2x mistři klasického hororu: Klenot sedmi hvězd / Carmilla

Klenot sedmi hvězd od Brama Stokera a Carmilla od Josepha Sheridana Le Fanu v jednom vydání. V tajemném Údolí kouzelníka, kam se obávají vkročit i otrlí beduíni, spí v nepřístupné hrobce královna Tera, panovnice z thébské dynastie. Nadčasově krásná a nesmírně schopná silná žena, která ovládla Egypt, je ještě dlouho po své smrti poté trnem v oku všemocného kněžstva. Ovšem navzdory jeho snaze vymazat její jméno sní dál svůj sen o znovuzrození v daleké zemi na severu… O celá tisíciletí později objeví místo jejího odpočinku Nicholas van Huyn – a po něm také dvojice egyptologů Eugene Corbeck a Abel Trelawny... Z anglického originálu přeložila Kateřina Šípková. Nebýt vampýrského hororu Josepha Sheridana Le Fanu, jejž nazval podle hlavní hrdinky Carmilla, nevznikla by veleúspěšná novodobá série Zatmění, ba ani Stokerův Dracula. Lauře je devatenáct let a žije s otcem na zámku ve Štýrsku. Otec se jí snaží nahradit i matku, která jí zemřela velmi záhy, a tak Laura prožívá dětství i dospívání plné lásky a přepychu. Touží po vztahu a milování s mužem, což ale u neprovdané dívky jejího společenského postavení není v devatenáctém století dost dobře možné, a tak svou potřebu něhy ukájí v náručích přítelkyň. Právě jedna z nich, Berta, neteř a schovanka otcova přítele generála Spielsdorfa, však za záhadných okolností náhle umírá, právě když má přijet za Laurou na návštěvu. V tu chvíli se za okolností neméně podivných zjeví překrásná Carmilla, která se zdá být více než dostatečnou náhradou zemřelé přítelkyně… V moderním duchu přeložil a převyprávěl Josef Pepson Snětivý. -- zdroj: www.legie.info --...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/23_/235264/klenot-sedmi-hvezd-carmilla-fYw-235264.jpg 3.521
Literatura světová, Horory
Vydáno:, Čas

Kniha 2x mistři klasického hororu: Klenot sedmi hvězd / Carmilla

Morbidus

Kniha obsahuje dva příběhy - Klenot sedmi hvězd a Carmilla.

Klenot sedmi hvězd zabírá přibližně 3/4 knihy. Pochází z pera Brama Stokera, autora Draculy. A stejně jako Dracula, ani tento příběh mi k srdci nepřirostl. Dokonce mi přijde, jako by oba příběhy byly psány podle podobného mustru. Problémy zůstávají stejné - rozvláčnost děje, užvaněné postavy a přílišná popisnost. Těch pár překvapivých zvratů a egyptská tématika celý příběh prostě neutáhly. Závěr příběhu pro mne byl po tak dlouhém čekání na rozuzlení neuspokojivý.

Carrmilla zabírá poslední čtvrtinu knihy. Na minimu prostoru je zde odvyprávěn napínavý a (na svou dobu) dynamický upírský příběh. Jde o starší dílo než Dracula; ovšem na rozdíl od něj Carmilla zachovává gradující strašidelnou atmosféru. Dobrá věc.

První dílo mne nezaujalo a druhé překonalo má očekávání, hodnotím tedy třemi hvězdami.

veromat
23.06.2018

Oba příběhy nepatří mezi můj šálek kávy, ale na odreagování se skvěle četly.

Petusa242
16.04.2018

Carmilla *****

OldřichHanton
23.11.2017

Toto vydání obsahuje dvě klasická díla opatřená novým překladem.
První kniha Klenot sedmi hvězd od Brama Stokera, známým hlavně jako autor Draculy, mě bohužel vůbec nebavila. Chápu, že se jedná o klasiku, která ovlivnila svůj žánr, ale tajemná egyptská mumie už dnes asi nikoho nevystraší, zvlášť když je celý, jinak vcelku jednoduchý, příběh zabalený do nekonečných popisných pasáží.
Podstatně kratší román Carmilla mě naštěstí už zaujal o dost více. Klasický upírský příběh okořeněný, na svou dobu velmi odvážným, lesbickým milostným příběhem zdaleka tolik nezestárl. I díky tomu na jeho motivy vzniklo množství filmů, komiksů a seriál.
Určitě nelituji, že jsem se do této knihy pustil. I když kvůli ní podobná díla asi vyhledávat nezačnu, rozšířil jsem si obzory a viděl, jak hororový žánr začínal.

Poeta.kno
27.10.2017

Oba příběhy jsou zajímavé, ikdyž do hororu, jak si ho představujeme dnes, mají daleko. První příběh je možná až zbytečně rozepsaný podrobnými popisy. Druhý mne zaujal více.

čef
30.09.2015

Je dobré si občas přečíst nějakou klasiku z 19. století, abychom si uvědomili, jak doba pokročila. V knize najdeme dobově vytříbeným stylem odvyprávěné příběhy, které, ač je to pro nás skoro neuvěřitelné, opravdu děsily čtenáře pouze oživlými mumiemi a upíry. Dnes se musí autor mnohem více snažit, aby nenudil. Vůbec již nestačí krásné děvče v nesnázích, hrůzu jen trochu naznačit a ostatní ponechat na fantazii čtenáře. Jako dietka před soudobými děsy ale dobrý.

zuzana13
12.07.2015

Krásně napsaná. 1 příběh se mi líbil víc. Doporučuji.

ivana02
30.06.2015

U první povídky (3/4 knihy), je téma výborné, ale děj je hodně natažený, ke konci jsem pak už přeskakovala. Druhá povídka je lepší o to, že je kratší.

Autoři knihy

Bram Stoker