mol378 mol378 komentáře u knih

Hana Hana Alena Mornštajnová

Pro mě lehký konzumní nadstandart, hodně nadhodnocovaný, nemám potřebu víc toho od autorky číst. Ale chápu, proč se kniha tak líbí, je tam přesně nadávkovaný sentiment, láska, smutek, opepřeno válečnými útrapami. Dobře se čte, po přečtení lehce odplyne z hlavy a z nočního stolku do knihobudky, kde jistě někoho potěší.

29.07.2019 2 z 5

Konec starých časů Konec starých časů Vladislav Vančura

K Vančurovi člověk musí dozrát, aby porozuměl úžasnému humoru, s jakým píše, a aby se úspěšně popasoval s jazykem, který vyžaduje soustředění a vychutnání si. Vančura rozhodně neklouže po povrchu a cele vás pohltí, neslyšíte, nevidíte, žijete v tu chvíli na Kratochvíli! Geniální, nadčasové, jako celé jeho dílo, přitom knížka z těch jeho vedle Rozmarného léta asi nejčtivější.

29.07.2019 5 z 5

Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Zahradníkův rok / Měl jsem psa a kočku / Kalendář Karel Čapek

Tuhle knihu čtu od mladých let ob rok, nádherné, vtipné, laskavé, moudré - prostě milovaný Karel Čapek.

29.07.2019 5 z 5

Co my toho prožili : vyprávěnky z Podkrkonoší I Co my toho prožili : vyprávěnky z Podkrkonoší I Jarmila Bachmannová

Vyprávění obyvatel Krkonoš o tom, jak to chodilo za našich dědečků a babiček. Povídání o krajině, povahách a činech lidí v ní, většinou humorné a laskavé příběhy.

Příliš hlučná samota Příliš hlučná samota Bohumil Hrabal

S Haňtou chcete sedět v hospodě nebo postávat na rohu a vést rozhovory. Chcete chodit za ním do sběrny, nosit s sebou pivo ve džbánu, sedět na sluníčku, opírat se o teplou zeď, nechat čas plynout. Přemýšlet, debatovat, smát se, smutnit. Smutnit až do konce.

Motýlek Motýlek Henri Charrière

Poprvé čteno ještě na střední škole a během let již několikrát znovu. Napínavé, zajímavé, stále čtivé, přináší i spoustu informací o světě, drastické popisy života ve vězení a vyhnanství, při útěcích čtenář zažije pocit osvobození spolu s hlavní postavou a drží jí palce ať už je v právu, nebo není. Nejlepší číst zamlada, než člověk propadne skepsi, pak už si tak dokonale nevychutná fantastický dobrodružný příběh a moc přemýšlí...

29.07.2019 5 z 5

Česká literatura od počátků k dnešku Česká literatura od počátků k dnešku Jan Lehár

Nepostradatelná pro všechny, kdo se o českou literaturu a její vývoj zajímají a je srozumitelná velmi dobře naprostému laikovi, byť je zřejmě určena k výuce.

Ten, který bude Ten, který bude Vladimír Macura

Vynikající kniha, která, ač celkem neznámá, se výborně čte, zprostředkuje pohled na české historické osobnosti z roztodivných úhlů - nezapomeňme, že je to román, nikoli literatura faktu, přesto přináší vhled do reálných historických událostí prostřednictvím skvěle a s trochu sarkastickým humorem napsaných příběhů. Čelakovský, ten náš obdivovaný národní pěvec z čítanek, byl nesnesitelný chlap a infantilně despotický manžel, mladý Frič nezodpovědný fracek, František Palacký nudný šetřílek a všechno v naší historii mohlo být jinak, kdyby českým vlastencům vyšel únos Ferdinanda Dobrotivého a krádež královské koruny. Kdo má rád historii, není suchar a je schopen nadhledu, ten si počte!

Hod mrtvou labutí Hod mrtvou labutí Ondřej Hübl

Zábavné, absurdní, občas smutné povídky, nudit se nebudete a občas se zamyslíte.

Pestré vrstvy Pestré vrstvy Ivan Landsmann

Kdo jezdil ze školy autobusem, který se po šichtě naplnil guviřama, kdo chodil ke Lvu a na Spolek - vždycky s chlapama, protože samotným ženským šlo o hubu, ten ví. Občas velká sranda, občas by člověk plakal, místy i zvracel. Landsmann je takový moravský Pelc. Nečíst před 22 rokem života, nebo je po mladistvém pelu a nevinnosti a nastupuje deziluze až cynismus.

28.07.2019 5 z 5

Do tmy Do tmy Anna Bolavá (p)

To je pecka, přečteno v jednom zátahu za pár hodin s vytřeštěnýma očima, co bude dál. Ale nějaký prudký akční děj nečekejte, děje se toho sice strašně a zhuštěně moc, ale spíš v mysli a vztazích hrdinky. Moc se mi to líbilo. Na letošní besedě říkala autorka, že teď píše horor - a já se ptám, co je tohle? Hororový přídech má i její druhá próza Ke dnu. Doporučuju obojí!

Sen na prodej Sen na prodej Amy Tan

Asi kategorie ženských románů, ale rozhodně to není prvoplánové ani slaďoučce romantické. Spíš bych řadila do kategorie společenský román. Poprvé u nás kniha vyšla jako Manželka boha kuchyně, pak zřejmě z marketingových důvodů byl pro další vydání zvolen připitomělý Sen na prodej, který zavání červenou knihovnou. Hodně reálií z Číny, hodně historických faktů čtivě ztvárněných, hodně o Číňanech v USA i v Číně, hodně o jejich mentalitě a uvažování.

Podivná knihovna Podivná knihovna Haruki Murakami

Divné, fantastické, strašidelné, trochu nepochopitelné. Moje první kniha od Murakamiho a nemám odvahu dát se do dalších - i když se mi Podivná knihovna podivně líbila - nebo ne?

Stehlík Stehlík Donna Tartt

Zajímavá kniha, zahrnuje dlouhé životní období zprvu malého, později dospělého Thea, který prošel kdečím, příjemným i nepříjemným, místy i dost nebezpečným. Stojí za čtení nejen pro neotřelý příběh, ale i pro zamyšlení nad naplněností či prázdnotou života.

Září Září Rosamunde Pilcher

Romantika, vřesoviště, skotská skaliska, vztahy i vášně, trochu sladké, ale únosně. Autorka teda psala i vyloženě červenou knihovnu, ale tohle při správném rozpoložení se čte dobře a není to nevkusné.

27.07.2019 4 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

Nemůžu si pomoct, Rowlingová v rouše Galbraitha mě baví. Ať mi nikdo nevykládá, že úspěch Harryho Pottera vznikl hlavně dobře zaplněnou dírou na trhu. Ona umí psát i jiný žánr a série s Cormoranem to dosvědčuje.

Obrázky z Provence Obrázky z Provence Jan Šmíd

Ach, Provence. Ze stránek voní tymián jak od Pagnola a člověk se dozví plno zajímavých věcí. Styl zpravodajský, ale vztah autora k té zemi je tam cítit.

Dobře utajené housle Dobře utajené housle Miroslav Horníček

Poklidné, laskavé, humorné, místy třeskutě vtipné, milé a moudré.

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

U mě stále vede série z ostrova Lewis, přesto si rychle koupím každou knihu série se sympatickým Enzem hned jak vyjde a nikdy nezklame. Kromě příběhu je tam vždycky něco navíc z reálií, baví mě vyhledat si, kde se děj odehrává atd. A tady je navíc to jídlo!

27.07.2019 3 z 5

Spi, bledá sestřičko Spi, bledá sestřičko Joanne Harris

Autorka má víc poloh, než se po úspěchu Čokolády zdálo, vypadalo to, že bude pokračovat ve stejném stylu a ono ne. Tyhle její mysteriózní romány (a povídky) jsou správně temné, záhadné i kruté.