Morbidus Morbidus komentáře u knih

Mainstream Mainstream Miroslav Pech

Tohle se mi velice líbilo. Čtivé, živé, výrazné. Žádné zbytečné kecy kolem, děj se prostě nesmlouvavě hrne vpřed. Minimálně co se týče titulního příběhu Mainstream, který si pohrává nejen s postavami, ale i se samotným čtenářem. Spíš než na přímý šok sází na plíživé znepokojení, kdy nelze plně odhadnout, co se bude dít dál.
Kniha je doplněna šesticí povídek – a jak už to bývá, něco mi sedlo více a něco méně. Nejvíce výživná byla jednoznačně Mašina!, tyhle odporné záležitosti rozhodně můžu. Naopak zklamáním se pro mne ukázala být Demolice, která sice měla zajímavý nápad, ale slabší děj. Příběhy přenechávají výrazný prostor čtenářově imaginaci, což je jen dobře.
Obálka knihy, ač řádně hororová, mi tentokrát tolik nesedla. To však nic nemění na kvalitě obsahu, který rozhodně patří k jednomu z klenotů sílícího proudu české hororové prózy.

21.05.2020 4 z 5

Hellraiser (dvě povídky) Hellraiser (dvě povídky) Clive Barker

Obvykle při četbě hororů cítím znepokojení a jistý druh temné fascinace. Vzbudit v člověku literárním dílem strach je (z mého úhlu pohledu) docela kumšt; a v Hellraiserovi se to povedlo na jedničku. Temnota je takřka hmatatelná, odbíjení zvonu slyšitelné a cenobité na dosah ruky. Dal bych knize ihned pět hvězd...
...nebýt druhé povídky Věk touhy. Snad zde byla doplněna jako snaha ukázat autorovu rozmanitost tvorby či tematické spojení skrze ústřední motiv touhy. Tak či onak, tato povídka mi nepasovala ani v Knihách krve. Ne, že by byla vyloženě špatná, jde o sci-fi horor o nepovedeném (a nadrženém) experimentu v hávu kriminálky. Bohužel je však na svůj obsah příliš zdlouhavá a se slabou pointou.
Tento pekelný kousek můžu doporučuji všem hororistům.

17.05.2020 4 z 5

Tramvaj č. 1852 Tramvaj č. 1852 Edward Lee

Zajímavé kombo – erotika, lovecraftovský horor a situační humor. Čtenář bez znalosti díla a života HPL možná patřičně neocení všechny detaily a narážky, ovšem na celkovém vyznění to nic nemění. Střet Lovecraftova archaického puritánství a nespoutaného světa sexuchtivých dam vytváří úsměvný kontrast. Pakliže však tento na okamžik zmizí, skryté znepokojení začne nabývat zřetelných kontur. Dle té nejlepší tradice se tak postupně přesouváme z všednosti do oblasti mimo lidskou představivost. Především však stále jde o fungující „fikci ve fikci“ s neotřelým nápadem.
Po vyvrcholení příběhu následuje i příhodný bonus, jímž je Lovecraftův snový fragment Cosi v měsíčním světle. Také povedená obálka knihy doslova křičí „Lovecraft!“, což je v souladu s jejím obsahem. Jde o čtivé vyprávění, ovšem úplná topka to není. :-)
První jízda Tramvají s Edwardem Lee se mi zamlouvala. Budu se těšit na další.

16.05.2020 4 z 5

Červivé jablíčko Červivé jablíčko Jana Pacáková

Tahle sbírka povídek z ranku horror či dark fantasy je něco trochu jiného, než na co je dnešní rozmlsaný čtenář zvyklý. Ačkoli se na první pohled může styl psaní zdát pohádkový, nikdy nevíte, za kterým rohem vás čeká hrůzný mord, prokletí nemrtví či slizké chapadlo. Z příběhů čiší Poeovská až Lovecraftovská atmosféra. Na druhou stranu jde z textu znát určitou nevypsanost, která protřelého čtenáře okamžitě praští do očí - což je škoda, protože s lepší korekturou by byl můj celkový dojem hned o stupínek výš.
Paradoxně hodnotím nejhůře titulní povídku Červivé jablíčko, která mě málem odradila od dalšího čtení. Naštěstí jsem vytrval a kromě slabších či průměrných povídek nalezl i poměrně zajímavé kousky, z nichž nejlépe hodnotím Kráčející rakev.
Sborník bych doporučil zejména nadšencům do starších, temně laděných příběhů.

25.04.2020 3 z 5

Kniha bolesti Kniha bolesti * antologie

Zajímavá sbírka povídek, která se vyznačuje žánrovou všehochutí (nenajdete zde jen horror, jak by se mohlo na první pohled zdát). Na jednu stranu to znamená, že čtenářova náklonnost k jednotlivým kouskům bude jak na houpačce. Na stranu druhou, máte jistotu, že dříve nebo později na něco zábavného narazíte.
Nejméně mě oslovila povídka O husách, bolestižroutech a těch ostatních. Co se týče mnou nejlépe hodnocené záležitosti, překvapivě to není ani jeden ze dvou příspěvků Marka E. Pochy (ačkoli jsou oba skvělé). Namísto toho volím kousek s názvem Psychicky náročná práce, který mě naprosto rozsekal. :-)
Nadšencům do české a slovenské fantastiky bez mučení doporučuji.

22.04.2020 3 z 5

O mulo! Povídky o duchách zemřelých O mulo! Povídky o duchách zemřelých * antologie

Ačkoli na mě některé z povídek působily naivním dojmem, vyskytlo se i několik solidních kousků (či opakujících se detailů), které mou maličkost oslovily výrazněji. Kniha je doplněna zdařilými ilustracemi, které knize dodávají vkusné černo-bílo-červené ladění. Značný přínos (pominu-li samotnou raritní existenci knihy) spatřuji i v doslovu, který čtenáři odhaluje zvyklosti romského pohřebnictví a tajemného světa duší zesnulých (Mulo) obecně.
Povinnost pro milovníky duchařiny a osoby s otevřenou myslí. Minimálně pro mě šlo o kulturně obohacující záležitost, která si zaslouží svůj díl pozornosti.

Svědectví Svědectví Stephen King

Jak jsem při aktualizaci přečtených knih zjistil, mé hodnocení a komentář se vypařil někam do nicoty. Což mé systematické já nemůže nechat jen tak. Proto jej doplňuji znovu a v aktualizované verzi. :-)
Ačkoli je kniha vzhledem k (současné) korona-situaci aktuální, virus chřipky řádící v první části knihy je vzhledem ke své nakažlivosti mnohonásobně horší. Stačí zakašlání a víte, že daná postava je odepsaná. Právě ono šíření viru a cesty přeživších postapokalyptickým světem je pro mne nejzábavnější částí knihy.
Pak bohužel nastane zlom. Jakmile se postavy začnou shlukovat do útočiště Dobra, začne mi většina kladných postav neuvěřitelně lézt na nervy. A zůstane to tak bohužel až do konce. Trochu uspokojivého rozptýlení mi zde přinesl pouze kabrňák Harold, zapálený Popeláč a démonický Randall Flagg. Popravdě, dočítal jsem to na sílu.
Ačkoli je mi pointa románu sympatická, King dokáže odvyprávět i lepší příběhy na menším prostoru. Je to dobré, ale moje topka to není. :-)

17.04.2020 4 z 5

Může se to stát i vám Může se to stát i vám * antologie

V pořadí druhý sborník hororových povídek z edice Horrorcon považuji z dosavadní trojice za nejpovedenější. Příběhy jsou výživné a kvalitní, pokud se objeví nějaký slabší kousek, není to až tolik znát. Podotýkám, že i ilustrace ve valné většině stouply na síle, což je rozhodně plus. Nejmenší emoce u mě vzbudila povídka Prstoklady, naopak Bílé díry jako kdyby vypadly z mých nočních můr. Brr, skvělá věc!
Pokud holdujete hororovému žánru, tenhle literární průřez by se jednoznačně měl dostat do rukou i vám.

17.04.2020 4 z 5

Ve špatný čas na špatném místě Ve špatný čas na špatném místě * antologie

Tento sborník českých a slovenských hororových příběhů je zajímavá směsice, kde si přijdou na své milovníci čistokrevného hororu, bizarních nápadů i černého humoru. Ačkoli ne všechny povídky mi sedly, nemůžu o žádné říct, že by byla vyloženě nepovedená. Nejméně mě nadchly Záškuby všedního dne, naopak největší radost mu udělala povídka Cizí ve své kůži. Současně musím pochválit ilustrace, které mě zaujaly zhruba ve stejném poměru jako příběhy.
Závěrem bych rád zmínil, že velikost knihy je vhodná na cesty, kde si ji lze ve správnou chvíli přečíst. Nejlépe i na dobrém místě... :-)

17.04.2020 4 z 5

Alfa a omega Alfa a omega Joe Hill (p)

S tímto dílem skvělé komiksové série jsme na konci jednoho velkého příběhu. Mnoho věcí bylo ukončeno, zničeno, zmařeno. A abych pravdu řekl, finále nakonec až tak epické nebylo. Souhlasím, že je to krapet větší masakr než v předchozích dílech a člověka to rozseká (jak je v této sérii zvykem). Ovšem místy je za mně až příliš tlačeno na pilu, záporákův plán je prazvláštní a některé postavy prostě... vyšumí.
Na druhou stranu, epilog mé lehké rozladění zhasil. Není to stoprocentní happyend, ovšem i tak je více než uspokojující. Všechno je jak má být. :-)

23.03.2020 5 z 5

Časohrátky Časohrátky Joe Hill (p)

V této části příběhu zapadnou střípky minulosti na to správné místo. Konečně se ukáže, odkud se klíče vzaly a jak díky jednomu blbému rozhodnutí Zlo proniklo na tento svět. Člověk by řekl, že tento díl série je takové ticho před bouří - ale opak je pravdou. Ve skutečnosti je smutnější a brutálnější než ty předchozí.
Přítomnosti si tentokrát tolik neužijeme, ale na druhou stranu - věci, které se v ní odehrají, jsou vpravdě zásadní. Damien hadra. Věci jsou dořešeny a se čtenář může v dalším svazku plně soustředit na Konec.

22.03.2020 5 z 5

Klíče království Klíče království Joe Hill (p)

Zatímco mi v minulém díle něco chybělo, tento to bezezbytku dohání. Na pozadí vztahových a klíčových problémů (v tomhle díle je doslova překlíčováno) stupňuje Finta své útoky a rafinovanost způsobů nalezení jeho vytouženého klíče. Jak se mu to bude dařit neprozradím, ale konec mě nadchnul před lety i dnes, když jsem komiks četl znovu.
Tentokrát je každá část pojata jinak (ne tak kompaktně, jako minulé díly), ať už se to týká kresby (řeč je zejména o první kapitole) nebo způsobem vyprávění příběhu (zde exceluje například Únor). A jako celek to funguje naprosto famózně. Jen se obávám, že kladným postavám pomalu dochází čas.

20.03.2020 5 z 5

Koruna stínů Koruna stínů Joe Hill (p)

Zámek a klíč je pecka, o tom žádná. Pro mě osobně je tento díl asi nejslabší - zase tolik se toho v něm nestane. Samozřejmě se objeví další klíče, nové vztahy mezi postavami a projeví se Ninin alkoholismus. Finta konečně zahájí aktivní pátrání po klíčích, ovšem věci nevycházejí úplně podle jeho plánu...
Kresba je famózní, jako vždy. Chtěl jsem (výjimečně) dát jen čtyři hvězdy; ovšem Koruna stínů je prostě ,,must have'' artefakt, stejně jako magická skříňka z perfektního epilogu. Tahle mrazivá hororová série je prostě hudbou pro moji duši.

18.03.2020 5 z 5

Hlavohrátky Hlavohrátky Joe Hill (p)

Druhý díl není tak akční jako první, ale pohltí čtenáře úplně stejně. Napětí se v příběhu točí zejména okolo nového klíče - schopnost pohrát si s tím, co má člověk v hlavě se občas hodí. Tedy dokud nenarazíte na bezskrupulózního záporáka, který má drobný problém - někteří lidé si ho stále pamatují...
Kresba je jako vždy skvělá a plná skrytých detailů, což platí pro celou sérii). Pochopitelně přibudou nové postavy i zápletky. Příběh se tady posouvá zejména v tom, co postavy vědí (a nevědí). Otázek přibude a nad Klíčovem se pomalu začínají stahovat mračna.

15.03.2020 5 z 5

Vítejte v Lovecraftu Vítejte v Lovecraftu Joe Hill (p)

Jako startovní díl naprosto geniální. Od prvních stránek se (ne)zřetelně rýsuje zápletka, skrze kterou je pak současně s rozběhnutým příběhem odhalována psychika dětí Zámkových (a vlastně i ostatních protagonistů). To opravdové Zlo zůstává skryto v pozadí, tohle je zatím jen malá ochutnávka. :-)
Kresba je naprosto famózní, nepamatuji si, že by mi v jiných komiksech tak sedla. Tak či onak, pravidla byla načrtnuta, partie rozehrána a čtenáři vrtá hlavou, co se do prkýnka bude dít v dalším díle...

14.03.2020 5 z 5

Sto hororů ve sto slovech Sto hororů ve sto slovech * antologie

Čteno už dříve, dnes jsem se k této knize shodou okolností vrátil. Příběhy jsou většinou (minimálně pro mě) vtipné a svižné. U žádného z autorů jsem se vyloženě nenudil (byť někteří autoři mi seděli více a jiní méně). Je kumšt napsat krátký fungující příběh, ale tady se zadařilo.
Za mě spokojenost. :-)

01.02.2020 4 z 5

Fantóm Opery Fantóm Opery Gaston Leroux

Neviděl jsem ani film, ani muzikál... tahle kniha byla mým prvním setkáním s Fantomem opery. A byl jsem velice mile překvapen - očekával jsem, že se tím budu prokousávat a on to byl svižný a čtivý příběh! A docela mě to dostalo.
Jedinou výtka (což je dáno očekáváním čtenářů dnes a kdysi) se týká místy nepřirozeného chování ústřední trojice (výjimečně se odkážu na předchozí komentář, který to skvěle shrnuje). I tak jsem si postavy oblíbil a nevadily mi.
Napínavý nadčasový příběh, který stojí za přečtení.

30.01.2020 5 z 5

Pečeme s Kafkou Pečeme s Kafkou Tom Gauld

Zábavná záležitost pro všechny milovníky knih a fantastiky. Více než polovina uvedených stripů mě pobavila či alespoň zaujala. V některých jsem se dokonce i našel.
Nemám co dodat. :-)

22.01.2020 4 z 5

Korektor Korektor Jana Kilianová

Jako agitka pro začínající autory, aby se psaní raději obloukem vyhnuli a šli pást na louku ovce, to je ideální. Ovšem přes myšlenku, že žádný autor je lepší než chybující autor, se přenést nedokážu. :-)
Usuzuji tedy, že nebudu cílová skupina tohoto komiksu. Nicméně smyslem pro humor neabsentuji a u několika stripů jsem se i zasmál. Náročnost práce korektora nepopírám (musí to být otravné a obtížné). Je hezké že si to čtenář může na krátkém (!) textu plném chyb vyzkoušet.
Co se mě týče, raději půjdu o dům dál... :-)

22.01.2020 2 z 5

Štěnice Štěnice Ben H. Winters

Tohle vůbec není špatná záležitost! Na knihu jsem narazil v knihovně zcela náhodou a ani nevím, co mě přimělo si ji půjčit - prostě mi přišla zajímavá. Brouka mi do hlavy sice nenasadila, ale rozhodně na ni jen tak nezapomenu.
Aby bylo jasno, považuji tuto knihu spíše za horor, než za thriller (jak se potenciální čtenáře snaží zklamat obálka). Ovšem proč polemizovat o žánrech, hlavní je, že jde o svižné čtivo, které lze bez problémů zdolat za jeden či dva večery! Atmosféra (společně s množstvím štěnic) houstne takřka geometrickou řadou. Finále zapadne na ta správná místa, i když uznávám, že jde o lehké zklamání. Nicméně jsem rád, že některé otázky zůstaly nezodpovězeny. Za prvé mi otevřenost konce sedí a za druhé - to musí být řečeno vše?
Zábavná psychologická jednohubka. :-)

22.01.2020 4 z 5