Pestré vrstvy

Pestré vrstvy https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29064/pestre-vrstvy-29064.jpg 4 146 146

Autobiografický román z prostředí ostravských dolů a holandského exilu. Svou nepřibarvenou autenticitou se řadí k nejvýraznějším českým literárním počinům posledních let. Kniha zvítězila v tradiční anketě Lidových novin Kniha roku 1999.

Romány Literatura česká
Vydáno: , Torst

Pestré vrstvy , 1999

hanoule
08.04.2016 4 z 5

Skvělá kniha, část z dolu je neskutečně "ostravsky" vtipná a holandská část je správňácky syrová. Moc se mi líbí, že si Ivan na nic nehraje a píše tak, jak to je.

Miramarek
19.03.2014 4 z 5

Tak trochu schizofrenie. První půlka skvělá, čte se samo. Druhá půlka opruz - i když jen díky němu jsem prožíval frustraci nešťastného emigranta spolu s hlavním hrdinou.

fruitbueno
24.01.2014 4 z 5

Prožila jsem v Ostravě kus života, celý region je mi blízký, protože v něm žiju. První, ostravská hlubinná část, Landsmannova románu byla po všech stránkách skvělá: originálním jazykem počínaje, naprosto neuvěřitelně reálnými historkami konče. Jenže mám trochu problém s druhou, emigrantskou částí. Ostatně jako i s jeho dalšími "exilovými" knihami. Ale Ivan-razič a jeho banda.. nejvíc! :)

hladko
22.06.2012 5 z 5

Chlapi si často, než sfaraju šolem dole do štreky, skočí do kantýny na jedneho bubáka, aby trochu pustili rosu. Dole se posadí se na firungy, počkaji na sebe až se daji do kupy a pak šmarujou do reviru. Berou-li to přes svažnou, je slyšet funění a mamrání na ten skurveny život. Na čelbě ze sebe strhají propocené košile a posedají si na okory. Jako každou šichtu vytahnou fasované balíčky a mamraj, že taku svačinu si mužou strčit do piče, nebo ať se s ni zadusí ředitelova stará. A pak se de robit na čelbu. Ale najede-li se do pestrých vrstev, de enom o to se v te skurvene ďuře nedokaličit.