MissiPippi MissiPippi komentáře u knih

Čaroděj Čaroděj Wilbur Smith

Třetí díl mne bavil z těch tří nejvíce. Je to tím, že jsem si již navykla na autorovo psaní nebo autor již netrpí takovou samolibostí?

U předchozích knih jsem si stěžovala na popisy erot.scén. V třetím díle jsem si povšimla zlepšení. Taita už není tak pyšný a sebemilující, jak v prvním díle, což je další velké plus. Troška fantazie v podobě čarování knize taky neškodí. Kladně hodnotím i smrt jedné z kladných postav, nesmrtelnost postav pomalu ustupuje. Ale to, že každá postava, co se odhalí, má obrovský pyj, to mě zaráží neustále. Obávám se, že Smith se u mě zapíše jako milovník velkých ocasů, když to bude takto pokračovat.

20.02.2015 4 z 5

Lux Perpetua Lux Perpetua Andrzej Sapkowski

Těžko se mi čte Sapkowského styl psaní. Platilo to i u Zaklínače, ale zde to bylo dvojnásobně horší. Umí nastínit velmi zajímavé charaktery, velká část z nich ale vyšumí. Dějová a časová linka na můj vkus opět často pokulhává. Husitství tu figuruje opravdu jen jak pouhá kulisa.

Reynevan pro mne zůstane navždy nepochopen pro své jednání, za to Samson a Šarlej jsou vskutku bravurní.

Z propojení fantasy a české historie jsem byla nadšená, to stále považuji za skvělý nápad. Provedení už na výbornou není, proto hodnotím průměrem.

31.01.2022 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Čtivé i napínavé, měla jsem obavy, že při čtení druhé linky z pohledu Veroniky se budu nudit, jelikož zásadní dějovou linku rodiny jsem znala, ale opak byl pravdou. Skvělý nápad dvou pohledů, který ve finále i fungoval.

17.09.2018 4 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Ta věčná překombinovatelnost mě přestává bavit čím dál více. Pokud vás Hole ale nenudí, je to jistota. V sérii jsou i slabší díly než tento.

09.08.2018 3 z 5

Jíst, meditovat, milovat Jíst, meditovat, milovat Elizabeth Gilbert

Další kniha do soukromé řady "Americká literatura pro tebe není". Absolutně jsem se neztotožnila, chaotické vypisování všeho možného. Ona sama ta chvástavá předmluva nevěstila nic dobrého. Co se mi líbilo, bylo rozvržení témat po 36ti kapitolách ve 3 zemích (pomineme-li asi 10 kapitol z Itálie, kde se rozebíral pouze americký rozvod a románek). Ovšem obsah jsem si představovala poněkud jiný, mnohem více obohacující. Něco jsem si odnesla, ale není to nic o seberovnováze apod., ale o zajímavé úvaze, že každý člověk a město se dá specifikovat jedním slovem. Párkrát nad tím určitě pouvažuji po seznámení s někým nebo při cestování. Poslední úsek na Bali byl pro mě nejlépe stavitelný.

08.07.2018 2 z 5

Hanin kufřík Hanin kufřík Karen Levine

V knihách s tématikou světových válek jsem ku svému překvapení našla velké zalíbení. Nedávná kauza pan prezident Zeman a jeho kancelář vs pan Jíři Brady mě dovedla k této útlé učebnicové brožurce s příběhem Bradyho sestry. A jsem ráda.

V knížce najdeme 2 dějové linky - Hanin příběh a pátrání slečny Fumiko Išioka - odvyprávěné slohově prostým vylíčením ala pohádka. Kapitoly jsou velmi krátké a vskutku se dají využít na předčítání na etapy (ať už ve škole nebo dítkám doma k poučení a položení základů povědomí o kruté historii). Samotný text je hojně doplňovaný fotografiemi, dopisy, obrázky a zprávami. Na udržení zvědavosti malých čtenářů dle mého skvěle zvolená forma.

Ačkoliv základním stavebním kamenem je setkání sourozenců Bradyových s neúprosnými smrtícími koly holocaustu, celkový dojem není nijak drastický. Radostné dojmy z postupného odhalovaní Hanina tajemství slečnou Fumiko převažují nad negativními pocity z vyhlazovacího systému, který není rozebírán pro děti nadbytečně do detailů. Podané je to dost dojímavě a nenásilně. Ba dokonce pokud pomineme smrt Hany, závěr je více než radostný.

Takže pro první setkání dětí s obdobím druhé světové války ze strany židů knihu vřele doporučuji. Lépe citlivěji a přesto pravdivě podané si to již nedokážu představit. Navíc knížka má několik úžasných poslání. Hlavně nebojme se jít za tím, co nás zajímá, ať se to zdá sebevíc beznadějněji nebo zbytečné.

03.02.2017 5 z 5

To To Stephen King

Nemohu upřít panu Kingovi vypravěčský um, to rozhodně ne. Přesto je méně někdy více. Mírné zredukování popisů by bylo jen ku prospěchu. Ale jsem fascinována uměním rozepsat něco takového na 1000stran.

Zježené chlupy strachem jsem měla pouze v začátcích, pak byl příběh tak rozvleklý, že na strašpytelné emoce už nebyla šance dojít a začala se probouzet nuda. Příběh krásně poukazuje na sílu přátelství, zároveň i jeho pomíjivost a že největší zlo je uvnitř každého z nás, nehledě na lhostejnost okolí. Závěrečné vyobrazení zhmotnění nezhmotnění Toho šlo naprosto mimo mne, považuji to za přešlap od pana Kinga. Přikládat sexuálním orgiím v kanalizační stoce tak obrovský význam zrovna také není mé gusto. Některé popisy násilí jsou drasticky detailní, o to víc mě zaráží v závěrečném střetu popis utrhnutí ruky, působí odflákle. Že by po 900ti stránkách docházel dech?

V poměru příběh vs počet stran má pan King rozhodné lepší vydané knihy., např. Osvícení, pro strašení a Misery, co se týče brutality.

19.10.2016 3 z 5

Poštovní úřad Poštovní úřad Charles Bukowski

Jste naštvaný na celý svět? Unavují vás věčné politické, filozofické a smysluplné debaty? Pro sprostý slovo nejdete daleko ? Tak si to přečtěte :) Náladu vám to ani nezlepší ani nezhorší, i když se několikrát pousmějete a obohatíte se o laxní přístup k životu v době, kdy se bere všechno moc vážně. (A všichni si hrají na to, že vážně se to určitě nebere.)

Takhle kniha ke mě přišla ve správnou chvíli, (což znamená jeden z nejblbějších dnů, co jsem zatím prožila) a asi Bukowskiho si pořídím jako příručku pro blbé dny alias Hlavně se z toho neposer. Pro slušnější, jak by napsal Jonasson: "Nějak bylo a nějak bude."

09.01.2015 4 z 5

Moderní erotický slovník Moderní erotický slovník Alfred Delvau

Kniha na styl "Najdi si svůj vtip na každý den". Pokaždé, když knihu otevřu, najdu tam nějaký termín, co pobaví nejen puberťáka nebo mě přímo srazí do kolen. O tom, že si velmi zajímavě rozšiřuji svůj slovník do postele nemluvě :) Samozřejmě knihu nedoporučuji lidem v celibátu, sucharům apod ... :)

30.12.2014 5 z 5

Včely Včely Laline Paullo

Ano, Včelka Mája pro dospělé, ale stále v jednoduché formě. Přečetla jsem na základě připodobnění k románu 1984, jen se spíše přikláním k podobnosti Farmy zvířat. Po začtení jsem pociťovala mírné zklamání, přesto nelze upřít čtivost a originální téma. Jen jsem se nedočkala toho, co jsem také očekávala, to jest novodobé katastrofy. Snad jen v závěru lehké nastínění?

Fanouškům a pozorovatelům opravdových včel doporučuji trošku nadhledu a neodsuzovat celé dílo jen kvůli odchylování románového příběhu od faktů.

14.07.2019 4 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Kvalitní česká fantasy. Zajímavé vymyšlené prostředí z budoucna, vcelku uvěřitelné. Hlavně ta část, kdy asijský kontinent je zamořen jedem po chemické bombě. Jediné s čím se nedokážu žít je, jak na několika pár stránkách hlavní postava přežije bez újmy několik smrtelných situací a jako jediný vše přežívá. Při kutálení se z kopce, kdy všechny předběhl nečekanou metodou, jsem se od srdce zasmála. Takže nouze o vtip není. Příběh mě rozhodně zaujal, nicméně na výbornou tomu stále něco chybí.

30.06.2018 4 z 5

Pilíře země Pilíře země Ken Follett

Na to jak je kniha objemná, vyskytuje se v příběhu málo postav. Navíc povahy postav jsou jednotvárné, bez vývoje, jasně dané, kdo je špatný nebo dobrý. Nikdy není nic černobílé. Stavbu katedrály ani nedoprovází nijak odborné názvy, pro někoho plus, pro mě mínus. Jednoduché a čtivé, pohádka pro dospělé, vše dobře dopadlo samozřejmě. Po předmluvě jsem získala pocit, že se dočkám něčeho jiného, trochu náročnějšího.

29.06.2018 4 z 5

Maestra Maestra L.S. Hilton

Asi se od vydání 50 odstínů šedi soutěží, kdo vydá nejnudnější knihu pod nálepkou "erotické". Druhá soutěž spočívá ve využití největšího množství interpunkce, tudíž dávat celistvé věty nesmyslně mezi pomlčky a závorky a to tak, že tento styl neudržíte po celou dobu příběhu. O překladu ani nemluvím, dost chyb a otřesný slovosled.

Autorka píše páté přes deváté a ani jedno z toho nezaujme. Ani sex, ani vraždy, ani bohatství. Smutný pokus o snobárnu? Děj absolutně bez nějaké hloubky. Jak již někdo psal, kniha dává naději. Naději, že spisovatelem může být opravdu každý.

Červený přebal knihy navzdory všemu uměl nalákat a zalíbit se.

31.08.2017 1 z 5

Malé ženy (skrátené vydanie) Malé ženy (skrátené vydanie) Louisa May Alcott

Krásný rodinný příběh plné ponaučení a připomínání těch správných morálních hodnot. O žádný strhující děj se tu nejedná, přesto si z knihy odneseme tak moc. Klíčející emancipace, rodina je základ, zábava je o to zábavnejší po splnění povinností, svatba není koncem úspěšného vztahu - to vše je třeba si připomínat nebo svým ratolestím poodhalit.

Ke 100% hodnocení velkým dílem přispěl seznam vysvětlivek ke každé kapitole, co se týče významných postav, citací autorů a historických událostí. Takový seznam mnohdy velmi postrádám u jiných děl a zde jsem z něho byla nepokrytě nadšená.

Takže knihu směle doporučuji, hlavně dospívajícím dívkám.

19.08.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

S tímto titulem jsem si trochu spravila chuť na tohoto spisovatele oproti knize 1Q84, přesto mu nemůžu pořádně přijít na chuť. Jako u předchozí knihy tíživá atmosféra, hlavní představitelé jsou opět ztracení sami v sobě. Bohužel s některými myšlenkami a pocity jsem se ztotožnila a měla pro ně pochopení. Najdou se zde postřehy o životě, kterým je třeba dát uznání. Mám to radši ale v té optimističtější formě.

Rozhodně to není čtení na oddych, naopak spíš vyčerpává. Psaná forma není nijak složitá, ale po emoční stránce byla pro mě náročná. Snad i díky tomu, že nedošlo k nějaké velké pointě.

22.04.2016 3 z 5

Král Krysa Král Krysa James Clavell

Kniha má bravurní závěr, lepší a promyšlenější i než můj oblíbený Remarque. Jenže závěr netvoří celý příběh. Další skvělou věcí je místo děje, do zajateckého tábora u Singapuru se málokdo odhodlal.

Jenže...
Po celou dobu do posledních 30ti stránek mi tam stále něco chybělo. Na konci jsem si uvědomila, že to byl nedostatek rozboru emocí a myšlenek postav. K rozepsaným pohnutkám došlo až v tom skvělém konci, dle mého pozdě. Ale lepší později než-li vůbec. Člověk sice věděl, že ten nenávidí toho a toho, nebo "kamarádí" s tím a tím, přesto dost často pochyboval. Měla jsem pochybnosti, jaký vlastně Petr a Král mezi sebou mají vztah. Jestli je to opravdové přátelství, či zneužívání naivity Petra atd. Nedokázala bych ani s jistotou říct, jaké povahy byli postavy z příběhu krom pár velmi výrazných rysů. Zkrátka pro mne nedostatek emociálního popisu. Asi je to pouze čtení pro chlapy (s nadsázkou) :)

Popis zajateckého tábora na mě působil dost lehce. Neměla jsem pocit, že by to tam byla nějaká hrůza, ačkoliv je mi jasné, že procházka rájem to nebyla, ale to vím jen díky mému "rozumu" ne díky spisovateli a jeho příběhu. K poznání došlo až v závěru, což je dle mého pozdě.

Naštěstí pointa je naprosto jasná, což oceňuji. Člověk je v jisté společnosti králem a v druhé odpadlíkem.

Jak jen to ohodnotit? Převážná část knihy je průměrná (krom místa děje) se značnými nedostatky, ale s naprosto nadprůměrným závěrem.

PS: Měla jsem opravdu veliký strach, že na krysí farmu se ke konci zapomnělo a nedovíme se, co chudáci krysičky :) Naštěstí ne.

08.01.2016 4 z 5

Padesát odstínů temnoty Padesát odstínů temnoty E. L. James (p)

Pvní díl jsem odosoudila, přesto po nějakém tom roce jsem tomu opět dala šanci. Říkala jsem si, určitě jsem měla špatné obodobí na čtení, na tom přeci něco musí být, když je to tak populární. Že já si nedám říct!

První půlku knihy číst bylo utrpení, druhé jak člověk přivykne tomu sladkému primitivnímu a fantasmagorickému stylu, tak už je to chvilkami i zábavné.

Vzrušující scény tam jsou, to nepopírám. Jejich dávkování je nepřiměřené. Člověk se rychle přesytí.O přeslazení slovy Miluji Tě a tomu podobné nemluvě.Neustále se stejně opakující slova, slovní spojení či dokonce věty je nervy drásající. Ačkoliv musím uznat, že autorčina slovní zásoba se mírně rozšířila od prvního dílu.

Co se týče děje.... Zasnoubení, spolužití ok, ale dramata rázu podpálení vrtulníčku a šílené exbývalky s pistolí? To je přeci jen lepší držet se té původní bonbonkové šňůrky.

Tenhle díl o něco málo lepší než ten prvotní....

11.12.2015 2 z 5

Spasiteľ Spasiteľ Jo Nesbø

Nesbo nezklame, ale po přečtení několika jeho knih ani nepřekvapí/ nestrhne Vás příběhem.

U tohoto případu jsem se nejvíce pobavila nad diskuzí o rohu a koutě. To je asi tak vše.:)

Takže jak píši, příjemné průměrné počteníčko.

11.11.2015 3 z 5

Řeka bohů II Řeka bohů II Wilbur Smith

První román historický, druhý akční/archeologický, třetí má být spíše fantasy.... zajímavá série.

Čtení těchto knih mě baví, ale nejsem jimi přímo paralyzována. Člověk při tloušťce knih se těší na zapeklitý příběh se spousty postavami, ale není tomu tak. Děj je předvídatelný. Nic tam nepřekvapí. Je to taková složitější pohádka se špetkou zvrácené erotiky (nemluvě o tom, že všichni muži/starci mají obrovské pyje - úsměvné). Popravdě jsem se modlila, aby tam nedošlo k nějakému velkému popisu vrcholného spojení mezi hlavními postavami, které by mě dost znechutilo.Nedokázala jsem se zbavit pocitu, že v této oblasti autor dost tápe. Také jsem postrádala barvitější popisy těch nádherných pokladů, člověk si musel hodně domyslet sám. Nemluvě, že postava chvílemi byla naprosto omámená bolestí z nějakého úrazu nebo vyčerpání a následně byl čilý jak rybička.nebo jen s obvazem bez omezujících následků.

Co mě ale nejvíce dostalo, byla autorova samolibost. V knize nezapomněl sám sebe několikrát zmínit. Vytvářet postavy, co milují jeho romány a básní o nich, je na mě přeci trochu moc.

Nebudu tu vypisovat všechny výtky k ději a charakteru postav, bylo by to na dlouho. Přesto příběh baví a je určitě naprosto poutavý pro méně náročnější čtenáře. Lehce nadprůměrná knížka.

Velmi se mi líbí ovšem nápad série, která prochází různými druhy románových žánrů. Nejspíše i to je důvod, proč v daných žánrech žádný jeho román nevynikne svou excelentností.

S jistou nadsázkou si dovolím přirovnat knihy Řeky bohů v oblastech využitých žánrů, jako 50 odstínu šedi v erotické literatuře - líbivé, čtivé, jednoduché, povrchní a přesto rozsáhle napsané.

Uvidíme, co přinesou další díly, třeba změním názor. Přes veškerou kritiku určitě další čtení Smitha není zavrženíhodná.

11.02.2015 4 z 5

Nejkrásnější ženská ve městě Nejkrásnější ženská ve městě Charles Bukowski

Nehledejte žádné meze, nejsou. Přímočaré povídky. Tak přímočaré, že v jednu chvíli je pro Vás Bukowski totální nula a za chvíli absolutní idol. Horda zvrhlostí, které hltáte a následně se prokousáváte s pocitem kopajícího žaludku a pulzujícího rozkroku. Zkrátka je to rozporuplná sbírka povídek. Pro mě naprosto fascinující jízda na kolotoči emocí.

Sbírka je hodně širokoúhlá, že každý to pochopí jinak, každého zaujme něco jiného a může si najít jiné "životní moudro" podle své osobnosti. Pro mě jedna z knížek, podle které by bylo velmi zajímavé sledovat čtenářovu psychiku a postoj k životu.

Když si tohle nepřečtete, ochudíte se o naprostý pocit úžasu nebo znechucení. Záleží na Vás, Rozhodně se budete ale divit. A když to nepůjde napoprvé, zkuste to i podruhé, třeba na to bude už vhodnější nálada.

23.01.2015 4 z 5