Pestré vrstvy

Autobiografický román z prostředí ostravských dolů a holandského exilu. Svou nepřibarvenou autenticitou se řadí k nejvýraznějším českým literárním počinům posledních let. Kniha zvítězila v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku 1999.

https://www.databazeknih.cz/images_books/29_/29064/pestre-vrstvy-29064.jpg 4.254
Romány, Literatura česká
Vydáno:, Petr Schneider, Torst

rajen

Skvělá kniha. Vzhledem k tomu, že můj děda se živil stejně jako hlavní hrdina, mám k celému tématu bližší vztah. První část z dolů byla naprosto úchvatná. Popsaná tak, jak to prostě bylo, horníci i práce. Nejlepší exkurz do tohoto světa. Druhá část je diametrálně odlišná, ale nemůžu říct, že by mě bavila méně. Je to každopádně čtivě napsané, takže to, že se tam vlastně nic moc nedělo, mi nevadilo. Člověk zase více pochopí, jaký chleba emigranti měli a každý měl jiné možnosti se s tím poprat. Nejdřív jsem si myslela, že je hrdina tak trochu hloupý, nesnažil se řešit svou situaci a čeká, kdo co udělá za něj, ale po dočtení jsem názor změnila, protože ta frustrace a bezmoc dolehne velkou měrou a není pak jednoduché se z toho vybabrat, když není naděje na světlo na konci tunelu. Jediné, co mě dost zarazilo, je lehkost, s jakou opustil manželku a dcery, které zanechal tady a určitě to potom neměly také lehké. V podstatě se tam tomu autor nevěnuje a to ve mě zanechává právě ten pocit, že ho to moc sil nestálo. Těžko říct, jak to ve skutečnosti bylo. Každopádně autora nesoudím a jsem ráda, že svůj osud takto skvěle napsal a já si ho mohla přečíst.

Daid

Zdejší recenzenti, někteří, neodlišují autorskou perspektivu v ironií a popisovaný dej, i když autor a hlavní postava jsou totožní, roli hraje čas a perspektiva/autorská ironie. Tolik k recenzím. Kniha vyšla znovu, za to moc díky Plusu! Kniha má jen plusy. Skvělý portrét člověka v průběhu času a v různých prostředích! A skvělý jazykový kurs. :)

Peetrs
22.08.2017

První část knihy je strhující a možná pro citlivější duše až příliš naturalistická. Mladší generace má někdy problém porozumět hornickému slangu. Druhá část, kterou někteří odsuzují, pro odlišný rytmus, skvěle ukazuje beznaděj a bezmoc emigranta bez jazykových znalostí a bez podpory známých nebo příbuzných na západě. Zajímavé je, že jediný člověk, který Landsmannovi pomohl, byl zpěvák Hutka. Učil ho jazyk a donutil ho odrazit se ode dna. Co už v knížce není, je pomoc spisovatele Škvoreckého, který se za Landsmanna zaručil a pomohl mu získat občanství. Hutka tak vlastně udělal z Landsmanna spisovatele a je to dobře, protože Ostrava jich nemá moc.

M.Hawking
18.04.2017

Přišlo mi, že každá část knihy má jinou hlavní postavu. Energický, hubatý rebel a dříč, který úžasně čtivou formou líčí lidi a jejich život v ostravských dolech za totáče... V druhé části knihy z něj náhle je ztracený alkoholik, bezcílně se potulující od hospody k hospodě, narážející na jazykovou bariéru, bez představy, co vlastně bude dělat zítra, za týden, za měsíc. Peníze ubývají, vyhlídky žádné... Obě části jsou strhující, z každé však vyzařuje úplně jiná energie a nálada.

RichardvonT.
27.01.2017

Moc zajímavá knížka. První část "v ďuře" je krásně naturalistická, druhá část v cizině mi připadá spíš jak čistý existencialismus.

lexulka
31.07.2016

Ano. Ta prvni cast se cetla sama. Napinave, drsne, ale taky chvilkama zabavne. Mate muj respekt a obdiv, vy, chlapi, co delate pod zemi. Ta druha cast me vubec nebavila. Jakoby to byla uplne jina knizka. Ani jsem to nedocetla.

hanoule
08.04.2016

Skvělá kniha, část z dolu je neskutečně "ostravsky" vtipná a holandská část je správňácky syrová. Moc se mi líbí, že si Ivan na nic nehraje a píše tak, jak to je.

Miramarek
19.03.2014

Tak trochu schizofrenie. První půlka skvělá, čte se samo. Druhá půlka opruz - i když jen díky němu jsem prožíval frustraci nešťastného emigranta spolu s hlavním hrdinou.

fruitbueno
24.01.2014

Prožila jsem v Ostravě kus života, celý region je mi blízký, protože v něm žiju. První, ostravská hlubinná část, Landsmannova románu byla po všech stránkách skvělá: originálním jazykem počínaje, naprosto neuvěřitelně reálnými historkami konče. Jenže mám trochu problém s druhou, emigrantskou částí. Ostatně jako i s jeho dalšími "exilovými" knihami. Ale Ivan-razič a jeho banda.. nejvíc! :)

hladko
22.06.2012

Chlapi si často, než sfaraju šolem dole do štreky, skočí do kantýny na jedneho bubáka, aby trochu pustili rosu. Dole se posadí se na firungy, počkaji na sebe až se daji do kupy a pak šmarujou do reviru. Berou-li to přes svažnou, je slyšet funění a mamrání na ten skurveny život. Na čelbě ze sebe strhají propocené košile a posedají si na okory. Jako každou šichtu vytahnou fasované balíčky a mamraj, že taku svačinu si mužou strčit do piče, nebo ať se s ni zadusí ředitelova stará. A pak se de robit na čelbu. Ale najede-li se do pestrých vrstev, de enom o to se v te skurvene ďuře nedokaličit.