misssicccka misssicccka komentáře u knih

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Cetla jsem ted po 35 letech (asi) znova a ted mi, az doslo, jak je ta knizka stara. Tim nerikam, ze je spatna, je porad dobra, jen me dcery uz ji asi "neuctou". Skoda.

18.04.2023 5 z 5

Lady Susan Lady Susan Jane Austen

Vypocitave matky zily i v 18. stoleti ;)
Dopisová forma je skvela a jen ukazuje, jak byla Jane Austen genialní.
Ja jeji dila miluju. Miluju i jeji humor.

07.04.2023 5 z 5

Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Pudlenka aneb Měl jsem psa a kočku Karel Čapek

Obrovske zklamaní.
Jednak jsem zila v tom, ze je to knizka pro deti. Dobre, moje chyba.
Je tam jeho osobity styl, ale nektere nazory na chov psu mne tedy nadzvedavaly a trosku zmenily nazor na tohoto muze. Je to mozna tim, ze je to sto let a tehdy dle me v soucasnosti jiz pouhe predsudky byly asi brany jeste jako moudra tehdejsi inteligence. No nevim ;)
Z cele knihy je nejlepsí doslov Olgy.

02.04.2023 2 z 5

Stehy Stehy Sára Zeithammerová

Napad dobry. Akorat nekdy chvili zmatek, kdo to vypravi. Hlavne zpocatku. Kapitola o Silvestru v Parizi velke utrpeni.
Je to takove krizene - Trestikova se Soukupovou (?)
Pozitivni je, ze je to ctive a je to kratke. Cteni na jeden delsi vecer.
Davam tri hvezdicky za dobry prvni pokus a budu si prat, at to autorce pise lepe.

17.03.2023 3 z 5

Chlapec v pruhovaném pyžamu Chlapec v pruhovaném pyžamu John Boyne

Nadherna knizka. Bolava, kruta a zaroven nezna a pohlazeni na dusi. Ano, zvlastni kombinace.
Navic na jeden vecer.

31.12.2021 5 z 5

Krasojezdkyně Krasojezdkyně Jojo Moyes

za mne obrovske zklamani, prvni a velke, jeste po precteni prvni kapitoly jsem ocekavala silny pribeh o silnych konacich z Francie, jenze ouha, sklouzlo to k az misty "pitome a lacine" porad dokola opakujici se love story nekoho jineho, miluju, nemiluju, chci se vratit, nechci se vratit, toto neni hodno tak velke vypravecky, jakou pro mne Jojo dosud byla, bohuzel.
a je pravda, ze az precteni podekovaní mi nabidlo rozumne vysvetleni, proc tohle tema a trosku mne uklidnilo.
a neprekladanou francouzstinu asi nema cenu komentovat, to je o svedomi autora a prekladatele.

14.07.2019 2 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Za mně zatím nejslabší Jodi, co jsem četla. Nevím, proč, asi proto, že po Čas odejít jsem čekala nějaké překvapivé rozuzlení. Jenže...ono překvapivé bylo, ale spíše šokující.
Na knížkách Jodi Picoultové mne baví hlavně to, že jsou pro mne vždy obohacující, co se týče faktů o něčem...vlci, sloni, Amiši...tady církev, která žije tak, jak si nedokážeme představit a navíc v Americe.
Kdyby nebylo pár závěrečných stránek, dostala by ode mne kniha určitě čtyři hvězdičky (minimálně), ale ten konec.....:(, je to osobní hodnocení, opravdu subjektivní, ale vře to ve mne, nechci tu spoilovat, takže nemůžu napsat, proč to mám tak, jak to mám, snad jen podotknu, jako matka je pro mne "zatím" nepochopitelné, kde "končí a začíná" mateřská láska matky hlavní hrdinky, i když vlastně není matka hlavní hrdinky sama hlavní hrdinkou? Nevím, jen upřesním: nesympatizuji s ní. Jak říkám, nebýt závěru, byla by to pro mne dobrá-výjimečná kniha s dobrým koncem od výjimečné autorky.

08.04.2019 3 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Skvele, skvele, skvele. Autorka je vyborna vypravecka, obdivuji, jak umi "preletat" z osoby na osobu, z osudu jedne postavy k osudu jine a tim pribehy doplnovat a obohacovat. Jen mi obcas vadi, jak to plyne v takovych jednoduchych vetach, jakoby to bylo slohove cviceni a to si myslim, ze jsem v Hane urcite nepocitovala. Trosku mne to rusilo, a proto jen ctyri hvezdy. Jinak si preji vic takovych knih. Na pozadi lehkeho ctiva opet velmi narocne pribehy silnych i slabych postav.

27.03.2019 4 z 5

Poslední kabriolet Poslední kabriolet Anton Myrer

Prestoze pro mne byla prvni tretina takova nemastna nekorenena nuda, najednou jsem se pristihla, ze si prisoluji a ukusuji sousto za soustem rychleji a rychleji, vlastne hltam. Doufam, ze budu mit cas se k ni vratit. Velmi silny a zajimavy pribeh, skvela banda hrdinu, skvele vykresleni pistolnici z Pecka.

11.06.2017 5 z 5

Deoduši Deoduši Jan Werich

Jsou knihy a díla, kterým pět hvězdiček nestačí. I deset by bylo málo. Můžeme vyjádřit citátem W+V, G.B. Shaw se dožil 100 let? Krátký nebo dlouhý život? Dlouhý. Krátký, protože on toho měl tolik co říct, že by tu mohl být dalších 250 let, po světě je roztroušeno tolik třicetiletých, kteří už tu nemuseli 450 let bejt.
Je až s podivem, kolik moudra a prozíravosti se vejde třeba jen do dvoustránkové bajky (Povaha, Lev a notes). Je až k nevíře, jak krásný a potřebný může být doslov ke knize. I za něj díky.
A je hodně bolavé, jak málo hodnocení tady tato sbírka pohádek/bajek má. Ano, může to být způsobeno tím, že čtenáři k nim již čuchli v jiných počinech Wericových, ale stejně. Já jsem moc ráda, že ji vlastním, můžu potěžkat, otevírat, zavírat, listovat, kochat se. Budu číst dceři a jsem zvědavá, kdy ji mozeček udělá cvak a přijde "aha efekt" (aha, on to myslel ještě takto).

28.01.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Nejak nechapu oznaceni odpad u teto knihy. Autorka excelentne zachytila zoufale ciny a myslenky cloveka, ktery ma za kamose demona v podobe chlastu (tezko pochopi ti, co nemaji srovnani s realnou zkusenosti) a dalsiho, ktery je psychopat. Ocenuji propojeni a prokladani casovych rovin a vypravecek. Potesil me vlastne uz samotny napad vypravet pribeh na zaklade predstav z vlaku(takhle si vymyslim a domyslim ja). Jedine, co mi vadilo, byl takovy "sup sup konec".

01.01.2017 4 z 5

Jeden plus jedna Jeden plus jedna Jojo Moyes

Moje pata Jojovina :), uz to vypada, ze jeji knihy jsou pro mne sazka na jisty odpocinek a jistotu, ze nic neudelam, dokud knihu nedoctu. Jednu hvezdu strhavam za to, ze to odnesl Norman, to me teda fakt vytocilo :) autori maji casto sklon pouzit zvirata k tomu, aby si lide neco uvedomili, primlouvam se za to, abychom ciste psi duse nechali na pokoji :)

20.06.2016 4 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Knihu jsem dlouho odkládala, začínala jsem ji číst několikrát a několikrát jsem usoudila, že na ni nejsem zrovna připravená, tak to bylo rok a půl a teď, když jsem se do ni konečně opravdu začetla, umřela mi čtečka :), takže jsem ji dočetla v pdf na PC, jsem ráda, že jsem ji nechala uležet na čas, kdy budu připravená ji přečíst. Jsem ráda, že máme takové autory jako je Kateřina Tučková a Petra Soukupová. Souhlasím s názorem níže, tuto knihu by si měl přečíst každý. Díky za ní.

10.03.2016 5 z 5

Robinson Crusoe Robinson Crusoe Daniel Defoe

to je proste klasika, ktera byla/snad stale je na seznamu povinne cetby

28.02.2016 5 z 5

Velké trápení Velké trápení Helena Šmahelová

Tohle je knížka dětství mého a moji sestry. Mamka nám ji četla před spaním, když jsme byli ne úplně malé. Vím, že to byl pro mě strašně silný příběh a zážitek.

11.05.2013 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Vzala jsem to od konce, takže teď se můžu těšit na Gertu.
Kdybych chtěla být v hodnocení hodně přesná, dala bych tak 4,5 hvězdičky, protože 5 dávám jen těm, co chytnou, kousnou a nepustí. Půlky nejdou, tak má tato kniha ode mne 5 hvězdiček a já ji to přeji. Je to proto, že vybrat si téma, které je, jak zjišťujeme po staletí zájmem různých stran a přesto se ho podařilo z myslí lidí vytěsnit, a předat ho lidem v tak neuvěřitelně poutavém a čtivém formátu knihy, to se prostě musí ocenit.
Přeji autorce i nám všem - jejím čtenářům, aby ji zapálení pro věc vydrželo a my mohli dál hltat každou její stránku.

28.04.2013 5 z 5

Každá sedmá vlna Každá sedmá vlna Daniel Glattauer

souhlasím s tím, že první je npřekonatelná, proto dávám o jednu hvězdu méně, na druhou stranu: je to prostě krása a krása a geniální na tom je, jak se vám to zažere pod kůži...
takže já se těším, co nám autor předvede dále :)

14.03.2012 5 z 5

Gottland Gottland Mariusz Szczygieł

cizozemci posuzují vždy objektivněji a to je dobře

09.11.2011 4 z 5

Podoba Podoba Tana French

Nejprve jsem si to nemyslela, ale teď můžu s potěšením tvrdit, že Podoba je lepší než V lesích, což je potěšující vzhledem k tomu, že se automaticky očekává, že s každou další knihou se autor vyvíjí a každá další kniha - zvláště tohoto žánru by měla být propracovanější. Podle mne se to Taně French podařilo a já ji za to děkuji. Přečtěte si před tím ale V lesích, jinak vám uniknou myšlenkové pochody a vzpomínky týkající se Roba :). Trošku mi déle trvalo se do děje dostat, o to to ale bylo lepší.

16.05.2011 4 z 5

Peníze od Hitlera Peníze od Hitlera Radka Denemarková

Knihu jsem si vyhlídla před tím než získala v Německu literární cenu. Byla jsem zvědavá a tak, jak jsem zvědavá, tak jsem opět zklamaná.
Asi nerozumím v současnosti oceňovanému stylu psaní. Proud asociací a toků myšlenek. Ořezané věty¨sázené jedna za druhou. Tam, kde by dobrý spisovatel napsal souvětí (nevím, co je špatného na souvětích), autorka (a ostatní tolik opěvovaní autoři) napíše několik jednoduchých vět, často jen jednoslovných výkřiků. Jak slabikář pro dospělé.
Ač ocením ideu, ocením hru s jazykem, vykreslení charakterů, myslím, že by mi román v klasičtějším podání přinesl mnohem více. S tímto stylem psaní se nikdy neztotožním proto, že to pro mě nikdy nebude jednodechovka. Sekaná jedoduchost mě ubíjí jak spousta hřebíčků, jeden za druhým. Nedokážu pak udržet pozornost a text mě brzo začne dráždit a otravovat.

16.03.2011 3 z 5