Včely

Vysoce ceněný román srovnávaný se slavným 1984. Včely jsou výjimečný výtvor představivosti a život včelího úlu zachycují do úchvatných, vzrušujících a brilantních podrobností. Smyslný, niterný miniepos o věčných rituálech a novodobé ekologické katastrofě. Drásavý román Laline Paullové čtenáře uvrhne do zcela nového světa. Flora 717 patří od narození k nejnižší třídě svého společenství a nečeká se od ní nic víc, než že bude uklízet v úle. Přestože má vlohy, které pro její rod nejsou zrovna typické, nepotká ji obvyklý osud všech, co se odlišují – okamžitá likvidace. Nejdřív krmí čerstvě vylíhnuté larvičky, a později má dokonce dovoleno sbírat nektar a pyl a stane se létavkou. Netrvá dlouho a najde si cestu do Královniných střežených komnat, kde objeví vznešená a současně zlověstná tajemství. Flořin vzestup naruší přirozenou hierarchii kolonie a přiláká mocné nepřátele. Když je však přinucena porušit nejposvátnější zákon ze všech, její instinkty přemůže láska, spalující a stejně tak zakázaná… Mrazivý román Laline Paullové s vítězným koncem vtahuje čtenáře do pestrého světa, který je člověku cizí a zároveň povědomý. Včely jsou napínavý a vynalézavý příběh hrdinky, která tváří v tvář zoufalému boji o přežití změní svůj osud i osud svého světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/266377/big_vcely-266377.jpg 4.1108

Vydáno: , Práh

The Bees, 2014

Kniha Včely

mol378

Vcelku zajímavé _ autorka má nastudováno a spousta věcí o včelách pro mě je novinkou. Čtivé je to také, ale zdejší hodnocení mi přijde hodně nadsazené a nemám pocit, že by kniha nesla nějaké závažné poselství, je spíš jednodušší. Zařadila bych ji do YA četby.

martunka
22.12.2021

Poté, co jsem přečetla trilogii o Mravencích od Bernarda Webera, jsem si myslela, že nic tak dobrého už nenajdu. A musím říct, že tahle kniha mě pozitivně překvapila. Za mě určitě doporučuji.

Sandalkar
27.04.2021

Originalni, zajimavy pribeh mikrosveta, ktery muze byt v nasi zahrade. Jeste o neco vic obdivuju ty drobne tvorecky, kteri vyrabi med.

Osobne me moc nezaujal pribeh hlavni postavy Flory717. A pridavam se k Lily101, ja zase nechapu, jak muze klast vcela bez oplozeni..?

Ale kazdopadne je to kniha, ktera stoji za precteni.

Lily101
07.06.2020

Kniha se dobře četla. Až na jednu “hlušší” pasáž jsem se od knihy prakticky nedokázala odtrhnout.

Nicméně některé skutečnosti jsou hodně neuvěřitelné i pro někoho, kdo o včelách neví skoro nic jako třeba já (př. Jak se může dostat myš do úlu a normálně utíkat chodbami, jako tomu je na str. 258? Co si tak vybavuji úl, tak jsou tam chodbičky miniaturní.). Ano, v recenzích níže se vyskytuje názor, že to přeci nemá být encyklopedie či reálná kniha o včelách. Leč autorka v poděkování na str. 341 v posledním odstavci jmenovitě zmiňuje i biology, kteří jí pomohli a já tak nějak od autora knihy očekávám (možná naivně), že si o problematice něco nastuduje, než o tématu něco napíše (obdobně jako já-čtenář-bych si hypotetivky mohla informace ověřit třeba na internetu/neb bohužel žádného biologa ve svém okolí nemám/). Doufám, že to nepůsobí příliš tvrdě a neempaticky, celkem tomu rozumím, ale v situaci, kdy mám k dispozici biology na kontrolu a ověření, současně píši o světě určitého druhu zvířete,...nevím, nevím.

Z počátku knihy jsem se do knihy tak ponořila, až jsem úplně zapomněla, že hlavní protagonistkou je včela (větné spojení obsahující slova jako “tykadla” mi to naštěstí vždy připomněly, ale když si to vědomě před četbou budete připomínat, tak se do světa zvířat přenesete vcelku hravě, což hodnotím jako velké plus pro autorku). Tento literární počin je čtivý a za to uděluji třetí hvězdičku (nad rámec **, které jsem zatím vždy udělila za snahu autora, příp. i jeho týmu, jež mu pomohl s knihou a jejím vydáním). Současně musím zmínit(jako pár recenzí pod tou mou), že námět je hodně originální, za což bych přidávala čtvrtou hvězdičku, leč v tomto případě nemohu, neb autentičnost a podobenství k lidem jsem vnímala spíš v první části knihy, ale hlavně místy kniha působila trochu nepropracovaně (př. již zmiňovaná myš v úle).

adorjas
22.04.2020

Knihu hodnotím ako veľmi svieže dielo, pretože koľkokrát máte možnosť čítať knihu, kde je hlavná postava včela? Nevšedná postava, detaily a maličkosti, ktoré sú pre včely obrovským výkonom a obdivuhodnou schopnosťou. Za čo hviezdičku strhávam, bola prehnaná akcia a plytkosť plynúca z toho- bola som ešte len na 100.strane, a mala som pocit, že Flora (hlavná postava) už prežila všetko a že o čom bude autorka písať ďalších 200 strán. Bolo tam toľko akcie, že to bolo viac nabité ako romány Dana Browna :D A samozrejme s tým súvisela akási plytkosť diela- nebol čas na prežívanie, na vnútorné monológy. Ale inak, príjemné jarné dielko, rada doporučím ďalej a myslím, že bude vyhovovať aj menej náročným čitateľom, ale zároveň im trošku rozšíri obzory.

pecinka21
21.04.2020

Mě se příběh líbil a byl čtivý i když odborně v knize věci nesedí ale není to přeci odborná literatura takže mi to nevadilo i když včely máme a kniha mě lákala hlavně názvem a obálkou. Doporučuji určitě za přečtení stojí a aspoň trochu čtenáři nastíní život včel a dění v úlu

petr_
05.01.2020

Kniha se moc pěkně čte, ale autorka si asi pořádně neprostudovala biologii včel. Jinak by věděla, že včely, v připadě že je matka slabá, či nemocná jsou schopny klást vajíčka, ale znich se mohou rodit pouze trubci, nikdy ne matky, protože se mohou rodit pouze z oplozených vajíček. Ale zase se mi líbil popis jak se v úlu pohybují trubci a nechají se zkrášlovat a vytahují se kdo je lepší samec. Popis prací, jako je krmení, donáška vody a pylu s nektarem, čištění úlu a krmení larev je celkem verohodné.

Knížka je to čtivá a zajímavá.

Roscata
21.11.2019

O včelách toho dohromady vím opravdu málo, takže netuším do jaké míry se autorka drží pravdy ale Flora 717 mi přirostla srdci. Nikdy by mě nenapadlo že budu fandit a soucítit se včelou. Možná to bylo zapříčiněno tím že jsem chvílemi zapomnínala o kom čtu, občas jsem se totiž zarazila nad tím proč má hrdinka tykadla nebo křídla, jak dokonale mě příběh pohltil.
I když se to na první pohled nemusí zdát, autorka zde zmiňuje i hrozící ekologickou katastrofu a to především ve chvílích kdy popisuje krajinu nebo když mají včely problémy sehnat neotrávenou potravu. Takových narážek zde není moc ale myslím že přesně taková porce, jaká je použitá, krásně dokresluje celý příběh.