Morbidus Morbidus komentáře u knih

Hrůza Hrůza Arthur Machen

Zdařilý hororový příběh z období první světové války. Ačkoli jde o starší knihu, četlo se to samo. Při některých pasážích mi opravdu běhal mráz po zádech. Bohužel to zazdila poslední kapitola, kde je původ hrůzy ,,vysvětlen''.
Máte-li však rádi starší horory, neváhejte.

Pac & Pussy Pac & Pussy Albrecht Smuten

Jednoduché a skvěložasné. :-D
Vyvážená kombinace sarkasmu, postojů k existenci a postřehů z kočičího života. Témata jsou nadčasová, životní postoje koček (zejména Paca) se mnohdy shodují s mými vlastními. Jedinou chybou je, že knížka je tak krátká.

Po dočtení se mi vybavila hláška z Červeného Trpaslíka: ,,Jsme sami v bezbožném, pustém, nepřátelském a nesmyslném vesmíru. Přesto se musíte smát, viďte?''

Danse Macabre - Svět hororu Danse Macabre - Svět hororu Stephen King

Tahle kniha je napsána pro nadšence do hororových příběhů, mezi které se počítám i já. Před čtením je třeba mít na paměti hned několik věcí - kniha není beletrie, vyšla roku 1981 a povídání o současném hororu se nedočkáte. Přesto jsem velmi rád, že u nás konečně vyšla.

Nejprve negativa - King zde hovoří o mnoha filmech, knihách a dalších věcech, které jsem neviděl, nečetl ani neslyšel. Navíc vám v kostce předžvýká a převypráví celý jejich děj. Také je třeba s faktem, že kniha vznikala v jiné éře a to, co zaujalo autora, nemusí nutně zaujmout vás.

Na druhou stranu zde naleznete mnoho tipů na filmy a knihy (dobře, uznávám, že ze zvědavosti se sem tam kouknu na špatný film nebo si naschvál přečtu brakovou knihu). Ačkoli děj mnoha z nich je autorem převyprávěný, z té záplavy spoilerů si s odstupem času pamatuji minimum. Zůstal spíše pocit nadšení pro věc, doprovázený analýzou toho, co se nám na tom líbí, jak to funguje a co je za tím skryto. Minimálně za sebe mohu říct, že se mi po přečtení řada věcí osvětlila.

Pokud vás hororový žánr neoslovuje až tak do hloubky, bude to i přes ,,živý'' styl psaní zřejmě otrava a tři až čtyři hvězdičky si od těch pěti uberte. Já uberu jen jednu - kvůli mírné neaktuálnosti knihy. Mně v knize ty novější záležitosti prostě chybí. :-)

15.07.2019 4 z 5

Unesená Unesená Manuro (p)

Kombinace komiksu, gamebooku a děsivého příběhu?
Jakožto nadšenec do všech tří věcí jsem prostě nemohl odolat. A nelitoval jsem. Ačkoli knihu není jednoduché dohrát (mně se to povedlo až na šestý pokus), velice mě bavila - od zdařilé kresby až po sympatickou jednoduchou zápletku. (O které pomlčím, abych někomu nezkazil překvapení.)
Co se herních mechanismů týče, jsou poměrně jednoduché. Obzvlášť mne nadchly tajné lokace a obecně ukrývání odkazů přímo do obrázku. Jako u většiny podobných knih, i zde je důležité kreslit si mapu - kvůli znovuhratelnosti a orientaci. Tento gamebook mi celkově připomíná staré dobré click-point adventury (Posel smrti) či deskové hry (Mansions of madness).
Pro úplnost je třeba dodat, že anotací a úvodem se kniha tváří jako thriller. Má to svůj důvod. V reálu očekávejte hororový příběh se vším všudy. Někoho to možná odradí, já byl naopak příjemně překvapen. Takových knih víc!
Přeji hodně štěstí při hraní! :-)

01.06.2019 4 z 5

Vraždy podle abecedy Vraždy podle abecedy Agatha Christie

Agathu Christie jsem čítával někdy v pubertě. Tehdy jsem to ještě vnímal jako složité čtení. Když jsem se teď po letech rozhodl si zase nějakou detektivku přečíst, přišlo mi to naopak jako super oddechovka.
Aniž bych chtěl psát spoilery, zde byl hlavní zlosyn jasný sotva se vyskytl na scéně. Záludností této knihy je, že se tváří jako thriller, ale ve skutečnosti zůstává čistokrevnou detektivkou. Je to napínavé čtení od začátku až do konce. Čím více této autorky čtete, tím více rozeznáváte její nenapodobitelný styl.
Hercule Poirot prostě opět nezklamal a jeho hovory s Haistingsem celé věci dodávají potřebný nadhled. Skvělá volba pro milovníky napínavé literatury. :-)

28.05.2019 4 z 5

Máj Máj Karel Hynek Mácha

Máj jsem znal ze školy, kde na mě moc dojem neudělal.
Nyní jsem si ho po letech znovu přečetl... a zapůsobilo to na mě dost silně. Nádherné verše, krajina a bolavý tragický příběh. Pro romantiky téměř povinnost, určitě jsem ho nečetl naposled.

12.05.2019 5 z 5

Z neznámého světa a další příběhy Z neznámého světa a další příběhy Erik Kriek

Skvělá černobílá kresba (prostě wow!). Děj je srozumitelný i pro toho, kdo dosud po Lovecraftovi nesáhl, takže chcete-li své přátele a známé svést na scestí kosmických hrůz, zde máte jedinečnou příležitost. Za mě tedy paráda... ovšem povídková forma vyprávění mi k tomuto typu vyprávění svou atmosférou prostě sedí o chlup více. :-)

12.05.2019 4 z 5

Žhářka Žhářka Stephen King

Začátek knihy pro mne byl velmi hektický a chvílemi jsem si říkal, že tentokrát mě třeba King konečně zklame. Naštěstí se tak nestalo a vyklubal se z toho poměrně kvalitní příběh.
Ačkoli čtenář tak nějak tuší, kam to celé směřuje, napětí nepolevuje a čtivost zůstává vysoká. Psychologie postav je opět zpracována špičkově, zejména pak otcovský vliv na malou Charlie. Konec zůstává otevřený a jsem s ním ve výsledku velmi spokojen.
Svižné, napínavé a emocemi nabité čtení.

27.04.2019 4 z 5

Strašidelná vagina Strašidelná vagina Carlton Mellick III

Solidní úleťárna. Je to něco trochu jiného než jsem prve očekával, ale pobavilo mě to. Každý příběh už samotnými náměty leží někde za hranicemi běžného myšlení. Přesto děj nějakým záhadným způsobem držel pohromadě a dával smysl.
Pokud vám nevadí trocha prasárniček, úchyláren a absence pointy, jde o pohodové odpočinkové čtení. Kniha pro každého, kdo se nebojí zkusit něco nového.

12.04.2019 3 z 5

Zhubni Zhubni Richard Bachman (p)

Tahle hubená bachmanovka klame názvem. Ano, sice se v ní masivně hubne, ale spíše než o účinné dietě se lecos dozvíte o spravedlnosti a odplatě. Děj se rozjíždí pěkně plynule, na čas zpomalí, a pak se ještě prudčeji rozjede do překvapivého finále. Nemůžu říct, že bych se někde vysloveně nudil, zejména Ital Ginelli měl skvělé průpovídky.
Pro mně šlo o nenáročnou oddechovku při učení. Z mé strany spokojenost.

09.04.2019 4 z 5

Trhlina Trhlina Jozef Karika

V poslední době jsem přečetl hodně knih - ovšem Trhlina překonala mé nejdivočejší představy. Nemohu napsat mnoho - zejména kvůli mé polemice ohledně několika zásadních faktů a případným spoilerům.
Už od samotného počátku to zapáchalo Lovecraftovským hororem a taky že ano. Už v první třetině knihy má jsem chrochtal blahem. Střední část zpomalila a já se trochu bál sestupné tendence, ovšem zbytečně. Poslední část je... nepopsatelná. V tomhle spočívá (minimálně pro mě) ta pravá hrůza - v opuštění ostrova příčetnosti, ve vstupu do temných vod absurdna, které naše omezená mysl není schopná vstřebat.
Jak je možná patrno, jsem nadšen a rád bych dal více než pět hvězd. Pokud nelpíte na akčním ději a potrpíte si na temnou atmosféru, je pro vás Trhlina jako dělaná.

Dopsáno. Jdu si zabalit. Tríbeč čeká...

24.03.2019 5 z 5

Dost jsem se nasmál, zejména v Nepálu. Čína na mě působila unavenějším a depresivnějším dojmem, ale stejně jsem se musel smát. Nedozvěděl jsem se ani tolik o zemi samotné, jako spíše o lidech, kteří ji obývají. Pokud bylo cílem přimět čtenáře, aby se vydal na vlastní pěst na cesty, byl jsem inspirován vrchovatě.
Smysl pro humor a nadsázka nechybí, určitě si časem přečtu něco dalšího. :-)

01.03.2019 4 z 5

Mrtvá zóna Mrtvá zóna Stephen King

Zvláštní čtení. Trochu jako kdybych si objednal čaj a místo toho dostal ledový čaj. Chci tím říct, že to bylo něco trochu jiného, než co jsem očekával, ale stále jsem spokojen.
Je to poklidná a smutná kniha. Ukazuje se v ní, jak společnost vnímá člověka, který nějakým způsobem vybočuje z davu. Nejenže John ztratí téměř vše, co ho v životě dělalo šťastným; dokonce není šance, že by to někdy získal zpět. Stillson je pak jeho přesný protipól - prakticky z ničeho stoupá stále výš a výš.
Jednotlivé příhody se postupně propojují s Johhnyho nešťastným životem až do neodvratného finále. I přes depresivní vyznění je konec knihy tak nějak... správný?

17.02.2019 4 z 5

Krysař Krysař Viktor Dyk

Velmi krásný a smutný příběh. Kniha si mě i přes svůj krátký rozsah získala, děj je hodně intenzivní. Setkání s Faustem bylo třešničkou na dortu.
Skvělá klasika.

03.02.2019 5 z 5

Dlouhý pochod Dlouhý pochod Richard Bachman (p)

Jednoduchá zápletka se rozvíjí v poutavý příběh o životě a smrti. Hlavně ve druhé části mi při některých scénách přebíhal mráz po zádech. Myslím, že hlavní síla této knihy spočívá v tom, že ačkoli sledujeme osudy soutěžících, duchem stále patříme k anonymním divákům. Není snad právě touha po troše temnoty důvodem, proč podobné příběhy vyhledáváme?
I přes trochu náhlý konec parádní čtivo. Já svou dávku temnoty dostal.

02.02.2019 5 z 5

Noční směna (20 povídek) Noční směna (20 povídek) Stephen King

Skvělá sbírka povídek! Pravda, najde se zde pár slabších kousků, ale ty jsou vyváženy mnoha klenoty. Je těžké vybrat příběhy, které mě zaujaly nejvíce (většina), ale určitě mezi ně bude patřit Římsa, Bojiště či Nekuřáci a.s.
Touto sbírkou jsem před lety s Kingem začínal - a vydrželo mi to dodnes.

26.01.2019 5 z 5

Osvícení Osvícení Stephen King

Na tuhle Kingovku jsem se hodně těšil. A věru jsem nebyl zklamán, dokonce bych řekl, že předčila má očekávání! Kniha se rozjíždí pozvolna, ale jakmile se přesuneme na hrací plochu (čti: hotel Overlook) atmosféra začíná řádně houstnout. Psychologie postav je výborně zvládnutá, samostatnou kapitolou je v tomto ohledu Jackův duševní vývoj (či spíše rozklad). Ke konci knihy už se z toho stává hotový pád do maelstörmu šílenství. Perfektní.
Další slova jsou zbytečná, za mě plná palba.

26.01.2019 5 z 5

2x mistři klasického hororu: Klenot sedmi hvězd / Carmilla 2x mistři klasického hororu: Klenot sedmi hvězd / Carmilla Bram Stoker

Kniha obsahuje dva příběhy - Klenot sedmi hvězd a Carmilla.

Klenot sedmi hvězd zabírá přibližně 3/4 knihy. Pochází z pera Brama Stokera, autora Draculy. A stejně jako Dracula, ani tento příběh mi k srdci nepřirostl. Dokonce mi přijde, jako by oba příběhy byly psány podle podobného mustru. Problémy zůstávají stejné - rozvláčnost děje, užvaněné postavy a přílišná popisnost. Těch pár překvapivých zvratů a egyptská tématika celý příběh prostě neutáhly. Závěr příběhu pro mne byl po tak dlouhém čekání na rozuzlení neuspokojivý.

Carrmilla zabírá poslední čtvrtinu knihy. Na minimu prostoru je zde odvyprávěn napínavý a (na svou dobu) dynamický upírský příběh. Jde o starší dílo než Dracula; ovšem na rozdíl od něj Carmilla zachovává gradující strašidelnou atmosféru. Dobrá věc.

První dílo mne nezaujalo a druhé překonalo má očekávání, hodnotím tedy třemi hvězdami.

26.01.2019 3 z 5

Dracula Dracula Bram Stoker

Úvodní sekvence deníkových zápisů Jonathana Harkera byla perfektní. Pak však kniha pokračovala a k mému zklamání nabrala (s nepravidelnými výkyvy) sestupnou tendenci. Někde v půlce už můj zájem opadl; vlastně jsem fandil starouši Drákulovi a doufal, že ta užvaněná banda klaďasů dostane na frak.
Za mě trochu zklamání. Zub času zaúřadoval a hororová atmosféra se přetavila v romantismus. Nicméně stále jde o klasiku, ve které se inspirovala řada autorů - a proto bylo fajn si to přečíst.

26.01.2019 3 z 5

Prokletí Salemu Prokletí Salemu Stephen King

Přiznávám, že zpočátku jsem měl problém se do knihy začíst, ale jakmile jsem se zorientoval v množství postav, zábava mohla začít. Konečně pořádní upíři, rozlézající se po celém městečku jako rakovinný nádor. Nemohu říct, že bych se bál, ale zdravého mrazení v zádech jsem si užil dostatek. Inspirace Draculou je zřejmá; ovšem vůbec ničemu to nevadí, akčnější pojetí příběhu jen prospělo.
Sečteno a podtrženo, jde o solidní upírovinu, kde si žádná z postav nemůže být jista životem. Přílišnou originalitu nečekejte - jen ponurý a dobře odvyprávěný příběh.

25.01.2019 4 z 5