Martin asi nejhorší spisovatel všech dob - ačkoli pojem spisovatel je poněkud nadnesený - je to obyčejný copywriter placený od znaku.

10.07.2017 odpad!

Jurský park Jurský park Michael Crichton

Nevím, jestli si autor všechno cucá z prstu nebo bych v opačném případě nechtěl vidět ty rešerše - tak jako tak klobouk dolů. Fascinuje mě ta podrobnost a záběr na detaily - technické, věděcké atd. Přitom celkem v širokém spektru oborů.

05.07.2017 4 z 5

O Slovanech úplně jinak O Slovanech úplně jinak Antonín Horák

Naprosto ze řetězů utržený blábol, který patří do sekce "Daniken a spol." - v žádném případě do literatury historické a naučné, jak je zde uváděno.

05.07.2017 odpad!

Indoevropané v pravlasti Indoevropané v pravlasti Milan Machovec

Velmi neotřelá a poutavá kniha. Zabývá se prehistorií Indoevropanů a jejich "rozchodem" a počátky jejich historie na nových územích - to vše zejména z jazykového hlediska. Je to rozhodně zajímavé a čtivé, ale do značné míry jde zřejmě spíše o autorovy vlastní hypotézy než o solidně probádaná a doložitelná fakta.

05.07.2017 4 z 5

Slovanská magie Slovanská magie Jozef Karika

Bezduchá splácanina new age žvástů. S historii nemá kniha nic společného. Kdyby se na ni neodkazovala, tak prosím - každému, co jeho jest. Ale takhle jde vysloveně o lživou a zavádějící propagandu. Název se tváří, jakoby šlo o odbornou publikaci s vyčerpávajícími folkloristickým a etnografickými poznatky. Ona je to přitom snůška vtipů o prdění a trocha wikipedie.

05.07.2017 odpad!

Hvězdný prach Hvězdný prach Neil Gaiman

První dvě třetiny výborné...poslední třetina byla trochu zklamáním a připadala mi zlehka odfláklá, jakoby to Gaiman už chtěl mít za sebou. Ale pořád velmi pěkné. Srovnávat s filmem asi nebudu, obojí je totiž srovnatelně dobré.

24.06.2017 4 z 5

Historie svateb od nejstarších dob po současnost Historie svateb od nejstarších dob po současnost Eva Jančíková

dvě hvězdy za to, že neznám dílo na toto téma v podobném rozsahu, které by se zabývalo naším územím. Je to ale psané zmatečně až dětinsky, neorganizovaně, spíš jako školácká slohovka nebo úvaha, kdy autorka neustále proklamuje své názory, ba dokonce vypravuje vlastní zážitky a zkazky. K odborné publikaci to má tudíž daleko.

07.06.2017 2 z 5