Modrý medvěd Modrý medvěd komentáře u knih

Břehy nejsou na dohled Břehy nejsou na dohled Marek Uhlíř

Jsem opatrná v doporučování mých oblíbených knih ostatním. Vždy jen řeknu, že toto se mi líbilo či nelíbilo a proč a nabídnu půjčení, pokud mám doma. Po dočtení této knihy mám chuť strkat ji lidem přímo do rukou s větou: "Toto si prostě musíš přečíst"
Ohledně obsahu tu již bylo řečeno asi vše v předchozích komentářích. "Citová" linka mi nejdříve nesedla, ale po dočtení celé knihy mi již dávala smysl. A jak tvrdil Marek Uhlíř, bez ní by to nebylo úplné.

13.02.2022 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

O válce a vyhlazovacích táborech bylo již napsáno mnohé. Ale díky přesahu do života poté, je tato kniha mnohem silnější. Válka skončila, ale bohužel nenásleduje "a žili šťastně až do smrti". Bojím se, že až umře generace, která vše zažila na vlastní kůži, stanou se tábory jen bájí. Něčím, co se prostě díky té strašné děsivosti stát nemohlo.

02.11.2013 5 z 5

Rybí krev Rybí krev Jiří Hájíček

Pro mne bohužel zklamání. Po Selským baroku jsem se hodně těšila, začátek slibný, ale pasáží vyprávějící o hrdinčině dospívání jsem se neprokousala. Vzhledem ke kladným recenzím zde, jí dám ještě někdy jindy novou šanci. Třeba jen pro mne není ta správná doba. V tuto chvíli by mne však zajímalo, jestli mělo nějaký význam to, že autor při každém setkání hlavní postavy se svým přítelem popisoval to, že má přítel na sobě montérky - a v jakém byly stavu. Připadala jsem si jak při čtení knihy pro náctileté, kdy je popisován každý průramek, flitřík a volánek. Jen trochu jinak. Parodii asi autor nezamýšlel. No, jak jsem psala prve. Asi jsem nebyla v té pravé náladě na četbu.

27.08.2013 2 z 5

Střela Střela Laurell K. Hamilton

Bohužel mám stejný pocit jako diskutující přede mnou. První knihy série jsou vážně dobré - napínavý děj okořeněný špetkou sexu. Postupně se ovšem děj z knih vytrácí a sexu je čím dál více. To co dříve knihu kořenilo a dělalo ji zábavnější, nyní nudí. Ve Střele navíc přidala již zmiňovanou "módní přehlídku" kde popisuje stále dokola, co má kdo na sobě, jakou má barvu vlasů před umytím a po umytí a jaké má kdo oči. Když dojde na to málo děje, je znát, že autorka stále umí dobře psát. Nicméně jakoby jí došly nápady a ona se snažila vycpat knihu vatou. To, co by byla napínavá povídka, možná i novela, je opravdu nudná kniha.

24.01.2018 2 z 5

Maják, mnich a mrtvý dědeček Maják, mnich a mrtvý dědeček Fredrik Brounéus

Jediné, co mi na knize vadilo, byly komentáře pod čarou - inspirace Terry Pratchettem. Nicméně dle mého spousta těchto poznámek byla zbytečná a lepší službu by udělaly zakomponované v textu. Navíc hodně těchto odkazů jsem přehlédla a všimla jsem si jich až na konci stránky. Nevím, zda to byla moje nepozornost (nechala jsem se unášet textem) nebo špatně zvolený font písma. U Pratchetta jsem nikdy tento problém neměla.
I přesto knihu doporučuji. Pobavila jsem se, zamyslela a ještě dlouho o knize po přečtení přemýšlela. Co víc si může autor přát :-)

27.09.2013 4 z 5

Vyvolení Vyvolení Steve Sem-Sandberg

Na zadní straně je napsáno: "Jsou knihy, v jejichž světě by člověk nejradši zůstal napořád, a jsou knihy tak trýznivé, že by udělal všechno, aby nemusel číst dál, ale kniha ho přesto pohltí jako něco, čemu neunikne..." - Nemohu než souhlasit.

06.09.2015 3 z 5

Čtyřka: Divergentní povídky Čtyřka: Divergentní povídky Veronica Roth

Příjemná oddechovka na jeden den. Neurazí, nenadchne. Dobře se čte. Relax kniha když potřebujete být se starými přáteli.

02.02.2016 3 z 5

Pokoj Pokoj Emma Donoghue

Kniha, kterou rozhodně doporučuji. Pro mne byla působivější, děsivější až ta druhá část, ale i ta první stála zato.

28.08.2013 5 z 5

Spící město Spící město Martin Vopěnka

Velmi dobrý nápad, celkem dobře a svižně napsané. Bohužel je tu jedno významné ale. Hlavní postavy jsou pro mne neuvěřitelné. Možná by jejich povahy a jednání dávaly smysl, kdyby žili v nějaké uzavřené (náboženské) komunitě. Připadali mi odtržení od svých současníků, jakoby ven sami vyšli poprvé poté, co jejich rodiče usnuli. Chtěla jsem dát jen dvě hvězdičky, ale pak jsem si uvědomila, že se jedná o knihu pro mládež a ti na ní budou pohlížet trochu jinak. Takže tři.

27.08.2013 3 z 5

Božská komedie Božská komedie Mike Carey

Škoda, že vychází s takovými časovými rozestupy. Půjčuji se je z knihovny a nemám možnost se ke knihám vracet, pokud mi něco příjde nejasné nebo jsem něco z minulých dílů zapomněla. Nicméně myslím, že si tato série drží stejný vysoký standard jako Sandman. I když ten pro mne bude vždy srdcovka :-)

24.08.2013 4 z 5

Vějíř – sborník české mangy 2017 Vějíř – sborník české mangy 2017 Michal Wokoun

Kresba a malba jsou většinou dobré. Někdy i víc než to. Ale děj, vtip, pointa dost pokulhává. I když občas se najde výjimka.

08.10.2017 2 z 5

První dojmy První dojmy Charlie Lovett

Krásný sluneční den,mírný větřík, lavička v parku či příjemné místo u řeky. Tato kniha. A máte dokonalý okamžik.

02.02.2016 4 z 5

Život za životem Život za životem Kate Atkinson

Shodou okolností jsem těsně před touto knihou četla Prvních patnáct životů Harryho Augusta, která čerpá ze stejného nápadu. Zatímco August si všechny své předešlé životy pamatuje, Ursula jedná spíše instinktivně.I když se mi Život za životem četl lépe, musím přiznat, že Prvních patnáct životů je propracovanější a ucelenější. Jak už to tu bylo zmíněno, konec Života za životem vyjde do ztracena. Jako by autorka nevěděla, co si nakonec s Ursulou počít.Což je velká škoda.

03.01.2016 3 z 5

Dle mého Murakamiho slabší kniha. Dobře navozená atmosféra, autor umí udržet čtenářovu pozornost i když se zrovna nic moc neděje. Ale myslím, že za pár týdnů si budu už jen matně pamatovat, o čem kniha je. Navíc hlavní postava mi není moc sympatická. Kdyby nebylo jeho přítelkyně, plácal by se v jakémsi vákuu snad až do smrti.

04.11.2015 3 z 5

Bohové Gothamu Bohové Gothamu Lyndsay Faye

Začátek vleklejší, nicméně nelituji, že jsem vydržela.A pokud vyjde další díl, ráda si přečtu. Situace s Irskými přistěhovalci mi dost připomínala to, co se nyní děje v Evropě. Je vidět, že historie se stále opakuje. A doufám, že když to tenkrát zvládl New York, zvládne to Evropa také.

20.08.2015 3 z 5

Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Bobby Conroy vstává z mrtvých a jiné strašidelné příběhy Joe Hill (p)

Až na zcela zbytečnou povídku o duchu stromu výborné.

18.10.2013 4 z 5

Out Out Nacuo Kirino

Knihu jsem přečetla až na druhý pokus.Asi musíte mít tu správnou náladu. Pro někoho pomalé tempo, pro mne pozvolné, gradující napětí, kdy nic není tak, jak se na první pohled zdá.

27.09.2013 4 z 5

Tajemné vytí Tajemné vytí Maryrose Wood

Občas mi vadilo srovnávání jak to chodí nyní a jak to bývalo v minulosti. Ale rozhodně je to jedna z těch lepších knih pro mládež, které jsem za poslední období četla - napínavé, tajemné. Těším se na další díl.

28.08.2013 4 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Jsem asi jedna z mála, která z knihy není tak nadšená. Co se děje týče, cca do půlky knihy se neděje nic, co by již nebylo zmíněno v anotaci. Hlavní postava Addie mi k srdci nepřirostla. Ani se nesnažila ze svých "okovů" vymanit na vlastní pěst, nějak se vzepřít vlastnímu osudu kromě proseb k bohům. Nevidím ani žádný vývoj jejího charakteru, který bych po 300 letech života očekávala. Nápad samotný velmi dobrý, ale provedení pokulhává. Konec to trochu zachraňuje, takže nemám pocit, že jsem zas až tolik ztrácela čas.

20.02.2022 3 z 5

Rozkaz zabít Rozkaz zabít James Dashner

Z knihy mám rozporuplné reakce. Linie příběhu, kdy Mark spí a zdá se mu o dnech bezprostředně po sluneční erupci, se mi moc líbí. Děj odehrávající se cca rok poté již ne. Jakoby autor potřeboval natáhnout počet stran a dopodrobna líčí, kdo koho jak uhodil, kam mu vrazil loket. To by nevadilo u jedné rvačky, ale když je z nich kniha poskládaná, začne to velmi brzy nudit. Možná chtěl napsat akční knihu, ale dosáhl pravého opaku. Navíc mi ani nesedla postava Aleka. V knize je líčen jako vojenský veterán, který má zkušenosti, defacto Marka a ostatní zachrání, bez něj by nepřežili. Ale proč potom takový člověk jedná zcela nelogicky - například v situaci, kdy jsou s Markem zajati a on i přes očividnou přesilu se snaží nesmyslně rvát jak magor. Přitom jsou tam náznaky, že by ti lidé byli alespoň zčásti přístupni k nějaké výměně informací. A to nebyl jediný případ. Toto jednání bych čekala od Marka a ne od vůdce. Takže za mne autorova nejslabší kniha.

24.05.2017 2 z 5