Mona-Lisa Mona-Lisa komentáře u knih

Ledoborec Ledoborec Kristina Ohlsson

Taková ta detektivka, která způsobuje hřejivý pocit, že je ta pravá, zamiluješ si ji a žádný díl tě nezklame.
Tento druhý díl to splňuje na jedničku.
Vesnička ve Švédsku, staří známí z prvního dílu, neobjasněná vražda z minulosti, další za humny, poklidnému vyšetřování nic nebrání.
Hezky táhla je holka, skoupá v dávkování indicií, nešetřil naopak vazbami mezi postavami. Někde mi to vadí, tady vůbec.
Protože jsou jako tvoji staří známí, fandíš jejich romantickým pletichám, je ti líto jejich nezdaru a stíháš ještě přemítat, co všechno tají a jestli vlastně nejsou ten dotyčný vrah.

Považuju se za šťastlivce, že mi padla do ruk. Že mi jednání postav přijde logické (až na přešlap policie na začátku). Až mi bylo líto konce a dopadení vraha.
Zní to jako klišé, ale opravdu tě přenese na místo vyšetřování a neubráníš se vtažení do děje.
Můžeš číst i samostatně bez prvního dílu ale byla by to škoda. Na ten též moc ráda vzpomínám.

19.01.2024 5 z 5

Tanec s draky Tanec s draky George R. R. Martin

Definitivní utvrzení v tom, že Martin je mistr s velkým M.
Mistr natahování linek.
Mistr nečekaných konců.
Mistr scén s odhalenými bradavkami ale i se staženými prsty zaživa z kůže.
Tak, že to byl epický, pompézní, propracovaný pátý díl je potřeba napsat. Dobrá, užasné.
Ale! Ale pojďme k tomu hlavnímu: kdy napíše další díl? 12 let někteří lidi čekají. Moje kámoška, která to četla na střední, už se stihla vdát, vytvořit dítě, několikrát tu sérii znova přečíst a furt nic? Pořád čeká, jako další milion nás dalších?
Co prosím, mí spolufanoušci, děláme proto, aby se to hnulo?
Petice, demonstrace před jeho domem, srdceryvné dopisy, úplatky? Co??
Já jsem nakloněna všem variantám, protože představa, ze po roce, co celou sérii poslouchám jako audioknihu cca 336 hodin, teď nastanou dny bez Starků, Smraďocha, mých lvů nebo té cácory s drakama?
Nechci žít v takovém vesmíru. Já ráda v něco věřím. Třeba v alternativní světy nebo, že se přestanou natáčet stupidní české komedie.
A teď teda přidávám víru, že se dožiju Vichrů zimy, kde Sansa bude hodna Severu jako v seriálu.

15.01.2024 5 z 5

U severní zdi U severní zdi Petra Klabouchová

“Musíš to zvládnout, každá to tu musíme zvládnout. Abychom mohly vyprávět. A jednou za to všechno zaplatí, uvidíš."

50. léta víme, že je černé místo dějin. Političtí vězni, nelidské podmínky, hrůzné zločiny a společnost, která neviděla, nebo nechtěla vidět.
Ale není nad knížky, které ti tyto různé škraloupy z minulosti hezky vypálí do mozku.
Tato dává těm hrůzám jasnější kontury, nejsou to už díky ní řádky z učebnice.
Ty části z Pankráce jsou hodně drsné, tělem mi projížděl stud, za to, že to Češi dopustili. Že někdo přežil koncentrák a potom skončil tady. Ponížení na nejhlubším dnu.
A hrůzy se stupňují, tím i tvoje znechucení, hněv a pak přijde zadostiučinění v podobě pomsty, kterou bere do svých ruk kat této knížky. Samozvaný soudce. Kéž by to tak bylo. Kéž by každý bachař a posluhovač režimu nestihl převléct kabát po revoluci a dočkal se spravedlnosti. Aspoň na těchto stránkách se o tom hezky čte.
Naplnila mě takovým, ale TAKOVÝM zadostiučiněním. Nasávala jsem tuto spravedlnost.
Mělo by se o padesátých letech učit důraznějc ve školách. Taková blízká minulost. TAKOVÁ hanba. A paní Klabouchové bych tu chtěla poděkovat.
Když má někdo dar a vládne umem popsat podstatu zla, používat češtinu tak úderně, že člověk chce u čtení odvracet oči, ale vlastně nemůže, jak jsou tady slova důležitá. Projevila tu umění dát těmto hrůzám formu, lidský tvar, ty pravé kontury, aby vás posadila na prdel.
Úžasná knížka, kterou přečteš hned, dá ti toho neuvěřitelně moc. Ať už informací o pankrácké věznici, důvody k vzteku, povědomí o začlenění propuštěných vězňů do společnosti.
Tleskám! Jak jinak do lidí narvat nebo připomenout jim tyto věci, než právě touto formou, aby si řekli -brilantní knížka, tady ji máš, přečti ji a pošli ji dál. Okamžitě!

31.12.2023 5 z 5

Vraní oko Vraní oko Michaela Klevisová

Jde už o 8. díl detektivní série s vyšetřovatelem Bergmanem.
Sama na sobě jsem otestovala, že není potřeba mít načteno předchozí díly.
Opravdu ne. Nebyla potřeba znát vyšetřovatelovu minulost, ani s kolegyní neodkazovali na minulé případy.
Nešlo o krvavou nebo temnou detektivku. Z toho důvodu dávám pouze silné 4 hvězdy.
Nejdřív se seznámíš s houfem propojených charakterů z jedné osady. Zjistíš, kdo koho nenávidí a má pouta z minulosti.
Pak se objeví mrtvoly, chvilku dedukuješ pachatele a na str.100 nastupuje duo vyšetřovatelů a začínáš s nima zapojovat šedé buňky mozkové.
Svižně to ubíhalo, s vrahem jsem spokojená, jen bych se chtěla víc bát, nebo být víc v šoku.

13.12.2023 4 z 5

Zlaté enklávy Zlaté enklávy Naomi Novik

Překombinované, nudné, musela jsem se nutit do čtení. Její ostatní knihy šmrnclé slovanskou mytologií doporučuju, kudy chodím. Ale tahle série za mě opravdu ne.

06.12.2023 2 z 5

Elena to ví Elena to ví Claudia Piñeiro

Elena to ví je jiná knížka. To poznáš od první stránky.
Vleze ti pod kůži a už nevyleze.
Elena ví, jaké je ztratit blízkého člověka.
Jaké je existovat s nemocí.
Elena v těle, které ji už nějakou dobu nepatří.
Ovládané tou ku*vou, jak ji sama nazývá.
Uf, takovou depresivní nálož jsem opravdu nepředpokládala. Takovou hutnou, opravdovou knihu, které věříte všechno.
Knížka, u které hýbáte krkem, rukama, nohama, velebíte své zdraví a jedna návštěva vám vyrazí dech.
Já vám víc prozrazovat nechci. Dejte si ji jako já bez přípravy. Půjde tu o ztrátu, nemoc a velmi hmatatelné čtení.
Z toho konečného setkání se mi chce brečet blahem a křičet z plných plic: TOTO je kvalitní literatura dámy a pánové, tleskám a klaním se.

28.11.2023 5 z 5

Cyklus vlkodlaka Cyklus vlkodlaka Stephen King

Tak krásná knížka. Úplné pohlazení v tom předvánočním shonu.
U krbu jsem ji slupla u praskající svíčky.
Skromný je počet stránek i logicky jejich obsah.
Je to kratičký příběh o běsnění vlkodlaka během roku.
Stephen umí napsat s grácií sobě vlastní precizní charakter i na malé ploše. Toto je toho důkazem.
Ty ilustrace. No jsou hodny mé černé duše, kterou tady s panem mistrem hororu sdílím.
V žádném případě si ji neprolistujete jenom jednou, to jaksi není možné.
Jako příznivce temných linek, krásných ilustrací a epických konců doporučuju. Samozřejmě.

23.11.2023 5 z 5

Frankie Frankie Jochen Gutsch

Velice opatrně jsem k ní přistupovala. Chlapíkovi umře žena, chce si vzít život a hle! Zachrání mu život mluvící kočka!
Samé moudro, existenciální bláboly, že všechno bude fajn a zalité sluncem- toho jsem se děsně bála.
No a vůbec! Kočka je krásně naivní i protřelá životem. A její člověk Gold by toho života rád nechal a odešel za mrtvou ženou, ale Frankie mu nedá šanci.
Tak odzbrojujícím způsobem, jenom tak mimochodem mu připomene proč žít.
A jak Gold k tomuto zjištění dochází je nejvíc dojemné.
Miluju seriál After life, který tančí kolem podobné zápletky. Mrkněte na něj nebo si dejte za jeden večer tuto knížku, jestli máte rádi šiběniční humor, zvířata, ztroskotance a nejasné konce.
Nedávám plný počet hvězd, protože něco na mě bylo až moc infantilní a sluníčkové.

21.11.2023 4 z 5

Poslední gambit Poslední gambit Jennifer Lynn Barnes

Jestli se vám líbily dva předchozí díly, tak stoprocentně vás potěší i tento.
Úplně ve stejném stylu.
Náctiletá holka k miliardám přišla. A navíc musí řešit kterého z golden boys si vybere.
Buď se tu teda řeší hádanky nebo milostný trojúhelník, případně, co s bohatstvím dělat a jestli ho vůbec chceme.
Jako upřímně je to překombinované, předvídatelné, žhavé, ale pro cílovku ideální dárek.
Pro mě neobvyklé, že hodnocení mi nezměnilo s kým nakonec zůstala. Jsem v tomto normálně neuvěřitelná potvora, ale tady jsem fandila oběma.
U konce bych se tak nedržela při zdi, jako autorka, proto ubírám hvězdu.

19.11.2023 4 z 5

Co tě nezabije Co tě nezabije Aňa Geislerová (p)

Útlá knížka deseti povídek.
Některé mě uchvátily a některé bohužel nudily.
Není to veselé čtení.
Příběhy jsou tu smutné, až někdy tragikomické.
Moc tu rozjuchanost nehledejte.
Hlavní protagonisti se tu porůznu plácají životem, třídí priority nebo se ocitají ve vyostřených životních situacích.
Na tři povídky nezapomenu a mé černé srdce plesalo radostí.
Jsem moc mile překvapena hlubokýma myšlenka v textu a vytříbeností jazyka.
Mnoho slavných jmen fušuje do tohoto odvětví a je to ztráta vašeho času, ale toto opravdu není ten případ.
Musím ale říct, že povídky moc nevyhledávám kvůli malému prostoru pro rozvinutí děje. A Aňa má podle mého sakra co rozjíždět, těším se, až se odváží stvořit román.

15.11.2023 4 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

Tohle mi tak sedlo, že ani nemám chuť hledat negativa.
Kalifornie, tzn. Amerika.
Ta země, která vytváří kvanta psychopatů, sériových vrahů. Povoluje tresty smrti a spí se jí dobře s vědomím, že sem tam zavře a kosí nepravé.
Tady když se stane zločin, v nabídce je tolik možností, že ti běží hlava kolem. A žádná s teorií není dost přitažená za vlasy.
Máme tu duo soukromých oček.
Nate. Řeší problémy jiných lidí a snaží se pro ně zjednat spravedlnost, což mu pomáhá vyrovnat se s vědomím že nedosáhl spravedlnosti pro svou snoubenku.
Madison, též nespravedlivě obviněna z vraždy, jako její parťák, bývalá policajtka.
A řeší se zmizení holčičky z tábora v lesích.
A zamotává se to krásně.
Holčička trošku mrcha, nepopulární u účastníků/dětí. První podezřelí. Divní vedoucí tábora, laxní detektivové, rodiče truchlí poměrně divně.
Podezřelých jak hub a já se nenudila žádnou stránku.
A bože, ta pointa! Připomněla mi můj nejoblíbenější horor a já zamačkávám slzu. Krása, sháním další díl.

13.11.2023 5 z 5

Až najdu klíč Až najdu klíč Alex Ahndoril (p)

Klasická vkusná detektivka.
Probíhá na malém prostoru, s hrstkou podezřelých, v krátkém časovém intervalu.
Za jménem z přebalu Ahndoril se skrývá duo manželů, které stojí i za autorem Lars Kepler. Ano, ta série detektivek s Joonem Linnou. Za mě teda temná, drsná, propracovaná, právem populární.
Až najdu klíč se též odehrává na severu, taky nahlédneš do soukromí vyšetřovatelů a je to stejně chytlavé.
Samotný případ je ze začátku dokonalý.
Rodina zbohatlíků, kteří se předhání ve vzájemné nenávisti a ten největší křivák a hajzlík ze všech je samozřejmě oběť vraždy. Podezřelí jsou tudíž všichni.
Vyšetřování se opravdu skládá jen z výslechů.
Nejvíc mi na této knize přišlo sympatické, jak nahazovala čtenáři udičku. Části klíčových informací vyslýchaní prohodili mimoděk nebo je někdo přerušil a spolu s vyšetřovateli bylo na vás doplnit si celkový obrázek.
Mám tu pár ale. Ta temnota, které se manželé/autoři asi nemůžou ubránit, se vyloupla až křečovitě naráz na samém konci. Nebránila bych se tomu, kdyby ji víc sázeli už od začátku. Hlavní vyšetřovatelka prováděla nelogické kroky a to mi kazilo dojem.
Mozkům, co stvořily Joona Linnu dávám za toto dílko 4 hvězdičky. Umí víc dechberoucí věci.

09.11.2023 4 z 5

QualityLand QualityLand Marc-Uwe Kling

Budoucnost v režii strojů s našim svolením. A nevědomky se tak lidstvo žene do záhuby.
O to tady jde.

Nekorektní, plné satiry, nemá hranice, obscénní.
A na pozadí popsána realita, která je za dveřmi. Opravdu tomu nejde nevěřit.
Realistické a uvěřitelné. Slova, která používám tak často u sci-fi. A nikdy jsem je snad nepoužila víc sebevědomě, jak v tomto případě.
“Tak toto už je opravdu moc- mi běželo v hlavě ze začátku tolikrát, že jsem byla zvědavá, jaký bude můj finální verdikt.
Neskutečně mě to začalo bavit a užívala jsem si každou stránku.
Ten humor, nadsázku, balancování na hraně vkusu.
To, že to není pro každého, má pro mě neskutečně přidanou hodnotu.
Ta frekvence vtipu ke konci rapidně vzrůstá. A chápu u někoho nelibost. Mě ale tento fakt hodnocení naopak zvýšil.
Velké množství popkulturních narážek, i těch genderových, politika tu ma velký prostor.
Takový mišmaš, který se budu bát doporučovat, ale moc moc moc jsem si ho užila.

“Žijeme v diktatuře, jejíž metody jsou natolik subtilní, že si doteď nikdo nevšiml, že žije v zemi s diktátorským režimem? A další otázka: Je to vůbec diktatura, když si ji nikdo neuvědomuje? Když nikdo nemá pocit, že mu sebrali jeho svobody?

07.11.2023 5 z 5

Hostina pro vrány Hostina pro vrány George R. R. Martin

Z 4.dílu jsem byla ze začátku rozladěná, ale pak mě bavil čím dál tím víc. Jinak ale upřímně nic závratného se tady neděje. Ale jak už je člověk ve hře a sleduje pohyby postav, tak i ty nenápadné intriky tě jednoduše vtáhnou.

Takže, nejsem z toho vyloženě paf, jak z minulých dílů, ale ztráta času to nebyla v žádném případě.
Mé pocity při poslechu této audioknihy: Sedím v restauraci u podivného jídla. Ingredience intriky, a zase intriky, nezáživný děj, random neznámé postavy, porno. I když to nebyla moje objednávka, tak to nepošlu zpátky kuchaři, zkusím to, vychutnám si to s gustem a přestože bych sis to znova neobjednala byl to kulinářsky zážitek.

Předně se těžko vysvětluje posedlost touto sérií, když ještě nepatříte do klubu stoupenců. Opravdu!
Já jsem až tímto dílem pochopila, že jsem teda oficiální člen. Ještě k tomu, když navíc chybí dva nejpopulárnější pohledy postav.

Protože být skalní člen- to je potřeba pro přežití xy hodin popisování neúspěšné cesty za nalezením Sansy, monotónní plavby s vrcholem jen během nečekaného sexu, laxního cvičení údajně nejobávanějšího zabijáka aka potenciálního vraha Night Kinga. A dobře tedy, jediná akční, drzá a vygradovaná linka byla ta mé milované Cersei, která se po Jeofreym stala moji novou oblíbenou postavou.
Míň než 5 hvězd dát této sérii je ale zločin. Špička ve svém žánru.

03.11.2023 5 z 5

Dívka od vedle Dívka od vedle Jack Ketchum (p)

Od Ketchuma jsem toho četla už dost. Miluju ho celým svým černým srdcem. Zobrazuje temnotu, zlo, to nejhorší z lidského plémě.
Každá z těch knížek tu zkaženost a zvrácenost vystihla pestře, šťavnatě a za mě bravurně.
Když ti tady vyletělo obočí v kombinaci těch slov v jedné větě, tak ani dál nečti ano? Jeho díla nejsou pro slabé povahy a vůbec ne pro toho, kdo se nechce podívat na dno. Trošku mrknout.Tady se jen lehce nepodíváte. Tady se na vás ty hnusy vylejou jak kýbl s krví na Carrie na plese.
A já jsem třeba zjistila, že v této knížce popsal takové věci, které číst vlastně ani nemusím.
Ale zase tam toho bylo hodně co mě fascinuje, zajímá, cíleně to vyhledávám.
A to, kde se to zlo bere. Kdy se pro tebe stává normou.
Tohle je knížka o překračování hranic. Kdy se z hluboko zasuté touze po násilí stane realita.
Odehrává se v obyčejné americké čtvrti s ne tak obyčejnými obyvateli. V hlavní roli vypravěče je tu kluk, co se přichomítne k trestání dívky u sousedů.
A trošku se to zvrhne.
První půlka je DOKONALÁ předehra k té samotné hrůze. Tak nějak bych ji chtěla dát pet hvězdiček, ale přijde mi to nemístné. Jak kdybych se v tom momentu stala Davidem a taky stála ve dveřích sklepa, všemu přihlížela a neudělala nic.

27.10.2023 4 z 5

Poslední medvěd Poslední medvěd Hannah Gold

Tak z názvu a obálky je jasné, že tu půjde o medvěda(ledního) a malou holku(která je na 6 měsíců spolu s tátou jedinou obyvatelkou ostrova u polárního kruhu).

A teď teda k tomu, proč ji vrazit tvému dítěti v okolí do ruky případně pod stromek.
Je vzdělávací, inspirující a poučná v tolika směrech.

Jemně tancuje okolo vztahu otec/dcera . Vtipně uvede do oťukávání a tajů prvních opravdových přátelství. Otevírá oči ohledně tání ledovců a respektu ke zvířatům.
Zároveň to vůbec není infantilní nebo pohádkově zkreslující.

Tu realitu ti naservíruje jemně, smělými slovy, s krásnými ilustracemi mezi řádky.
Docela mi zlomila srdce a jestli zase slepila dohromady vám neprozradím, aby jste měli důvod si ji přečíst.
Taková ta knížka 9+, kterou přečteš na jeden zátah, tolik si z ní vezmeš, směješ se, vztekáš, je ti smutno a pak se s ní nechceš rozloučit do soutěže. Ale přece jenom už nejsi dítě no... ACH JO

23.10.2023 5 z 5

Neuvěřitelně zajímavý rozhovor s lékařem letecké záchranky. Navíc vedený člověkem, díky němuž jsem si celou střední a výšku kupovala čtvrteční MF Dnes (než ji vlastnil Babiš samozřejmě)
Lidský, srozumitelný, vzdělávací rozhovor.
Jestli si přidáš ještě nikomu nenadržující je na tobě.
Některé části mě překvapily, zvedly mi obočí, ale nechci tady soudit. Ať si to každý zpracuje a vyloží po svém.
Není to černobíle povídání ani extra sebevědomé a domýšlivé. I když bych pochopila, kdyby takové bylo.
Na mě to působilo především upřímně, zasvěceně a otázky byly pokládány tak, že nelze knížku odložit.
Taky mě zarazilo, jak je odhalující pro dotazovaného a odpovídá brutálně upřímně. Zkrátka nešlo se zbavit dojmu, že jde o člověka, co to má v sobě srovnané, miluje svou práci a stojí si za svými rozhodnutími.
Skvělý dárek na Vánoce absolutně pro všechny. Už jenom z důvod zopakování si první pomoci.

21.10.2023 5 z 5

Dareba Dareba Beatrice Salvioni

Knížky, které píšou krajané o SVÉ zemi jsou mi už od prvních stránek sympatické a vycítím to z nich.
Tady je ta Itálie přímo jednou z postav, vine se na každé stránce a mrká na tebe, abys ses sbalil a hned tam v sekundě jel.
I když, 1936, panbíčkářská společnost, fašismus není hudba budoucnosti, ale už drze vystrkuje drápky, lidé svázání třídami a předsudky..
Ne, krásný příběh to byl! Bolavý, syrový.
Dvě kamarádky, jedna bohatší, druhá problémová, táhne je to k sobě.
Já se TAK BÁLA další Geniální přítelkyně! Další toxické přátelství, kdy jedna využívá druhou a ničí ji život?
A bylo to zbytečné, tady z toho pouta těží obě, potřebují se navzájem.
Postavy okolo mohly skončit jako kulisa Francesky a Maddaleny, ale není to tak.
Celá ta knížka je nejen popis pouta dvou kamarádek, ale hlavně odráží dobu, reflektuje to, jak přistupuje k jinakosti a tomu, když má někdo hlas a nebojí se ho použít. A jak je to nebezpečné, když v dané době burácí především hlas Mussoliniho.

19.10.2023 5 z 5

Stručná historie věčného života Stručná historie věčného života Jaroslav Kalfař

Zpočátku se mi to zdálo lehce dějově zkratkovité, ale s krásnýma myšlenkama.
Ta rozpačitost se postupně vytrácela a nastala jen spokojenost.
Každá z těch rovin příběhu byla neuvěřitelně přitažlivá. Tak se lišily, aby se dokonale doplňovaly.
Budoucnost blízká - 2030 a pak skok do osmdesátých let komunismus-samizdat a následně protloukání v Americe před sametovou revolucí. Dostal mě ten kontrast dob.
Především se připrav na řešení dlouhověkosti, nesmrtelnosti. Dýchá na tebe odbornost a jsi svědkem různých konkurenčních směrů v této oblasti. Vybíráš si strany. Přemýšlíš, jestli chceš svou mysl odpoutat od těla a tak žít navždy. Pěkně holka otevírá filozofické otázky.
Nečetla jsem od autora bestseller - Kosmonaut z Čech.
Takto jsem byla překvapena jeho stylem.
Na jednu stranu strohé jednání postav a na tu druhou úžasně zapamatování hodné hluboké úryvky.
Překvapilo mě to, čekala jsem oddechovou záležitost.
V tom specifickém stylu psaní si nejde nevšimnout, že to pramení z původu autora. Do 15 let žil v ČR a teď bydlí v Brooklynu. Tím pádem části u nás i v zámoří dýchají věrohodností. Dokonale srozumitelně popsal tu vykořeněnost člověka v cizí zemi. A to dilema, kde je vlastně doma.
Tahle knížka je nemilosrdná k lidské rase, ta budoucnost není růžová a za mě hodně, HODNĚ realistická.
Rozladilo mě ale laxní přijetí dcery dlouho neznámé matky, která ji dala k adopci. To je má jediná nespokojenost.

14.10.2023 4 z 5

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

Opět napěchovaná šedivým životem, otřesným vztahem matka/dcera, mezigeneračními konflikty, nesnesitelným manželem/otcem, scenérií tuctové vesnice a happyend v nedohlednu. Jak jinak.
Já si ale nestěžuju. Nečekala jsem nic jiného. Všem moc přeju, aby si u knížky řekli- “to je děs, doufám, že mě to nikdy nepotká! A ne- “vždyť to je kopie mého života.

“Lehnu si na stráň a koukám do divokých větví. Představuju si, jak mě někdo prořezává a teče mi všude krev a strašně to bolí. Zdá se mi to tak strašné, že si slibuju, že se nikdy prořezat nenechám. Že raději zůstanu plánětem.

Konec devadesátek a jedna rodina pod mikroskopem.
Skáčeš mezi pohledy matky/otce/dcery.

“Ono stavět se v životě na zadní ničemu nepomůže. A už vůbec ne lidem, jako jsme my.

“.jako by se bála, abych třeba neprozradila, že na sebe s taťkou pořád řvou. A že po mně hodila příborovej nůž, protože jsem jí odmlouvala.

“Nepotřebuju nic extra, žádné úchylnosti, jen tu krásnou hladkou kůži, prsa, boky, dokázal bych se na to dívat celé hodiny.

Dělalo se mi opět špatně z vesnické nátury - je horší všechny kostlivce tutlat nebo to, že každý nevěrohodný/malicherný/ klep žije vlastním životem napříč celou dědinou?

Bavilo mě to, přečetla jsem za den, ale plné hodnocení nedávám. Všechno už jsem to v obměnách četla a styčný moment tu nebyl.

11.10.2023 4 z 5