Česká literatura od počátků k dnešku

Česká literatura od počátků k dnešku
https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/151694/bmid_ceska-literatura-od-pocatku-k-dnesk-XfQ-151694.jpg 5 91 91

Přidat komentář

Kabuky
09.06.2023 5 z 5

Vynikající propedeutikum.

Snoopi
31.05.2023 5 z 5

Některé publikace člověk ocení až časem - a tato příručka je toho zářným příkladem. Jsem moc ráda, že ji mám ve své knihovně, a vím, že tento klenot nedám z ruky. Četla jsem ji několikrát, hlavně ke zkouškám, a je to jedna z nejlepších knih, která se zabývá dějinami naší literatury. Je to zvláštní, ale při pročítání mne vždycky nějak očaruje a uhrane. Její kouzlo spočívá nejen ve způsobu, jak je napsaná - čtivým a poutavým jazykem. Nehází na nás jen sbírku faktů a dat: líbí se mi, že při každém čtení objevím něco nového a překvapujícího, co mi dosud unikalo, o čem jsem neměla tušení... pokaždé mne něčím dostane.
Nejde o žádný "dietní suchar bez příchuti a koření" pro "literární vegany", kteří se klidně nechají odbýt jednoduchými náhražkami - právě naopak, její čtení připomíná "pořádně výživný steak s bohatou oblohou", jenž musí zákonitě nasytit každého milovníka naší literatury. Text je šikovně prošpikovaný zajímavými citacemi a ukázkami, bohatě dokumentujícími nejen dobu, jíž se výklad týká. Najdeme zde četné obrázky a fotografie, dozvíme se podstatná fakta i důležité drobnosti ze života autorů, aniž by ovšem tyto informace nabyly podoby vulgární či laciné podbízivosti.
Líbí se mi, že tvůrci publikace neřeší žádné skandální vztahy či excesy, že z literátů nedělají žádné dobové "mediální hvězdy", a přesto o nich píší čtivě, ovšem tak, aby ctili jejich památku. A tak to má být.
Možná i díky tomu jsem při jejím posledním pročítání již neměla takový ten neosobní pocit, že přede mnou stojí jen jakýsi "blíže neurčitý tvůrce" - ale konkrétní spisovatel jako člověk z masa a kostí. Způsob, jakým jsou jednotlivé kapitoly napsány, mne často nutil k hlubšímu zamyšlení, a to nejen nad údělem autorů či děl, ale třeba nad smyslem života vůbec.
To poznání mne skutečně ohromilo. Přiznávám, že moc nemusím vývoj naší literatury do 19. století, ta doba mi přijde příliš vzdálená, literatura poněkud "těžkopádná", prostě trochu - cizí. Možná proto jsem se při čtení nemohla dočkat, až "zavítám do důvěrně známých vod" doby 20. století, která je mi přeci jen bližší. Ale když jsem se dostala k životu J. A. Komenského, cosi se ve mě změnilo: jako bych ho viděla v jiném světle, najednou mi přišel hodně zajímavý, nejen proto, že jako Fénix doslova "vstal z popela" a má co říci i dnes. V duchu se mu omlouvám za to, že jsem ho ve škole neměla moc ráda, poněvadž jsme k jeho dílu byli vedeni pod tlakem - ale vlastní cestu k takovému autorovi si musí najít každý sám. Blahořečím tvůrcům knihy, že mne takto nenápadně "zlanařili" k tomu, abych něco z jeho díla zkusila přečíst. A takových podobných "chvilek prozření" jsem během čtení celé té bichle zažila nemálo.
Pokud vás opravdu zajímají dějiny naší literatury, klidně vám tuto knihu mohu doporučit. Ať už se budete chtít něco skutečně dozvědět, nebo budete potřebovat najít nějaký odkaz - je to opravdu kvalitní a úžasná publikace.
S klidným srdcem ji pasuji na takový "kánon studentů bohemistiky" - šikovně balancuje na hraně literatury odborné i populárně-naučné, na hraně vysokoškolské a středoškolské učebnice. Pro studium však bohatě stačí.
Určitě patří do rukou i učitelům: a látka to rozhodně není nudná, na určitých místech se dokonce i ten humor objeví :-) A já mám v jednom jasno: k téhle knize se budu stále a ráda vracet.

..."Poprask kolem Zbabělců přitom zastínil literární kvality díla, jež působily na vývoj české prózy. Je to důsledně vnitřní, "svědecká" perspektiva vyprávění, která využívá silně osobní ich-formy. Dále jsou to autenticky působící, úsečné dialogy, kdy nepůsobí jen sám text, ale i podtext, neboť postavy často záměrně nemluví o tom, co si vskrytu myslí. /Škvorecký později vzpomínal na to, jak se učil dialogy psát a jak se inspiroval vzorem Hemingwayova románu Sbohem armádo./ A neméně převratný byl i hojný výskyt obecné češtiny a slangu."

..."V rodokmenu tvorby Bohumila Hrabala najdeme jak Jaroslava Haška a Ladislava Klímu, tak pozdní surrealismus, Skupinu 42 a Odyssea Jamese Joyce. Silně na něj působilo i moderní výtvarné umění. Pro jednu linii Hrabalových próz je příznačné "pábitelství". Slovo "pábit" použil již Vrchlický, ale proslavilo se až Hrabalem /próza Pábitelé ve stejnojmenné knize 1964/. Pábitelé jsou lidé nekonvenční a "posunutí", ztřeštění fantastové, posedlí svými sny a stále žasnoucí. Významnou úlohu v Hrabalových dílech mívají dialogy - někdy jsou to "hovory lidí", zachycené se smyslem pro originální řečové gesto, jindy spíš rozvedené tragikomické a groteskní scény."


JancaMia
02.11.2022 5 z 5

Pro každého knihomola nutnost !!!! Také bych řekla že nejzásadnější ucelená encyklopedie o české literatuře . Zrcadlo je také fajn ale vadí mi že každé období má brožovanou knížku a není vše v jedné knize.

lubtich
18.06.2022 4 z 5

Moc dobrá cihla. V porovnání se středoškolskými učebnicemi (přestože náročností i rozsahem středoškolskou úroveň určitě přesahuje), ve kterých se repetitivně opakují informace jako "studoval práva na Karlově univerzitě, ale studium nedokončil" nebo "zemřel na tuberkulózu", se mi toto dílo jeví jako klenot. Obzvlášť výborné jsou pasáže o historickém a kulturním kontextu – s trochou nadsázky by kniha obstála i jako učebnice dějepisu. Popis stylu je prokládán příklady, tu a tam se mihne nějaká fotografie, v případě starší literatury i zmínky vlivu na následující díla.
Pár výtek:
Slabší mi přijde kapitola o literatuře 19. století – tam je teď biografických údajů až příliš, stejně tak líčení děje občas zabere víc prostoru než nějaké charakteristické prvky. S archaizujícím "všecky" se smířit dokážu, co už překousávám hůře, je někdy nadměrný počet citací; třeba u takového Březiny téměř chybí nějaká charakteristika jeho (zásadních) děl, převažují citace vyrvané z básní.
Občas mi přišlo, že by nějaké dílo mohlo dostat více prostoru než prostou zmínku (Morový sloup u Seiferta), naopak u některých (dle mého) nezásadních děl je toho až až. Tu a tam jsem narazil na nějakou nepřesnost v rejstřík, což je trochu škoda, přece jenom to není první vydání.
Co je naopak velmi parádní:
U nejstarší literatury není nic zjednodušováno a probírají se poměrně podrobně i veškeré spekulace a domněnky.
Okrajovým a "svérázným" autorům je ponechán poměrně solidní prostor; přestože bych si toho o surrealismu přečetl rád ještě více, není například působení Nezvala a Effenbergera dáno stranou. A to je dobře.

Margherita_N
01.10.2021 5 z 5

Četla jsem ji na koleji před státnicema celý večery. Byla zamýšlená jako středoškolská, ale na běžnýho středoškoláka je to přece jen trochu moc informací. Oceňuju přehlednou strukturu i dobový dagerotypie a fotky, dodnes ji mám v knihovně a věřím, že pro osvěžení nějaký kapitoly český literatury ještě využiju.

martineden
13.01.2021 5 z 5

Vynikající literární příručka.

Snoopi
30.03.2020 5 z 5

Skutečně vynikající učebnice, nejen pro středoškoláky. Neměla by chybět v žádné knihovně všech, kteří se literaturou zabývají. Jen někdy je možná trochu obtížné prokousat se složitějšími souvětími, což však neubírá na srozumitelnosti. Oceňuji i vložení dobových portrétů, obrázků a fotografií, samozřejmě černobílých. Kniha mi několikrát neskutečně dobře posloužila.

mol378
29.07.2019 5 z 5

Nepostradatelná pro všechny, kdo se o českou literaturu a její vývoj zajímají a je srozumitelná velmi dobře naprostému laikovi, byť je zřejmě určena k výuce.

leny.wood
04.06.2019 5 z 5

Naprostá dokonalost! Srozumitelně sepsaný vývoj české literatury, nechybí velmi stručný popis zásadních historických událostí. Tuto knihu nemít v knihovně je skoro až hřích.

omgjako
16.07.2018 5 z 5

Moje oblíbená :)

los
27.06.2018 5 z 5

oblíbená učebnice, ideální při opakování před zkouškou

Terusha003
27.06.2017 5 z 5

Jak už tu někdo psal, kniha je přehlně napsaná. Myslím si, že je vhodná pro kohokoli. Výborná jako doplňkový učební materiál pro studenty literatury.

Beltrix
19.06.2017 4 z 5

Skvělý přehled české literatury od nejstarších dob po 20. století. Informace zde obsažené jsou věrohodné, ale zároveň podané velmi srozumitelnou a jasnou formou. Některé čtenáře může však množstvím údajů až zavalit.

PeťkaW.
21.03.2017 5 z 5

Velmi šikovná kniha pro všechny, kteří se zajímají o literaturu. Přehledná, srozumitelná a dostatečně obsáhlá, aby posloužila i vysokoškolákům. Čerpala jsem z ní nesčetněkrát. Vlastně mám pocit, že bych bez ní asi neudělala vysokou :)

myselin007
30.01.2017 5 z 5

Základní kniha každého češtináře.

tatafa
07.01.2017 5 z 5

Velice zajímavě a přehledně napsaná kniha. Vřele doporučuji nejen studentů VŠ, ale také studentů na středních školách, kteří si chtějí udělat kvalitní rozbor povinné literatury.

buccaneerka
01.08.2016 5 z 5

Vynikající publikace zahrnující českou literaturu od nejstarších dob až do 20. století. Kniha je vhodná především pro studenty bohemistiky a učitele českého jazyka, ale ocení ji každý, kdo občas potřebuje nahlédnout někam, kde zjistí ověřené informace o české literatuře.
Kniha je napsána velmi čtivě a přestože podává odborné informace, je srozumitelná široké veřejnosti.

romana3473
30.05.2016 5 z 5

Průnik do hlubin české literatury, závratné množství informací na tak málo stranách, avšak přehledně napsané a čtivé.
Skvělý pomocník pro přijímací zkoušky na vysokou školu.

Mahunka
23.06.2015 5 z 5

Přehledné, čtivé

Kubasino
15.02.2015 5 z 5

Velice kvalitně a na mnoha místech i detailně propracovaná kniha (učebnice?). Pro studium literatury na VŠ poslouží spíše ale pro prváky. Jak se proniká hlouběji, tak už tato publikace přestává postačovat. Na utřídění a třeba i základní průpravu přes SZZ je ideální. Skvělá pomůcka také pro ty, kdo se hlásí na studium literatury na VŠ a potřebují si prohloubit znalosti z literatury, na které se bohužel na českých středních školách trochu zapomíná.