Spi, bledá sestřičko

Spi, bledá sestřičko https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/527/mid_spi-bleda-sestricko-jyb-527.jpg 3 73 17

Malíři Henrymu Chesterovi je bezmála čtyřicet, když se ožení s Effií, sedmnáctiletou dívkou, která už je několik let nejoblíbenějším, přesněji řečeno jediným modelem k jeho obrazům. Nikdo netuší, že sňatkem nudného patrona Chestera a nadpozemsky krásné, éterické Effie začíná drama plné zmařených nadějí, tiché hrůzy, ohromujících tajemství, kouzel, lásky, vášně, nenávisti a touhy po pomstě. Román Joanne Harrisové, autorky světově proslulé Čokolády navazuje na tradici anglického gotického románu. Odehrává se ve viktoriánské době, především v Londýně, v kulisách malířských salonů a honosných domů, ale děj nás zavede i do barvitého prostředí nevěstince, do vykřičených krčem, na starý highgateský hřbitov nebo mezi kočovné cikány. Všude tam budeme krok za krokem odhalovat neblahá tajemství z minulosti autorčiných hrdinů a se zatajeným dechem čekat, jak se rozuzlí jejich dramatické osudy - jako bychom sledovali kartářku, když vykládá tarotové karty a odkrývá nám jejich tajemství…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Knižní klub

Sleep, Pale Sister , 1994

IreneP
03.11.2022 4 z 5

Gotický román z viktoriánské Anglie o nezralosti, vášni, vině, trestu a touze podkreslená drogami a ezoterikou. Moje oblíbená knížka od J. H. kvůli té temné stránce, tajemnosti a Effie (Martě).

Jeanie
05.02.2021 4 z 5

Temný mysteriózní příběh z viktoriánského období plný lidského utrpení a touze po pomstě.

mol378
27.07.2019 4 z 5

Autorka má víc poloh, než se po úspěchu Čokolády zdálo, vypadalo to, že bude pokračovat ve stejném stylu a ono ne. Tyhle její mysteriózní romány (a povídky) jsou správně temné, záhadné i kruté.

snimcibdim
19.05.2019 4 z 5

Temná viktoriánská oddechovka, spíš čtení pro ženy, ale bez happyendové love story. Nýbrž: duchařina, záhrobí, okultismus a pod. - to vše zasazeno do dokonale viktoriánského koloritu. Oceňuji spojení s prerafaelity, jejich pochmurný romantismus autorka vystihla docela přesně, jejich obrazy mi při čtení defilovaly před očima - hlavně ty truchlivé výrazy žen na obrazech. Divím se, že knihu nikdo nezkusil zfilmovat, připomnělo mi to Crimson Peak. Já mám tohle viktoriánské klima ráda, i tu exaltovanost, doporučuji tedy těm, kteří tomu také holdují.

Eremites
21.08.2018 4 z 5

Úplně jiná Joanne Harris, než jak ji znáte z Čokolády či Krysařových střevíců. Pokud jste si tyto její romány zamilovali a líbí se vám na nich opojná letní voňavá atmosféra - tak tuto knihu rozhodně nečtěte...
Vážně ne, tohle nemá s ostatními knihami od Harris vůbec nic společného, snad jen námět tarotových karet, které v tomto příběhu uvozují jednotlivé části, v jiných Joanniných knihách se sem tam mihnou.

Netuším, co za temné období autorku postihlo, ale vypsala se z něho skutečně řádně - jak již v komentáři níže zaznělo - je to příběh temný a hutný jako dehet, plný různých opiátů, divokého sexu, závislostí, nenávisti, šílenství... A co je zajímavé . všechny mužské postavy tohoto příběhu jsou neskuteční záporáci - ať už je to ústřední postava malíř Henry Chester či prohnaný sukničkář Mose, případně psychiatr.
A i přes to všechno se mi to líbilo, je to taková sonda do temných hlubin některých (taky) lidských duší.

Péťa1950
26.07.2018 2 z 5

Drogy, alkohol, nenávist, sexuální úchylky, pomsta. Spíš než dočetla jsem knihu doprolistovala. Zklamání.

anett123
14.04.2018 4 z 5

Trochu slátanina, ale čtivě napsaný:) Bavilo mě to.

Val
21.08.2017 4 z 5

Tak tohle bylo dokonalé psycho. Panoptikum drogově závislých, psychicky narušených , hysterických magorů. Nicméně, ač panoptikum děsivé, o to zajímavější. Od autorky je to má třetí kniha a i když mě k ní neustále něco přitahuje, poznat bych tu paní asi raději nechtěla. On autor této knihy musí být zřejmě taky trochu magor :-)

Netopyr07
25.01.2016 5 z 5

Tahle se mi líbila moc, mám za to, že víc, jak Ostružinové víno.

Habana
22.10.2014 5 z 5

Kniha je velmi dobře napsaná. A to hádám už jen z toho stylu, že jsem ji přečetla ve svých 13-ti a v tu dobu jsem byla velmi náročná na knihy.
Knihu bych mohla číst neustále za sebou a stále by se mi líbila, má v sobě určité kouzlo.
Některé knihy jsou pro všechny, některé jen pro někoho. Tahle patří do té druhé skupiny.

Ten kdo má rád nadpřirozeno, napětí a milostné trojúhelníky, posazené v minulé době... nechť se knihy chápe.

Nico
19.05.2014 odpad!

Šílená slabota. Čekala jsem podobnou úroveň jako Čokoláda nebo Krysařovy střevíce. Tohle je slátanina, jakou by sepsala každá talentovanější třináctka... hrůza

Evik30
17.03.2014 4 z 5

Tak trochu jiná detektivka. Ze začátku se mi do toho moc nechtělo, ale pak to bylo perfektní. A i když někteří čtenáři tvrdí že se čtením měli problémy já jsem ten problém neměla. Tajemství, záhady, tragédie a hrůza vyplívající z děje doplňuje tuto knihu úplně perfektně. Od této autorky jsem četla zatím jen Čokoládu, ale tato kniha rozhodně mezi těmito dvěma vede. I když by se asi neměli srovnávat, protože každá je o něčem jiném. Srovnávám to jen z toho důvodu poo které knize bych šáhla spíš. Gotická doba byla záhadná a v Anglii o to víc.

Moňa69
14.02.2014 4 z 5

Přesně něco pro mě, trojúhelník Henry - Effie - Moses, do něhož svými kouzly zasahuje prostitutka Fanny, Henryho pedobearská minulost... no dobré psycho, přečteno jedním dechem.

malen
16.01.2013 1 z 5

Mně se to tedy moc nelíbilo, i když ke konci jsem byla docela napnutá, ale pak ten děj nějak vyšuměl. Abych knížku vůbec dočetla, musela jsem si denně slíbit aspoň 10 stránek. Nic pro mne

Majollica
15.08.2012 5 z 5

Gotický román? Na konci 20. století (orig. vyd. 1994)?? Takhle nějak jsem se divila, když se mi knížka dostala do ruky, a zároveň jsem byla okamžitě strašně zvědavá, jaká bude. A byla vynikající! Pravda, nečetla se zrovna lehce, realita plynule přecházela do snů a naopak, mnohdy dokonce obojí splývalo, ale čím víc jsem pronikala do děje, tím víc mě celé drama přitahovalo jako můru světlo ... Všechna ta ohromující tajemství, kouzla, tichá hrůza, ... Gotický román? Ano, a jaký! Autorka dokonale vzkřísila nejen svou (jak sama v předmluvě říká) mrtvou knihu, ale celý tento literární žánr, a to se vším, co k němu patří. Díky! :o)

rose
21.01.2012 2 z 5

Od této autorky už jsem pár knížek přečetla, ale tady jsem byla trochu zklamaná. Je to trochu historické, trochu psycho, občas špatně srozumitelné, musela jsem se několikrát vracet a dost jsem se ztrácela.

Smiragl
18.07.2011 3 z 5

Gotický román - to je přesně to, co vystihuje tuto knížku. Příběh je temný a tragický, i když vpodstatě prostý. Není to nic, od čeho by nebylo možné odejít, ale člověk se rád vrátí, aby zjistil, jakže to bylo dál.

gotické romány

Joanne Harris
britská, 1964
2004  82%Čokoláda
2007  83%Ostružinové víno
2008  81%Krysařovy střevíce
2008  83%Znamení run
2022  71%Jiná třída

Kniha Spi, bledá sestřičko je v