Včely

Vysoce ceněný román srovnávaný se slavným 1984. Včely jsou výjimečný výtvor představivosti a život včelího úlu zachycují do úchvatných, vzrušujících a brilantních podrobností. Smyslný, niterný miniepos o věčných rituálech a novodobé ekologické katastrofě. Drásavý román Laline Paullové čtenáře uvrhne do zcela nového světa. Flora 717 patří od narození k nejnižší třídě svého společenství a nečeká se od ní nic víc, než že bude uklízet v úle. Přestože má vlohy, které pro její rod nejsou zrovna typické, nepotká ji obvyklý osud všech, co se odlišují – okamžitá likvidace. Nejdřív krmí čerstvě vylíhnuté larvičky, a později má dokonce dovoleno sbírat nektar a pyl a stane se létavkou. Netrvá dlouho a najde si cestu do Královniných střežených komnat, kde objeví vznešená a současně zlověstná tajemství. Flořin vzestup naruší přirozenou hierarchii kolonie a přiláká mocné nepřátele. Když je však přinucena porušit nejposvátnější zákon ze všech, její instinkty přemůže láska, spalující a stejně tak zakázaná… Mrazivý román Laline Paullové s vítězným koncem vtahuje čtenáře do pestrého světa, který je člověku cizí a zároveň povědomý. Včely jsou napínavý a vynalézavý příběh hrdinky, která tváří v tvář zoufalému boji o přežití změní svůj osud i osud svého světa....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/266377/vcely-266377.jpg 4.277
Vydáno:, Práh

The Bees (2014)

Kniha Včely

Majah68

Těšila jsem se moc, protože mám čerstvě vlastní včely, ale román byl pro mě zklamáním.
Vyprávění bylo rozvleklé, některé pasáže se opakovaly. Hodně mě rušil fakt, že hlavní téma výjimečnosti Flory je ve skutečnosti nesmysl, totéž její neposkvrněné početí. Další popis života včelstva byl ale podle skutečnosti, ve výsledku to tedy nebyla ani fikce, ani realita, ale takový kočkopes. Ani příběh jako takový nebyl nijak zajímavý ...
Asi by to bylo zajímavější čtení, kdybych o včelách nic nevěděla.
Hodně se mi líbilo, jak autorka popsala a vystihla vůně a jejich důležitost pro včelstvo, to bylo moc hezké.

embi

Manžel je včelař a tak už chtě (většinou) i něchtě drobet o fungování včelího úlu povědomí mám. Něco odborného jsem i četla (Fenomenální včely např.) a musím konstatovat, že některé věci neodpovídají realitě (bohužel např. samotný fakt výjimečnosti). Občas jsem svému včelaři v návalu nadšení vyprávěla kousky příběhu a dostala zpětnou vazbu. Je tam spousta velmi dobře zpracovaných a pravdivých věcí, ale je to PŘÍBĚH, ne naučná literatura.
Dle mého je to příběh výborně propracovaný. Sympatická hrdinka, správní zlouni i dobráci. Prolog a epilog (ten mě rozplakal) knihy jsou třešnička na dortu.
Já se prostě bavila do poslední tečky.

Havel0303

Odpočinková četba. Velice dobře se čte.

mosem
17.12.2018

První čtvrtinu knihy jsem přečetl jedním dechem. S pokračujícími stránkami jsem ztrácel dech já, a jako by jej ztrácela i autorka. Kniha se stala rozvláčnou a nedokázala upoutat pozornost na dobu delší než krátkou. Ty zbývající tři čtvrtiny knihy byly spíš trápením než požitkem. Nicméně samotné pojetí románu je vcelku zajímavý pokus. Poněkud ve mně vyvolával inspiraci Farmou zvířat. Nikoliv dějem, ale formou - přenesením děje do světa zvířat, tolik podobném tomu našemu, lidskému. ukazuje vnímání uniformity a pravidel ve kterých se denně pohybujeme, kterými se řídíme a která ovládají nás. Kdy každá odlišnost vyvolává pozornost, nepochopení a mnohdy i "trest".¨
I přes mé pocity věřím tomu, že pro spoustu lidí může být tahle kniha velmi poutavá a zajímavá. Právě v tom je kouzlo knih - ve schopnosti vyvolávat u různých lidí odlišné pocity.

NymphMaeve
15.10.2018

Měla jsem velká očekávání, splnila se jen částečně. Je to celkem povedená a hezká alegorie. O včelách jsem doposud nic nevěděla, neznám jejich život a ani po přečtení této knihy asi nebudu. Nevím do jaké míry se drží pravdy, neumím to posoudit, ale Flora 717 mi celkem dost přirostla k srdci, neviděla jsem v ní však románovou hrdinku, ale statečnou včelu, která udělá vše pro úl a své potomky. Konec nečekaný, ale příběh milý a zajímavý. Líbily se mi zvraty, chvílemi nudné popisy se střídaly s napínavými okamžiky. Znovu po ní nesáhnu, ale jsem ráda, že jsem si jí přečetla.

MOu598
16.08.2018

Narodila se včela dělnice na nejnižší úrovni uklízečky. Ale díky svým "divným" schopnostem vystřídá v úle různé pozice.
Autorka neví nic o včelách!!!
To co popisuje jako vyjímečnou včelu, prožívá každá dělnice ve svém životním cyklu.
Vůbec nevím, co chtěla příběhem říci, snad nějaká alegorie - nepochopila jsem.
Nicméně odpočinková prázdninová četba.
Citát:
"Nechť tvé dny končí chválou."

ZiPur
20.07.2018

Alegorie o lidském společenství a předurčené úloze v něm síle a odvaze, která je nutná k změně předem daného osudu. Chvílemi má román pomalejší spád, ale jako celek je kompaktní. K pochopení románu je dobré znát něco o hierarchii a způsobu života včelstev.

Padla Hvezda
16.05.2018

V životě jsem si nemyslela, že budu fandit a soucítit se včelou. Jsem na pochybách, jestli i ve skutečném úle existují kasty a trubci jsou takoví kreténi. 5*

P.S.: Příště bych chtěla mravence nebo včelí medvídky.